Tervezés, stílus és burkolatkiosztás padlóburkolatoknál
Miután kiválasztottuk a burkolat típusát, meg kell határoznunk annak színét, stílusát és a burkolatkiosztást. A különféle burkolattípusok számtalanféle színben és stílusban kaphatók; ugyanabból az anyagból sokféle, eltérő hatású felületet hozhatunk létre. A sima, egyenletes csatlakozásokkal kialakított, modern belső terekbe illő bükkfa padló például teljesen más hatást kelt, mint a régies, pácolt tölgyfadeszkákból készült padlóburkolat.
Érdemes lapozgatni a lakberendezéssel foglalkozó újságokat és könyveket, vagy körülnézni az építőanyag-kereskedésekben, ahol szívesen adnak tanácsokat. Ebben a cikksorozatban nemcsak az egyes burkolattípusok lerakását ismertetjük a lerakást lépésről lépésre végigkövető képekkel, de minden egyes burkolóanyagot bemutatunk különféle, eltérő stílusú belső terekben. Emellett számos hasznos tervezési ötletet és szín- és anyagválasztékkal kapcsolatos információt is megtudhatunk.
Jó tanács
- Igazodjunk a léptékhez: Nagyméretű burkolólapokat nagy helyiségekben alkalmazzunk, a kisebb szobákba kisebb elemek kerüljenek (bár ennek az alapszabálynak a felrúgásával egészen érdekes felületeket képezhetünk).
- Vegyük figyelembe a többi burkolatot is: Egy mintás szőnyegpadló színes, mintás tapétával kombinálva már zavaró lehet.
- A hosszanti csíkozás és padlódeszkák hosszítják a teret; széltében elhelyezve viszont szélesebbnek, ugyanakkor rövidebbnek mutatják azt.
- A geometrikus mintázat elegáns hatású, ugyanakkor kisebbíti a teret.
- A világos árnyalatok nagyítják a teret, míg a meleg, sötét színek meghitt, barátságos környezetet teremtenek.
- A durva, textúráit felületek oldott, rusztikus hatásúak, míg a sima, csillogó burkolatok könnyed, kifinomult, elegáns felületet képeznek.
Különböző burkolatok csatlakozása
Két helyiség között gyakori a burkolatváltás; ilyen esetben érdemes gondosan megtervezni, hogy milyen színek kerüljenek egymás mellé. A különböző burkolatokat néha csak egyszerűen egymás mellé helyezik, bár sokféle burkolatváltó, dilatációs profil kapható. Az egyszerű fa-, fém- vagy műanyag küszöböt egyszerűen a padlóhoz szegezik; ezzel létre is jön az elválasztás a kétféle burkolat között. Ügyeljünk rá, hogy a küszöbelem magassága egyezzen a burkolatréteg vastagságával.
Speciális csatlakozóprofillal viszont megoldható a különböző vastagságú burkolatfajták közötti átmenet. Padlószőnyegeknél viszont gyakran szőnyeglécet, Z-profilt vagy szöges lécet alkalmaznak, amelyet a padlószőnyeg fektetése előtt az aljzathoz szegeznek; ez az elem megfogja a lerakott burkolatot. Kaphatók a lépcsők aljánál és tetejénél alkalmazható rögzítő lécek is.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Ház tervezés logikusan
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A helyszín adottságainak felmérése
A burkolatok csomagolásán feltüntetik, hogy az adott kiszereléssel mekkora felületet lehet lefedni. A munka megkezdése előtt rajzoljuk fel a burkolandó helyiség alaprajzát. Gondosan térképezzük fel és mérjük le a helyiség határoló falait; rajzoljunk fel minden beugrást, lépcsőt vagy a beépített bútorok alatti burkolandó területeket (pl. beépített szekrény, fürdőszobai berendezés).
