Ideális lakókörülmények idős korban
Az ember életciklusának harmadik szakasza a nyugdíjas évek, amikor már a gyerekek is kirepültek a szülői házból. Ez azonban nem a hanyatlás kora, hanem a nyitottság és az életigenlés időszaka, amit a többség aktívan és vidáman él meg. Ez az önállóság időszaka, amikor magunk dönthetjük el, hogy mit szeretnénk csinálni. Az egészséges életkörülményeknek ebben az időszakban más szerep jut, hiszen hangsúlyosabbá válik a gondoskodás és tervezés.
Legtöbben idős korban a saját otthonukban szeretnek maradni: a megszokott környezetben, a szeretett utcában, illetve azok szomszédságában, akikkel együtt megöregedtek. Ilyenkor az ember végre önálló szeretne lenni, és ezt ne becsüljük alá. Ez az önállóság – és ebbe beleértendő a gyerekektől való függetlenség is – a fizikai erőnlét egyik előfeltétele, és annál tovább őrizhető meg, minél jobban fel vagyunk rá készülve.
Ebben a korban megnő a kényelem és a biztonság iránti igény, a mozgás nehézkessé válhat, a szervezet teljesítőképessége pedig csökkenhet. A lakás és annak felszereltsége is nagyobb jelentőséget kap, mint fiatalabb korban, amikor az ember inkább a külvilág felé fordult. Át kell tehát gondolnunk, hogy mire is van szükségünk.
A harmadik életszakaszban, az aktív munkavégzés befejezése után az ember nagyobb biztonságra vágyik, aminek az ajtó esetében is meg kell nyilvánulnia. 1: automata kapcsoló; 2: a bejárat megvilágítása; 3: kivilágított házszám; 4: kamera, kaputelefon; 5: mozgásérzékelő; 6: külső világítás.
Mi az, ami idős korban fontossá válik?
Fontos, hogy a bútorok között legyen elegendő szabad hely, illetve mozgástér, hogy a szobában szabadon és akadálytalanul lehessen mozogni. Ha szükséges, mondjunk le néhány bútorról. Kerüljük az éles széleket, a kiálló sarkokat és a szabadon álló kábeleket, és gondoskodjunk arról, hogy minden szükséges eszköz illetve tárgy – gépek, munkaeszközök, használati tárgyak, telefon – könnyen elérhető legyen.
Elegendő hely
A padlón mindig legyen elegendő szabad hely az akadálytalan közlekedéshez, ezért lehetőleg távolítsunk el mindent (pl. a kiálló szőnyegsarkokat), amiben könnyen eleshetünk. Semmiképpen se szégyenkezzünk ezek miatt, ha kényelmünk megteremtéséről van szó. Minden helyiségben, ahol hosszabb ideig tartózkodunk vagy mozgunk – tehát a konyhában, az előszobában, a fürdőszobában, a dolgozószobában és a hobbiszobában -, legyen megfelelő ülőalkalmatosság és kapaszkodó. A székek és a fotelek legyenek a megszokottnál magasabbak, hogy könnyebben fel tudjunk kelni belőlük. Munkánkat igyekezzünk minden lehetséges módon megkönnyíteni.
A lakás tisztántartása és fenntartása, valamint a napi feladatok sok energiát igényelnek, ezért fontos a gondos és alapos tervezés. Emellett szükségünk van jó megvilágítású munkaasztalokra, munkalapokra és ülőalkalmatosságokra is. Ne feledjük, hogy ugyanazt a munkát állva 2,5-szer annyi energia felhasználásával végezhetjük el, mint ülve, tehát jó munkaszervezéssel sok energiát takaríthatunk meg.
A szekrényekbe elhelyezendő tárgyakat a használati gyakoriságuk, illetve súlyuk szerint osztályozzuk, emellett az is fontos, hogy mindent könnyen megtaláljunk. A különböző tevékenységekhez és elfoglaltságokhoz teremtsünk ideális feltételeket, legyen szó akár olvasásról, levélírásról, zenehallgatásról, festésről vagy bármely más szabadidős tevékenységről. A tornához és a testápoláshoz is alakítsunk ki megfelelő feltételeket. A fürdőszobában nem mindig van erre elegendő hely.
Idősek számára ideális fürdőszoba. 1. kapaszkodó; 2: segélyhívó; 3: felhajtható ülőke; 4: állítható magasságú zuhanyrózsa; 5: süllyesztett lefolyó; 6: lehajtható tükör; 7: világítás a tükör két oldalán; 8: egykarú keverő-csaptelep; 9: elektromos, átfolyó rendszerű vízmelegítő; 10: elektromos hősugárzó.
