Milyen konyha stílusok vannak? Konyha berendezési tanácsok
Ha már kitaláltuk, hogy mire van szükségünk a konyhában, és hogyan helyezzük el a fontosabb bútorokat, válasszuk ki a konyhaberendezés stílusát, és dolgozzuk ki a részleteket. Az eddigi tervezőmunka során már felmerülhettek ötletek a konyhánk stílusával kapcsolatban, miközben többször is elképzeltük az összképét.
Kis konyhában például érdemes világosabb színeket választani, ami a tágasabb tér érzetét kelti, vagy pedig modern, áramvonalas stílust alkalmazni helytakarékos high-tech eszközökkel, ami a kis térben is előnyösen mutat. A konyha képének tervezésekor mégis elsősorban azt tartsuk szem előtt, hogy ki használja a konyhát. A munkaterület ergonómiája rendkívül fontos, ezen belül is első helyen áll a munkafelületek megfelelő magassága.
Munkafelületek:
- PVC lap
- Gránitlap
- Márvány
- Fa
- Mintás mozaik fali csempe
- Mintás fali csempe
- Kis mozaiklapok
Az étkezős konyha díszítése az 1950-es évek amerikai vendéglőit idézi. Jellemzői: a központi elem, a „bárrész” a beépített mosogatóval, a színes zefír huzatú zsámolyokkal, a függesztett lámpával, a faburkolattal és a díszített kiegészítőkkel. A másik sziget nagy felülete különböző ételek előkészítését, alul a fiókok pedig sok holmi tárolását teszik lehetővé.
Ez a nyílt terű földszinti étkezőkonyha kevés természetes fényt kap. Ezt ellensúlyozza a fényes, letisztult vonalú, modern berendezés, amely sokat visszatükröz a ráeső fényből. Érdekesek a kék hűvös árnyalatai, amelyek tágítják a teret. A mennyezetbe süllyesztett spot-lámpák adják a felső megvilágítást.
A stílusos, modern étkezőkonyhában a teret a fényes fehér falak hangsúlyozzák, amelyeken jól tükröződik a fény. A kék színfoltok a frissesség érzetét keltik. A természetes faanyag, az üvegajtós konyhaszekrények, a modern fémszékek és az iparias megjelenésű tűzhely megőrzi a világos, üde összhatást.
A vidékies stílusú konyha, vonzó, ódon hangulatú. A meleg zöld és sárga díszítés, a kockás zefírfüggönyök, a régies mosogató, a fából készült csöpögtető és munkafelületek, valamint a kék-fehér tűzhely mind családias hangulatot keltenek.
Tárolás
A jól funkcionáló konyha egyik fő ismérve, hogy van benne elegendő és könnyen elérhető hely a tárolásra. A rugalmasan működő rendszerek általában beépített és szabadon álló, illetve nyitott és zárt elemek kombinációja. A mozgatható bútorok is hasznosak lehetnek. Gondoljuk végig, hogy mi mindent szeretnénk tárolni, és milyen gyakran használjuk azokat a tárgyakat, eszközöket. Az élelmiszereknek, a főzés eszközeinek és a berendezéseknek egyaránt meg kell találni a megfelelő helyet.
Ha nem akarjuk teljesen átalakítani, csak felújítani a már nem tetsző konyhai tárolónkat, akkor szép eredményt érhetünk el a régi ajtók átfestésével vagy lefújásával és új fogantyúk felrakásával is. Régi elemeket új ajtókkal is felfrissíthetünk. Ez hasznos akkor is, ha úgy döntünk, hogy eltakarjuk a mosogató- vagy mosógépünket.
A nagy nyitott tárolóhely, áldás az elfoglalt szakácsnak, aki így jól átlátja a hozzávalókat és az eszközöket, és könnyen hozzájuk is fér. Ez a stílusos sziget nagy munkafelülettel és tárolóhellyel is rendelkezik, úgyhogy a serpenyőket és egyéb konyhai eszközöket közel lehet tárolni a központi tűzhelyhez.
A hosszúkás, mennyezetig érő, kihúzható szekrény jól kihasználja a teret és sok tárolóhelyet kínál a konyhai holmiknak, amelyeket egy mozdulattal eltüntethetünk. A felsőbb polcokon azokat a kellékeket tárolhatjuk, amelyeket nem használunk naponta.
