Természetes anyagok, kerámialapok a fürdőben
Egyiptomban és Mezopotámiában a falakat már néhány évezreddel ezelőtt is gyönyörű, csillogó csempékkel fedték be. A csempe tehát egy meglehetősen régi hagyományokkal rendelkező anyag, amely napjainkban is közkedvelt. A kerámiát a modern iparban is hasznosítják, ebből készítik például az elektromos tűzhelyek kerámialapjait vagy az űrrepülőgépek hőálló borítását.
Kerámialapokat és csempéket legnagyobb mennyiségben az építőipar használja fel. A fürdőszobában a finoman megmunkált csempék hódítanak, amelyek a legkülönbözőbb formákban és színekben kaphatók, de tulajdonképpen ugyanabból az anyagból készülnek.
Készítésükhöz agyagot, kvarcot, földpátot, kalcitot (mészpát) vagy samottot használnak. Az alapanyagokat felaprítják, majd feliszapolják. A kemény anyagok aprítása maximum 24 óráig tart. Egy nagy őrlőberendezésben az anyagokat víz és tűzkő hozzáadásával finom masszává őrlik, majd a gyártó saját „receptje” szerinti arányban összekeverik. Ezt a masszát felhevítik, így nedvességtartalma 7-10%-ra csökken.
A képen látható csempéket a kopással szemben nagyon ellenálló réteggel vonták be, így a legnagyobb igénybevétel sem hagy rajtuk nyomot.
- Parketta a fürdőszobában? Ismerd meg hogyan!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- A fürdőszobában is rend a lelke mindennek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezt a szárazanyagot ezután néhány napig állni hagyják, s csak ezután helyezik a nyomó-formába. A nagy igénybevételnek kitett kerámiát nagyobb nyomással kell a formába préselni. A csempe vagy járólap méretétől függően egy préseléssel egy vagy több nyers lapot állítanak elő. Ezt követően a lapok elhaladnak a csiszolószalagok mellett, amelyek a lapok oldalát egyenletesre csiszolják.
A „Levanté” termékcsalád természetes anyagokból készül, és dekoratív gránit-intarziával díszítik
A matt felületű kerámiát ezután maximum 1250 °C-on kiégetik, így egy nagyon kemény „cserepet” kapnak. A mázas kerámia égetését vagy két külön lépésben, vagy a korszerű rotációs kemencében egy lépésben végzik. A csempéket futószalagon mozgatják, amelyek így haladnak el a különféle rétegező berendezések alatt. A cserép felületén a mintákat szitanyomással készítik. Az első égetést kb. 40 percig végzik, mintegy 1100 °C-os hőmérsékleten. A második égetés során a csempéket egy rotációs fényezőszalagon mozgatják 30—35 percig, közben a hőmérséklet 10-50 °C.
Teljesen új, eddig ismeretlen lehetőségeket nyitott meg a tervezők előtt az új lézer-vágótechnika megjelenése
Bár a termelést ma már számítógépek vezérlik, gyakorlatilag nincs két teljesen egyforma csempe. A gyártási folyamat végén ezért minden darab minőségellenőrzését el kell végezni: meg kell vizsgálni az oldalak és a fényezés hibáit és a méretbeli eltérések toleranciaértékét, amit szabványok határoznak meg. Ezután a csempéket szín szerint szortírozzák, ami az esetek többségében szintén manuálisan történik. A kerámialapok csomagolását már természetesen gépek végzik, majd minőségi osztályokba (1., 2. és 3. osztály) sorolják, amit a csomagoláson is feltüntetnek.
A kopásállóság fokozatai
Kopásállóság I.
A kevésbé igénybevett terek burkolására, ahol puha talpú cipőben járunk, a csempét nem érik karcoló szennyeződések. Ilyen például a háló- vagy fürdőszobánk.Kopásállóság II.
Kevésbé igénybevett helyiségek burkolására alkalmas, melyeket viszonylag ritkán használunk, normál talpú cipőben járunk és a burkolatot csak kevés karcoló szennyezőanyag éri.Kopásállóság III.
Közepesen igénybevett helyiségek burkolására alkalmas, amelyen normál talpú cipőben járunk, az igénybevétel átlagos, a felületet karcoló, szennyező anyagok is érhetik. A konyha kivételével a lakás bármely helyiségének burkolására alkalmas.Kopásállóság IV.
Erősen igénybevett, gyakran látogatott helyiségek burkolására alkalmas, melyekben az átlagosnál nagyobb az igénybevétel, a szennyezés. A lakásban az előszoba, a konyha és a terasz.Kopásállóság V.