A tervet négyzethálós vagy milliméterpapírra rajzoljuk. Ezután számítsuk ki a helyiség alapterületét. Téglalapnál bonyolultabb alaprajzú (pl. L alakú) szobánál osszuk fel kisebb, szabályosabb egységekre a szobát (célszerű átlókat is mérni, mert lehet, hogy a helyiség nem derékszögű).
A burkolattípusok összehasonlítása
Hidegburkolatok
1. képen, bal oldalt, fentről lefelé:
Beton. Egyre népszerűbb burkolat- típus; felületét festik vagy viaszolják.
Kerámia padlóburkolat. Nagy szín- választékban, fényes vagy matt. és általában mázas felülettel kapható. Lehet egyszínű vagy mintás. Kaphatók gyönyörű, kézzel festett padlócsempék is.
Gres (kőporcelán). Hagyományos földszínekben és élénk színekben egyaránt kapható. Anyagában színezett, jó kopásállóságú.
Terrakotta. Színe általában téglavörös. narancssárga vagy rózsaszín. Többféle formában kapható, meleg, rusztikus hatású felületet képez.
Mozaik. Bármely színben kapható. A mozaikburkolat lehet modem vagy klasszikus; a lehetséges változatoknak csak a fantáziánk szab határt.
Pala. Színe sötétzöld, szürkés vagy lilás. Ha nagyon keskeny fugákkal fektetik, rendkívül elegáns felületet képez.
1. képen, középső oszlop, fentről lefelé:
Mészkő/homokkő. Színe rendkívül változatos lehet; legtöbbször meleg mézszínű. A kis fugákkal lerakott burkolat elegáns, a nagyobb fugákkal elkészített felület rusztikus hatást kelt.
Tégla. Divatos és különleges burkolat; rusztikus vagy ipari hatású.
Márvány/gránit. Sima, klasszikus hatású felületet képeznek; a márvány vagy gránitburkolat igazi luxus!
Terrazzo. A betonnal vagy műgyantával kevert márvány- vagy gránitszemcsékből készült terrazzopadló elegáns, modem hatású felület.
Fém. Divatos, sima felületű burkolat, kissé ipari jelleggel.
Üvegpadló. Az üvegpadló nagyon divatos; az áttetsző felület jól illik a kortárs belsőépítészeti stílusokhoz.
Rugalmas burkolatok (1. kép, jobb oldalt, fentről lefelé)
PVC. Az összes padlóburkolat közül ez kapható a legnagyobb szín- és mintaválasztékban. Sokszor fa- vagy csempefelületet imitál, bár ezek a laminált burkolatoknál kevésbé szépek.
Parafa. A barna különböző árnyalatai – a mézszíntől a sötétbarnáig – meneti bármely színárnyalatban beszerezhető.
Linóleum. Sokféle színben és mintázattal kapható; felülete gyakran márványos hatású. A PVC-nél kevésbé mesterséges hatású.
Gumi. Sokféle, élénk színben kapható. különféle textúráit felületekkel. Nagyon divatos, kissé ipari jellegű burkolat.
Bőr. A bőr meleg, sötét színe akkor érvényesül legjobban, ha viaszolják. Kevésbé a színek, inkább a burkolólapok alakba változatos.
Padlószőnyeg és alternatívái
Padlószőnyeg. Lehet homogén felületű, elegáns, hosszú szálú, fényűzően süppedős, durvább vagy finomabb; kedvünk szerint válogathatunk a hatalmas választékban! A lapokban kapható padlószőnyeg pedig tág teret enged a kreativitásnak.
Természetes rostok. Felületük érdekesen textúráit; színük lehet barnás, zöldes vagy kékes.
Fapadlók
Fa. Számtalanféle fafajból készülhet, a színválaszték a majdnem fehértől a sötétbarnáig terjed. Lehet rusztikus vagy elegáns, durvább felületű vagy simább, hagyományos vagy modern. Egy egyszerű, olcsó faburkolatot nagyszerűen élénkíthetünk különböző felületkezelő anyagok (pác, lakk) alkalmazásával.
