Hogyan fűtsünk? Harc a poratka allergia ellen
Mindössze egy generációval ezelőtt a konyhai tűzhely vagy a nappali kandallója biztosította az otthon melegét, míg a többi helyiség jóval hűvösebb volt. A mai modern fűtéstechnikák lehetővé teszik, hogy kényelmes és könnyű viseletben lehessünk az egész lakásban.
Nagyobb árat kell azonban fizetnünk fűtésrendszerünkért, mint a kifizetett pénz – a megteremtett környezet ideális a házi poratkák számára. A melegebb házak megemelkedett páratartalmukkal, szőnyegeikkel és kárpitjukkal igazi melegágyat teremtett az atkapopulációnak – különösen a hálószobákban, ahol életünk egyharmad részét töltjük.
Lecsökkent szellőzés
Ugyanakkor a nyílászárók és a lakás szigetelése – az extra hő benntartására – nagyon lecsökkentette a szellőzést, aminek eredményeként megemelkedett a belső szennyező anyagok szintje. Ezek közé tartoznak a fűtőanyagok elégetéséből származó szennyeződések, amelyeket általában az égés melléktermékeinek hívunk. E gázok, például a kén-dioxid, magas szintje súlyosbíthatja az asztmás állapotokat.
Az égés forrásai és melléktermékei
Gyakori források
- széntüzelésű kályhák
- fatüzelésű kályhák vagy kandallók
- gáztűzhelyek
- gázüzemű ruhaszárítók
- gáz- és olajtüzelésű vízmelegítők, kazánok és bojlerek
- propán-bután gázkályhák
- petróleum kályhák
- olajlámpák
- gyertyák és aromaterápiás lámpák
- dohányfüst
- víz
- nitrogén – dioxid
- nitrogén – oxidok
- kén – dioxid
- kéksav v.cián – hidrogén (HCN)
- szén- mononxid
- szén – dioxid
- formaldehid
- szénhidrogének, például propán, bután, benzol
- szemcsés anyagok
Tüzelőeszközök
A tüzelés elkerülhetetlen melléktermékeket is eredményez, azaz vizet, szilárd (szemcsés) anyagokat és a fűtőanyagtól függően többféle gázt. Ez minden tüzelőeszköz esetében így van. Ha ezek a melléktermékek bekerülnek az épület légterébe, légzőszervi tüneteket, például tüsszögést, köhögést, sőt asztmás rohamot is okozhatnak a náthában vagy asztmában szenvedőknél. A nitrogén-oxidok megemelkedett szintje megnövelheti a légúti fertőzések számát is a gyermekeknél.
Az alábbi tanácsok betartása segíthet az égési melléktermékek minimális szinten tartásában:
- A lehető legkevesebb tüzelőeszközt tartsunk otthonunkban!
- Rendszeresen – évente egyszer – ellenőriztessük a tüzelőeszközöket szakemberrel!
- Ügyeljünk arra, hogy a kémények és a kürtők megfelelően működjenek!
- Szellőztessük otthonunkat megfelelően!
Bojlerek és kazánok
A zárt rendszerű bojlerek és kazánok elszigeteltek lakásunktól. Az égéshez szükséges levegőt kívülről szerzik be, és oda is ürítik égési melléktermékeiket. Ez a fajta rendszer, kedvező azokban az otthonokban, ahol alacsony szinten kívánják tartani az allergéneket.
- Fűtőrendszerek – gáz, kandalló, fűtés
- Fatüzelésű vaskályhák veszélyei és használata
- Fűtésszabályozás – Rendetlenkedő szelepek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A bojlerek és kazánok másik csoportja nyílt rendszerű. Ezeknél a rendszereknél a kürtő abból a helyiségből nyílik, ahonnan a levegőt felveszi, ami azt jelenti, hogy az égési gázok visszajuthatnak a helyiségbe.
Kürtő nélküli fűtőeszközök
A folyékony propángázzal, petróleummal vagy butángázzal működő hordozható kályháknak nincs helyük az alacsony allergiaszintre törekedő otthonokban. Mivel nincs kürtőjük, égési Melléktermékeiket egyenesen a lakás légterébe ürítik. Ráadásul az égés által termelt víz miatt növelik a levegő páratartalmát. Ugyanígy kerülni kell a kürtő nélküli gázkonvektorokat.
