Belső vakolatok, vakolási munkák és jellemző hibák
a) Szerkezeti vonatkozások
A belső vakolat vastagsága függ a felület mineműségétől, a fal egyenetlenségétől, á vakoló habarcs mineműségétől és a vakolat rétegszámától. A falazatban mutatkozó egyenetlenséget csak vastagabb vakolattal tudjuk eltüntetni, míg az egyenletesebb (mennyezet- és válaszfal-) felületeken vékonyabb akár hőszigetelő vakolat is elegendő. A továbbiakban az egyes vakolatfajtákhoz szükséges vastagságot esetről esetre fogjuk megadni.
A vakoló habarcs fajtáit, összetételüket és az alkalmazásukra vonatkozó utasításokat a 3. táblázat tartalmazza.
A belső vakolatok mineműségét (szerkezeti sajátosságát) a készítésükhöz szükséges habarcs összetétele és a kivitel módja határozza meg. Ilyen vonatkozásban a következő vakolatokról lehet szó:
A durva vakolatnál a habarcsot serpenyővel vagy kanállal kell a felületre felcsapni és az utóbbival elsimítani. A felület esetleg léccel is lehúzható. A vakolat legalább 5 mm vastag legyen, és vb jelű vakoló mészhabarcsból vagy vb/50 h jelű belső javított vakoló mészhabarcsból készüljön. Pince-, padlás- és kéményfalakon használatos.
Az egyrétegű vakolatnál a habarcsot serpenyővel kell a felületre felcsapni, utána léccel lehúzni és fasimítóval elsimítani. A vakolat legfeljebb 8 mm vastag legyen, és belső javított vakoló mészhabarcsból készüljön. Kisebb igényű lakóhelyiségekben, mezőgazdasági és ipari épületekben megfelelő.
Az egyrétegű sima cementvakolat híg cementhabarccsal becsapott felületre, serpenyővel felhordott s/350 ö jelű vagy s/400 n jelű simító cementhabarccsal készül, a lehúzó léccel előállítható legvékonyabb vastagsággal, fasimítóval elsimítva. A felület ezenkívül beszórható cementporral, amit azután vassimítóval lehet becsiszolni. Az elkészült felületet 3 napon keresztül nedvesen kell tartani. Nedvességhatásoknak kitett kisebb igényű helyiségek fal- és lábazatfelületeire alkalmas.
Kétrétegű sima vakolat a később ismertetendő műveletekkel készül; a téglafalon vb jelű belső vakoló mészhabarccsal; beton- és kőfelületen az alsó durva réteghez vb/50 h jelű belső javított vakoló mészhabarccsal. Gőzös és párás helyiségekben az alapvakolatot vb/100 h jelű, erősen javított vakoló mészhabarccsal kell elkészíteni. A vakolat átlagban 1,5 cm, de legalább 1,2 cm vastag legyen.
Jobb kivitel esetén mind a durva, mind a simító réteg javított habarccsal készülhet. Lakó- és középületekben, valamint az igényesebb ipari épületekben ez az általánosan alkalmazott vakolat.
Kétrétegű sima cementvakolatot két rétegben kell kivitelezni, mindenben az egyrétegű sima cementvakolással megegyező módon. A vakolat átlagban 1,5 cm, de legalább 1,2 cm vastag legyen. Nedvességhatásoknak fokozottan kitett és jobb kivitelre igényt tartó helyiségek fal- és lábazatfelületein használatos.
Kétrétegű sima gipszvakolat alsó durva rétegét v/60 g jelű gipszes belső vakoló habarccsal, a felső simító réteget s/100 g jelű gipszes belső simító habarccsal kell elkészíteni. A vakolat átlagos vastagsága ne legyen több 8 mm-nél. Középületek igényesebb helyiségeiben kerül alkalmazásra.
Betonfelületeknél, valamint cementtartalmú aljzat-vakolat esetén a gipszvakolat alá 4 mm vastagságú vb jelű belső vakoló mészhabarcsból készült, ún. közömbösítő réteget kell közbeiktatni.
b) Belső vakolások végrehajtása
A belső vakolás végrehajtásának menete a következő: a) először kell elkészíteni a mennyezet felületek, b) utána az oldalfelületek vakolását, c) majd végül a falvégek, falfülkék és hasonlók vakolása következik. Normális (≤ 3-4 m) magasságú helyiségek oldalfelületeinek vakolása két részletben: a falak felső fél részét a mennyezet vakolásához szükséges állványon, az alsó fél magasságot a födémen állva végzik el. Magasabb helyiségek oldalfalait a szükséghez képest több állványszintről vakolják le. Termek, csarnokok vakolásához létra-, esetleg mozgóállványra van szükség.
A mennyezetvakoláshoz szükséges állvány járó-szintje a dolgozók magasságához igazodjék; egy helyiség vakolásához egyforma magasságú dolgozókat kell beosztani. Ilyen, vonatkozásban nagy könnyebbséget jelent a korszerű, állítható fémállványzat bevezetése (52. ábra).
A vakolási munkák általában két fő munkarészlegből állnak: a) a habarcs felhordásából és elegyengetéséből, b) a felhordott habarcs elsimításából, illetőleg a kívánt vakolatfelület (textúra) előállításából.
