Szegezett tömörfa padlóburkolat lerakása
Ezt a fajta padlóburkolatot már meglévő alátétdeszkázatra is lerakhatjuk; erre csak akkor kell rétegelt lemezt lerakni, ha kifejezetten rossz állapotban van. Az aljzatbetont viszont 2 cm vastag (2×1 cm, átlapolással fektetett) rétegelt lemezzel kell borítanunk, hogy a szögeket legyen mibe beverni; erre a célra a faforgácslap nem alkalmas. Aljzatkiegyenlítőt csak akkor kell használnunk, ha az aljzatbeton nagyon rossz állapotban van. Ellenőrizzük, hogy az ajtószárnyakból le kell-e vágnunk a padló megnövekedett szerkezeti vastagsága miatt.
Ha lehetséges, szedjük le a szegélydeszkákat, szegélyléceket; a burkolat elkészülte után ezeket szereljük vissza, így eltakarják a fal melletti tágulási hézagot. Elképzelhető, hogy új szegély elemekre cseréljük ki őket. A burkolatkiosztás segítségével számítsuk ki az anyagszükségletet, és becsüljük meg, hogy milyen szélesek lesznek a szélső, vágott elemek.
A szegezett fa padlóburkolatok alá folyékony fóliát kell készíteni, amelyet az aljzatbetonra vagy a fa alátétdeszkázatra kell felhordani. A polietilénfólia használata nem ajánlott, mert azt megsérthetik a szegek. A burkolathoz ajánlott alátétrétegekről és a ragasztóról az építőanyag-kereskedésben érdeklődjünk. Ha felületkezelő bevonattal szeretnénk ellátni a kezeletlen tömörfa elemeket (pl. pácolni, maratni).
Alapszabályok
- A munka megkezdése előtt készítsük elő az aljzatot.
- Kérjünk tanácsot az építőanyag-kereskedésben, illetve kövessük a gyártó utasításait.
- Ügyeljünk a biztonságra! Gondoskodjunk a helyiség megfelelő szellőztetéséről. Munka közben viseljünk védőmaszkot a fűrészpor belélegzése ellen.
- Mindig ellenőrizzük, hogy nedvesedik-e az aljzat. A fa padlóburkolat alá mindig építsünk be vízszigetelést.
Nehézségi fok:
●●●●○
Ennek a burkolattípusnak a lerakása nagy szakértelmet kíván; a súlyos elemeket nehéz mozgatni, emellett nagy mennyiségű szeget is felhasználunk.
Szerszámok
- Festőhenger; Csapózsinór; Ácsderékszög;
- Vonalzó; 1 cm-es távtartók;
- Elektromos lyukfűrész; Kalapács és szegek;
- Szegező gép; Ütőfa; Szegbeütő;
- Finom fogú kézifűrész/ hordozható körfűrész;
- 3 mm-es fogazatú simító; Behúzóvas;
- Tiszta rongyok.
Anyagok
- Tömörfa padlóburkoló elemek
- Folyékony fólia
- Faragasztó
- Megfelelő színű folyékony fa
- A burkolathoz illő szegélyelemek
Szegezett tömörfa elemek beépítése
A pallók előkészítése
A fa a levegő hőmérsékletének és nedvességtartalmának változására duzzadással vagy zsugorodással reagál. Emiatt a faanyagot lerakás előtt legalább 48 órán át a burkolandó helyiségben kell tárolni. A munka megkezdése előtt válogassuk át az elemeket, és a tervezett hézagkiosztáshoz igazodva csoportosítsuk őket. Szárazon rakjuk ki az első néhány sort. A különböző hosszúságú elemeket egyenletesen osszuk el a helyiségben.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az első néhány sorba ne kerüljenek túl rövid elemek, mert az gyengítené a burkolatot. A fal egyenetlenségei miatt a szegélyeknél keletkezett hézagokat utólag kitölthetjük folyékony fával, vagy hosszában méretre vágott elemekkel; a kisebb réseket a szegélyelemekkel is eltakarhatjuk. Az első sor elemeinek horony felőli oldalán előre fúrjuk ki (15 cm-enként) a szeglyukakat. Az első sor kivételével a szegeket a csapokon keresztül üssük be.
Lépések:
- Az aljzatot alaposan porszívózzuk vagy seperjük fel. Festőhengerrel hordjunk fel egy réteg folyékony fóliát, majd 2 órán át hagyjuk száradni. A fa alátétdeszkázatra csak akkor kell rétegelt lemezt fektetnünk, ha az nagyon rossz állapotban van; ebben az esetben a rétegelt lemez a vízszigetelésre kerüljön. Ha azonban aljzatbetonra akarjuk rakni a burkolatot, a 2 cm vastag rétegelt lemezt ragasszunk a vízszigetelésre; ebbe tudjuk majd beverni a szegeket.
