A burkolatokkal szemben támasztott követelmények
A burkolatokkal szemben – az épület, ill. a helyiség rendeltetésétől és az igénybevételektől függően – különféle követelményeket támasztunk. Ezeket a követelményeket olyan szerkezetek beépítésével kell kielégíteni, amelyek műszaki adatai nem jobbak, és nem rosszabbak a szükségesnél. A feltétlenül szükségesnél jobb műszaki paraméterű termék, ill. szerkezet ugyanis gazdaságtalan, jó tulajdonságai kihasználatlanok maradnak, rosszabb paraméterek esetén viszont a burkolat nem felel meg a célnak, az igénybevételek hatására hamar tönkremegy.
Mindez azt jelenti, hogy a szakmai elvárásokat a követelmény szintjén, a teljesítményelvű követelményrendszer alapján kell kielégíteni. Ez az elgondolás azonban jelenleg még csak cél, sajnos közel sem minden területen valósul meg.
2.18. ábra. Fal- és padlóburkolat kapcsolata 1 úsztatott hangszigetelő réteg, 2 dilatációs csík, 3 kitöltő (táblás) hőszigetelés, 4 párnafa, 5 hajópadló, 6 sarokléc, 7 fali heveder, 8 kapcsoló elem, 9 facsavaros kapcsolás, 10 párazáró fólia.
2.19. ábra. Tetőtér-beépítés zárófödémének és alsó burkolatának csomópontja 1 alsó faburkolat, 2 kitöltő hőszigetelés, 3 heveder, 4 fólia, 5 légrés, 6 keresztheveder, 7 párazáró fólia, 8 szálas hőszigetelés, 9 födémgerenda, 10 teherelosztó deszkázat, 11 tető hosszmerevítő, 12 kemény (táblás) hőszigetelés, 13 vékony járóréteg.
2.20. ábra. Gipszkarton aljzatú padozati réteg fafödémen 1 fafödém takaró deszkázat, 2 ömlesztett hőszigetelő mint kiegyenlítő réteg, 3 gipszkarton aljzat, 4 burkolati réteg, 5 szegély.
2.21. ábra. Szerelt padlásburkolat 1 födém, 2 hang- és hőszigetelés, 3 rugalmas réskitöltés, 4 kemény (táblás) hőszigetelés, 5 vékony járóréteg (időszakos használatú padlásokhoz).
2.22. ábra. Régi építésű fafödémre helyezett burkolat rétegrendje 1 csapos gerendafödém, 2 gomba- és rovarölő szerrel kezelt kitöltő anyag, 3 teherelosztó réteg, 4 fólia, 5 dilatáció, 6 hő-és hangszigetelő réteg, 7 fólia, 8 szerelt gipszkarton aljzat, 9 félmeleg padlóburkolat, 10 falszegő.
2.23. ábra. Stabil aljzatra vagy födémre szerelt aljzatú padozat rétegfelépítése 1 fólia (vagy szigetelés), 2 hő- és hangszigetelő réteg, 3 gipszkarton aljzat, 4 burkolat, 5 szegély.
Műszaki követelmények
A burkolatokkal szemben támasztott műszaki követelmények:
- mechanikai követelmények (teherbírás, ütés- és kopásállóság, rugalmasság, járásbiztonság stb.),
- hőtechnikai követelmények (hő- és fagyállóság, hővezető és hőelnyelő képesség stb.),
- akusztikai követelmények (lépés-és léghanggátlás),
- hidrotechnikai követelmények (vízzáró képesség, páradiffúziós ellenállás stb.),
- fénytechnikai követelmények (napfényállóság, fényelnyelő képesség stb.),
- vegyszerállóság,
- elektromossági követelmények (elektromos vezetéssel, elektrosztatikus feltöltődéssel szembeni ellenállás),
- egészségügyi követelmények (tisztíthatóság, fertőtleníthetőség),
- biztonságtechnikai követelmények (csúszásgátlás),
- radiológiai követelmények (radioaktivitás-mentesség, sugárállóság),
- időtállósági (tartóssági) követelmények (korrózióval szembeni ellenállás, öregedésállóság),
- esztétikai követelmények (egyenletes színárnyalat, szín stb.),
- tűztechnikai követelmények.