Az előbbi bekezdésben körvonalazott munkák elvégzésének vannak hagyományos és korszerű munkamódszerei. Ennek megfelelően a vakolási munkák végrehajtásának módozatait külön fogjuk tárgyalni.
1. Hagyományos vakolási módszerek
A kétrétegű, sima kivitelű mennyezetvakolás végrehajtása. A megtisztított, lesepert és benedvesített felületet egészen híg habarccsal (serpenyő segítségével) becsapjuk. Ennek a vékony rétegnek ún. meghúzása után a felhúzó szerszámra helyezett habarcsot egy erőteljes húzással a mennyezetre kenjük. Az így felhordott (kb. 2-3 m2 területű) alapvakolatot a vakoló léc ide-oda mozgatásával és egyidejű magunk felé húzásával lehúzzuk, azaz a feleslegesen kiálló vakolatmennyiséget eltávolítjuk.
Ezt követően a mutatkozó hiányokat kiegyenlítjük, az esetleg lepotyogott vakolatot pótoljuk, és a lehúzást addig ismételjük, amíg közel sík felületet kapunk. Majd a meghúzott alapvakolatra felcsapjuk a simító habarcsot, amelyet fogantyús léccel lehúzunk, azután fasimítóval – nagyokat körözve – véglegesen elsimítunk; a közben szikkadni kezdő vakolatot meszelővel benedvesítjük, hogy ezáltal a simító réteg felborzolódását elkerüljük.
A kétrétegű, sima kivitelű falvakolás végrehajtása. A megtisztított és lesepert felületet benedvesítjük, majd egészen híg habarccsal becsapjuk. Ezután abból a célból, hogy teljesen egyenletes, függőleges sík felületet kapjunk, a falsík két szélén, majd ezek közé kb. 1,5-1,8 m távolságokban közbeiktatva 15-25 cm széles, függőleges, ún. irányító vakolatsávokat hordunk fel (406 c ábra).
Azt, hogy a sávok a kívánt függőleges síkkal színeljenek, úgy érjük el, hogy a fal felső és alsó sarkaiban habarccsal egy-egy közös síkban fekvő falapocskát ragasztunk fel, és az irányító sávokat ezekhez való igazodással (függőzéssel, vízszintes és átlós irányú zsinórozással) készítjük el.
Ezt követően a sávok közé serpenyővel felcsapjuk a durva alapvakolatot, és az irányító sávokhoz szorított vakoló léccél felhúzzuk a habarcsot, azaz a feleslegesen kiálló vakolatmennyiséget eltávolítjuk, majd a hiányokat kiegyenlítjük. Az így elkészített és meghúzott alapvakolatra felcsapjuk a simító habarcsot, ezt fogantyús léccel felhúzzuk, majd a felületet a mennyezetvakolásnál leírt módon fasimítóval véglegesen elsimítjuk.
Általános szabály, hogy a vakolási munkát mind a mennyezet, mind a falfelületeken a világosabb részen kezdve a sötétebb részek felé haladva, és itt befejezve kell végrehajtani, mert így a fény- és árnyékjáték következtében jelentkező esetleges egyenetlenségeket kevésbé lehet majd észlelni.
406 ábra. Különböző irányító sávok; a) vaspálca, b) keskeny (habarcs anyagú) vezetősáv, c) széles vakolatsáv
2. Korszerű vakolási módok
A vakolásnak vannak az előbbieknél korszerűbb, termelékenyebb módszerei is. Ilyenek:
A vaspálcás módszer, amelynél a habarcsból csak hosszadalmas munkával előállítható irányító sávokat 1,5-2,0 m hosszú, az alapvakolattal megegyező vastagságú, négyzet vagy kör keresztmetszetű, végein az ácskapocsra emlékeztető módon kialakított acélpálca pótolja (406 a ábra). Felül a vízszintes, alul a függőleges hézagokba bevert acélpálcákat az alapvakolat felhordása után eltávolítják, és a helyükön adódó hiányokat a sima vakolat felhordásakor pótolják.
A keskeny vezető sávos módszernél – a megkívánt nívósíkban – habarccsal falapocskákat ragasztanak fel. A továbbiakban ezekre egy falécet szorítanak rá, majd a léc és a fal mögött adódé hézagokat gyorsan kötő cementes vagy gipszes habarccsal töltik ki. A faléc eltávolítása (letörése) után a falon ott marad a keskeny, habarcs anyagú vezető sáv (406 b ábra).
Az új módszerek termelékenységére jellemzők az alábbi adatok:
- Hagyományos módszernél 26,5m2 felület vakolható be 8 óra alatt; teljesítmény 100%.
- Vaspálcás módszernél 37,7 m2 felület vakolható be 8 óra alatt; teljesítmény 142%.
- Keskeny vezető sávos módszer mellett pedig 38,7 m2 felület vakolható be – átlagos ügyesség mellett – 8 óra alatt; teljesítmény 146%.
