Hogyan építsünk be tetősík ablakokat? [TANÁCS]
A tetősíkba helyezhető tetőablakok között a hazai gyártású VELUX alaptípusokon belül a GZL és a GGL van kereskedelmi forgalomban. Az anyacég külföldön gyárt eltérő rendszerű, alakú és funkciójú ablakokat, amelyek még nem igazán kerültek be a hazai piacra, legfeljebb az előbbi két, alaptípusnak számító ablakok soroló kereteiként fordulnak elő.
A hazai forgalomban kapható ablakok jellemzői a következők:
- a tok- és a szárnykeret minőségi lucfenyőből, impregnált, színtelen kivitelben készül;
- az üvegezés 3 mm és 4 mm vastagságú minőségi síküvegből készült, gáztöltéses hőszigetelő üveg;
- a billenőszerkezet dörzsfékes forgópontjai több állásban is lehetővé teszik a billentett szárny rögzítését;
- az eloxált felületű alumínium kilincsrudazatot vele összeépített zárszerkezet működteti, amely vagyonvédelmi szempontból tökéletes. A retesz eltérő beállításával a billenő szárny szellőző állapotba hozható.
A tetősík ablakok mögötti tetőtéri helyiségek benapozása a homlokzati ablakokkal ellátott helyiségekéhez képest legalább 10-20%-kal jobb. Érdekességként említjük, hogy vannak országok, ahol bizonyos tetőhajlásszögnél a be-napozásra előírt norma 20%-kal csökkenthető tetősík ablakok beépítése esetén.
A tetőablakok beépítéséhez a mérettáblázatokban meghatározott fogadószerkezeten kívül és felül a tető héjalásának megfelelő EDH és EDS jelű burkolókeret, illetve keretek szükségesek. A burkolókeretek biztosítják a vízhatlan csatlakozást a tetőfedéshez.
6.1. táblázat A VELUX tetőablakok méretei és adatai.
6.1. ábra A tetősík ablak szemöldökének magassága a zavartalan működtetés (elérhetőség) és egyéb kényelmi szempontok miatt 1,9 méter körül legyen „A” pont: a kilincs optimális magassága 180-205 cm; „B” pont: az alsó kitekintési pont 60°-os tetőlejtés mellett kb. 90 cm-en lesz (az ablak 140 cm hosszú); „C” pont: 40°-os tetőhajlásszög esetén célszerű hosszabb, kb. 160 cm-es ablakot választani, így az alsó kitekintési pont 150 cm-en lesz.
A szegőlemez megfelelő csapadékvédelmet, valamint madár és rovar elleni védelmet nyújt. Az alsó elem a tető héjalásra takar, az oldalsó elemet pedig a héjalás alá kell elhelyezni úgy, hogy a felső keretrész a fölötte lévő tetőfelület csapadékvizét két oldalra vezesse el, továbbítva a tető felületére.
Sorolt ablakok esetén néhány évvel ezelőtt még egyedi bádogos szerkezetet kellett készíteni, amelynek több hátránya is volt, például az esztétikai összhang hiánya, ráadásul a vízmentesség sem volt tökéletes, de felmerültek egyéb problémák is. Ez azonban már szerencsére a múlté, mivel a VELUX cég bevezette a komplett, ún. „KOMBI” burkolókeretet.
A KOMBI burkolókeretekhez GZL és GGL ablaktípus egymás mellé sorolásánál a keretek közötti távolságnak 100 mm-nek (> 2-2 mm) kell lennie. Ez a szám természetesen lehet 120, 140 vagy 160 mm is, de ezt a megrendeléskor mindig közölni kell. Az előbbi 100 mm általában elegendő a tetőablak tokkeretének alsó része alatti 10-12 cm széles szarufa beépítéséhez és körülburkolásához. A felső, 10 cm széles csatorna mint vízgyűjtő 40-50 m2 tetőfelület vizét képes levezetni. Az egymás fölötti sorolásnál ugyancsak 100 mm szükséges, amely elegendő a szarufák közötti keresztborda beépítéséhez. E keresztborda elsősorban a szarufák távtartó szerepét tölti be, és az ablakkeret terheit átadja a tetőszerkezetnek.
6.3. ábra VELUX GZL típusú tetőtéri ablak műszaki adatai a) álló metszet; b) metszet; c) méretek a típusokon belül.
