Hogyan készítsünk díszeket a gyerekszobához? 7 hasznos ÖTLET
Akkor kezdődik csak az igazi móka, miután a szoba falai, a padló és a tárolóhelyek elkészültek! A kisebb kiegészítők, amelyekkel személyesebbé tehetjük a helyiséget, korlátlan választékban kaphatók. Gyermekünknek valószínűleg megvan a maga határozott elképzelése, hogy milyen színeket és díszítőelemeket szeretne. Nagyszerű kiegészítők kaphatók, de mi magunk is elkészíthetjük a magunk variációit. Ez igazán nem az az eset, amikor ügyelnünk kellene a visszafogott megjelenésre, tehát engedjük szabadjára a fantáziánkat!
Műalkotások házilag
Vásároljunk készen kapható képkereteket, és tegyük beléjük saját műalkotásainkat. A kedvenc mesekönyv egy részlete, saját kézzel festett képkeretbe helyezve, még jobban kifejezi, hogy a szoba kis lakója teljes jogú uralkodója birodalmának! A kiállítandó műalkotást akár meg is rendelhetjük: kérjük meg csemeténket, hogy rajzoljon nekünk valamit!
Személyes emléktárgyak
A gyerekek sok emléktárgyat megőriznek mindennapi életük eseményeiből – legyen az pl. egy nyári tábor vagy hétvégi kirándulás. Fontos, hogy ezeket legyen hova kiállítani. Vannak olyan tárgyak, amelyek viszont nekünk fontosak: ilyenek pl. a bébicipők, vagy az első gyerekrajzok. A polcoknak legalább egy részét szenteljük eme kincseknek, és szereljünk a falra parafa táblákat, amelyekre feltűzhetjük a rajzokat, fényképeket, okleveleket és egyéb fontos „dokumentumokat”.
Válasszunk élénk színű lakástextileket
Ez a legegyszerűbb módja annak, hogy egy bizonyos stílust megjelenítsünk a szobában, vagy megváltoztassuk annak összképét, ha a kicsik ráunnak. Azonnal bevethető megoldás pl. kifordítható paplanhuzat. Bátran keverjük az élénk színárnyalatokat! A sima, pöttyös vagy kockás darabok remekül mutatnak szinte bármely minta mellett, és izgalmassá teszik a szoba összképét. Keressünk különleges párnahuzatokat, lepedőket. A sima, egyszínű darabokra mi magunk is készíthetünk mintákat.
Figyeljünk a padlóra
A gyerekek sok időt töltenek a padlón, így gondoskodjunk róla, hogy ott kellemesen hasalva lehessen pl. rajzolni vagy olvasni.
A színes szőnyegek élettel töltik meg a környezetüket. Válasszon puha, élénk színű és mintájú darabokat, és helyezzünk el könnyű, hordozható ülőalkalmatosságokat, pl. babzsákokat vagy ülőpárnákat.
Virágos párnák készítése
Szinte virágoskertté varázsolhatjuk a szobát, ha párnákhoz művirágokat erősítünk. Válasszunk élénk színű virágokat – esetünkben vidám narancssárga színű gerberát -, és ismételjük meg a motívumot a függönyökön is; utóbbiaknál erősítsük a virágokat a függönyrögzítő zsinórhoz.
Elkészítése:
A virágfejeket szedjük le a szárakról, majd erős ragasztóval vagy tépőzárral erősítsük a párnára. Utóbbi megoldásnál a virágokat le tudjuk szedni, és így ki tudjuk mosni a párnát.
A játékok mint dísztárgyak
A játékok egy része túlságosan szép ahhoz, hogy ládákba rejtsük őket, így érdemes olyan tárolási lehetőséget kialakítani, ahol kedvünkre csodálhatjuk ezeket.
Ez még akkor is így van, ha a gyerek túl kicsi ahhoz, hogy játsszon velük. Néhány családi darabot (régi könyveket, saját egykori kedvenc játékainkat) is kiállíthatjuk, így felidézhetjük a saját gyerekkorunkat.
Monogramos kép
A gyerekek kedvelik a személyre szabott tárgyakat. Az itt bemutatott kis képen kedvük szerint díszíthetik a keretet. A kicsi nevének kezdőbetűjét varrjuk fel együtt kockás pamuttextíliára, majd a „képet” helyezzük befestett és virágokkal díszített keretbe.
Ez a darab jól mutat pl. a kandallópárkányon (ha van ilyenünk). Akár csemeténk teljes nevét is kirakhatjuk egy sor képből. Vidámabb összhatáshoz élénk színű filcdarabokat használjunk, amelyeket nagyobb keretbe foglalunk be. Az utóbbi változatot kisebb gyerekek is könnyen elkészíthetik.
Kampók
Szereljünk a falra egy MDF lemezt, amelyhez kampókat erősítettünk. Erre akaszthatunk ékszereket, hajba valókat vagy épp tornazsákot.
Esetünkben szívekkel díszített fémkampókat választottunk, amelyek jól mutatnak egy lányszobában, de tetszés szerint felszerelhetünk állatfigurákkal díszített darabokat vagy pl. faszegeket. Az MDF lemezt rögzítsük stabilan, ehhez használjunk fali horgonyokat és csavarokat. Az akasztókat a szobának olyan részére helyezzük el, ahol a gyerekek biztos nem mennek neki.
Pad és tároló
Egy faládából könnyen készíthetünk masszív tároló alkalmatosságot, amelynek a tetején ülni is lehet. A ládát fessük be selyemfényű vizes alapú fafestékkel.