- A leghosszabb, legszabályosabb fal mentén csapózsinórral jelöljünk ki egy segédvonalat a faltól 1 cm távolságra. Ha a fal nem egyenes, a csatlakozófalra mérjünk ki ácsderékszöggel egy merőlegest, amelyet vonalzóval hosszabbítsunk meg, majd az így kijelölt vonal mentén készítsük el a csapózsinórral a segédvonalat. A segédvonal mentén rakjuk le az első sort; az elemek hornyolt oldala nézzen a fal felé. A pallók és a fal közé helyezzünk 1 cm-es távtartókat, így biztosítva az egyenletes hézagszélességet. Ezután az előre kifúrt lyukakon keresztül verjük be a szegeket.
- A pallók (helyiség belseje felé néző) csapjaiba 15 cm-es kiosztással fúrjunk 45°-os ferde lyukakat. Ezeken keresztül aztán verjük be a szegeket az aljzatba. Használhatunk szegező gépet is, bár ezzel óvatosan dolgozzunk, mert balesetveszélyes eszköz.
- Csúsztassuk a második pallót az első mellé, és a finoman ütögetett ütőfával igazítsuk a helyére. Az első elemhez hasonlóan verjük be a fal felé eső él mentén a szegeket, a csapokon át pedig fúrjuk ki a lyukakat és rögzítsük a pallót szegezéssel az aljzathoz. Hasonló módon folytassuk a munkát a sor többi elemével, a szegek kiálló végeit szegbeütővel süllyesszük be.
- A sor utolsó elemét szabjuk méretre. Ne feledkezzünk meg az 1 cm-es fal melletti hézagról sem. Az ácsderékszöggel húzzunk a palló élére pontosan merőleges vonalat, majd vágjuk le a felesleget finom fogú kézifűrésszel vagy hordozható körfűrésszel. A színoldalról a hátoldal felé haladjunk, így nem fogjuk felszakítani a felületet. A csőátvezetések nyílásait elektromos fúróval készítsük el.
- A második sort az első sor utolsó elemének hulladék darabjával indítsuk, így a szomszédos sorok hézagai kellően el lesznek tolva egymáshoz képest, ami a burkolat stabilitása szempontjából fontos. Az elemet ütőfával finoman igazítsuk az előző sor elemének bütüoldali csapjához. Ezután fúrjunk az elem hosszoldali csapján keresztül ferde lyukakat, majd ezen keresztül szegekkel rögzítsük azt az aljzathoz. A művelethez szegező gépet is használhatunk.
- Folytassuk az elemek lerakását, a szomszédos sorok hézagait legalább 50 cm-rel toljuk el egymáshoz képest. A csaphornyos rögzítéshez az elemeket kalapáccsal ütögetett ütőfával igazítsuk a helyükre, majd az előzőekben ismertetett módon a csapokon át bevert szegekkel rögzítsük őket az aljzathoz.
- Az utolsó előtti sort csak akkor szegezzük le, miután a szélső sor elemeit méretre vágtuk; ne feledkezzünk meg az 1 cm-es fal melletti hézagról. Az utolsó két sort egyszerre rakjuk le; a két sor elemeit hosszanti élük mentén ragasszuk össze, majd egy órára tegyük félre kötni.
- Az összeragasztott utolsó két sor elemeit le kell ragasztanunk, mert ezeknél nem tudjuk a csapokon keresztül beverni a szegeket. A ragasztót a fogazott simítóval oszlassuk el az aljzaton, kb. 3 mm vastagságban.
- Az elemeket erősen nyomjuk bele a ragasztóba, majd az utolsó sor elemeit az behúzóvassal húzzuk a helyükre. A fal és a burkolat széle közé helyezzünk távtartókat, ezek rögzítik az elemeket. A ragasztót egy éjszakán át hagyjuk kötni, csak ezután lépjünk rá a burkolatra. Ha a fal egyenetlenségei miatt nagyobb hézagok maradnak a fal mentén, azokat hosszában méretre vágott elemekkel töltsük ki.
- Távolítsuk el a távtartókat, az esetleges réseket megfelelő színű folyékony fával töltsük ki. A felesleges hézagkitöltő anyagot nedves ronggyal távolítsuk el, majd a kitöltést egy órán át hagyjuk száradni.
- Szereljük vissza a szegélyelemeket, ezek eltakarják majd a fal melletti dilatációs hézagot és a fal egyenetlenségei miatt keletkező réseket.
A padlóburkolat rétegrendje
Aljzatbetonon:
- Tömörfa pallók
- 2 cm vastag hígított PVA-ragasztóval felületkezelt rétegelt lemez
- Folyékony fólia
- Aljzatbeton
Fa alátétdeszkázaton:
- Tömörfa pallók
- Folyékony fólia
- Meglévő párnafák és alátétdeszkázat