Hogyan alakítsuk ki az ideális és allergénmentes gyerekszobát?
A szülők általában nagy erőfeszítéseket tesznek a gyerekszoba dekorálásakor, hogy érdekessé és ösztönzővé tegyék. Egy allergiás gyermek esetében azonban nagyon fontos, hogy olyan környezetet teremtsünk számára, amely a lehető legjobban csökkenti a tüneteket.
Az atkaallergén visszaszorítására irányuló lépéseket minden olyan szobában el kell végezni, melyet az allergiában szenvedő gyermek gyakran használ, különösen a hálószobájában. Ezeket a lépéseket a szobában található összes ágyon, paplanon és párnán el kell végezni, még akkor is, ha a többi gyermek, akikkel a szobán osztozik, nem mutat allergiás tüneteket.
A kutatások azt igazolják, hogy az olyan gyerekek, akiknek a családjában előfordult allergiás megbetegedés, nagyobb valószínűséggel válnak szintén azokká; valamint hogy az, az allergénszint, amelynek csecsemőkorukban ki vannak téve, fontos a gyermekek érzékennyé válásában és az allergiás megbetegedések kialakulásában.
Ablakok
- Szellőztessünk minden reggel ablaknyitással és fordítsuk meg az ágyneműt! Ha az ablakot résnyire nyitva hagyjuk éjszakára, szellőzik a szoba és csökkenti a penészesedést és az atkák szaporodását.
- Ha gyermekünk pollenallergiában szenved, kora reggel és kora este tartsuk zárva az ablakot a pollenidény alatt!
- Ha nehezen megoldható a szoba természetes szellőztetése, fontoljuk meg egy egyszobás szellőztető készül ék beszerelését!
- Függönyök helyett inkább használjunk feltekerhető rolót vagy sötétítőt!
Bútorok és kiegészítők
- Minél kevesebb bútort használjunk a porlerakódás megakadályozása érdekében! Távolítsuk el a kárpitozott bútorokat a hálószobából, cseréljük le műanyagra vagy fára, amelyeken nem tudnak megtelepedni a poratkák!
- A díszpárnákat és párnákat húzzuk be atkavédő huzattal, a rendes huzatokat pedig minden héten mossuk ki olyan módszerrel, ami elpusztítja az atkákat!
Díszek és könyvek
- A polcokat, ablakpárkányokat és munkafelületeket, illetve pultokat rendszeresen tisztítsuk és poroljuk porszívóval vagy nedves törlőruhával! A kevésbé zsúfolt helyeken nem gyűlik úgy meg a por és könnyebb takarítani.
- A könyveket és dísztárgyakat üvegezett szekrényben tartsuk, így nem porosodnak annyira!
- Minél kevesebb posztert és egyéb fali dekorációt használjunk, például képeket és zászlókat, amelyeken összegyűlhet a por!
Játékok
- Minél kevesebb plüssállatot és játéktakarót tartsunk – a poratkák olyan koncentrátumban gyűlhetnek össze bennük, hogy kiválthatják a gyermeknél az asztmát vagy az ekcémát.
- Úgy pusztíthatjuk el a poratkákat a plüss-állatokban és a játéktakaróban, hogy háromnégy órára betesszük őket a mélyhűtőbe.
- Ne engedjük, hogy gyermekünk gyurmázzon vagy krétával játsszon, ha bármilyen jelét látjuk bőrirritációnak!
- Minden este pakoljuk el a játékokat a szekrényekbe vagy a fiókokba, hogy ne porosodjanak be!
- A nem kívánt és törött játékokat dobjuk el, hogy ne növeljük vele a zsúfoltságot!
Padló
- A padlószőnyeget cseréljük le kemény felületű padlóra, például linóleumra vagy fára!
- Rendszeresen porszívózzunk még kemény felületű padlón is!
- Padlószőnyeg helyett használjunk kisméretű, mosható szőnyegeket!
Falak
Használjunk gyorsan száradó, vízbázisú festéket vagy alacsony illékony szervesvegyület-tartalmú festéket. Ne engedjük be a gyermeket a szobába a festés ideje alatt, és amíg meg nem szárad a festék, és ki nem szellőznek a gőzök!
Ruhák
- Olyan mosószert használjunk, amely nem bioaktív, vagy amelyet érzékeny bőrre javasolnak!
- Húzzunk a gyermek kezére egyujjas pamutkesztyűt, hogy ne vakarja el álmában az ekcémát!
Ágyak
- Minden matracra tegyünk védőhuzatot, ne csak az allergiás gyermekére!
- Ügyeljünk rá, hogy ha emeletes ágyunk van, az allergiás gyermek aludjon felül!