Megjegyzés. A különlegesen jó kivitelű mennyezetvakolásnál is szükség van arra, hogy az alapvakolat elegyengetése vezető sávok alapján történjék. Erre a célra leginkább a gipszhabarcsból készített keskeny vezető sáv felel meg.
c) A vakolás műveleteinek gépesítése
Komoly gazdasági érdekek fűződnek a vakolási munkák mennél nagyobb mértékű gépesítéséhez, hiszen a vakolási munkák az átlagos, kívül-belül vakolt kivitelű épület összköltségeinek jelentős részét teszik ki. Készítésük magas képességű munkaerőt és jelentős munkaidőt igényel. A gépesítéssel a munkaidő lerövidítése, a szakmunkások számának csökkentése, nemkülönben a habarcsanyag terén mutatkozó veszteség kiküszöbölése révén komoly megtakarítás érhető el.
A vakolási munkafolyamatok, illetve műveletek közül gépesíthető: a) a habarcs keverése, b) a habarcs szállítása, c) a habarcs felhordása és d) a felhordott habarcs elsimítása.
A habarcs gépi keverését nálunk az utóbbi években vezették be. Nyilvánvaló, hogy a keverési arány pontos betartása és a tökéletesebb keverés jobb habarcsot eredményez.
A vakoló habarcs gépesített szállításánál a habarcsot a keverési, illetőleg tárolási helyről a bedolgozási helyre csővezetékeken keresztül juttatják el. A szállítás kétféle módon: a) dugattyús habarcsszivattyúval vagy b) légnyomásos berendezés segítségével történik. Habarcs kézi és gépi keverése.
A 407. ábra egy 1 fokozatú, egyszerű működésű dugattyús szivattyút tüntet fel, amely a habarcsot vas- vagy gumicsöveken át juttatja el a felhasználási helyre. 15 m-es függőleges emelés mellett a vízszintes szállítási távolság 50-70 m.
407. ábra. Habarcsszivattyú; 1 – szivattyúteret záró alsó; 2 – felső szelepgolyó; 3 – légüst; 4 – tisztítónyílás; 5 – gumihenger; 6 – kampós rád az esetleg beragadt szelepgolyó kimozdítására; 7 – a búvárszivattyú dugattyúja; 8 – a búvárszivattyú feltöltő tölcsére; a V. R. 3 típusú gép teljesítménye 3 m3/óra, az Sz-232-é 6 m3/óra
A 408. ábra a szivattyús habarcsszállítás és gépi vakolatfelhordás elvi elrendezését tünteti fel. A pincében vagy az épület melletti ideiglenes építményben üzemeltetett habarcsszivattyú kettős (visszatérő) körvezetéken juttatja el a habarcsot az egyes emeletszinteken levő bedolgozási helyeken elhelyezett habarcstartályokba. A visszatérő csővezeték egyenletessé teszi a szivattyú működését. A habarcstartályoktól kézi szállító eszközökkel vagy újabb habarcsszivattyú közvetítésével csővezetéken jut tovább a habarcs a közvetlen bedolgozási helyekre.
408. ábra. Csővezetékes szivattyús habarcsszállítás; a) elrendezése; 1 – habarcsszivattyú (3-6 m3/óra teljesítménnyel); 2 – acélcső (ø 3″); 3 – leágazó csap; 4 – habarcstartály; 5 – gumitömlő (ø 2″); 6- habarcsszivattyú (1,5 m3/óra teljesítménnyel); 7- gumitömlő sűrített levegő részére; 8 -fúvófej; b) áteresztő csap
A 409. ábra egy pneumatikus üzemű habarcstelep elrendezését mutatja. Itt a megkevert habarcs 550 liter űrtartalmú kúpos vastartályokba kerül, amelyeknek legmélyebb pontjáról 64-76 mm átmérőjű forrcsöveken át jut a habarcs a bedolgozási helyekhez. A tartályba vezetett sűrített levegő szállítja tovább a habarcsot. A habarcsvezetékbe útközben is (esetleg több helyen) fúvatnak be levegőt, ezeken a helyeken a csővezeték keresztmetszete kibővül, aminek folytán a pótlevegő egyúttal szívó hatást is fejt ki az előző vezetékzónában levő habarcsra. 30-40 m-es függőleges emelés mellett a vízszintes szállítási távolság 250 m.
409. ábra. Csővezetékes, pneumatikus habarcsszállítás elrendezése; 1 -habarcskeverő; 2 – habarcsláda; 3 – acéltartályok (550 l űrtartalommal); 4 – sűrített levegő elosztótelep; 5 – kiegyenlítő légkazán; 6 – légsűrítő; 7 – habarcsszállító vezeték (ø 64-76 mm-es forrcső); 8 – gázcső a pótlevegő részére (ø 1-1 /2”); 9 – habarcstartály; 10 – leágazó csap ; 11 – gumitömlő; 12 – habarcsszivattyú (1,5 m3 óra teljesítménnyel); 13 – fúvófej; 14 – habarcstartály falazási munkákhoz
A 409. ábra egyébként három építési szinten történő vakolási, illetőleg falazási munkálathoz szükséges habarcsszállítást tüntet fel. (Tehát ugyanazon ábrát használtuk fel két különböző természetű munkához szükséges habarcsszállítás érzékeltetésére.)