Mérjük le a fedelét, majd (körben 10-10 cm ráhagyással) szabjunk le egy darab textilt. Igazítsuk rá az anyagot a fedélre, majd a fedél túlsó oldalán, körben a peremek körül rögzítsük tűzőgéppel. Akkor tudjuk igazán szépen eldolgozni az anyagot, ha duplán visszahajtjuk tűzés előtt, vagy utólag sima szegőszalaggal fedjük a széleket. Kényelmesebb lesz az ülőke, ha az anyagdarab alá vékony szivacslapot helyezünk.
Ülőke betűkkel, elkészítése
Kényelmes ülés esik a színes anyaggal bevont habszivacs kockán. Magát a kockát szivacsot árusító szaküzletből szerezhetjük be, ahol különféle méretekben kapható. Esetünkben 40 x 40 x 40 cm-es méretű szivacskockát választottunk.
Óvodás korú gyerekeknél remek választás, ha betűkkel díszítjük a kockát, de használhatunk virágokat, hajókat vagy épp állatfigurákat e célra. Nagyítsuk fel az alább átható betűket a kívánt méretre fénymásolóval. Esetünkben poláranyagot választottunk, mert az nem foszlik és könnyen varrható, ha azonban erősebb tartású anyagot szeretnénk, válasszunk vásznat vagy vastag pamutot.
Lépések:
- Mérjük le a kocka oldalait, majd szabjunk ki két négyzetet, amelyek befedik a kocka tetejét és alját. Szabjunk ki további négy négyzetet az oldalakhoz, ezek azonban 2 cm-rel szélesebbek legyenek az előzőeknél az illesztéshez.
- Rajzoljuk fel a rávasalható közbélésre tükörfordítottan a betűket, majd vágjuk ki ezeket és vasaljuk fel a poláranyagra. Vágjuk ki a betűket.
- Vasaljuk fel a betűket a huzatra, majd kézzel vagy varrógéppel varrjuk fel őket.
- A hátoldaluk felől dolgozva varrjuk össze a huzat oldalsó elemeit és a tetejét, majd fordítsuk ki az összevarrt darabot.
- Húzzuk fel a félkész huzatot a helyére, majd fordítsuk fel a kockát. A huzat alsó lapját rögzítsük a helyére, majd kézzel varrjuk fel. Két él mentén viszont ne varrjuk össze az oldalakat, így könnyen le tudjuk venni mosáshoz a huzatot.
Báránykás bébitakaró készítése
Ezt a jópofa báránykát rávarrhatjuk pl. a pelenkázón lévő huzatra vagy egy bébitakaróra, rögzítéséhez nagyon kevés varrásra lesz szükség.
Ha a figura kisebb változatát használjuk, egész birkanyájakat varázsolhatunk pl. szegély formájában. Ugyanezt a motívumot a játékok tárolódobozain vagy faliképen is megismételhetjük.
Lépések:
- Az itt látható rajzok alapján (ha kell, fénymásolóval nagyítsuk fel ezeket) másoljuk át a bárány fejének, lábainak és farkának körvonalát a rávasalható közbélésre. Vágjuk ki a közbélésből, vasaljuk rá a fekete foltanyagra, majd vágjuk ki abból is. Hasonló módon vágjuk ki a bárány testét a krémszínű poláranyagból.
- Vasaljuk rá a bárány testét a takaróra. Vasaljuk fel a fejet is, majd kézzel vagy géppel varrjuk le az elemeket.
Pöttyös ágynemű készítése
A sima, egyszínű ágyneműt különlegessé tehetjük néhány felvarrt pöttyel. Elkészítéséhez még különösebben varrnunk sem kell sokat.
Példánkban kétféle színű pöttyöket alkalmaztunk, de a négyzetek vagy téglalapok éppoly jól megteszik. Vásárolhatunk egyszerű fehér ágyneműt is, amelyet aztán mosógépben alkalmazható textilfestékkel színezünk, így biztosan tökéletesen illeni fog a gyerekszoba színeihez.
Lépések:
- A közbélésen rajzoljuk körbe többször ceruzával a poharat, majd vágjuk ki a köröket. Vasaljuk rá ezeket az anyagmaradékokra, majd azokból is vágjuk ki a köröket. Próbáljuk rá a pöttyöket a paplan- és párnahuzatra, majd húzzuk le a közbélés hátoldaláról a papírt, és vasaljuk fel a pöttyöket a kívánt helyére.
- Hímzőcérnával és -tűvel varrjuk körbe pelenkaöltéssel a köröket. Ha esetleg marad egy-egy kör, rögzítsük egy négyszögletes anyagdarabra, és bekeretezve készítsünk abból faliképet.
PÖTTYÖK ÉS VONALAK. Az egyszínű ágyneműre textilfestő filccel még könnyebben készíthetünk mintákat: pl. pöttyös paplanhuzatot, csíkos párnahuzattal társítva. A gyerekek valószínűleg lelkesen besegítenek majd a munkába. Ne aggódjunk, ha nem lesznek teljesen szabályosak a minták: még jobban mutatnak, ha látszik rajtuk, hogy szabad kézzel készültek. Amikor elégedettek vagyunk a kész mintával, fixáljuk az anyagba a festéket forró vasalóval. A színes minta jobban mutat világosabb színű (fehér, krémszínű vagy halványsárga) háttéren.
ÖTLET. Ha saját magunk szeretnénk elkészíteni az ágyneműt, vegyünk megfelelő szélességű lepedővásznat. Mérjük le a meglévő paplanhuzatokat, majd szabjunk ki egy kétszer olyan széles textildarabot, plusz a ráhagyást. Varrjuk össze a széleket, majd fordítsuk ki a huzatot. A huzat szájának zárásához varrjunk fel patentet, tépőzárat vagy szalagokat.
Jó tanács
Az ágynemű mintája visszaköszön ezen a faliképen is.