Laminált burkolat. A PVC-padlónál élethűbben imitálja a fafelületet, és előzőnél nagyobb választékban kapható. Egyre nagyobb a hidegburkolatokat imitáló laminált padlók választéka is. A laminált padló letisztult, rendezett hatást kelt.
Tekercsben kapható burkolatok anyagszükségletének kiszámítása
A padlószőnyeg, természetes rostokból készült, PVC és linóleum burkolóanyag meghatározott szélességű, a kívánt hosszra leszabható tekercsekben kapható. A szükségesnél szélesebb darabot vegyünk, hogy ne kelljen toldani. Ha azonban a helyiség szélesebb a legszélesebb kapható változatnál is, kétszer kell megvennünk az adott hosszt, és toldani kell a burkolatot.
Az alaprajzon előre tervezzük meg, hogy hova esik majd a toldás. Ne kerüljön szem előtt lévő, forgalmas helyre. A toldásnál PVC vagy linóleum burkolóanyagnál 2,5 cm, szőnyegpadló és természetes rostból készült burkolatoknál 5 cm ráhagyással számoljunk! A szegélyeknél 5 cm ráhagyást számítsunk.
A burkolatkiosztás megtervezése
Kézenfekvőnek tűnik, hogy a burkolólapok lerakását a legszabályosabb, egyenes fal mentén kezdjük el. Bár a tekercsben kapható burkolatoknál, például padlószőnyeg, PVC- vagy természetes rostokból készült burkolatok esetében valóban ez a helyzet, fa vagy tégla padlóburkolatnál azonban egy tökéletesen egyenes segédvonalat kell kijelölnünk, és ehhez igazodva lerakni a burkolatot. A burkolólapok (pl. kerámialap burkolat) lerakását pedig a helyiség közepén kell kezdeni.
A negyedelős módszer
Ezzel a módszerrel bármilyen típusú burkolólapot (pl. kerámialap burkolat) lerakhatunk. Ha kötésben rakjuk le a burkolólapokat, csak az egyik tengelyhez igazodjunk.
Először mérjük ki és jelöljük be a négy fal vonalának felezőpontjait. Az egymással szemközti falakon kijelölt pontok között feszítsünk ki a padlón csapózsinórt, majd ennek megpendítésével húzzunk krétavonalakat a padlón. Ezzel megkapjuk a koordináta-rendszerünk tengelykeresztjét.
Ellenőrizzük, hogy pontosan merőleges-e egymásra a két vonal. Ehhez mérjünk ki az egyiken 1,2 m-t, a másikon 0,9 m-t. Amennyiben a két segédvonal egymásra pontosan merőleges, a két kimért pont közötti szakasz (a derékszögű háromszög átfogója) pontosan 1,5 m hosszú. Ha nem megfelelő a méret, igazítsunk a vonalakon.
A burkolómunka megkezdése előtt a lapokat érdemes szárazon kirakni. Először a kijelölt tengelyek mentén rakjunk le egy-egy sor lapot a metszésponttól indulva, a helyiség teljes hossza és szélessége mentén. Ne feledkezzünk meg a fugákat kijelölő távtartókról sem!
A fal mellett valószínűleg egy egész elemnél kisebb helyünk marad. Ha a szemközti falaknál ennek szélessége nem egyforma, vagy kisebb egy fél elemnél, addig módosítgassuk a tengelykereszt helyzetét, amíg egyforma és fél elemnél nagyobb lesz a vágandó elemek mérete. Fejezzük be a teljes burkolat száraz kirakását a tengelykereszt mentén, majd az egyes negyedekben.
A szükséges burkolóanyag mennyiség
Megbecsüléséhez osszuk el a burkolandó terület egy elem felületével. Így azonban nem vesszük figyelembe a fugákat (ezek szélessége akár 2 cm is lehet!). Nem számolunk a falszegélyeknél fellépő vágási veszteséggel sem. Tervezzük meg a burkolatkiosztást; addig próbálgassuk az elrendezést, amíg a falszegélyek mellé mindenhol azonos méretű és fél elemnél szélesebb vágott elemek kerülnek.
