Penészmentesítés

Hogyan penészmentesítsünk hálószobában?

Így előzzük meg és szüntessük meg a penészt a hálószobában!

Talán nem is hinnénk, de a penész a hálószobában igen gyakran előfordul. Hogy a folyamat elindult, annak sokszor nincsenek rögtön látható jelei, leginkább a dohos szag és a foltok sejtetik a probléma létrejöttét. Ha felfedezzük a penészgombát a hálószobában, ne tétlenkedjünk kezdjük el a penészmentesítést mihamarabb, hogy elkerüljük az általa okozott egészségromlást!

Miért lesz penészes a hálószoba?

A penészgomba spórái mindenütt megtalálhatók. Amint számukra kedvező feltételek alakulnak ki, rögtön megtelepszenek. Ezt elősegíti:

  • Fűtetlen hálószoba: Sokan a lakás többi helyiségéhez képest kevésbé vagy egyáltalán nem fűtik a hálószobát, hogy hűvösben tudjanak aludni. Ilyenkor a hőmérséklet 16-18 fokra is lehűlhet, ami kedvez a penésznek.
  • Ruhaszárítás, akvárium a hálóban: Ezek mind komoly rizikófaktorai a penészgomba megtelepedésének.
  • Nem megfelelő szellőztetés: Ha a hálószobában elhanyagoljuk a szellőztetést, szintén esélyt adunk a penész megjelenésének.
  • Ruhásszekrény a külső fal mellett: Ha a külső fal mellé állítjuk a nagy méretű szekrény, megakadályozzuk a fal megfelelő szellőzését, így az könnyen átnedvesedik.
  • Ágynemű és matrac nedvessége: Ha rögtön beágyazunk felkelés után, az ágyneműből és a matracból a nedvesség nem tud kiszáradni, így a penész újra előnyhöz jut.
  • Nem megfelelő ablakbeépítés, építészeti problémák: Ebben az esetben hőhidak képződnek, melyek következtében a penész igen gyorsan megjelenik.
  • Vízszivárgás: Ha a vezetékes víz szivárog, komoly károkat tehet a falban, aminek egyik járulékos problémája a penészedés.

Így hat egészségünkre

A hálószobában kialakult penész különösen káros az egészségre, hiszen napi 8 órát tartózkodunk ebben a helyiségben. Ennek következtében kialakulhat:

  • Allergiás reakció: A leggyakrabban a penész köhögést, náthát, asztmát, bőrgyulladást okoz.
  • Irritáló vagy akár mérgező hatás: Ennek tünetei hasonlóak az influenzáéhoz, nyálkahártya- és bőrirritáció is tapasztalható. Ehhez azonban a hálószobában rendkívül magas spóraterhelés megléte szükséges.
  • Gombás fertőzés a tüdőben: A gyenge immunrendszer kifejezetten fogékony az effajta betegségre.

Így kerülhetjük el a penész kialakulását a hálószobában

  • Rövid szellőztetéssel
  • Ne tartsunk a hálóban cserepes növényt, akváriumot, és ne használjunk párásító készüléket.
  • A szekrényeknek a külső vagy a lépcsőházzal határos falaktól legalább 10 cm legyen a távolsága.
  • Ágyak megfelelő átszellőztetése.
  • Ha hűvösen tartjuk a hálót, zárjuk az ajtaját, hogy a beáramló meleg levegő hatására a nedvesség ne tudjon kicsapódni.
  • Az építészeti hiányosságokat javítsuk ki, szüntessük meg.
  • Hagyjunk helyet a bútorok mögött és között a levegő szabad áramlásának.

Így szabadulhatunk meg a penésztől

Amint megjelent, minél hamarabb tegyünk ellene! Használhatunk penész ellen különböző bolti termékeket, de jó tudni, hogy ezek csak a felületről képesek eltávolítani a penészgombát, a falak belsejébe nem hatolnak be, így ott semmiféle hatásuk nincsen. A penész így előbb-utóbb újra megjelenik a falfelületen. Használhatunk penészgátló festéket vagy hidrogén-peroxidot, de még jobb, ha szakemberre bízzuk az irtást.

Ők nagy felületen fertőtlenítik a falakat, akár a vakolatot is leverhetik, hogy a vegyszereket közvetlenül a falba juttathassák. Ezzel tudják elérni, hogy a penészt gyökerestül eltávolítsák, azaz ne tudjon újra megjelenni a falakon. A profi módszerek is azonban csak akkor lehetnek hatásosak, ha a penész kiváltó okát az irtással együtt megszüntetjük. További szakmai információk, hálószoba penészmentesítésével kapcsolatban >>

Penészes lakás esetén kevesebb bérleti díj kérhető

Egy penészes lakást – attól függetlenül, hogy a penész melyik helyiséget érint – csak olcsóbban lehet bérletbe kiadni. Amennyiben a penész építészeti hiányosságok miatt keletkezett – amit szakértő igazolhat -, a bérleti díjat a tulajdonosnak kötelessége lejjebb szállítani.

Összefoglalás

A penész ellen a legfőbb lépés a megelőzés, pl. rendszeres szellőztetéssel. Ha a penész már megjelent a hálószobában vagy a lakás egyéb helyiségeiben, jóval nehézkesebb megszabadulni tőle.