Könnyítsük meg a konyhai munkát!
A konyha általában a lakás leggyakrabban használt helyisége, melynek sokféle funkciót kell ellátnia. A felszerelés elsődleges célja, hogy a munkát minél kisebb időráfordítással, minél könnyebben végezhessük el.
A konyha tervezésének kiindulópontja a helyiség mérete és alaprajza. Új ház építésekor természetesen maradéktalanul figyelembe vehetjük elképzeléseinket, régi épületnél azonban mozgásterünk általában erőteljesen korlátozott. Ez azonban nem feltétlenül jár hátránnyal. Egyedi megoldások kialakítására a régi építésű konyhákban is van lehetőség. Napjainkban a konyhabútorok és -felszerelések kínálata annyira bőséges, hogy minden esetben találunk a helyiségnek megfelelő berendezést.
A régi épületekben gyakran szükség van – amennyiben mód van rá – a konyha bővítésére is. Áttörhetjük és megnyithatjuk a válaszfalakat (a főfalakat természetesen csak szaktervező bevonásával), de húzhatunk fel újakat is. Ha a konyhát a szomszédos helyiségek rovására kibővítjük, az étkező elhelyezésére is lehet módunk. Ha a konyha méretét növeljük, célszerű azon is elgondolkodni, nem nyerhetjük-e meg a háztartási helyiség és vagy a kamra helyét is.
Nagyon mutatós a kiugróan elhelyezett félsziget vagy sziget, melyet fixen és mozgathatóan is beépíthetünk. Ha a sarokban egy étkezőasztalt helyezünk el, a konyhát étkező-pihenő helyiséggé is alakíthatjuk.
Napjainkban gyakori az egy légterű, ún. amerikai konyha is. Előnye, hogy aki a konyhában szorgoskodik, nincs elzárva a lakás többi helyiségében tartózkodó családtagoktól vagy vendégektől, részt vehet a beszélgetésben, s szemmel tarthatja a nappaliban tartózkodó gyerekeket is.
Kellemetlenek az elkerülhetetlenül kialakuló szagok, melyek intenzitását természetesen az adott étel befolyásolja. Zavaróak lehetnek a konyhai zajok, az edénycsörgés, a vízcsobogás, kellemetlennek találhatjuk a konyhai munkával együtt járó „rendetlenséget” is. Ennél a megoldásnál kénytelenek vagyunk gyorsan, még a vendégek érkezése előtt kitakarítani.
Konyhabútor: praktikus ötletek összessége
A konyabútort úgy kell megválasztani, és elrendezni, hogy a rendelkezésre álló teret a lehető legjobban kihasználja, és a konyhai munkát a lehető legkönnyebbé tegyük. Választhatunk az egy- és kétoldali, az L és U alakú, a szigetszerűen kialakított munkafelületek között. A kényelmes használathoz legalább 7 méter hosszú munkafelületre van szükség.
Ha a konyhában két szekrényt egymással szemben helyezünk el, legalább 240 cm széles konyhára van szükség: 2×60 cm széles a szekrény, s 120 cm a mozgástér igénye. Ha a mozgástér szélessége nagyobb, mint 180 cm, a helyiség közepén elhelyezhetünk egy szigetet, vagy -félszigetet, ahol az előkészületeket elvégezhetjük, mosogathatunk, főzhetünk, de étkezhetünk is.
A napjainkban kapható korszerű konyhabútorok lehetővé teszik, hogy a hagyományos, merev, derékszögű vonalvezetést feloldjuk. Az új szekrényformák, sarokelemek, különféle magasságú polcok, üvegajtók, zárt szekrények, egyedi bútorok játékosabbá teszik a konyhát. Ha a tűzhelyet vagy a mosogatót a sarokban helyezzük el, eltakarhatjuk a régi építésű kéményt, vagy elhelyezhetjük mögötte a szerelvényaknát is. Átlós elemekkel tovább variálhatjuk a teret.
A konyhabútor-gyártásban is érződik az a hatás, hogy a mai generációk magasabbak, mint szüleik vagy nagyszüleik voltak. Különféle magasságban kaphatók alsó-, fali- és állószekrények, melyeket kombinálhatunk egymással, s testmagasságunkhoz igazíthatjuk.
A munkapult helyes magassága
- Célszerű különféle magasságokat tervezni. Az előkészítő munkalapok legyenek a mosogatórésznél kb. 15 cm-rel alacsonyabban.
- Kíméljük a hátunkat! Állítható magasságú munkalapok ülő- és állómunkához.
A korszerű konyhai berendezések a modern kor mobilitásának is megfelelnek. A modul konyhai rendszerek elemekből épülnek fel, melyeket egyedileg, és egymással kombinálva is beépíthetünk. Ezek a bútorok költözés során sem okoznak problémát, átalakíthatók, bővíthetők és kombinálhatók. Akkor is nagyon előnyösek, amikor külön élők családot alapítanak és összeköltöznek. Ha az alapvető, a főzéshez és a mosogatáshoz szükséges elemeket szerezzük be először, a rendszer bővíthető is.
