Különleges fa padlóburkolatok (intarzia, parafa, sportpadló)
A különleges fa padlóburkolatok anyagukban, szerkezeti kialakításukban vagy rendeltetésükben különböznek a fent ismertetett hagyományos fapadlóktól és parkettáktól.
Intarzia parketta
Az intarzia parketta különböző méretű és alakú, látványos mintázatokban elrendezett elemekből készül. A burkolat mintázata több elem egymáshoz illesztésével alakul ki.
Csaphornyos, 20-23 mm vastag, tömör keményfa elemekből készülnek. Az elemeket szegezéssel, vagy teljes felületű ragasztással rögzítik. A parketta felületét a helyszínen, csiszolást követően az egyedi igényekhez igazodva felület kezelik. Az intarzia parketták 8-10 mm vastag, gyárilag felületkezelt, táblásított lamellaelemekből is készülhetnek. Magas minőségi és esztétikai értéket képviselő, exkluzív terekben alkalmazzuk.
Olvasmány
Parafa parketta
A parafa számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, melynek köszönhetően kiválóan alkalmas szinte bármilyen beltéri felület burkolására. Az egyik legkedvezőbb faanyagú padlóburkoló anyag.
A parafa padlóburkolatok többféle méretben és kivitelben kerülnek forgalomba. A téglány vagy négyzetes alakú elemek mérete általában 600×300; 900×150; 900×300 mm, illetve 300×300; 305×305 mm. Alapvetően megkülönböztetjük a ragasztással rögzítendő, valamint a szárazon lerakható (csúsztatott) parafa padlóburkolatokat.
A ragasztással rögzíthető parafák vastagsága 3-4 mm. Felületkezelés nélkül, illetve gyári felületkezeléssel (készparkettaként) készülnek. A felületkezelés nélküli burkolatok általában festhetők (színezhetők). A ragasztás nélküli parafa padlóburkolatok 10-12 mm vastag, többrétegű, rendszerint gyárilag felületkezelt elemekből állnak.
Rétegfelépítésük:
- 2,5 m vastag parafa koptatóréteg.
- 6-8 mm vastag, nagy tömörségű HDF faforgács lemez közbenső hordozóréteg.
- 1-3 mm vastag, általában parafa alsó lépés-hangcsillapító réteg.
A parafa készparketták felületét a gyártás során általában 3 réteg lakkbevonattal látják el. Az illeszkedési felületek kialakítása alapján háromféle parafa elemet különböztetünk meg: egyszerű csaphornyos, összepattintható vagy egymásba akasztható.
A parafa padlóburkolatok számos előnyös tulajdonsággal rendelkeznek.
Ezek a következők:
- Lépésállók.
- Vízállók, víztaszítók, sejtszerkezetükbe nem szívódik fel a nedvesség.
- Ózon és UV-állók.
- Penész-, baktérium- és korhadásállók, a rovarok, rágcsálók nem támadják meg.
- Kémiailag semlegesek, nem károsítják a velük érintkező anyagokat (nem összeférhetetlenek).
- Ellenállnak a gyenge lúgoknak, savaknak, szerves oldószereknek.
- Tartósak.
- Mérettartóak, nem zsugorodnak, nem dagadnak.
- Rugalmasak, jól hajlíthatok.
- Jó hangelnyelő tulajdonságúak.
- Kiváló rezgéscsillapítók.
- Antisztatikusak, nem vezetik az elektromosságot.
- Nehezen éghetők (égéskésleltető hatásúak).
- Könnyen megmunkálhatok (méretre vághatok).
- Egyszerűen és gyorsan kivitelezhetők.
Olvasmány
Hangcsillapító réteg
A parafa kérgét először 25-30 éves korában kezdik lehántani. Ezt követően csak minden 9. évben fejtik le az új kérget. Egy parafa 150-200 éves koráig alkalmas hántásra.Sportpadlók
A különböző sport célú létesítményekben (sportcsarnokokban, tornatermekben) az egyedi igénybevételeknek megfelelő, speciális fa padlóburkolatok a sportpadlók. A sportpadlók többrétegű összetett szerkezetek, melyek felépítését alapvetően az igénybevétel mértéke határozza meg.
A sportpadlóknak számos egyedi követelménynek kell megfelelniük
Például úgy kell őket kialakítani, hogy kellő mértékben csillapítsák a sportolók ízületeit érő igénybevételeket. A sportpadlókat érő terhelések mértéke, valamint az igénybevételek intenzitása többszöröse egy lakótérben kialakított fa padlóburkolaténak. Ennek megfelelően sokkal „erősebb” szerkezeti felépítés jellemzi őket. Alapvető követelmény azonban a kellő mértékű rugalmasság, a nagy teherbírás és a tartósság.