A pincében a vakoló habarcs a csővezetékből egy lábakon álló kisebb acéltartályba jut, ahonnan kézi szállító eszközzel hordják az alkalmazási helyekre. A földszinten a vakoló habarcsot egy kisebb teljesítő képességű habarcsszivattyú segítségével a vakolandó falfelületre hordják fel. Az emeleten a falazó habarcs egy 0,5-1,0 m3-es acél tároló tartályba jut, ahonnan acéltalicskával szállítják a bedolgozási helyre.
A habarcs esővezetéken történő anyagmozgatásának nagy jelentősége van, mert míg a falazó habarcsot daru segítségével, emberi erő kikapcsolásával lehet a bedolgozási helyre szállítani, addig ez a módszer a vakolásnál nem használható, mert a darukkal nem tudjuk a vakoló habarcsot az épület belsejébe eljuttatni, itt emberi erőt kell a szállításhoz igénybe venni. Ezzel szemben a habarcsszállító csővezetéket az épület legeldugottabb helyiségeibe is be tudjuk vezetni.
A habarcs gépi felhordása
A habarcsot nemcsak kézi úton, serpenyővel, kanállal és felhúzó lappal lehet a falra és a mennyezetre felhordani, hanem légnyomásos fúvó apparátussal is (408-409. ábra). A vakolat felhordásának ez a módja előnyös, mert a fúvófejet (vakoló pisztolyt) nagy erővel elhagyó habarcs jobban fog tapadni a felületekre, mint az emberi erővel felcsapott, illetve a mennyezet esetében csak felkent habarcs.
410. ábra. A habarcs felhordására szolgáló (légnyomásos) gyűrűs levegőadással működő fúvófej
A habarcs gépi úton történő felhordására légnyomással működő ún. fúvófej szolgál (410. ábra). A habarcs a fúvófejhez a korábban leírt módon, habarcsszivattyú közvetítésével, csöveken keresztül jut él. A fúváshoz szükséges legalább 1,5 atm nyomású sűrített levegőt kompresszor vagy más légsűrítő készülék szolgáltatja. A sűrített levegőt gumitömlőkön vezetik a fúvófejhez.
Habarcsszivattyúk segítségével főleg a tiszta mészhabarcsot hordják fel. Amennyiben cementtel vagy gipsszel javított habarcsot alkalmaznak, úgy a gipszet és a cementet poralakban, külön csövön, sűrített levegővel juttatják a fúvófejhez. Az utóbbi kötőanyagok a habarcsszivattyú által odajuttatott mészhabarccsal csak a fúvófejben keverednek össze. Nálunk azonban még a cementtel javított habarcsokat egyidejűleg szállítják a csöveken.
d) Élek, zugok, íves felületek, tagozatok vakolása
A falvégek vakolásánál az alapvakolatot a 411 b ábra szerint felszegezett fa vezető lécek segítségével húzzák fel. Szokás a vakoló lécet két végén és a közepén ideiglenesen odacsapott habarccsal is felragasztani (411 c ábra).
411. ábra. Falvégek vakolása
Az élek és zugok alapvakolatának egyengetésére, úgyszintén a simító réteg kidolgozására a 412 a-d ábra szerinti zug- és élképző szerszámok (más néven zuggyaluk) alkalmasak.
412. ábra. Zugok és élek vakolása; a)-c) eszközök, d) a munka kivitelezése
Az ablak- és ajtófülkék, valamint a kávák éleinek alapvakolatát a 413. ábrán látható egyszerű kávaképző szerszámmal lehet felhúzni.
413. ábra. Ablak- és ajtókávák, valamint fülkék vakolásának végrehajtása
A gerendák alapvakolatát kétoldalt bilincsekkel felerősített fa vezető lécek segítségével kell lehúzni (414. ábra).
414. ábra. Gerendák alapvakolása
Az élek és zugok kiképzése. Mind a függőleges, mind a vízszintes helyzetű étek és zugok lehetnek a) éles és b) lekerekített kiképzésűek.
A lekerekített élek, valamint a homorulattal kiképzett zugok (más néven hajlatok) vakolása egyszerűbb, gyorsabb, ennek megfelelően olcsóbb, mint az éles sarkúaké. A függőleges élek általában 2 cm sugarú félkörrel vannak kialakítva. A függőleges élek könnyen kicsorbulnak, ezért inkább lekerekítve készítendők. A mennyezethajlatok nagyobb, 3-4 cm-es sugarú félkörrel készülnek.
Az éles élek és zugok kialakítása körülményesebb, lassúbb, ennek megfelelően lényegesen költségesebb, viszont az élek határozottsága miatt szebb hatás érhető el velük.
Különösen a mennyezetzugokat és a boltöveket, valamint a gerendák éleit kívánatos éles sarkokkal készíteni, még abban az esetben is, ha a függőleges élek és zugok egyébként lekerekítve készülnek. Így a boltövek és gerendák élei határozottakká válnak, az esztétikai szempontból kívánatos fényélek kialakulhatnak. Másrészt az éles mennyezetzug-kiképzés módot ad arra, hogy a függőleges, fal színes festése – minden elválasztó vonal nélkül — felvezettessék a fehérre, illetőleg világos tónusúra festett mennyezetig. Ily módon az alacsonyabb helyiség is magasabbnak hat, szemben azzal a megoldással, amikor a mennyezet világos festése a függőleges falon folytatódik.