Tárolási lehetőségek
- Keressünk olyan szekrényeket, amelyek kihúzható tálakat, ládákat vagy fiókokat rejtenek. Beszerezhetők olyan kiforgatható elemek, amelyek jól hasznosítják a sarokrészt. A rácsos ajtó engedi beáramlani a levegőt, beépítése jó ötlet olyan helyre, ahol élelmiszert is tárolunk.
- Legyen többféle magasságú szekrényünk és polcunk, hogy a különböző méretű tárgyakat kényelmesen elhelyezhessük.
- Egysoros tárolásra kiváló megoldás a keskeny, nyitott polc a kihasználatlan falon.
- A régi edényszárító a mosogató fölé helyezve egyszerű és időkímélő tárolási mód.
- Keressük az olyan szigetszerű megoldást, amely sok tárolóhellyel rendelkezik, és egyben asztalként is szolgál.
- A magasan elhelyezett edények elérésére összehajtható létrát tarthatunk a falon.
- Serpenyőket és egyéb konyhai eszközöket tarthatunk henteskampón is, amelyet egyszerű rozsdamentes acél- vagy faakasztóra függesztünk.
- A nehezen hozzáférhető konyaszekrény helyett alkalmazhatunk mély fiókokat is, amelyekben speciális elválasztók, könnyítik meg a tárgyak elhelyezését. A fiókok legyenek közel a mosogatóhoz vagy a mosogatógéphez, hogy a tiszta edényeket könnyen a helyükre tudjuk tenni. A mélyebb fiókok hasznosak a nagyobb tárgyak, pl. serpenyők, tálalóedények és elektromos eszközök tárolására.
- Többféle tárolási igényt is kielégít ez a nagy családi konyha. A szép régi fenyőszekrény és fölötte a falon végigfutó polc szépen láttatja a dekoratív darabokat, míg a többi tárgy meghúzódik a beépített zárt tárolókban.
Falak és padlózatok
A megfelelően kiválasztott padló és fal jellegében teljesen megváltoztatja a konyha kinézetét és hangulatát. Az anyagokat praktikus és esztétikai szempontok szerint választjuk ki. A felületek legyenek könnyen tisztíthatók, tartósak, víz-és gőzállók, zsírtaszítók. A padlózat kiválasztását befolyásolja a használati mód és a család tagjainak igényei. A pala-, a kő-, a mozaik vagy a terméskő lapok kopásállók, de padlófűtés nélkül hidegek. Ha gyerekeink vannak, használjunk inkább puhább anyagot, például linóleumot vagy alátétes PVC-lemezburkolatot. A csiszolt fapadló szépen mutat és tartós, de a hibásan összeillesztett elemek közé beszivárgó víz tönkreteheti.
A falakat lemosható festékkel fessük ki, vagy lemosható tapétát ragasszunk rá. Választhatunk még parafát, kerámialapot, fa- és műanyag burkolatot, ezek a hőt is jól szigetelik.
- A finom levendulaszín szép hátteret ad a kemény, csillogó padlózatnak, munkafelületnek és edényeknek. Az üveg, rozsdamentes acél-és krómfelületű tárgyak használata fényes, csillogó felületük miatt ajánlatos olyan helyiségekben, ahol kevés vagy egyáltalán nincsen természetes fény.
- Ha már kiválasztottuk a bútorokat és az egyéb felszerelési tárgyakat, a díszítőelemeket hozzájuk igazítsuk. Itt a hatvanas évek stílusát idéző élénksárga bútort a sötétkék fal ellensúlyozza. A halvány árnyalatú padló erős kontrasztot alkot az asztallal és a székekkel.
- A profi vendéglátó konyhájában a jól szervezett, nyitott terű tárolóhoz semleges színű falat és padlót választott. Bár a helyiség sok természetes fényt kap, ezt még falikaros világítás egészíti ki.
- A kétféle padlózat jelöli ki a különböző funkciókat ebben az étkezőkonyhában. A magas, polcos szekrény, amelyet tárolásra és szervírozásra használnak, úgy különíti el a konyhát, hogy közben nem zárja el a helyiség többi részétől.
Hasznos tanácsok
- A konyhák szellőzése mindig problémát jelent. Még ha nagy is a konyha ablaka, valószínűleg akkor is szükségünk van hatékony szag- és páraelszívóra az erős konyhai szagok eltüntetésére.
- A fal penészesedése ellen használjunk gombaölő anyagot tartalmazó tapétaragasztót.
- A hagyományos fűtőtestek sok hasznos helyet foglalhatnak el, ezért fontoljuk meg a padló-, fal-, esetleg mennyezeti fűtés használatát.