Lakásberendezési stílusABC: eklektikus, rusztikus, modern, skandináv stílus
Hogy segítsük a lakás berendezését, a lépcső és a kandalló, valamint a falburkolatok kiválasztását, érdemes néhány szót ejteni a főbb lakberendezési stílusokról. A stílus szó hallatán most ne az építészet- és művészettörténetben előforduló stílusokra gondoljunk (amilyen a gótika, a reneszánsz, a barokk stb.), hanem a mai stílusokra. Ezért a lakás belső tervezésénél a „stílus” szót tanácsos idézőjelbe tenni, hiszen inkább bútorozási szokásokról vagy egy-egy hagyománycsoportról van szó.
Ezek meghatározzák a lakás hangulatát, amelynek lényeges része a megfelelő karakterű és „stílusú” lépcső is. Ha egy bizonyos kort és annak stílusát szándékoznánk követni, akkor lakásunk egy-egy helyisége inkább múzeumi bemutatóteremre hasonlítana, amelybe bizony egyáltalán nem illene a televízió és más elektronikai berendezések. A hasonlat persze kissé bizarr, hiszen csak keveseknek van módjuk egy barokk szoba berendezésére, ahol a hangfalak helyett inkább a hárfának lenne helye.
A könnyebb áttekintés érdekében röviden bemutatjuk a főbb stílusokat
Eklektikus stílus
Eklektikus stílus esetében a helyiségbe vegyes stílusú bútordarabok kerülnek, amelyek csak rendeltetésükben egészítik ki egymást.
A különböző korokból származó bútorzathoz egyaránt jól illeszkedik egy, a berendezés hangulatától alapvetően eltérő, egy régebbi építészeti korszakra emlékeztető vagy akár egy modernebb darab is.
Rusztikus stílus
A rusztikus stílus előképe a régi falusi életformában, valamint az ahhoz tartozó egyszerű megoldásokban és funkciókapcsolatokban keresendő. A rusztikus otthonok lakói kedvelik az időtálló és többfunkciós bútorokat, illetve lakberendezési módokat. Az ilyen környezetbe jól illenek a hagyományos belső ajtók, az egyszerűen falazott kandalló, a tégla jellegű burkolat, a zömök, mondhatni robusztus lépcső a korlátul szolgáló kézi tapasztású vagy csak ennek látszatát keltő felületű mellvédfalával és a deszka járófelület. Színezésük szinte fehér legyen, a fa maradjon meg a saját nyers színében. A lépcső járófelületén jól mutat a rongyszőnyeg – futószőnyegszerűen végigvezetve -, ügyelve arra, hogy balesetet ne okozhasson.
A rongyszőnyeg rézpálcával nem fogható le, szóba jöhet viszont a nem látható felületen 8… 15 cm2 méretű, a szőnyeghez való vagy hozzá ragasztható rejtett tépőzár saruk elhelyezése a futószőnyeg két szélén, főként a fellépő és belépő negatív sarkoknál (fokonként kétszer). További lehetőség az ácsolt jellegű falépcsők vagy a csak faanyagú lépcsőfoktömbökből álló lépcsősor kialakítása. A fát „bárdolt”-nak ható, de simára csiszolt felülettel kell ellátni a szálkásodás veszélye miatt, mert a szálkás felület nemcsak a kezünknek kellemetlen, hanem a lenge ruhák, főleg a műszálasak, igen gyorsan tönkremennek, ha beleakadnak.
Skandináv stílus
A skandináv stílus az utóbbi évtizedekben egyre népszerűbb. Jellemzői a fehérre vagy világosra színezett falfelületek, az egyszerű belső faltagozatok, valamint natúr ajtók, és az ezek architektúrájához kapcsolódó közepes „mívességi” kategóriájú falépcső a megfelelő korláttal, amely galéria esetén folytatódik. Az ilyen lépcsőkhöz természetes anyagokból készült bútorok, kárpitok és szőnyegek illenek, amelyek egyszerűségük és áttekinthetőségük folytán jól kiegészítik egymást.
A bútorok főként natúr fenyőfából, a kárpitok gyapjúból vagy pamutból, a szőnyegek ugyancsak gyapjúból vagy valamilyen rostos növényi anyagból készülnek. A világos tónusú lakás elmaradhatatlan kísérője a sok növény. A lépcső struktúrája és színezete egyező legyen a bútoréval, a fokok járófelülete pedig illeszkedjék a helyiség padozatához, illetve az ott elhelyezett szőnyeghez.
Modern stílus
A modern stílus mindazon lakberendezési irányzatok együttese, amelyek az előzőekbe nem sorolhatók be. Lehet bennük reneszánszra vagy éppen a barokkra utaló elem, de a tömeggyártásra való törekvés miatt az egyszerűség az általános jellemzőjük. A modern bútorokhoz egyaránt illik a fehér fal és a tapéta, a falazott vagy vasbetonanyagú lépcső. Kevésbé alkalmas a fa, főként nyers színében. A rácsos vagy áttört falépcsőket mindenképpen élénk, játékos (de harmonikus) színűre fessük. Jól használható a rézcső, a plexi, az üveg, sőt a különféle fémek is. Ez utóbbiak megmunkálásuk és a belőlük kialakított térplasztikák miatt már a high-tech kategóriába tartoznak.
Modernek azok a szellemesnek mondható példák is, amelyeket könyvünk fotóin bemutatunk. Szokatlannak számít például a lépcső- és galériakorlátok elhagyása vagy a korlát optikai terének egy „alig rögzített” fogódzóval való jelzése és így tovább. Az ilyen megoldások ugyan nem felelnek meg sem a hazai, sem az európai uniós szabványnak sem, lakásunkon belül azonban bocsánatos bűnnek tekinthetők.