Ha mindkét oldalra fél elemnél keskenyebb darab kerülne, csökkentsük egy sorral a kiosztást, így megnő a szélső elemek mérete. Mindig azonos tételből vásároljunk. A vágási veszteség miatt a kiszámított mennyiségnél 5 %-kal többet vegyünk.
A burkolatkiosztás megtervezése
Kerámia- vagy téglaburkolatnál sokszor homogén felület helyett bonyolultabb kiosztást – például szegélyt vagy sakktáblamintát tervezünk. A téglaburkolatot általában kötésben rakjuk le, például halszálka vagy fonott mintázattal, a mozaikburkolatnál szintén sokféle kiosztás lehetséges. Ha még kezdők vagyunk a burkolómunkákban, egyszerűbb kiosztással kezdjük. Négyzethálós vagy milliméterpapírra rajzoljuk fel a helyiség alaprajzát, majd tervezzük meg a burkolatkiosztást, a színeket; tervünkhöz igazodva szerezzük be a burkolóanyagot és végezzük a lerakást.
A keretes módszer
Ha a burkolatmező szegélyét, a bordűrt eltérő színű elemekből készítjük, vagy keretet alakítunk ki, a burkolatkiosztást és a vágott elemek helyét a bordűr helyzete határozza meg. A tengelykereszt kijelölése előtt ekkor a bordűr körvonalait kell kijelölnünk.
Ezután az előzőekben ismertetett negyedelős módszerrel rajzoljuk fel a tengelykeresztet, azzal a különbséggel, hogy itt nem a falak vonalának, hanem a bordűrt kijelölő vonalak felezőpontjainak összekötésével dolgozunk.
Az átlós módszer
Ha átlósan lerakott burkolatot szeretnénk, a tengelykeresztet kijelölő krétavonalakat a helyiségátlóhoz igazodva helyezzük el. Ezután a negyedelős módszer szerint folytassuk a munkát; a tengelyek legyenek egymásra pontosan merőlegesek, a vágott elemek mérete pedig azonos legyen.
A lineáris módszer
Hajópadló vagy laminált padlóburkolat lerakásánál nincs szükségünk segédvonalakból álló tengelykeresztre. Egyszerűen jelöljünk ki egy egyenest a csapózsinórral, a leghosszabb egyenes fallal párhuzamosan, attól egy elemnyi plusz egy hézagnyi (1 cm) plusz egy csapszélességnyi (kivéve, ha azt eltávolítottuk) távolságra. A szegezett elemeket úgy helyezzük el, hogy a csapok a helyiség középpontja felé néznek, ezért ebben az esetben a krétavonalat a faltól egy hézagnyi (1 cm) távolságra rajzoljuk fel.
Ha a fal nem teljesen egyenes, ácsderékszöggel a falsarokból kiindulva jelöljük ki a segédvonalat, amelyet vonalzó mentén az egész helyiség hosszában meghúzunk. A segédvonal alapján aztán rajzoljuk fel a csapózsinórral a krétavonalat. Az egyeneshez igazodva egymással párhuzamosan lerakjuk egymás mellé a pallókat; az egyenetlen fal mellett keletkező hézagokat utólag töltjük ki; a kisebb hézagokat a szegélyléccel is eltakarhatjuk.
Ha az utolsó palló túl keskeny lenne, módosítsuk a kiosztást, amíg az egymással szemközti falak mellé kerülő vágott elemek szélessége azonos lesz. Téglaburkolat lerakásakor kőműves zsinórt kell kifeszítenünk, amely kijelöli a sorok vonalát és a burkolat síkját is. Ellenőrizzük a kiosztást, nehogy a széleken túl keskeny vágott elemeket kelljen alkalmaznunk.