- Egyszerű vonalú ágyakat vásároljunk, amelyeken nem gyűlik úgy meg a por, a fém vagy farácsos alapúak a legjobbak, mert így a levegő a matrac alatt is szabadon áramuk.
Lámpaernyők
- Letörölhető lámpaernyőket válasszunk, például PVC-ből vagy műanyagból, melyeket könnyű takarítani!
Párnák és paplanok
- A paplanokat és párnákat húzzuk be atkavédő huzattal!
- Az ágyneműket hetente mossuk ki legalább 56 °C-on, hogy elpusztítsa az atkákat és eltávolítsa az allergénjüket. Másik lehetőség, hogy benzil-benzoát-oldatot adunk az alacsonyabb hőmérsékletű mosóvízhez, majd alaposan öblítsünk.
- Az ekcémás gyerekeknek használjunk pamutlepedőt és – takarót – ezek kényelmesebbnek tűnnek, mint a szintetikus vagy gyapjúanyagok. A szintetikus anyagok fokozhatják az izzadást, a gyapjúszálak pedig bőrirritációt válthatnak ki.
Változtatások
Szükséges
- A matracokat, párnákat és paplanokat húzzuk be atkavédő huzattal!
- Cseréljük le a padlószőnyeget kemény felületű padlóra, például linóleumra vagy fára, és a komfortérzet fokozására használjunk inkább mosható pamutszőnyegeket!
- Győződjünk meg róla, hogy a szoba jól szellőzik!
- Csökkentsük a minimumra a plüssállatok számát és ne az ágyon tartsuk őket!
- Távolítsuk el a kárpitozott bútorokat és textil kiegészítőket!
Tetszés szerint
- A függönyöket cseréljük feltekerhető rolókra vagy sötétítőkre!
- A ruhákat tároljuk a szobán kívül!
Naponta
- Porszívózzuk fel a padlót és a szőnyegeket!
- Egy nedves (nem vizes) ruhával töröljük le a bútorok felületét!
- Próbáljunk úgy takarítani, hogy a gyermek még néhány óráig ne használja a szobáját, hogy addig leülepedhessen a felkavart por.
Hetente
- Cseréljük le és mossuk ki az ágyneműt legalább 56 °C-on!
- A védőhuzatokat töröljük le nedves ruhával minden ágyneműcsere alkalmával!
- Mossuk vagy fagyasszuk a játékokat!
- Porszívózzunk fel az ágy alatt is, hogy eltávolítsuk az alá hullott port!
- Töröljük le a magasabb bútorok tetejét, az ablakpárkányokat és képsíneket!
Három-hathavonta
- Mossuk ki a függönyöket 56 °C-on vagy magasabb hőmérsékleten!
- Mossunk ki és szárítsunk meg minden párnát, paplant és takarót, hacsak nem használunk atkavédő huzatot!
- Mossuk ki a díszpárnák huzatait!
Allergiamentes gyerekszoba kialakítása
Ne felejtsük el reggelenként kiszellőztetni a szobákat és az ágyakat, kivéve, ha virágpor allergiában szenvedünk, mert akkor a pollenidény tetőződésekor zárva kell tartani az ablakokat! Próbáljunk akkor ágyazni, porszívózni és törölgetni, amikor az allergiás gyermekek nincsenek a szobában! Kerüljük a lefekvés előtti takarítást, mivel a felkavart pornak órákig tart, míg leülepszik a levegőből!
Atkavédő huzat
A matracokat, paplanokat és párnákat vonjuk be atkavédő huzattal. A szoba összes ágyát húzzuk be – még a nem allergiás gyermekekét is, hiszen az ő ágyukban is megtelepszenek az atkák és felgyülemlik az allergénjük!
Az ágyneműt hetente le kell cserélni és magas hőmérsékleten ki kell mosni (legalább 56 °C-on), hogy elpusztítsuk az atkákat és eltávolítsuk az allergéneket! Egyéb ágykiegészítőket, mint az ágyterítők, szintén hetente kell mosni magas hőmérsékleten.
Forró, napsütéses éghajlaton a vastagabb ágyruhák, például ágyterítők és takarók heti mosását helyettesítheti, ha kirakjuk néhány órára a tűző napra. A napsütés elpusztítja az atkákat, s így kevesebb allergént termelnek. A megmaradó allergént ki kell mosni, lehetőleg legalább háromhavonta.
