Tertőtér beépítés – Kell építési engedély?
Magyarországon a tetőtér beépítése engedélyköteles. Az építési engedélyhez megfelelő jogosultsággal rendelkező tervezővel tervdokumentációt kell készíttetni. A terveket az engedélykérelemhez négy példányban szükséges csatolni. A tervdokumentációnak tartalmaznia kell a meglévő állapotot rögzítő és a tervezett beépítésről készült rajzokat, a műszaki leírást, az építésihulladék-tervlapot és az energetikai tervet.
Csatolni kell még a tervezői jogosultságot igazoló dokumentumot és a tervezői nyilatkozatot, amellyel a tervező a tervek hatályos jogszabályoknak való megfelelését igazolja. Az eljáráshoz be kell szereznünk a tulajdoni lapot és a hozzá tartozó helyszínrajzot. A dokumentumok nem lehetnek 60 napnál régebbiek.
Ha az ingatlannak más a haszonélvezője, mint a tulajdonosa, akkor a tulajdonosnak írásban kell hozzájárulnia a változtatásokhoz.
A közműszolgáltatókat akkor kell megkeresni, ha az építkezés olyan mértékű bővítéssel jár, ami az előírt határértéknél nagyobb mértékben növeli a víz-, gáz- vagy áramfogyasztást. Ha a kéményeken is lesz változtatás, vagy újabb kémény épül, akkor a kéményseprőkkel is felül kell vizsgáltatni a tervet. A tervek két példányából az egyiket – a kéményseprők által jóváhagyva – mellékelnünk kell az építésiengedély-kérelem benyújtásához. Az önkormányzatnak 60 napja van, hogy elbírálja a kérelmet. A hivatal az iktatástól számított 8 napon belül kérhet hiánypótlást, ha valamelyik dokumentum hiányzik vagy nem megfelelő.
- Hőszigetelés a padlástérben
- Tetőtér- egy jó választás!
- Hogyan szigeteljünk beépített tetőteret hogy javuljon a klíma?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az önkormányzat által kibocsátott határozat ellen az építtető, a haszonélvező vagy a közvetlen szomszéd fellebbezhet. Lehetőség van arra is, hogy az építtető előre beszerezze a szomszédok hozzájáruló nyilatkozatát. Ez esetben az érintetteknek szignálniuk kell a tervdokumentáció egy példányának valamennyi oldalát. Ilyenkor az önkormányzat egyszerűsített határozatot hoz, amely ellen a korábban hozzájárulok már nem fellebbezhetnek.
A jogerős építési engedély birtokában még ki kell tölteni egy építkezést bejelentő nyomtatványt, amelyen meg kell nevezni az építkezés felelős műszaki vezetőjét. A bejelentés után 8 nappal megkezdődhet az építkezés.
Az építési engedélyt minden esetben szerezzük be, mert engedély nélküli építkezés esetén a beruházás költségének függvényében jelentős bírságot is kiszabhat az önkormányzat. A jogerős építési engedély két évig érvényes. Az építkezés megkezdését két éven belül be kell jelenteni vagy kérni kell az építési engedély meghosszabbítását. Az építkezés megkezdésétől számított 5 éven belül használatbavételi engedélyt kell kérni.
Mikor kell a munkába szakembereket bevonnunk?
Egy épület közműellátása bonyolult és összetett dolog. A gáz-, víz-, villanyszerelést csak szakember végezheti. A szigorú szabályozásnak pedig jó oka van, ha meggondoljuk, milyen következményei lehetnek a szakszerűtlen munkának. Már az épület egyszerű elázása is jelentős károkkal jár, de egy gázrobbanás vagy áramütés már emberéletet is követelhet.
Általánosságban kijelenthető, hogy a tetőtér beépítése szakértői irányítás vagy részvétel nélkül nem mehet problémamentesen. Hosszútávon a feketemunka sem feltétlenül kifizetődő, mivel a szerződés nélkül dolgozó szomszéd vagy barát nem vonható felelősségre a később keletkező károkért, esetleg szakértelme sem feltétlenül megfelelő.
A valóban szakszerű tanács viszont mindig jól jön, mert segít már a tervezésnél kiküszöbölni jó néhány hibát. A szakmai kamarák és szövetségek is adhatnak eligazítást abban, hogy mely munkafolyamatokat lehet és érdemes házilagosan kivitelezni, és mely munkákat végeztessünk inkább szakemberrel. Néhány haladóbb gondolkodású cég hajlandó önerős kivitelezőkkel is együttműködni. Egy szakcég közreműködése jól jöhet akkor is, ha speciális anyagokat akarunk beépíteni, amelyeknek már a beszerzése is nehézkes, mert csak szakkereskedésekben forgalmazzák őket.