A sportpadló általános szerkezeti felépítését tekintve vakpadlóra erősített, speciális parketta padlóburkolat. A megfelelő lengéscsillapítás érdekében a párnafák nem érintkeznek teljes felületen az aljzattal, hanem pontonként elhelyezett, rugalmas párnákon fekszenek. A vakpadló és a parkettaburkolat között nyikorgásgátló fólia található. A parkettaburkolat egyaránt lehet hagyományos csaphornyos parketta, vagy megfelelően felületkezelt készparketta.
A különböző sportágaknál (kosárlabda, fallabda stb.) a padló szempontjából lényegesen eltérő igénybevételek jelentkeznek, amit a szerkezet tervezésénél és kivitelezésénél figyelembe kell venni. Napjainkban komplett sportpadló rendszereket alkalmazunk, melyek az adott sportágnak megfelelő rugalmassági és teherbírási sajátosságokkal, tulajdonságokkal rendelkeznek.
Egyre elterjedtebbek az ún. mobil sportpadló rendszerek, melyeket rendszerint a többcélú sportlétesítményekben alkalmazunk. Ezek az adott sporteseményre viszonylag gyorsan szerelhetők össze, majd az eseményt követően gyorsan elbonthatok.
Olvasmány
Kültéri fapadlók
Kültéri fa járófelületeket elsősorban teraszokon, erkélyeken, játszótereken, átjárókon, illetve medencék körül készítünk. Az esztétikus megjelenés mellett a kültéri faburkolatok nyári melegben nem forrósodnak fel, fagyállóak, könnyen tisztíthatók. Hátrányuk, hogy a rendszeres faanyagvédelemről gondoskodni kell.
A kültéri fapadlók esetében a legfontosabb tényező a külső időjárási hatásokkal szembeni ellenállás, valamint a mechanikai ellenálló képesség. Ez megfelelő faanyag felhasználásával és/vagy faanyagvédelem alkalmazásával biztosítható.
A faanyagvédelmet valamilyen felületkezelő anyag biztosítja, melyet festéssel, merítéssel vagy szórással hordunk fel a felületre. Tartós védelmet azonban ezek az eljárások nem képesek biztosítani, mert a nagy mechanikai igénybevétel a káros időjárási hatásokkal (UV sugárzás, száradás, átnedvesedés) együtt a felületkezelést is tönkreteszik. Néhány évente ezért újra el kell végezni a felületkezelést.
Kedvezőbb az ún. telített faanyagok alkalmazása. Ezek tartósan ellenállnak az időjárási hatásoknak és a különböző kártevőknek.
Léteznek olyan trópusi fafajok, amelyek akár felületkezelés nélkül is alkalmasak kültéri felhasználásra (például teák, cumaru, massaranduba stb.). Ezek nagy keménységű, tartós, a különböző kártevőkkel szemben ellenálló faanyagok.
A felhasználás helyétől és az esztétikai igényektől függően többféle kültéri fa padlóburkolat készíthető. Szerkezeti felépítését tekintve a legelterjedtebb a párnafákra erősített (csavarozott), fa lamellákból álló kültéri fa járófelület. A lamellák felülete hosszanti bordázott (csúszásmentesített). A leerősítést rozsdamentes (saválló) fémkötő- és rögzítőelemek biztosítják. A falamellák lehetnek sűrűn rovátkoltak vagy ritkán bordázottak.
Ritkábban alkalmazott kültéri fapadló az összekapcsolható műanyag rácsokra erősített, fa lamellákból képzett járófelület. A négyzet alakú padlóelemek mérete 300×300 mm, vastagsága 30 mm (ebből a fa lamellák vastagsága 15-20 mm). A padlóelemeket úsztatva (mechanikai rögzítés nélkül) fektetjük a szilárd aljzatra. A burkolat a műanyag rács kisméretű lábaira támaszkodva továbbítja a terheket az aljzat felé.
Olvasmány
Bambusz parketta
A bambuszok nem fák. A pázsitfűfélék családjába tartozó örökzöldek, melyeknek több mint 1000 faja ismert. Általában 3-10 m magas növények, szárvastagságuk 2-5 cm. A növény aratását, vágását követően nincs szükség újratelepítésre, mivel csak a talajszint feletti növényrészt távolítják el, ami gyorsan újra kifejlődik. A parkettagyártásban elsősorban a kínai óriásbambusz szárát használják fel.
Nagy előnye, hogy kiváló – a fával közel azonos – anyagtani tulajdonságokkal rendelkezik. Tartós, jó a tűrőképessége, ellenáll a különböző gombáknak és egyéb kártevőknek.
A bambusz parketták szerkezeti felépítése és lerakásának elve lényegében azonos a megismertekkel. Bambuszból egyaránt készítenek egy- vagy többrétegű parkettaelemeket, csaphornyos és egymásba akasztható elemeket. Egyes tulajdonságokat tekintve (keménység, alaktartóság) a bambusz parketták lényegesen jobb paraméterekkel rendelkeznek mint a hazai keményfa parketták.