Így fúrjunk! Fúrás közben előforduló hibák
Így fúrjunk
1. lépés
Vízszintes furatok készítésénél az a legfontosabb, hogy a gépet is pontosan vízszintesen tartsuk. Ezt úgy érhetjük el a legkönnyebben, ha a segédfogantyút is feltesszük és a gépet azzal vezetjük. Jobbkezesek bal kézzel fogják meg ezt a fogantyút, balkezesek a jobb kezüket használják. Másik kezünkre a gép nyomásához van szükség.
2. lépés
Ha mennyezetbe kell lyukakat fúrnunk, nem menekülhetünk meg a fej feletti fúrás nehéz és kellemetlen feladatától. A fúrógépet pontosan függőlegesen tartsuk és vigyázzunk, hogy a fúráskor keletkező por ne kerüljön a szemünkbe. Használjunk védőszemüveget vagy a fúróra ráhúzott porvédő tasakot.
3. lépés
- Mesterfogások: Szögek beütése és kihúzása, lyukfúrás
- Fúrógép kapcsolójának cseréje
- Fúró- és marógép élezése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A padlóba való fúrás sokkal könnyebb, hiszen a fúrógépet egész testünkkel nyomhatjuk, és arra a veszélyre sem kell számítanunk, hogy por kerül a szemünkbe. Fapadló fúrásakor ne nyomjuk nagyon erősen a gépet, nehogy a padló elrepedjen.
A vakolat és a fal vizsgálata fúrás előtt
1. lépés
Különösen régi épületek falainál fontos, hogy a vakolatot még a fúrási pontok kijelölése előtt vizsgáljuk meg. Ehhez végezzünk óvatosan próbafúrást, amellyel megállapítható, milyen vastag és milyen minőségű a vakolat, ill. az alatta lévő falazat. Ha a vakolat nagyon erősen porlik, fúrás előtt kissé nedvesítsük be. Betonfalakhoz elengedhetetlen az ütve fúró használata.
2. lépés
A fúráskor keletkező finom port azonnal távolítsuk el, nehogy a vakolat repedéseibe és a falazat fugáiba beüljön. A finom, vörös téglapor különösen makacs és azonnal feltűnik. A fúrási port felfoghatjuk, ha a fúrási pont alá egyszerűen egy levélborítékot ragasztunk, vagy a porszívó csőrös fejével egy segítőnk folyamatosan elszívja a fúráskor kihulló port.
3. lépés
Fúrás előtt keressük meg a falban lévő villamos vezetékeket. Erre jól bevált keresőkészülékek állnak rendelkezésre, amelyek fény- vagy hangjelzéssel mutatják a vezeték nyomvonalát. A szabályosan szerelt villamos kábelek vízszintesen kb. 20 cm-rel a mennyezet alatt futnak, ebből a kapcsolókhoz és konnektorokhoz függőleges szakaszok ágaznak le.
Fúrás közben előforduló hibák
1. A furat rossz helyre kerül: Ez akkor fordul elő, ha az anyag kemény és a furat helyét pontozóval nem készítettük elő, így a fúró elcsúszott.
Javítás: Pontozóval tűzzük ki a furat helyét; kemény anyagban kisebb fordulatszámmal dolgozzunk.
2. A furat átmérője túl nagy: Nem megfelelő méretű fúrót használtunk vagy a fal anyaga túl porózus.
Javítás: Nézzük meg a dübelek csomagolásán, milyen méretű fúróval kell a furatot elkészíteni. Porózus anyagban inkább egy fokozattal kisebb átmérőjű fúróval dolgozzunk.
3. A furat „elvándorol”: Puha anyagban fordul elő.
Javítás: A gépet tartsuk előírásosan és vigyázzunk, hogy a fúrás kezdetén ne nyomjuk túl erősen.
4. A furat nem elég mély: A dübel megszorulhat és csak fogóval lehet eltávolítani.
Javítás: Használjuk a mélységi ütközőt.