Fűtési módszerek
Bár sokféle hőközvetítő rendszer van forgalomban, működésüktől függően mindegyik vagy konvektor, vagy hősugárzó típusú. A konvektoros fűtőrendszerek a felmelegített levegőt – s vele együtt az allergéneket tartalmazó porszemcséket – áramoltatják körbe a helyiségben.
Hősugárzó előnye
A hősugárzók azonban közvetlenül a levegőt melegítik fel, így nem kavarják fel a port. A hősugárzó – fűtés azért is jobb, mert kiküszöböli a „hideg pontokat”, ezzel korlátozva a penészesedést és az atkák számát.
Légfűtéses rendszerek
Ezeknek a rendszereknek rossz hírük van, mert felkavarják a port. Ha azonban rendszeresen porszívózunk, kevesebb lesz a gondot okozó por. Nem szabad elfelejteni, hogy a légfűtő rendszert rendszeresen karban kell tartani, különösen a csővezetékeket, hogy megakadályozzuk a por-, penész- és baktérium-lerakódást.
Hagyományos radiátorok Amennyiben a porlerakódás megakadályozására rendszeresen porszívózunk a készülékek alatt és mögött, a hagyományos radiátorok – melyek főként légáramlásos hőközléssel fűtenek – megfelelnek az alacsony allergénszintű otthonokban.
Padlófűtés
A padlófűtésnél a padló alatt vezetett csövekben áramlik a felmelegített víz. A hő leginkább sugárzik, így nem kavarja fel a port.
A padlófűtés kellemesebbé teszi a kemény burkolatok, például a parketta használatát, és lehetséges, hogy a szőnyegeket túlságosan kiszárítja ahhoz, hogy a házi poratkák (és a penészgombák) elszaporodhassanak. Legkönnyebben új építkezésnél vagy egy felújítás során, például egy bővítés idején, új padlóburkoló letételénél lehet beépíteni.
Szegélyfűtés
Ezt a fajta hősugárzó – fűtést már kész otthonunkba is beépíthetjük. A közönséges, tömör szegélylécet egy üreges szerkezetűvel cserélik ki, melyben vagy bojlerhez kötött vízmelegítésű csövek, vagy elektromos fűtőcsövek futnak. A fűtött szegélyléc egyenletesen melegíti fel a helyiséget, és nem kavarja fel a port.
Az égési melléktermékek minimalizálsa
- Ne dohányozzunk! Gyermekeknél a passzív dohányzás megnöveli az elkapott légúti fertőzések számát, és súlyosbítja az asztmás tüneteket. Ha nem tudjuk abbahagyni, jelöljünk ki egy jól szellőző „dohányzót”, amiben esetleg el lehet helyezni egy légszűrőt vagy egy páraelszívót.
- Fontoljuk meg a nyílt lángú kandallók lecserélését olyan elektromos típusúra, amelyben műszén vagy műfa ég! Kerüljük a gázfűtéses típusokat!
- Ügyeljünk a kémények helyes működésére – fontos, hogy az égés során elhasznált levegő helyett megfelelő mennyiségű utánpótlás legyen.
- Ha a gáztűzhely cseréjére kerül sor, vegyük fontolóra egy elektromos típus vásárlását!
- Ha gázzal főzünk, ügyeljünk arra, hogy szagelszívónk megfelelő teljesítményű legyen a melléktermékek eltávolításához, és a megfelelő magasságra építsék be az optimális hatás eléréséhez.
- Vegyük fontolóra egy nagy teljesítményű, zárt robbanó terű, gáz vagy olajbojler, vagy kazán beépítését, amely egy zárt kivezető csövön kifújja a melléktermékeket.
- Évente egyszer vizsgáltassuk át a bojlereket és tüzelőeszközöket!
- Ne használjunk palackos gázfűtést (propán-butánt) vagy olajfűtést, mert ezek az égés során nagy mennyiségű vízpárát termelnek, valamint égéstermékeket, amelyeket a benti levegőbe engednek ki.
- A gázzal működő ruhaszárítók szellőzését vezessük ki a szabadba, vagy – ha lehet – szárítsuk kint a ruhákat!
- Illatosított füstölőket, gyertyákat és aromaterápiás olajakat csak megfelelően szellőző helyiségekben égessünk!