Ha védőhuzatot használunk a paplanokra és párnákra, akkor nem igényelnek rendszeres mosást. Minden ágyneműcserekor azonban le kell törölni a védőhuzatokat egy nedves (nem vizes) törlővel, hogy eltávolítsuk a poratkákat. A modern védőhuzatok vízáteresztők, ha tehát bepisil a kisgyerek, az egész ágyat le kell húzni és ki kell mosni a huzatokat is. Nagyon fontos szempont az ágyruhák alapos szárítása, különösen az olyan vastag daraboké, mint az ágytakarók, ezzel kiiktathatjuk a nedvesség kockázatát, ami penészesedéshez vezethetne.
Emeletes és fiókos ágyak
Ha emeletes ágyat használnak, az allergiás gyermeknek kell felül aludni, mert a felső ágyról az alul fekvő gyermekre potyognak a poratkák és allergénjeik. A fiókos ágyak megakadályozzák a matrac szellőzését alulról, így minden játékot és ruhaneműt, amit a fiókokban tárolunk, légáteresztő műanyag zsákokban kell eltenni, hogy megakadályozzuk az atkatelepek kialakulását.
Gyermekágyak
Bár az egymást követő gyermekek nyugodtan megörökölhetik ugyanazt a kiságyat, a matracot mindig újra kell cserélni. Akkor is cseréljük le rögtön a matracot, ha bármilyen penészesedésre utaló jeleket észlelünk (fekete foltok)! Ez akkor fordulhat elő, ha nem szárad meg rendesen, miután nedvesség érte.
Szivacsmatracok
A gyermekágyak matraca általában szivacsból készül, bár van, aki jobban kedveli a pamutbélést. Rendszerint a szivacsmatracokat részben PVC-huzat védi, hogy ne koszolódjanak el, ám a gyermek fejrészét szabadon hagyják biztonsági okokból. A szaküzletekben kaphatók védőhuzatok gyermekmatracokra. Ne használjunk házi készítésű műanyag huzatot – nem biztonságosak és fulladást okozhatnak.
Amikor az allergiás gyermek a babaágyból az első „igazi” ágyba költözik, új matracot, paplant és párnát kell venni neki, amelyek mindegyikét be kell húzni atkavédő huzattal, hogy a kezdet kezdetétől atkamentes legyen. Van azonban egy új hőkezelési technika is, amellyel a régi matracokban, paplanokban és párnákban el lehet pusztítani a poratkákat, és ami denaturálja az allergéneket (megváltoztatja a szerkezetüket), így már nem okoznak allergiát.
Plüssök
A plüssállat halmok kész kihívást jelentek az allergiás gyermek egészségének. Az ennivaló kis játékok ugyanolyan ideális telephelyei az atkáknak, mint a kárpitozott bútorok és szőnyegek. A plüssöket éjszakára jobb eltenni egy szekrénybe vagy fiókba, ne hagyjuk az ágyon vagy a kiságyban. A kisgyerek kedvenc játékával vagy takarójával azonban kivételt tehetünk.
Plüssállatok mosása, tisztítása
Minél kevesebb plüssállatot tartsunk a hálószobában, s a legjobb, ha hetente mossuk őket legalább 56°C-on vagy melegebben. Moshatjuk a játékokat alacsonyabb hőmérsékleten is, ha atkaölő benzil-benzoát oldatot használunk – mivel azonban a kisgyermekek gyakran a szájukba veszik és állandóan, hurcolják kedvenc játékaikat, nem minden szülő választja szívesen ezt a megoldást Olyan megoldás is lehetséges, hogy a plüssöket három-négy órára betesszük a mélyhűtőbe egy műanyag zsákban. Ez ugyan elpusztítja az atkákat, ám az ürüléküket így is ki kell mosni.
Játékok
Ha új koruktól kezdve mossuk vagy fagyasztjuk a játékokat, a poratkáknak nem lesz lehetőségük, hogy nagyobb számban megtelepedjenek bennük, különösen, ha a védőhuzatok használatával az ágyakon megakadályozzuk olyan poratka telepek kialakulását a szobában, ahonnan eláraszthatnák a tiszta játékokat.
Több-kevesebb szigorúsággal azokra a játékokra is alkalmazzuk ezeket a rendszabályokat, melyeket más szobákban tartunk, attól függően, hogy a gyermek milyen gyakran játszik velük. Ezeknek a műveleteknek az elvégzése időt és energiát igényel, s lehet, hogy könnyebb mindössze néhány plüss megtartása, amelyeken már könnyebb elvégezni az atkátlanító eljárást.
Esettanulmány
Hat hónap elteltével Péternek ugyan még mindig szüksége van az asztma-belélegeztetőre, de bőre is, orrdugulása is sokat javult. Ma már játszhat a többi kisgyerekkel a játszótéren, jobban alszik és közérzete is sokat javult.