Nagy forgalmú, az átlagnál erősebben igénybe vett helyiségek burkolására alkalmas kerámia. Alkalmazható szállodák és bankok előcsarnokában, üzletekben, éttermekben és büfékben.Mivel a kerámiacsempéket természetes anyagokból állítják elő, egy sorozaton belül is lehetnek eltérő darabok. Éppen ezért az apró eltéréseket a gyártók többsége kóddal jelöli, ami az utánrendelési nagyban megkönnyíti. A piacvezető gyártóknál a folyamat végén beiktatnak még egy minőségellenőrzést, amikor minden raklapról szúrópróbaszerűen kibontanak egy-egy csomagot, és még egyszer ellenőrzik az áru minőségét.
A különleges minták egy részét a már fényezett és kiégetett csempére viszik fel, s a minta fixálása érdekében 830 °C-on még egyszer kiégetik. A mintákat gyakran lehúzható tapaszok formájában vagy szitanyomással viszik fel a csempékre.
Az egyre különlegesebb kerámialapok (intarzia, egyedi formák, szegélycsempék) további megmunkálást igényelnek.A mintákat lézersugárral vagy nagyon koncentrált és erős vízsugárral maratják ki a csempe felületéből, ami újabb lehetőségeket nyit meg a tervezők előtt.
Csempefajták és felhasználási területük
Fali csempe
A fali csempe finom szemcséjű, jó vízszívó képességű, fényezése ellenáll a tisztítószerek gyenge savas és lúgos hatásának. A máz biztosítja, hogy a kerámialap elég kemény és UV-sugarakkal szemben is ellenálló legyen. Elsősorban a belső helyiségekben használható fel, padlóburkolásra csak a gyártó kifejezett megjelölése (pl. *) esetén használható, amennyiben biztosítani tudjuk az alapozás és a burkolat tökéletes illeszkedését. A gyártók a fali csempe mintázatához illő, strapabíróbb járólapokat is kínálnak, ezért jobban járunk, ha padlóburkoláshoz ezek közül választunk.Mázas járólap
A mázas járólap anyaga szürkés-bézs színű, állaga tömör és kemény, a mázréteg pedig általában nem átlátszó. Ezek a lapok taszítják a vizet, és jól tűrik a nedvességet, valamint a mechanikus és a vegyi hatásokat is. Mivel jól tűrik az időjárás viszontagságait és fagyállók, belső és külső terek burkolására egyaránt alkalmasak. A máz megkönnyíti a tisztítást, és növeli a kerámia kopásállóságát. A mázas burkolólapok a gyengén vagy közepesen igénybe vett (kopásállóság I—III.) helyiségek burkolására alkalmasak.Máz nélküli járólapok
A máz nélküli járólapok általában egyszínűek és nagyon ellenállók. Felületük sima és egyenletes vagy strukturált, csúszásálló réteggel bevont és fényesre csiszolt. Alkalmasak kül- és beltéri, fali vagy padlóburkolásra. A legkeményebb igénybevételt (kopásállóság IV-V.) is jól tűrik. Nagyon könnyen megállapíthatjuk, hogy fali csempével vagy járólappal állunk-e szemben. Ha vízbe mártjuk és a lap a nedvességet beszívja, fali csempéről van szó, ha nem járólappal állunk szemben.Az idők folyamán a csempék nem csak szebbé váltak, de gyártásuk is fejlődött, hiszen környezetkímélőbb és gazdaságosabb lett. A legkorszerűbb rotációs kemencékben, melyekben az égéstér mindössze 10 cm magas, a kerámia futószalagon mozog, az égetési idő pedig 30 percre rövidül. így a gyártás hatékonyabb, hiszen gyorsabb és kevesebb energiát igényel.
A kerámia égetése közben kiküszöbölhetetlen a hidrogénfluorid (fluorsav) kialakulása, amit korábban a felszabaduló gázokkal együtt a levegőbe engedtek. A korszerű szűrőberendezések a hidrogénfluoridot kiszűrik a gázokból, és visszaforgatják a termelési folyamatba. A csempe-és járólap-gyártás hatalmas vízigényét is sikerült az elmúlt években korszerű megoldásokkal csökkenteni. A fogyasztók öröme kettős, hiszen a gyártási folyamat kevésbé terheli a környezetet, míg az árak csökkentek, vagy legalábbis szinten maradtak.