A követelmények közül elsősorban a vegyszerállóság az, amelynek jelentősége egyre nő, részben a vegyipar fejlődése, részben a kemikáliák általános elterjedése (pl. a fertőtlenítés) miatt. Egyre nagyobb hangsúlyt kap a munka-egészségügyi és biztonságtechnikai (csúszásgátlás), a tűztechnikai, a hőtechnikai, az akusztikai, az elektromossági, valamint a radiológiai követelmények kielégítése is. A mechanikai igénybevételek viszont akár csökkenhetnek is, a korszerű gépesítésnek és a technológiai folyamatok zárt rendszerének köszönhetően.
A burkolatokkal szembeni követelmények egységenkénti és felületenkénti csoportosításban sajnos nem rendszerezhetők, mivel a technológiák egy-egy területen belül is igen különbözőek, emellett a technológiai folyamatok gyors változása újabb és újabb követelményeket támaszt a burkolatokkal szemben. Az általános követelmények rendszerbe foglalása többnyire nem jelent gyakorlati segítséget sem a tervező, sem a kivitelező számára. Ha azonban a beruházó – a technológia alapos ismeretében – minden új vagy felújítandó létesítmény esetén meghatározza, és a tervező rendelkezésére bocsátja az adott burkolatokra ható tényleges igénybevételeket, akkor megvalósulhat a teljesítményelvű tervezés.
2.24. ábra. Kiváló hang-és hőszigetelő képességű burkolat és födémszerkezet kapcsolata 1 szegezett hajópadló, 2 hangszigetelő réteg, 3 fagerenda, 4 kitöltő táblás hőszigetelés, 5 párnafa (heveder), 6 szálas hőszigetelés, 7 teherhordó deszkázat, 8 süvegfa, 9 stukatúrdeszka, 10 vakolat.
2.25. ábra. Könnyített fafödém úsztatott és szerelt burkolattal 1 szőnyegpadló, 2 hornyolt deszka vagy táblás aljzat, 3 párnafa, 4 hangszigetelő (úsztató) réteg, 5 fa födémgerenda, 6 kemény, táblás hőszigetelés, 7 széles hőszigetelés, 8 teherhordó deszkázat, 9 süvegfa, 10 alsó mennyezetburkolat.
2.26. ábra. Mennyezetburkolat ferde fafödémen a) keresztmetszet, b) hosszmetszet, 1 faburkolat, 2 szellőztetett légrés, 3 heveder távtartó, 4 fólia, 5 szaruzat, 6 hőszigetelés, 7 záró fólia.
2.27. ábra. Ferde mennyezetburkolat gipszkarton lemez hőszigetelés-hordozó réteggel a) keresztmetszet, b) hosszmetszet, 1 faburkolat, 2 légrés, 3 heveder, 4 gipszkarton lemez, 5 fólia, 6 hőszigetelés, 7 szarufa, 8 teherelosztó deszkázat, 9 tető-alátétfólia.
2.28. ábra. Ferde és vízszintes mennyezetburkolat csatlakozása 1 faburkolat, 2 heveder, 3 elasztikus 4 réskitöltés, 5 táblás hőszigetelés, 6 keresztheveder, 7 fólia, 8 rugalmas hézagkitöltés (PUR-hab).
A felhasznált anyagok és a rétegfelépítés összefüggései
A burkolatok rétegfelépítésével és anyagával szemben támasztott követelmények (2.18.-2.34. ábra): A burkolatok – az egyrétegű betonpadló kivételével – két, három vagy ennél is több rétegből készülnek, amelyek mindegyikének megvan a funkciója és a rendeltetése (burkoló-, ágyazó-, kellősítő, víz-, hő- és hangszigetelő stb. rétegek).
