Beltéri falak festése, fafelületek mázolása, festék tárolása
Ne kapkodjuk el a festést, várjuk meg, amíg a festék megszárad, mielőtt a következő réteget felvinnénk. A diszperziós beltéri falfesték gyorsan szárad, ezért nem kell túl sokáig várnunk a rétegek között, de az olajfestékekhez több türelemre van szükség. A száradás időtartamával és a következő réteg felvitelével kapcsolatban olvassuk el a gyártó utasításait a dobozon.
Praktikus tanácsok
- Ügyeljünk rá, hogy a fedél felnyitásakor a festékesdobozon ne legyen por vagy szennyeződés.
- Ha a dobozon az áll, hogy a festéket fel kell keverni, használjunk erre a célra egy tiszta fadarabot.
- Soha ne használjunk el rozsdásodott fémnyakú ecsetet, mert elszínezi a festéket.
- A festéket hűvös, száraz helyen, fagytól védve tároljuk.
- Fessük le a doboz tetejét, hogy azonnal lássuk, milyen színű festék van benne, amikor később javítási munkára kerül sor.
- Új vagy már egy ideje tárolt ecset felhasználása előtt a sortéit dörzsöljük erőteljesen tenyerünkhöz, hogy fellazítsuk, és eltávolítsuk a ráragadt szennyeződést, illetve a levált sörtéket.
- Az ecsetet a söntéinek legfeljebb egyharmad részéig mártsuk a festékbe, és húzzuk le róla a felesleges festéket (erre a célra kiválóan megfelel egy a festékesdoboz tetején keresztben kifeszített madzag vagy vékony drót.)
Beltéri falak festése
Lépések:
- Olyan széles ecsettel, amelyet még kényelmesen meg tudunk fogni, függőleges, lefelé irányuló mozdulatokkal húzzunk egymás mellé festéksávokat. A sávok között maradjon egy kis hézag. Ezután vízszintes irányban festve töltsük ki a festéksávok közötti területet, végül fejezzük be könnyed, függőleges ecsetvonásokkal.
- Hengert és festőpárnát a legkönnyebben sekély, téglalap alakú festéktálcában festékezhetünk be. A tálca peremén le lehet húzni a felesleges festéket. Görgessük a falon a hengert minden irányba – ügyelve, hogy az átfedéseket eltüntessük, és a hézagokat kitöltsük. A festést könnyed, azonos irányú hengervonásokkal fejezzük be. Egyszerre csak egy kisebb területen dolgozzunk. Ne görgessük túl gyorsan a hengert, nehogy szétfröcskölődjön a festék. Hagyjuk, hogy a hengerből kifogyjon az összes festék, mielőtt újra bemártanánk. Vékony rétegben fessünk, ha kell, többször.
- A festőpárnát ugyanúgy cikcakkban mozgassuk, mint a festőhengert. Csak nagyon vékony diszperziós festékréteg felhordására alkalmas, ezért kétszer-háromszor át kell vele festeni egy-egy felületet, különösen, ha el szeretnénk tüntetni a korábbi festés nyomait. Igen hasznos a szélek egyenletes festéséhez.
Fafelület mázolása
Magas- vagy selyemfényű zománcfesték alkalmazásakor a nyersfa felületét először kezeljük le alapozóval. Száradás után finom csiszolópapírral dörzsöljük át, azután szöszmentes ronggyal portalanítsuk, és vigyünk fel rá egy réteg közbenső bevonatot. Erre abban az esetben természetesen nincs szükség, ha egyrétegű, közbenső bevonatot és fedőréteget is tartalmazó festéket használunk. Ép, festett felület átfestésekor nincs szükség alapozóra. Ha eltérő, különösen sötétebb árnyalatú színt szeretnénk átfesteni, használjunk közbenső bevonatot is tartalmazó festéket, illetve hordjunk fel közbenső bevonatot annyi rétegben, ahány szükséges.
A festéket a fa szálirányával megegyezően, egymástól kis távolságra lévő párhuzamos ecsetvonásokkal vigyük fel. Ez után anélkül, hogy újra festékbe mártanánk, húzzuk az ecsetet a szálirányra merőlegesen, hogy a festéket a festetlen területeken is eloszlassuk. Végül a száliránnyal megegyező, könnyed ecsetvonásokkal gondoskodjunk a felület egyenletes fedéséről, a festékréteg simaságáról. Mindig kifelé, a szélek felé fessünk, nehogy a festék úgynevezett taréjt képezzen.
Takarószalag
Takarószalaggal ragasszuk körbe az üveget ott, ahol az a fakeretbe illeszkedik. Hagyjunk szabadon egy keskeny szegélyt, hogy egy vékony csíkban a festék rámenjen az üvegre, és lezárja a fa és az üveg közötti rést. Ezt a csíkot egy vékony ecsettel fessük szálirányban. Amint a festéktapintásra száraznak tűnik, távolítsuk el a takarószalagot.
A festék tárolása
A maradék festéket tegyük csavaros tetejű befőttesüvegbe. Ha minden levegőt sikerül kiszorítani, a festék gyakorlatilag örökre elraktározható, és később felhasználható javítási munkákhoz. Címkézzük fel az üveget, írjuk rá a festék típusát, és azt, hogy mire használtuk. Az eredeti dobozában a festék hamar beszárad.
Ha a hosszabb ideje tárolt festék tetején barna folyadék úszik, keverjük bele a festékbe. Amennyiben bőr képződött a felszínén, késsel vágjuk körbe, majd miután lekapartuk az alsó feléről a rátapadt festéket, dobjuk ki. Újrafelhasználás előtt festékszűrőn vagy tiszta nejlonharisnyán szűrjük át a festéket. Befőttes gumival lazán rögzítsük a harisnyát a dobozra, és nyomjuk a festékbe, majd merítsük az ecsetet a szennyezetlen festékbe. Ha a diszperziós festék doboza elrozsdásodott, öntsük át a festéket egy ép dobozba.