Elektromos hibák: nem világít a lámpa? Mi a baj?
A legvalószínűbb, hogy kiégett az izzó, ezért cserélje ki típusban és teljesítményben megfelelőre. Ha a hálózatról működtetett lámpa még ekkor sem világít, ellenőrizze a fő elosztóegységet, hogy nem olvadt-e ki az érintett biztosíték, vagy nem kapcsolódott-e le az áramkör kismegszakítója. Bedugható lámpák esetén először ellenőrizze, hogy a konnektor biztosítéka nem ment-e ki. Egyéb esetekben ellenőrizze a dugvillát és a csatlakozóvezetéket, nincsenek-e bennük meglazult vagy megszakadt érintkezések.
Nincs áram?
Húzza ki az adott készülék csatlakozóját a konnektorból, és dugjon be egy másik eszközt. Ha ez működik, akkor az első készülékkel van a gond. Ha nem, akkor valószínűleg hiba lépett fel az áramkörben. Ha a meghibásodott készülék melegszik vagy füstöl, javíttassa meg szakemberrel.
Túlérzékeny megszakítók
Bizonyos áramkörök kismegszakítói lekapcsolhatnak, valahányszor egy villanykörte meghibásodik. A gondot a leváló vezetékdarabkák okozzák, amelyek rövidzárlatot idéznek elő az izzón belül. A megoldás, vagy az, hogy egy villanyszerelővel kevésbé érzékeny kismegszakítót szereltet be a világítási áramkörbe, vagy olyan izzót vásárol, amelynek belsejében biztosítószál van, amely kiég, ha az izzó meghibásodik.
Hiba az áramkörben?
Ha nem indul újra az áramkör, kapcsolja le a lámpákat, húzza ki az adott áramkörre csatlakozó készülékeket. Cserélje ki a biztosítékot, illetve kapcsolja vissza a kismegszakítót. Ha a biztosíték azonnal kiég, vagy a kismegszakító azonnal újból lecsapódik, hiba van a vezetékrendszerben, és villanyszerelőt kell hívnia a hiba felderítésére.
- Kerti lámpák kiválasztása, ötletek
- Világítás: falilámpák felszerelése képekkel!
- Világítás: meglévő hálózat bővítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha azonban a biztosíték cseréje, illetve a megszakító visszakapcsolása után minden rendben, kapcsolja vissza a lámpákat, illetve dugja vissza a készülékek csatlakozóját, hogy megállapítsa, melyik okozza a problémát.
Névleges áramerősség
A világítási áramköröket 6 amperes biztosítékokkal vagy kismegszakítókkal védik, a dugalj áramköröket 16 amperes, és egyéb nagyobb fogyasztású készülékeket (pl. villanytűzhely) a fogyasztásnak megfelelő értékű biztosítékokkal védik (25 amper). A névleges áramfelvétel a készülékek adattábláján vagy a műszaki dokumentációban találhatók. Lámpák esetén ezt az értéket az izzón találja.
Teljes áramkiesés
Ha a ház egészében nincs áram, járjon utána, nincs-e a környéken áramkimaradás. Ha igen, jelentse be az áramszolgáltatójának. Ha kizárólag az ön házában nincs áram, és a hálózata rendelkezik érintésvédelmi relével (RCD) az elosztótáblán, akkor lehet, hogy ez csapódott le.
Győződjön meg arról is, hogy az elektromos mérőóra, (villanyóra) mellett található főbiztosíték nem kapcsolódott-e le. Próbálja visszakapcsolni. Ha nem tudja, és a hiba még mindig fennáll, akkor ellenőrizze a készülékeket és az áramköröket, vagy hívjon szakképzett villanyszerelőt.