A vakolt falsarkok megvédése
Mint korábban megállapítottuk, a függőleges élek könnyen kicsorbulnak. Ezért jobb kivitel esetében a rongálódásnak fokozottan kitett éleket meg kell védeni. Ebből a célból lehet az éleknél a vakolat felületére gipsszel fémszálas jutaszövetet (szaknyelven bandázst) ragasztani. A bandázst a szobafestő munkák során gipsszel át kell spatulyázni.
A falak éleit azonkívül szögvasakkal vagy erre a célra gyártott élvédő vasakkal is meg lehet óvni (415 b ábra). Ezeket befalazó karmokkal vagy pedig a 415 a ábra szerinti esetben a falba előzetesen beépített szegező fákhoz csavarozással erősítik fel. A falélek kicsorbulásának megakadályozására szolgál a horganybádogból készült sarokléc is (415 c ábra), amelyet a falazatra szegekkel erősítenek fel; felületük, a vakolattal való mennél jobb kapcsolat elérése végett perforált kivitelű.
415. ábra. Vakolt falsarkok (élek) védése; a) élvédő szögvassal, b) különleges élvédő léccel, e) horganybádog anyagú sarokléccel
Nemcsak a függőleges éleket kell megvédeni a kicsorbulástól, hanem azokat a vízszintes éleket is, amelyek a használat (takarítás, költözködés stb.) közben sérülésnek vannak kitéve; pl. különösen a lépcsőházakban. Az ilyen éleket szintén élvédő szögvassal szokás ellátni.
Íves felületek vakolása
A kis görbületű domború és homorú felületeket kényszerpályán vezetett vakoló léc segítségével vakolják. A domború, pl. oszlop-, valamint az ilyen természetű homorú (pl. fülke-) felületek vakolása bádogborítású deszkasablon segítségével hajtható végre. A boltövek és boltozati felületeket íves léceken vezetett vakoló léccel vagy az ívközéppontokhoz kikötött, kényszerpályán mozgó vakoló szerszámmal vakolják. Az egész kis görbületű, tehát nagy sugarú boltozatoknál a vakolást szabadkézből végzik.
e) Beton felilletek vakolása
A beton és vasbeton szerkezetek vakolásánál a felületet erőteljesen be kell nedvesíteni, majd híg cementlével kell befröcskölni és csak ennek meghúzása után lehet a vakolását – az előbbiekben ismertetett módon – végrehajtani. A vakolat a vasbeton felületekhez általában rosszul tapad. Különösen a mennyezetfelületeknél kell gondos munkát végezni, mert a túlzottan vastag vakolatréteg könnyen leválik.
A habarcs a vasbeton felületeken lassabban húz meg, ezért az ilyen felületek vakolása csak szakaszosan történhetik. Az alapvakolat meghúzásának időtartamára a dolgozókat más munkahelyre kell átcsoportosítani.
f) Vakolt felületek elszíneződése és elszennyeződése
A betonfelületen levő vakolat elszíneződése. Ismeretes, hogy a téglafalban előforduló betonszerkezetek belső vakolt felületei sötétebben, a külső felületek pedig világosabban rajzolódnak ki.
A belső vakolt betonfelületek elsötétedésének oka, hogy a jobban hővezető betonnak nincsen meg az a hő ellenállása, mint a téglafalnak. A kisebb hő ellenállású – és ennek következtében lehűlt – vakolt betonfelülettel érintkező pára lecsapódik a hidegebb felületen, és közben szennyeződése, a por és korom rárakódik a vakolatra; igen rövid idő alatt elszínezi azt.
A külső vakolt betonfelületek világosabb árnyalatú elszíneződése a következőkben leli elfogadható magyarázatát. Tudjuk, hogy a vakolt homlokzati felületek – éppúgy, mint a kőfelületek is – bizonyos idő elteltével egy pár árnyalattal sötétebbekké válnak, úgy mondjuk, hogy megérnek, patinázódnak. Ez a jelenség (eltekintve egyéb vegyi természetű októl) annak következtében áll elő, hogy a vakolat a levegő nedvességét magába szívja, miközben annak szennyeződése, a por és korom tartósan lerakódik a vakolat felületére.
Mivel a betonrészek – kisebb vízszívó képességük következtében – kisebb mértékben játszanak közre a hajcsöves beszívódásnál ennek folytán a betonfelületek vakolata megtartja eredeti színét, illetőleg kevésbé sötétedik el. Tehát ez esetben tulajdonképpen nem kifakulásról van szó, hanem arról, hogy a téglafelületek vakolata – az előbb kifejtett okok folytán – idővel pár árnyalattal sötétebb lesz. Az ilyen természetű elszíneződés különösen az északi, a nyugati és a viharoldalon áll elő.
A vakolat elszíneződésének kiküszöbölése végett a betonfelületeket valamilyen hőszigetelő jellegű és a falazattal közel azonos nedvszívó tulajdonsággal bíró anyaggal (téglával, cseréppel stb.) kell burkolni, mint ahogy erről már több alkalommal (a koszorú- és az áthidaló gerendákkal kapcsolatban) is szó volt.