6.4. ábra Tetőablak beépítése EDS ablakkerettel sík palafedéshez 1. VELUX tetőablak; 2. alsó burkolókeret; 3. oldalkeret; 4. felső vízterelő keretelem; 5. vízelvezető csatorna; 6. kiegészítő tető fóliacsík; 7. hőszigetelés; 8. alátétfólia; 9. tetőlécezés és palafedés; 10. légrés.
6.5. ábra Fekvő VELUX ablak beépítése EDH jelű burkolókerettel hullámos profilú cserépfedéshez 1. tetőablak; 2. burkolókeret alsó ólomlemez gallérral; 3. oldalkeret; 4. felső vízterelő keretelem; 5. cserép alátét; 6. vízelvezető csatorna; 7. szivacssáv; 8. felső lezáró szivacs; 9. kiegészítő tető fóliacsík; 10. alátétfólia; 11. cserépfedés; 12. légrés.
Tetősík ablakok beépítése
Tetősík ablakok beépítéséhez részletes tervek szükségesek. Lényeges és elsődleges szempont a szarufaközök méreteinek meghatározása. A szarufák között szükséges belső méretet a belső burkolat vagy burkolati keretbélés határozza meg. Biztosan megfelelő lesz a szarufaköz mérete, ha egyenlő az ablaktok szélességi méretével, vagy annál néhány cm-rel bővebb. Az ennél nagyobb méreteltérést azonban kerülni kell, mert ez esetben a lécezés alatt ún. alsó teherelosztó-kiváltó keretheveder is szükséges, a rögzítő vasak kapcsolhatósága érdekében.
Sorolt ablakok esetén a mérettűrés legfeljebb 1-1 cm lehet a szarufák és a keresztbordázat kiosztásakor. A sorolásnál a szarufák – mint teherhordó hosszbordák – tengelytávolsága (100 mm szaruköz méret esetén) az ablakszélesség + 10 cm, a keresztbordázat tengelymérete pedig az ablakkeret magassági mérete + 10 cm. Ebbe a hálóba helyezhetők be az ablakkeretek, majd a megfelelő burkolókeretek. Az elhelyezést vagy beépítést alulról kell kezdeni.
Tetősík ablakok szerelése
A tetősík ablakok szerelése előtt végig kell gondolni a következőket, és az ablakkeretek beépítését, valamint a próbaüzemet a leírtak szerint kell elvégezni:
- kiválasztjuk a tető héjalásnak megfelelő típusú burkolókeretet és tetőablakot;
- ellenőrizzük a tető szaruzatát;
- ha a szarufák köze nagyobb az ablak szélességénél, akkor vagy a szarufát szélesítjük meg egy rászegezett deszkával, vagy a lécezés alá hevedert szegezünk, és az ablak szélességi méretének megfelelően szarufakiváltást készítünk;
- ha a tetőablak terv szerinti helyén szarufa halad át, a szarufát ki kell váltani;
- előkészítjük a tokkeretet;
- a szárnyat levesszük a tokról;
- a rögzítő vasakat a tok megfelelő oldalsó horonyrészéhez helyezzük úgy, hogy a tokkereten lévő hornyok közül a piros színű a mindenkori tetőhéjazat alatti tetőléc síkjával egy magasságban tartsa az ablakot. A rögzítő vasak helyét úgy kell meghatározni, hogy a tetőlécek közé essen, ablakoldalanként 2-2, ül. 3-3 db-ot számítva. A vasakat facsavarokkal kell a tokkerethez erősíteni;
- a rögzítő vasakkal felszerelt ablakkeretet a tetősík fölé helyezzük úgy, hogy annak alsó éle az alatta lévő tetőléccel felhelyezett tetőfedő elem sorától a következő távolságban legyen:
- nagy hullámú cserépnél 7-10 cm-re;
- közepes hullámú cserépnél 6-8 cm-re;
- kis hullámú cserépnél 4-6 cm-re;
- hódfarkú cserépnél 2-4 cm-re;
- sík palánál (zsindely-, bádogfedés) 0-2 cm-re;
- sorolásnál az elhelyezést a középrész felől kezdve haladjunk jobb, ül. bal oldalra. A keretközök 10 cm-esek legyenek,
- egymás feletti sorolásnál alulról felfelé haladva végezzük a műveleteket, ugyancsak 10 cm keretközzel;
- a felhelyezett és zsinórral vonalba állított ablaknál a 4 vagy 6 rögzítő vasat – mint talpat – a szarufához szegezzük úgy, hogy abban csavarodás és a tokkeret átlóban 1 mm-nél több eltérés ne legyen. Ha valamelyik talp nem éri el a szaruzatot, ne feszítsük, hanem a talp és szaruzat közötti részt rétegelt lemez alátétekkel töltsük ki, majd így szegezzük le;
- a szárny felhelyezése után elvégezzük az ablak működési próbáját;
- korrekció esetén nem szabad a szárnyat feszíteni, hanem csak a tokkeretet.
