Tetőtér hőszigetelés: zártcellás, táblás, polisztirol, többrétegű hőszigetelő anyagok
A mozgásában gátolt (nyugvó), bezárt levegő jó hőszigetelő. A legtöbb építőanyag több- kevesebb levegőt, ill. egyéb gázokat eleve rejt magában. Egyes gázok a levegőnél akár kétszer kedvezőbb hőszigetelő hatásúak, így ma már az is elképzelhető, hogy a nyugvó levegőnél jobb hőszigetelési tulajdonságú termékeket építsünk be épületeinkbe. Ez a mennyiség a kő esetén csekély, de a fában már lényegesen több, így sokkal jobb hőszigetelő is. Egy szigeteletlen kőfal csak úgy sugározza télen a hideget, sugárzással hőt von el és gyorsan átvezeti azt a külső térbe.
A korszerű hőszigetelő anyagok térfogatának jelentős hányadát a levegő (gázok) teszi ki, amelyet az adott anyag szerkezete mozgásában gátol, és így jól szigetel. Fontos az anyag szerkezete, hiszen zártcellás sejtszerkezet esetén a jó hőszigetelő gázoknak nincs lehetőségük eltávozni, ill. a levegővel átjárt beépítési helyeknél nem tudnak nyugvóból mozgó állapotba váltani.
Zártcellás termékek: extrudált polisztirol és poliuretán keményhabok. A legyakrabban használt szigetelőanyagok között a polisztirol és poliuretán keményhabok, az ásványgyapotok és a perlit említhető. Ezen hő- és hangszigetelő anyagok piaci részesedése jóval meghaladja a természetes szigetelőanyagokét.
A szigetelőanyagok között nagy a változatosság: különböző jellegű és méretű anyagok vannak forgalomban. A felhasználás célja (tető, csővezetékek szigetelése vagy a padló lépéshang elleni szigetelése stb.) nagyban meghatározza, hogy milyen anyagot kell alkalmaznunk.
1. Táblás szigetelőanyagok a legkülönbözőbb szélességben, hosszúságban és vastagságban, nagy választékban kaphatók. A járatos táblaméret 125 x 60 cm-es . A vastagság általában 20 mm-től 10 mm-es méretugrásokkal növekszik. A felhasználás célja szerint többek között létezik homlokzat-, tető-, aljzat-, födém-és hangszigetelő lemez. Az alkalmazott anyag kiválasztásánál alaposan egyeztessünk a kereskedővel, mert a rossz anyagválasztás problémát okozhat a beépítésnél, és később épületkárokat is okozhat.
2. A polisztirol keményhab szigetelőlapok kaphatók tompa és lépcsős ütközésű változatban is. Beszerezhetünk külön az adott formára habosított elemeket is (ilyen a redőnyszekrény-szigetelés, a fürdőkádak és a zuhanytálcák szigetelőelemei és a padlószigetelés speciális fektetőlemeze). A formára habosított idomok előnye, hogy jó hőszigetelők, kis tömegük ellenére erősek, könnyű velük bánni és gazdaságosak.
A nedvességfelvétel szempontjából is a zártcellás sejtszerkezetű anyagok a kedvezőek, hiszen nem vagy csak elenyésző mennyiségű nedvességet vesznek fel. Azon épületrészeken, ahol jelentős nedvességhatások érhetik a hőszigetelő anyagokat (lábazati- és pincefalak, alapok és egyéb mélyépítési műtárgyak területe), csak nedvességnek ellenálló anyagok (extrudált polisztirol, formahabosított polisztirol, poliuretán) építhetők be hőszigetelésként.
Kis vízfelvételű műanyag keményhab szigetelőlemezek kaphatók szivárgóréteg készítéséhez is. Az ilyen, ún. extrudált polisztirolhab lemezek nyomószilárdsága és párafékező képessége igen nagy.
3. A tekercselt formában kapható, hosszú hőszigetelő paplanok elsősorban a szarufák és párnafák közeinek kitöltésére alkalmasak. A paplanok több különböző szélességi, hosszúsági és vastagsági méretben kaphatók.
4-5. Az alumíniumfóliára kasírozott hőszigetelő ásványgyapot paplanokat elsősorban tetőtér szigetelésére, a szarufák között alkalmazzák. A felületüket borító, nehezen szakadó alumíniumfólia alkalmas arra, hogy a szigetelést kézi tűzőgéppel a fólia szélein a szarufákhoz rögzítsük. Az alumíniumkasírozás előnye, hogy a szigetelést a szélek megfelelő csatlakoztatása esetén nem kell külön belső párafékező réteggel ellátni. Léteznek olyan termékek, amelyek már gyárilag kétoldali alufóliakasírozással készülnek (pl. egyes poliuretán keményhabok).
A többrétegű (kéreggel ellátott) hő- és hangszigetelő lemezek általában egy hőszigetelő (polisztirol vagy ásványgyapot) és egy kemény borítórétegből (gipszrost vagy fa építőlemez) állnak. Az ilyen többrétegű lemezeket élükön általában horonyeresztékes toldásokkal készítik, hogy könnyű és hézagmentes legyen a beépítésük. A toldásoknál előálló kisebb hézagokat szerelés után glettelni kell.
Többrétegű hőszigetelés előnyei
A többrétegű hőszigetelő lemezek nagy előnye, hogy a toldási hézagok glettelése után rögtön festhetünk, tapétázhatunk vagy burkolhatunk rájuk. Ezen termékek a fedőrétegnek köszönhetően nagy szilárdságúak, nem éghetők és akusztikai szempontból is előnyösek. Nem véletlen, hogy ilyen termékekkel számtalan irodaház, bevásárlóközpont, társasház parkolójának mennyezeti hőszigetelésénél találkozhatunk.
Jó tanács
A zsákos kiszerelésű ásványgyapot szigetelést elsősorban üregek kitöltésére használjuk, azokon a helyeken, ahol a szigetelőlemezek és -paplanok beépítése nem lehetséges vagy gazdaságtalan. Az ömlesztett ásványgyapot jól alkalmazható a fürdőkádak alatti üregek, kisebb-nagyobb rések és fugák kitöltésére.