Az idős kor igényeinek megfelelően kialakított fürdőszobában sem kell lemondanunk esztétikai igényeinkről. Számos olyan eszköz áll rendelkezésre, amellyel a lakás és a fürdőszoba használatát biztonságossá tehetjük.
Használjuk a technika vívmányait!
Mivel idős korban érzékenyebbek vagyunk a hőmérsékletre, ezért gondoskodnunk kell arról, hogy a különböző helyiségekben egyforma meleg legyen. Fontos, hogy a fűtést kényelmesen, különösebb fáradság nélkül tudjuk szabályozni. Lakásunkat meg kell védenünk az illetéktelen betolakodókkal szemben, a betörés ugyanis nemcsak anyagi javainkat érinti, hanem otthonunk érinthetetlenségét is csorbítja.
Ez utóbbi gyakran sokkot is okozhat. Lelkileg még fájdalmasabb, ha kedves tárgyainkat vagy emlékeinket veszik el vagy semmisítik meg. Biztonságunkhoz hozzátartoznak azok az eszközök is, amelyekkel segítséget hívhatunk, vagy amelyek az egyedüllét olykor nyomasztó érzésének leküzdésében segítségünkre lehetnek. Végül, de nem utolsó sorban a lakás esztétikai értéke is sokat javíthat hangulatunkon és életkörülményeinken.
Az emberek többé-kevésbé érzékenyek a lakás stílusára, a színekre, a felhasznált anyagokra, a harmóniára és a rendre. Az aktív tevékenységek iránti igényeink fontos szerepet játszanak, amelyekről semmiképpen nem szabad lemondanunk. Ne feledjük, hogy a harmadik életszakasz igényeinek megfelelően kialakított lakás is lehet esztétikus.
Ha a magasabb WC kényelmesebb, akkor falra szerelhető esetében helyezzük azt az átlagos magasság fölé 10 cm-rel, alsó kifolyócsövű esetében pedig cseréljük ki azt. A képen látható vízöblítőt a szerelvényfalba építették be.
A fürdőszoba mint egészségcentrum
A harmadik életszakasznak megfelelő követelmények kialakításának különösen a fürdőszobában van nagy jelentősége, hiszen a megfelelő mozgástérnek ebben a helyiségben különösen fontos szerepe van. Fontos, hogy a padló csúszás biztos, meleg (pl. padlófűtéses) és könnyen tisztítható legyen. Használjunk olyan fürdőszobaszőnyeget, amelyet mosógépben is kimoshatunk. Válasszunk masszázszuhanyt, a kádhoz és a zuhanyfülkéhez pedig masszív válaszfalat, ülőkét vagy korlátot.
Az átlagosnál magasabb, melegvíz-öblítéses WC szintén a kényelmet szolgálja. A mosdókagyló lehetőleg legyen elöl beszögelléssel ellátott, lekerekített, széles és nem túl mély. Célszerű olyan mosdót választani, amelynek szélébe kapaszkodni is lehet. Nagyon kényelmes az állítható magasságú mosdó. Az elérhető magasságban elhelyezett vészhívó biztonságot ad.
A fent említettek mellett számos olyan részletkérdés merülhet fel, amelyet egyéni tapasztalataink alapján kell megoldanunk, ezzel is tovább növelve a biztonságot és a kényelmet. A formatervezők ma már kifejezetten idős korúak számára is terveznek fürdőszobai termékcsaládokat. Ha valaki tolószékhez van kötve, akkor további megoldásokra, például akadálymentes lakásra van szüksége ahhoz, hogy megőrizhesse önállóságát.
Az előszobában a tükör két oldalán tompa fényű lámpát helyeztek el. A helyiséghez egy kényelmes karosszék, korlát és rusztikus padlólap is tartozik.
A harmadik életszakasznak megfelelő termékcsalád: ergonómiailag tesztelt mosdó, lehajtható tükör, valamint törülközőtartóként is használható kapaszkodók. Rendelhető mellé színben és formában hozzá illő kád és zuhanykabin is.
A lépcsőlift segít az önálló mozgásban a lépcső hajlásszögéhez, és formájához igazítható. Mivel a liftet közvetlenül a lépcsőfokokra szerelik, a fal az utólagos beépítés során sem sérül meg.