Lakásszépítés és tervezés
Akár az egész lakás, akár csak egyetlen szoba felújításáról vagy átalakításáról van szó, először mindig gondoljuk át, milyen javítások, illetve változtatások elvégzésére lesz szükség. Fontolóra kell vennünk a megvalósítandó stílust, a színeket és mintákat, a használni kívánt padló-és falburkolókat, valamint a textíliákat és minden részletet a bútorzattól az elengedhetetlen utolsó simításokig, Mégis, hogyan kezdjünk hozzá?
Remek ötletek és alapvető készségek
Bár a lakásfelújítás először ijesztő feladatnak tűnhet, miután túl vagyunk a kezdeti unalmas, de szükségszerű előkészítő munkálatokon, mint amilyen például a rések tömítése, a régi festék eltávolítása és a csiszolás, akár szórakoztató is lehet. Örömteli izgalommal szemlélhetjük, ahogyan dédelgetett tervünk lassanként valóra válik, kiválasztjuk a nekünk tetsző belsőépítészeti stílust, kifestjük vagy letapétázzuk a falakat, a helyükre kerülnek a burkolatok, és egyéni színeket, mintákat viszünk az otthonunkba – felújítjuk, feldíszítjük vagy berendezzük saját életstílusunknak és egyéniségünknek megfelelően.
Manapság óriási választékban állnak rendelkezésünkre a különféle festékek, tapéták, textíliák, csempék és padlóburkolók, s a kényelmes, tetszetős otthon kialakításához és karbantartásához szükséges anyagok, eszközök is könnyebben beszerezhetők, egyszerűbben alkalmazhatók, mint korábban. Ugyanakkor kérdések hadával találjuk szemben magunkat. Hogyan válasszuk ki a megfelelő színeket, mintákat és felületkezelő anyagokat a kívánt hatás eléréséhez? Van valamilyen különleges módszer az ajtónyílás körül tapétázására? A falakat, vagy a mennyezetet kell először lefesteni? Hogyan számítsuk ki, mennyi csempét vegyünk? Mely színek illenek legjobban egymáshoz? Miként kelthetjük a tágasság látszatát? Hogyan készíthetünk saját kezűleg függönyt? Hogyan adhatunk a hálószobának modern vagy klasszikus megjelenést?
Tanácsok és ötletek
Ez a cikksorozat választ ad a felsorolt, és számtalan más a lakásfelújítással és-berendezéssel kapcsolatos kérdésre. Rengeteg hasznos tanáccsal és ötlettel szolgál, amelyeknek utána olvashatunk, vagy amelyeket akár pontról pontra megvalósíthatunk. Részletes útmutatót kapunk, hogyan javítsuk ki és készítsük elő a felületeket felújítás előtt; hogyan fessünk, tapétázzunk és csempézzünk; hogyan csiszoljunk és fektessünk le padlóburkolókat; hogyan készítsünk ágyhuzatot, díszpárnákat és más lakástextíliákat.
A cikksorozat bemutatja az egyes munkálatokhoz szükséges szerszámokat, segít az anyagok kiválasztásában és a szükséges mennyiségek kiszámításában, emellett számtalan tippet ad a díszítési stílusokkal, a színekkel és a padló, illetve fal kezelésével kapcsolatban. Végül a ház legfontosabb helyiségeivel – a konyhával, a nappali szobával, a fürdőszobával, a hálószobával és a gyerekszobával – foglalkozó fejezetek részletes útmutatást és ötletes javaslatokat adnak a szobabelsők kialakításához.
Sok festékbolt nyújt színkeverési szolgáltatást, ami több száz újabb lehetséges árnyalattal gazdagítja a készen kapható festékek amúgy is óriási választékát.
Tervezés
A tervezés a belsőépítészet és a felújítások fontos szakasza. Ha a jelentősebb változtatások kivitelezése előtt egy ideig „belakjuk” otthonunkat, jobban felderíthetjük, mire is van szükség. A helyiségeket és a bútorzatot úgy tervezzük meg, hogy megfeleljenek a kívánt célnak és legyen elég hely a kényelmes mozgásra. Fontoljuk meg, hol van szükség strapabíró és könnyen tisztítható felületekre, hol választhatunk kényesebb kelméket, és hová érdemes vastag, hangelnyelő anyagokat beszerezni. A fényviszonyok megfigyelése a különböző évszakokban segít eldönteni, hol tanácsos melegebb vagy épp hidegebb színeket alkalmazni, illetve hová kívánkoznak csillogó, fényvisszaverő felületek.
Bár a stílusok tekintetében rengeteg lehetőség kínálkozik, egy kisebb lakásban érdemesebb egységességre törekedni. Segítséget jelenthet, ha a szín– és anyagmintákból kollázst készítünk, különösen akkor, ha meglévő tárgyakat szeretnénk beilleszteni a tervünkbe.
A lakásunk különböző helyiségeinek felújításához kiválasztott színek, minták, anyagok és berendezési tárgyak adnak otthonunknak egyéni stílust és egyedi jelleget.
Ha úgy határozunk, hogy sok mindent magunk végzünk el, készítsük el a munkák pontos menetrendjét. Gondoskodjunk róla, hogy rendelkezésünkre álljanak a megfelelő anyagok és szerszámok, és – ami még fontosabb – szánjunk elegendő időt a munkálatokra. Garantált a kudarc, ha a mennyezetfestést éjféltájban akarjuk befejezni, vagy egy bonyolult falfelület letapétázásához egy nehéz munkanap után látunk neki.
A legfontosabb azonban az, hogy élvezettel végezzük otthonunk felújítását és átalakítását, hogy majd méltán élvezhessük a munkánk eredményét. Minél hamarabb nekilátunk, annál hamarabb fejezzük be – egy szó, mint száz, ugorjunk neki a lakásfelújításnak!
A felújítás többet jelent puszta festés-mázolásnál. Olyan részleteket is át kell gondolnunk, mint a tér- és fényhatás, vagy az anyagok és felületek viselkedése, ezért nem árt, ha csak rövid ott lakás után fogunk bele.