Külföldön a betonrészek minél tökéletesebb burkolása végett cserépanyagú, erre a célra gyártott különleges burkoló lemezeket alkalmaznak. Ezek 2 cm vastagok, lyukas kivitelűek, darabolhatok; a vakolat jobb tapadása, valamint a betonhoz való jobb hozzákötése végett recés felületűek.
A vakolat elszennyeződése
A vakolt homlokzat különösen a nagyvárosi környezetben a rárakódó por és korom következtében rövidebb-hosszabb idő alatt elpiszkolódik. Az egész felületen egyenletesen jelentkező elpiszkolódás elviselhető, azonban a csak helyenként jelentkező piszokfoltok igen bántóak. Az ilyen foltszerű vagy csurgásos elszennyeződés általában onnan származik, hogy a vízszintes felületeken összegyűlt kormos, rozsdás víz végigcsorog a homlokzaton.
Kormos, rozsdás csorgások keletkeznek az erkélyek, előtetők, ablakkönyöklők, párkány csatlakozások, korlátok, zászlótartó hüvelyek és hasonló szerkezetek falcsatlakozásainál; továbbá a mellvéd-, kerítés- és attikafal lefedő kövek illeszkedési hézagai alatt. A „csurgásos” elpiszkolódás kiküszöbölése céljából az elsorolt szerkezetek falcsatlakozásánál a későbbiek során részletezendő vízterelő szerkezeteket kell alkalmazni, hogy a piszkos víz – előbb lecsepegve – ne juthasson el a falfelületig.
g) Téli vakolás
Köztudomású, hogy a vízzel átitatott vakolat vízrészeinél a fagyhatás következtében térfogatnövekedés áll elő. Ennek folytán a vakolat levelesen lemállik a falról. Éppen ezért fagy veszélyben külső homlokzatvakolást végezni nem szabad. Belső vakolást csak. a hőmérsékleti viszonyoktól függő alábbi feltételek betartása mellett lehet készíteni.
- Ha a nappali hőmérséklet + 5 C° felett van, de éjszaka már a hőmérséklet a fagypont alá süllyed, úgy a belső vakoláshoz +15-20 C°-ra melegített habarcsot kell használni, és a falnyílásokat éjszakára (pl. nádpallóval) el kell zárni.
- Ha a külső hőmérséklet +5 C° alatt van, belső vakolás csak a falnyílások elzárása és a helyiség +10- 15 C° közötti hőmérsékletre való felfűtése mellett végezhető. Ez esetben a hőmérséklet a padló feletti 50 cm magasságban legalább +5 C°-ú legyen, nemcsak a vakolás időtartama, hanem a száradás egész ideje alatt is.
Berezin eljárása szerinti vakolás. Berezin mérnök eljárása szerint alacsony (-35 C°-ig terjedő) hőmérséklet mellett is végeztek jó eredménnyel több százezer négyzetméter területű külső és belső vakolási munkát.
Ennek az eljárásnak a lényege, hogy olyan keverő vizet használnak, amelyben szabad klórt oldanak fel. A keverő vízben oldott kalciumsók leszállítják a víz fagypontját. Kb. +35 C° hőmérsékletű vízhez klórmeszet [CaCl(OCl)] adagolnak, és az így nyert szuszpenziót ülepedni hagyják. Ezt az oldatot cementtel javított mészhabarcs esetében 1 : 6, cementhabarcs esetében 1 : 2,5 vagy 1 : 3 arányú hígításban keverő vízként használják fel.
A habarcs összeállításánál a mészpép hőmérséklete legalább +5 C°, a homoké +30 C°, a vízé pedig +10 C° legyen. A bedolgozás alkalmával a habarcs hőmérséklete legalább +5 C° legyen. A víz/kötőanyag tényezőt lehetőleg alacsony értékben veszik fel.
Lényeges technológiai követelmény ilyenkor, hogy a fal ne legyen eljegesedve, és lehetőleg száraz legyen. A fagyasztásos eljárással készült falakat a falazó habarcs felolvadása és a kellő megszilárdulás előtt nem szabad vakolni, egyrészt az erős hőelvonás miatt, másrészt mert a falazó habarcs olvadásakor bekövetkező ülepedés a vakolatot tönkretenné.
A vakolat aljzat- és színrétegének készítése között 5-6 óránál hosszabb idő ne teljék el.
Az eljárás hátrányaként hozzák fel, hogy a) nagy mennyiségű (költséges) klórmészt igényel, b) hogy az ilyen habarcs igen érzékeny a helytelen arányban kevert klóros víz és az előírt hőmérséklet tekintetében, és c ) az ilyen vakolattal érintkező fém alkatrészek erősen korrodálnak. Az eljárásnál keletkező kellemetlen klórszag az épületből állítólag hamar eltűnik.
h) Épület- és vakolatszárítás
Vakolási tilalmi idő. A szabályzat az emberek huzamosabb tartózkodására szolgáló helyiségeket tartalmazó épületeknél a vakolási munkák megkezdése tekintetében hosszabb-rövidebb tilalmi időt írt elő, annak megfelelően, hogy az épület az őszi-téli vagy a tavaszi-nyári idényben jutott tető alá. A 2-8 hétig terjedő tilalmi időt azért állapították meg, hogy a falazó habarcsnak elég ideje legyen megkötni, illetőleg kiszáradni.
