Pince- és lábazati falak
A pincefalakat érő hatások
A pincefalakat a függőleges erőkön kívül ferde erőhatások is érik, ezek:
a) a földnyomás, esetleg
b) a boltozati vállnyomás, valamint
c) talajvíznyomás .( Ami nem csak a szerkezetét rongálja de hatására penész kialakulása is előfordulhat ami plusz penészmentesítéssel is terhel minket)
Azonkívül a pincefalakat időszakos terhelésekből is (az épület előtt elhaladó súlyosabb járművek, a falak mellett lerakott terhek stb.-bői kifolyólag) oldalnyomás éri.
- Vintage hangulat- nosztalgiára fel! Képes ötletek!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A földnyomás a földdel érintkező magasság 1/3-ában támadja a pincefalat. A talajvíz hidrosztatikai nyomása a talajvízszint magasságában 0-val, a pincefal alsó síkjában pedig a vízoszlop súlyával egyenlő, tehát a terhelési ábrája háromszög alakú.
Pincefalak meghibásodása
Ha a pincefalnak nincs kellő leterhelése, akkor a következő helyzetek állhatnak elő.
Ezek:
- A pincefal mint kéttámaszú, hajlított lemez működik (191 a ábra). A hivatkozott ábra alapján arra a következtetésre juthatunk, hogy a pincefalat a pincefödémre és a merev padlószerkezetre támaszkodó, a földnyomás (és esetleg a víznyomás) által hajlított lemeznek lehet tekinteni.
- A pincefal az alapsíkon elcsúszik (191 b ábra). Mivel a vízszintes falszigetelés csúszó felületként szerepelhet, azért külföldön a pincefalat sokszor fogasán csatlakoztatják az alapfalhoz.
- A pincefal alsó szakasza – különösen ha nincs merev pincepadló szerkezet – hajlított konzolos lemezhez hasonlóan viselkedve, az alappal egyetemben elmozdul (191 c ábra).
191. ábra. Pincefalak meghibásodása
Kritikus esetekben (pl. földszintes, valamint a nagy magasságú pincefalaknál) a pincefal szilárdságát nemcsak a függőleges terhekből adódó nyomó igénybevétel, hanem a földnyomásból (esetleg a víznyomásból) származó hajlítás szempontjából is meg kell vizsgálni.
Szokványos esetben a két tégla vastagságú, 51 cm-es pincefal elegendő a földnyomásból származó igénybevétel kiegyensúlyozására. A kellő merevségű harántfalakkal kitámasztott pincefalak két, három vagy négy oldalon megtámasztott lemezként foghatók fel.
Lejtős telken létesülő vagy egy oldalt lemélyített udvarú, több traktusos épületeknél az egyoldali földnyomás következtében a támasz-reakciókat a födém és a padló a párhuzamos falakra adják át, amiből a 192. ábra szerinti alakváltozás, illetőleg meghibásodás állhat elő.
192. ábra. Kéttraktusú épület pincefalainak alakváltozása
Pincelevilágító aknák
Az olyan épületek pincehelyiségeit, amelyeknek a földszinti padlószintje közel esik a környező terepszinthez, csak a pince vagy alagsori ablakok előtt létesített aknákon keresztül lehet megvilágítani.
A pinceaknák elrendezésüket illetően lehetnek:
- nyitottak (szabadon álló épületek esetén) és
- lefedettek (utcavonalban levő épületek esetében). Anyaguk tekintetében: téglából, betonból vagy vasbetonból készülhetnek.
A tégla anyagú akna falának vastagsága legalább egy tégla legyen. A mélyebb aknák homlokfalát a földnyomás felvételére alkalmasan kell készíteni, e célból lehet ezeket ívesen, boltozat-szerűen megépíteni (193 d ábra). Az épületre merőleges aknafalakat a főfalakból lépcsőzetesen kifalazott konzolokra (193 a ábra), a homlokfalat pedig a két oldalfal közé épített boltövre lehet ráállítani.
193. ábra. Téglából falazott levilágító akna
Ha az aknát vasbetonból építjük meg, úgy elegendő 10-15 cm-es falvastagság is. Az aknafal látható felülete nyerskiképzésű legyen, mert bármilyen bevonat (vakolat stb.) a nedvesség hatására igen gyorsan leválna a falról.