Költözéskor a beépített konyhabútort is magunkkal vihetjük, a családtagok számának gyarapodása esetén tetszőlegesen bővíthetjük. A tulajdonképpen különálló szekrények a munkalapnak köszönhetően válnak egységgé, vagyis ha átalakítjuk a kombinációt, csak a munkalapot kell kicserélni.
A családdal együtt „bővülő” konyha előnyeit magában hordozzák azok a konyhabútorok is, melyek alapelemeit – vagyis a munkalapokat, az oldalfalakat, – a kiegészítő elemekkel (polcokkal, szekrényajtókkal, fiókokkal, lábazattal) és az elektromos készülékekkel komplett, sokfunkciós konyhává alakítjuk.
Mosogató, a legfontosabb munkaterület
A konyha leggyakrabban használt része a mosogató. Kutatások igazolják, hogy a konyhai munkával eltöltött idő 60%-át töltjük a mosogatónál. A kényelmes csaptelepekkel és praktikus kiegészítőkkel felszerelt mosogató gyors és kényelmes munkavégzést tesz lehetővé.
1.: Trapéz alakú, sarokmosogató, 90 cm-es magasságban. Rozsdamentes acél. 2.: Fenyőzöld árnyalatú pillangómosogató. Ideálisan kombinálható fával. 3.: A mosogatót sínen csúsztatható vágódeszka egészíti ki.
4.: Sarokmosogató nagy méretű munkafelületekkel.
A nélkülözhetetlen páraelszívó
Ma már egyetlen konyhából sem hiányozhat a páraelszívó, amely minimálisra csökkenti a konyhában felgyülemlő vízpárát. Szellőztetni rendszeresen kell, ám vannak olyan időjárási- illetve légnyomásviszonyok, melyek között ez nem elegendő. Ezt igazolják a vizsgálatok is, melyek értelmében a konyha levegőjének óránként minimum hatszor kell cserélődnie ahhoz, hogy a felesleges nedvességet és káros anyagokat kivezessük.
1.: A különlegesen dekoratív megoldások is keresettek. 2.: A képen látható üveg-rozsdamentes acél kombináció még azelőtt elvezeti a konyhai gőzöket, mielőtt azok az üvegen lerakódnának.
Tárolóhelyek kihasználása
A konyhai munkaterület nagyon értékes, főleg a kis alapterületű konyhában nem szeretnénk egyetlen négyzetcentimétert sem elveszíteni. Ezért érdemes elgondolkodni a helytakarékos, forgatható sarokelemek, a mindkét oldalról jól áttekinthető, ún. patikaszekrények és a kis oszloprendszerek lehetőségén.
1.: Éléskamra, melyben a háztartás tartalékai megtalálhatók. 2.: Patikaszekrények, könnyen áttekinthetők és a kiválasztott nyersanyag, gond nélkül előszedhető.
3.: A teljesen kihúzható fiókok.
Tökéletes megvilágítás
A konyhai munkát a megfelelő megvilágítással megkönnyíthetjük, biztonságosabbá tehetjük. A plafonon elhelyezett általános világításon kívül lokális világítótesteket is el kell helyezni. Az elektromos készülékek és konyhai gépek számára gondoskodnunk kell a megfelelő számú dugaszoló aljzatról. Fontos szempont, hogy a fényforrás ne vessen zavaró árnyékot, és a megvilágítás adja vissza az ételek természetes színét.
Apropó: elektromos készülékek kiválasztásánál vásárlási és főzési szokásainkat célszerű figyelembe venni.
Bizonyos hűtőszekrényeknél lehetőség van a relatív páratartalom szabályozására is, így az élelmiszerek jól tárolhatók.
1.: A munkapult fölé elhelyezett nagyméretű lámpatestek dekorációként is funkcionálnak. 2.: Az átgondolt tervezés része a fülkében elhelyezett dugaszoló aljzat és a világítás. 3.: Praktikus és dekoratív a rozsdamentes acélból készült eszközválaszték. 4.: Az ergonómiai szempontból ideális konyha alapkövetelménye a tökéletes megvilágítás.
Cél, hogy a konyhai munkát ülve is elvégezhessük
A gyakori hajolgatást éppúgy célszerű elkerülni, mint a felesleges járkálást vagy a hosszadalmas álldogálást. Gondoskodnunk kell arról is, hogy ülőmunkára is legyen lehetőség. Ugyanannak a munkának az elvégzéséhez ülő helyzetben harmad akkora energiára van szükség, mint állva.
TIPP
Elektromos készülékek A-tól Z-ig
A munka megkönnyítésére az elektromos készülékek igazán széles választéka áll rendelkezésre. A lehetőség a főzés megkönnyítésétől – könnyen kezelhető és tisztítható kerámialapos felfűtésű tűzhely használata – a különféle hűtő- és fagyasztószekrényekig terjed.
1.: Szenzoros vezérlésű tűzhely. 2.: Kerámialapos tűzhely. 3.: A készülékben mikrohullámú sütőkben olvaszthatunk, melegíthetünk, süthetünk és grillezhetünk is. 4.: Magasabban beépített mosogatógéppel könnyebben dolgozhatunk. 5.: Hő légbefúvásos sütőket napjainkban már a háztartásokban is alkalmaznak. 6.: Bizonyos hűtőszekrényekben a relatív páratartalom is szabályozható.