5. A vakolat kipereg
Javítás: Itt csak az segít, ha az ütve fúró gépet lehetőleg kikapcsoljuk.
6. A furat ferde: A fúrógépet rosszul tartottuk.
Javítás: Szabályosan tartsuk a fúrógépet. Ha már túl nagy lett a furat, akkor gipsszel tapasszuk be.
Szakszerű fúrás és csavarozás
1. lépés
A fúró sima felületeken, például csempén vagy kályhacserépen, könnyen elcsúszik. Ezt megakadályozhatjuk, ha a szóban forgó helyet a fúrás előtt ragasztószalaggal leragasztjuk és a furat helyét ezen jelöljük be. A fúró könnyebben fogást vesz, ha már forog, amikor az anyagra rátesszük.
2. lépés
A csavarfejeket süllyesszük be az anyagba, nehogy kiálljanak a síkból. Különösen a fa munkadarabok tetszetősebbek, ha a csavarfejek a darab felületén be vannak süllyesztve. Ehhez a furatok szélét a csavarok becsavarása előtt kúpos süllyesztővel törjük le.
3. lépés
A fúrógépbe befogott csavarhúzóval csavarokat lehet be- és kihajtani. Ha a csavarhúzóbetét mágneses, a csavarok becsavarás közben nem csúsznak le róla. Ez még jobb szolgálatot tesz kicsavaráskor: a csavarok nem hullanak szerteszét.
Fa előfúrása
1. lépés
A fa dolgozik. Ha túl nagy feszültségek ébrednek benne, megrepedhet vagy elhasadhat. Ennek megakadályozására a csavarok helyét fúrjuk elő, az előfúráshoz használt fúró átmérője a csavarszár átmérőjének fele legyen. A furatok kijelölésekor arra is vigyázzunk, hogy a csavarok ne kerüljenek közvetlenül egymás mögé.
2. lépés
Ha faelemeket kell összekötnünk, a csavarokat lehetőleg eltolva helyezzük el. Ezzel egyrészt megakadályozhatjuk, hogy a fa elhasadjon, másrészt az ilyen kötések stabilabbak. Ha keményfát csavarozunk, a csavarokat előzőleg viaszoljuk be, hogy jobban csússzanak.
3. lépés
A szaküzletekben kaphatók speciális süllyesztőfúrók, amelyekkel az előfúrással együtt a csavarfejek besüllyesztése is elkészíthető. Az ilyen fúrók egyetlen munkamenetben elkészítik a furatot és annak felső részét úgy ki is tágítják, hogy alkalmas a csavarfej befogadására.
Csavarok kicsavarása
1. lépés
A csavarok gyakran olyan szorosan ülnek az anyagban, hogy kicsavarásuk komoly nehézséget jelent. Ennek leggyakoribb oka, hogy már túl régi a csavar, és berozsdásodott. Ha a csavarfej hornya a félresikerült próbálkozások következtében kiszakadt vagy kigyűrődött, akkor a csavart már a legjobb csavarhúzóval sem lehet többé kicsavarni.
2. lépés
Az ipar azonban az ilyen esetekre is kifejlesztette a megfelelő speciális szerszámokat. Az úgynevezett csavarkihajtókról van itt szó,amelyek a sérült vagy kiszakadt csavarok eltávolítására általánosan használhatók. Teljesen mindegy, hogy milyen volt eredetileg a csavar alakja: a csavarkihajtóval hasított fejű, keresztfejű vagy belső kulcsnyílású csavarokat egyaránt ki lehet venni. További előny, hogy a csavarhelyet nem roncsolja szét.
3. lépés
A csavar eltávolításához először gyorsacél fúróval fúrjunk a csavarfejbe egy furatot. Ezután tegyük be a csavarkihajtót ebbe a furatba és az órajárással ellentétes irányban csavarjuk be. A csavarkihajtó hamarosan megszorul és tovább forgatva kihajtja a csavart a furatából.