Egymás mellett sűrűn ismétlődő pinceablakok esetén nem érdemes több Önálló aknát készíteni. Ilyenkor az ablakok előtt egy összefüggő (végigfutó) aknát létesítünk (194. ábra). Az akna homlokfala a földnyomás felvételére alkalmas vastagságú vagy a pincefalhoz helyenként kitámasztott legyen.
194. ábra. Pinceablak-sor előtt elvonuló összefüggő akna, üvegbetonnal fedve
A 195. ábra mélyebben levő pinceablak-sorozat előtt elfutó aknát mutat, amelynek fala betonból, támfal-szerűen, helyenként kitámasztó boltövvel van kialakítva; az akna aknafedő ráccsal van lefedve.
Az aknafeneket ki kell betonozni. Nyitott akna esetén az aknafeneket 5%-os lejtéssel kell képezni; gondoskodni kell az összegyűlő víz részére szolgáló kivezető nyílásról, amely alá víznyelő kavicsfészket kell készíteni. A nagyobb nyitott aknákat a csatornázási hálózatba bekötött csatornaszemmel kell ellátni. Csatornázás hiányában az összegyűlt vízmennyiséget el kell vezetni az aknától, illetőleg az épülettől pár méterre létesített homokszegény kaviccsal kitöltött szivárgó gödörbe.
A 196. ábra talajnedvesség ellen szigetelt akna szerkezetét mutatja. A fenékszigetelés lefolyóval való áttörésének magyarázatát a terasz-szigeteléseknél adjuk. Ilyenkor a szigetelést az aknafalra utólag építjük rá. Egyszerűbb esetben megelégszünk egy szigetelő kenéssel is. Ragasztott szigetelés esetében esetleg megtakaríthatjuk a szigetelést védő falat.
196. ábra. Talajnedvesség elleni szigeteléssel ellátott pince levilágító akna; 1 – cement védőhabarcs-réteg ; 2 – szigetelés ; 3 – szigetelést tartó fal; 4 – lefolyó ; 5 – aljzatbeton; 6 – alátétlemez ; 7 – ólomlemez ; 8 – szigetelés; 9 – homokhintés ; 10- védőbeton (1,5-2%-os lejtéssel); 11 – burkolat; 12 – szűrőbeton ; 13 – öntöttvas csatornaszem ; 14 – lábazat; 15 – szigetelés; 16 – cementhabarcs védőréteg; 17 – szigetelést védő fal; 18 – csepegő bádog; 19- fedőkő ; 20 – bitumen kiöntés ; 21 – járda; 22 – kőlábazat (VÁTI)
Az aknák vízhatlan szigetelését a szigetelésre vonatkozó részekben ismertetett elvek szerint kell megoldani.
A nyitott aknák falainak lezárása: a) élére állított téglasorral vagy b) 12×25 cm-es szelvényű kő-, műkő- vagy betonanyagú fedőkővel oldható meg. A fedőkő egy pár centiméterrel magasabban legyen az épület körüli járdánál vagy terepszintnél, hogy a víznek az aknába való befolyását megakadályozzuk.
A nyitott, rendszerint nagyobb méretű aknákat könnyű vaskorláttal látjuk el; a kisebb méretű aknákat pedig szög vaskeretbe illő, élére állított laposvasakból álló aknafedő ráccsal (193 b ábra) fedjük le, és tesszük a közlekedésre alkalmassá.
Az utcavonalba eső épületeknél vagy a közlekedés útjába eső olyan aknáknál, amelyek csak a levilágításra szolgálnak, de amelyeknél egyidejűleg szellőzésre nincs szükség, az aknákat üvegbeton szerkezettel fedjük le (az üvegbeton szerkezetekkel később fogunk foglalkozni). Ilyenkor az akna mérete az üvegtestek méretének többszöröséhez igazodjék (194. és 197. ábra).
A pinceablakokkal kapcsolatban van olyan elrendezés is, amidőn az ablak egy része a lábazat felületébe esik, tehát ez nyitható, illetőleg a szellőzés céljaira is felhasználható; az ablak alsó része azonban – amelyre a világítás szempontjából még szükség van – az üvegbetonnal lefedett akna mentén alakul ki (197. ábra).
197. ábra. Üvegbetonnal fedett pincelevilágító akna
Pince penészmentesítése
A pince egy nedvességnek kitett helyiség, amelynek penészmentesítése egy különlegesen speciális folyamat, amit a következők szerint lehet véghezvinni: pince penészmentesítése, lépésről lépésre >>