A padlószerkezetekkel szemben támasztott követelmények csak az egyes rétegekhez felhasznált anyagok tulajdonságainak ismeretében elégíthetők ki. Például egy olyan helyen, ahol az üzemi technológia többféle ragasztó és hézagoló anyag használatát is megengedné, a valóságban mégis csak azt kell kiválasztani, amely nemcsak a burkolatra ható igénybevételeknek felel meg, hanem a két réteg együttdolgozását is biztosítja (azaz tapasztószilárdsága éppen az adott célra alkalmas). A legkiválóbb burkoló anyagok sem adnak kifogástalan padlószerkezetet, ha az egymásra épített rétegek anyagai nincsenek az igénybevételeknek megfelelően összehangolva.
Az egyes rétegekhez felhasznált építőanyagok tulajdonságaira vonatkozó előírásokat a Magyar Szabvány (MSZ) és az iparági szabványok, valamint az egyéb előírások tartalmazzák. Az előbbiek a többszörösen kipróbált és tapasztalatok útján ellenőrzött anyagokkal, az utóbbiak az új, még kevéssé ismert anyagok vizsgálatával és értékelésével foglalkoznak.
Az egyes építőanyagok tulajdonságait folyamatosan vizsgálni, ellenőrizni kell. A gyártó vállalat köteles mind a már gyártott, mind az új anyagokat az MSZ, ill. az ágazati szabvány alapján ellenőrizni, és az azokban előírt tulajdonságokat garantálni.
Az ellenőrző vizsgálatok egy része az építéshelyen is elvégezhető (pl. mintavétel a laboratóriumi vizsgálathoz), jelentős részük azonban csak laboratóriumban.
A padlóburkolat és a burkolatot hordó rétegek (aljzat, ágyazóhabarcs stb.) együtt alkotják a padlószerkezetet. A padlószerkezetek egy része a födémekre kerül, ahol a hő-, a hang- és a vízszigetelés követelményeit különböző előírások rögzítik. Gyakran azonban a padlószerkezetek közvetlenül a talajra kerülnek, és egyéb elvárásoknak is eleget kell, hogy tegyenek (földszintes épületek). Míg a födémekre helyezett padlószerkezetek rétegfelépítését elsősorban a hő és a zaj elleni, addig a talajra kerülő padlószerkezetekét a víz és a sav elleni védelem szempontjai határozzák meg. Ugyanezen szempontok a házak tetőterénél, mint határoló szerkezeteknél szintén különösen fontosak, és gondos munkát igényelnek, ám az esetleges javítás és pótlás – karbantartás – általában kisebb bontással megoldható, mint például betonozott padozati rétegeknél.
2.29. ábra. Mennyezetburkolat és szaruzat fölötti hőszigetelés kapcsolata a) alsó látszó szaruzattal, b) alsó gipszkarton lemezzel, c) alsó faburkolattal, 1 mennyezetburkolat, 2 hőszigetelés, 3 légrés.
2.30. ábra. Padlástéri mennyezetburkolat rugalmas falcsatlakozással 1 burkolat, 2 heveder, 3 kitöltő hőszigetelés, 4 rugalmas kitöltő csík, 5 fólia (páravédelem).
2.31. ábra. Padlástéri mennyezetburkolat és mellvédfal összeépítése 1 burkolat, 2 légrés, 3 heveder, 4 rugalmas kitöltő massza (vagy csík).
2.32. ábra. Tetőablak és padlástéri mennyezetburkolat kapcsolata 1 keretburkolat, 2 légrés, 3 felhajtott fólia, 4 kitöltő hőszigetelés, 5 elasztikus kitt.
2.33. ábra. Tetőablak keretbeépítése a) a keret szerelése, b) szerelt állapot.
2.34. ábra. Erkélyajtó külső-belső padozati burkolatának kapcsolata 1 küszöb, 2 kapocselem, 3 vízvető, 4 hőszigetelés, 5 fólia, 6 aljzatbeton, 7 belső burkolat, 8 erkély padozati vízszigetelése, 9 elasztikus vízmentes kapcsolat, 10 lejtbeton, 11 fagyálló burkolat, 12 hőhídmegszakító dilatáció.