6.6. ábra A VELUX tetőablakok egyedül és csoportosan is beépíthetők a tető síkjába, az épület vagy a tető karakterének megzavarása nélkül a) egy sorban: egyenként, ikresen, három vagy annál több elemből; b) két sorban: párban, négyesével, hat vagy annál több ablakelem egymáshoz sorolásával.
6.7. ábra A VELUX tetőtéri ablak tervezési és beépítési méretértelmezése a) EDH jelű (hullámos cseréphez, hullámpalához); b) EDS jelű (hódfarkú cseréphez, bádoghoz, bitumenes zsindelyhez, sík palalemezhez) eloxált alumínium lemezszegők: 1. alsó szegő (EDH-nál redőzött ólomköténnyel); 2. oldalsó elemek; 3. felső vízterelő lemez; 4. vízelvezető csatornaelem).
A burkolókeretek felszerelése
A beépített tetőablak keretei körül el kell készíteni a héjaláshoz való csatlakozást:
- a rétegelt határoló szerkezet fóliarétegét helyre kell állítani, ha szükséges, kiegészítő sávot kell beépíteni, hogy a belső csurgalék víz tökéletes elvezetése biztosítható legyen az ablak „okozta” nyílás körül. A felső vízelvezető csatornával a vizet az ablak melletti szarufaközhöz kell vezetni,
- az alsó burkolókerettel (vagy annak ólomlemez gallérjával) takart nagy hullámú cseréprész hullámcsúcsait vágókoronggal vágjuk le;
- az alsó burkolókeret beépítése és lemezkapcsokkal való rögzítése után a redőzött ólomlemez gallért gumikalapáccsal a hullámmérethez alakítjuk, majd a tokkeret alsó szegőelemét is felcsavarozzuk;
- becsúsztatjuk az oldalsó szegőt, és lemezkapcsokkal a tetőhöz rögzítjük, felülről pedig a tokkerethez szegezzük;
- oldalirányú sorolásnál a szarufa feletti csatornaelemet előkészítjük és behelyezzük úgy, hogy a kezdőelem kiálló „fül” elemrészei ráhajthatok legyenek;
- egymás feletti sorolásnál az alsó három oldal kereteinek rögzítése után a fekvő csatornaelemet úgy kell behelyezni, hogy a vizet teljes biztonsággal elvezesse;
- el kell készíteni a sorolt ablakok felső lezárását, és ellenőrizni kell a tömítettséget;
- felhelyezzük a tetőablakok nyílószárnyait;
- elkészítjük a tetőfedés körüldolgozását (Figyelem! Hullámos fedés esetén a tetőfedő elemeket oldalirányban 2-4 cm réssel kell a burkolókerethez képest elhelyezni, hogy a téli hó olvadék akadálytalanul lecsúszhasson).
6.8. ábra Egy-, két- és háromszoros oldal Irányú elemek összeépítéséhez alkalmas KOMBI burkolókeretek VELUX tetőablakokhoz.
6.9. ábra Sorolt tetősík ablakok csomópontja EKS keretelemekkel1. VELUX tetőablak; 2. fekvő belső (100 vagy 250 mm) csatornaszegő; 3. felső, sorolt vízterelő elem; 4. alsó, sorolt kezdőelem; 5. piros színezetű horony; 6. keresztbordázat; 7. támasztó, kiegyenlítő, magasító célprofil; 8. hőszigetelés; 9. belső keretburkolat; 10. párazáró fólia; 11. burkolati váz; 12. szarufa; 13. kiegyenlítő sarokléc.