A vakolat ugyanis a mésztartalmú falazó habarcs kötését nagymértékben hátráltatja. Az építési nedvesség mielőbbi eltávolítása egészségügyi és hőgazdálkodási okokból, valamint a nedvességnek az egyes épületszerkezetekre gyakorolt káros hatása szempontjából is igen fontos. Az előbbi rendelkezést azonban a mai gyors ütemű építkezéseknél nem veszik figyelembe, és mesterséges szárítással igyekeznek az építési nedvességet minél gyorsabban eltávolítani.
Mesterséges szárítás
Az elemekből készült vakolatlan falakban levő falazó mészhabarcs, valamint a vakolat kötésének, illetve a hidrát- és a habarcsvíz eltávozásának meggyorsítására szolgáló eljárások a következők:
- Nyílt tüzű vaskosarakban koksz elégetésével a mészhabarcs kötéséhez szükséges nagy mennyiségű széndioxidot (CO2-t) termelnek, egyidejűleg a keletkező hővel a habarcs vízmennyiséget szárítják. Azért használnak kokszot, mert ennek égésterméke kevésbé szennyezi be a vakolatlan, illetőleg a vakolt felületeket. A nyílásokat ilyenkor zsákokkal, nádpallókkal zárják el. Ez a szárítási mód aránylag olcsó, a kosarak könnyen szállíthatók; hátrányuk, hogy egyenlőtlen hőt szolgáltatnak és az égéstermékek a mennyezetet elsárgítják.
- Zárt tüzelésű szárító kályhákkal (416. ábra), illetőleg berendezésekkel állítják elő a szükséges hőmennyiséget. Vannak olyan szerkezetek is, amelyek egyidejűleg szellőztetik is a helyiségeket, továbbá szabályozhatók, ezért a kokszkosaras eljárásnál tökéletesebbek. A nedvesség egy része ilyenkor az ideiglenes vagy a meglevő kéménykürtőkön távozik el.
- Szárító gépekkel, azaz központi légmelegítő készülékekkel megfelelő hőfokú és szénsavtartalmú levegőt termelnek, amelyet nagy átmérőjű bádogcsöveken keresztül nyomnak be az egyes helyiségekbe. Ezek a berendezések nem annyira a meleggel, mint inkább fokozott légcserével és kis relatív nedvességű száraz levegővel végzik el a szárítás műveletét. Előnyük, hogy nem melegítik felesleges mertekben a vakolt felületeket.
A szárítás ne legyen túl gyors és erős, mert ebben az esetben zsugorodási repedések keletkeznek.
A vakolat mesterséges szárításánál be kell tartani a következőket: A helyiségek különböző pontjain a hőmérséklet különbözet ne legyen +8-10C°-nál nagyobb. A hőmérsékletnek a mennyezet alatt nem szabad +45- 50 C° fölé emelkednie. Ha a habarcs nedvessége 7-8%-ra csökken, a mesterséges szárítást abba kell hagyni (ebből a célból a mennyezetvakolaton próbavizsgálatot kell eszközölni). Meleg levegővel való szárítás esetén annak bevezetése mindig a helyiség padlószintjén történjék. A vakolat szárításánál a helyiséget állandóan szellőztetni kell.
A párák eltávolítására csak a gravitációs és a mesterséges (exhaustoros) szellőztetés megfelelő. Az ablakon át történő szellőztetés csak a téli időszakban eredményes, amidőn a szellőztetés folytán kívülről behatoló hideg levegő a környezetből párarészecskéket vesz fel, a levegő telítettségi értéke csökken; a helyiség levegője, valamint a fal- és mennyezetfelületek szárazabbakká válnak. Tavaszi és őszi idényben, amidőn a levegő melegebb, és vízzel erősen telített, a szellőztetés révén nem érünk el hasonló eredményt.
Legújabban külföldön eredményes kísérleteket folytattak a padló-, fal- és mennyezetfelületek infravörös sugarakkal való igen gyors kiszárítására.
i) A vakolat hibalehetőségei
Vakolathibák okai. A vakolat meghibásodása az alábbi okok miatt következhet be: a) a felület (az alap) a vakolás céljára nem megfelelő, b) a habarcs nem megfelelő, c) szerkezeti okok folytán (vagyis a korábban tárgyalt szerkezeti követelmények be nem tartásából), d) a munka szakszerűtlenségéből és e) külső káros hatások miatt. Ilyen vonatkozásban lényegesek a következők:
A habarcs anyaga ne tartalmazzon oltatlan mészgömböket, mert ez esetben az oltás folyamata – amely térfogat növekedéssel jár – a kész vakolatban következik be, és ennek folytán a fal pattanásszerű sérüléseket szenved.
Az agyagtartalmú homok – eltekintve a „Habarcsok” című részben tárgyalt következményektől – a vakolatban hajszálrepedéseket idéz elő.
A túlságos kövér habarcs, nemkülönben a hirtelen kiszáradt habarcs hajszálrepedései nedvességet tárolhatnak, és így az ilyen habarcs kifagyásra lesz hajlamos.
A vakolat jóságára nem közömbösek a készítési idő atmoszferiális viszonyai. Túlságosan meleg időben a vakolat hamar megszárad, és így a kötéshez szükséges víz elpárolog a kötőanyagból. Vakolás szempontjából legjobb a tavaszi és az őszi idő. Télen a vakolat megfagyott vízrészei szétrepesztik a habarcsot (lásd a „Téli vakolás” című részben foglaltakat).
A kivirágzás
A tégla igen sokszor oldható anyagokat tartalmaz, amelyek vagy már benne voltak az agyagban, vágy a téglára lecsapódó kénes füstből származnak, esetleg a talajvízből szívódtak fel. A nátrium- és klór-vegyületeket tartalmazó víz, a vízben oldható sók, a magnéziumszulfát, a nátriumszulfát, azonkívül a gipszet, salétromot és szódát tartalmazó építőanyagok meg a vakolaton keresztül is kivirágzást okoznak. Van a habarcs anyagából származó kivirágzás is.
A nem nedvszívó sók a habarcs vízének elpárolgása folytán virágzanak ki. A fal teljes kiszáradása után a kivirágzott anyagot (a szükségnek megfelelően többször is) lekefélhetjük, vízzel lemoshatjuk; ezután a kivirágzás többé nem fog jelentkezni. A nedvszívó sók jelenléte állandó kivirágzást okoz, amely száraz időben a falfelületeken nagyobb mennyiségben halmozódik fel, és gyógyíthatatlan betegsége a téglafalnak.
A füstös és kátrányos téglafelületek is átütnek a vakolaton, ezért az ilyen, nemkülönben a fekáliával szennyezett téglákat sem szabad a falazatba beépíteni,
A durva felületű külső vakolatra szívesen telepszik rá egy rovarféleség, amely pókhálóra emlékeztető képződménnyel okoz csúnya foltokat a homlokzaton.
Általában azok a fizikai és kémiai, valamint egyéb természeté hatások és a belőlük származó károsodások, amelyeket korábban a „Kövek meghibásodása” című részben tárgyaltunk, kisebb vagy nagyobb mértékben a vakolat esetében is fennállnak.
Felhordási hibák
A falra nem megfelelően (nem erőteljesen) felhordott, tehát ahhoz nem eléggé tapadt vakolat a kopogtatásra kongó hangot ad, és a felületről elég könnyen leválik.
Repedések okai
A külső felületeken, de még inkább a belső vakolt felületeken különböző természetű repedések keletkezhetnek. Azokat a repedéseket, amelyek a fal- vagy födémszerkezetekben is megmutatkoznak, szerkezeti repedéseknek, azokat, amelyek csak a vakolatban vagy csak annak a felületén, a festékrétegben jelentkeznek, felületi repedéseknek nevezzük. A felületi repedések: a) egyirányúak (függőleges vagy ferde irányúak) vagy b) térképszerűen jelentkezők lehetnek.
A repedéseknek sok oka lehet, így: aj az alapok egyenlőtlen süllyedése, b) a talaj kiszáradása vagy átnedvesedése folytán, azonkívül a fagy hatására bekövetkezhető mozgása; c) a szerkezetek túlterheléséből vagy elégtelen méreteiből, illetve helytelen kialakításából, azonkívül a nem várt erőhatásokból származó alakváltozása; d) a falazat, illetőleg a habarcsrétegek ülepedése; e) a kémények, a fűtési- és melegvíz vezetékek okozta hőtágulás; f) a beton és vasbeton szerkezetek hőtágulása és zsugorodása; g) a faszerkezetek apadása, dagadása, vetemedése és lehajlása, h) a túlkövér habarcs, i) a homok agyagtartalma, j) az a körülmény, hogy túl vastag habarcsréteg készült egyszerre.
Repedések keletkezhetnek azonkívül az utcai járműforgalom okozta rázkódtatások következtében is. Igen gyakoriak az ún. hajszálrepedések, amelyek általában ártalmatlanok, tulajdonképpen csak a bennük lerakódó korom miatt láthatók, egyébként szabad szemmel alig volnának észrevehetők. Nagy zsugorodást és ennek következtében hajszálrepedéseket okoz pl. a homokban levő túlságosan sok finom szemcse. A vakolat túl gyors száradása is hajszálrepedéseket eredményez.
Repedések és válaszfalak
Általában megjegyezhető, hogy a válaszfalakon és a vázas épületek vázkitöltő falain ritkábban jelentkeznek repedések, mint a tömör falú épületeken. A válasz- és vázkitöltő falaknak a vázszerkezethez való csatlakozásánál azonban gyakran keletkeznek repedések. Ezek elkerülésének módját a megfelelő helyeken tárgyaljuk.
A gyakorlat azt mutatja, hogy a vékony válaszfalakban levő ajtótokok mentén a vakolat az ajtócsapkodás következtében igen sokszor megrepedezik, illetőleg a vakolat és a tok között rés keletkezik. Ezt megelőzhetjük azzal, hogy a keletkezhető repedés helyét kb. 15 cm széles jutasávval leragasztjuk. A jutasávot gipszpéppel ragasztjuk a vakolatra, illetőleg enyvvel a fátokra, majd a vakolatra került jutarészt gipsszel átspatulyázzuk.