Lágy anyagú tekercses padozatok: linóleum, gumi, PVC
Alapanyagukat tekintve a lágy anyagú tekercses vagy lapokban gyártott műanyag anyagú padozatok az előzővel egy kategóriába sorolhatóak lennének, azonban számos lényeges szempont miatt mégis önálló csoportot alkotnak. A szőnyegpadlókkal ellentétben e burkolatok csak a megfelelő helyen és módon alkalmazhatók.
Ide tartoznak a következők:
- linóleumpadlók,
- gumipadlók,
- PVC padlók,
amelyeket tekercsben, esetleg modulméretű elemekben gyártják, és forgalmazzák.
Az aljzat jó tapadó felületű, kellő szilárdságú és stabil legyen, akár aljzatbetonról, akár gipszkartonról, BETONYP lemezről vagy esztrich aljzatról van szó. Faanyag vagy fa alapú lemezek csak akkor felelnek meg aljzatként, ha a födém szellőzése alulról biztosítható.
A linóleum és PVC padlóburkolatok nagy forgalmú, erős igénybevételnek kitett helyiségeknél csúszásmentességi követelmények mellett is jól használhatók. Homogén felépítésük miatt ezek az anyagok teljes vastagságukban egyben koptató rétegként dolgoznak, rendkívül hosszú élettartamúak. Az ipari létesítményeken kívül szinte bárhol alkalmazhatók, ahol a tűzrendészeti követelmények ezt lehetővé teszik.
Linóleumpadlók
A padlóburkolásra alkalmas linóleum finomra őrölt parafaliszt, gyanta, festék és főtt lenolaj keverékéből, jutaszövetre vagy üvegszövetre nagy nyomással felsajtolva készül.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A jutaszövetre sajtolt változat rétegvastagsága 2-7 mm, az üvegszövetre sajtolt változat 4-10 mm vastag. A szükséges vastagságot a kopogó hang gátlási igény határozza meg. Magas követelmények esetén nagyobb méretben (12 mm) is gyártják. Tekercs-szélességük általában 2,0 méter, tekercshosszuk 10-30 m (ez függ a vastagságtól). A jól hajlítható lemezek sima, egyszínű, márványozott, esetleg csíkozott, ritkán sokszínű mintás felülettel készülnek. A felületet esetleg hengernyomással-a koptatóréteg vastagságában -, „nyomott” mintázattal látják el. Gyártják lapburkolat formában is.
Beépítésük alapvetően azonos a ragasztott szőnyegpadlókéval, a különbségek a következők:
- a tekercses lemezek 7 mm vastagságig összevágással, annál vastagabb anyag esetén karcoló tűvel előjelölt vonalon elvágva illeszthetők össze,
- a burkolat-hőmérsékletérzékenysége miatt-falhoz rögzített vagy ragasztott falszegővel zárható le a falcsatlakozásoknál.
Ragasztóanyagai – egyebek mellett – a MUREXIN: SB 94, KL 83, valamint a MAPEI: Aguacol L, Adesilex V4SP, Adesilex L1, Adesilex G 19 (vezetőképes).
4.138. ábra. Linóleum padlóburkolat, keményfa falszegővel.
4.139. ábra. Linóleum szabása kampóskéssel.
Gumipadlók
A tekercses gumipadló anyaga 3-5 mm rétegvastagságú, általában 75-130 cm széles és 10-30 m hosszúságú. Szerkezeti felépítését tekintve összetett rétegződésű, ahol az alsó, érdes rétegre vulkanizálják a tömör és rugalmas – nagy szilárdságú – felső színréteget. Az egyszerű és márványozott felületű tekercsben előállított anyagokat kiegészítik a négyzetes lapburkolatok. A gumipadló alapanyaga a kaucsuk. Az értékes és sok területen pótolhatatlan anyagnak ugyanazt a tulajdonságát használták ki a szakemberek a padlóburkolatok esetében is, ami a gumiabroncsok tartósságát és biztonságát is jelenti.
Általános tulajdonságai:
- kivételes kopásállóság, rendkívül hosszú élettartam,
- PVC-mentes anyag, értékes kaucsukfajtákból, ásványi töltőanyagokkal és nehézfém-mentes festék pigmentekkel készül,
- szennyvíztaszító,
- védőbevonatot nem igényel, így lényegesen kisebb a fenntartási költsége,
- mérettartó, mert nem tartalmaz lágyítószereket, és így nem zsugorodik,
- ellenáll a cigarettaparázsnak, felülete nem sérül meg,
- kitűnő tűzállósági tulajdonságai folytán nehezen gyullad, nem fejlődnek korróziót okozó gázok, sem dioxinok és furánok (kivételek az alkalmazástól függően adódhatnak),
- tartós rugalmasság, kellemes járás,
- vegyszerekkel szemben ellenáll, oldószerek, hígított savak és lúgok rövid hatása miatt nem károsodik,
- járás közben nem töltődik fel elektrosztatikussággal, így érezhető kisülések sem jönnek létre.
Különleges tulajdonságai:
- rendkívüli igénybevételekhez is megfelel: szívókorongos hátoldallal, amely a nyíró- és tolóerőket felveszi, alkalmas villástargoncák alá is,
- különlegesen jó metszésállóságának köszönhetően szokatlanul jól ellenáll olyan jellegű igénybevételeknek, amelyek pl. korcsolya vagy bakancs használatával együtt járnak,
- égéskor csak toxikológiailag jelentéktelen kéngázok keletkeznek, így az embereket és az állatokat nem veszélyezteti,
- olaj- és zsírállósága miatt erős olaj-és zsírbehatások esetén is jól használható. Sok jó tulajdonságának köszönhetően felhasználási területe igen tág, kezdve a középületektől, a sport- és közlekedési létesítményekig, feltéve, ha megfelelő stabilitású és felületű aljzatra kerül.
Beépítésük az alaptípusuktól függően változik. Egyszerű a helyzet a sík járófelületeknél, a korong alakú mintás felületek „sorolt mintáinak” kapcsolása azonban már komoly előkészítést és nagy szakmai hozzáértést igényel. Ragasztóanyagaik – egyebek mellett – a MUREXIN: KL 83, DK 53 és a MAPEI: Adesilex- G12, G19, G20, LP.
4.140. ábra. Gumilemez burkolat
PVC padlók
A műanyag burkolatok közül hazánkban leggyakrabban PVC (polivinil-klorid) alapanyagú burkolatok készülnek, amelyek lehetnek.
Ezek:
- PVC lemez- és
- PVC lapburkolatok.
Az egyszerű lemez- és lapburkolatoknál előnyösebb hangtechnikai tulajdonságúak az alátétes, több rétegű PVC lemez- és lapburkolatok, amelyek lehetnek. A PVC alapanyagú lemez- és lapburkolatok készülhetnek egyszínű, színes, márványozott, valamint több színű mintás, fényes és matt felülettel. A PVC lemezek felülete lehet sima és dombornyomásos.
A műanyag padlóburkolatok közé tartoznak a különböző PVC alapanyagú lemez- és lapburkolatok, amelyek lakó- és középületek helyiségeinek burkolásához alkalmasak, igen nagy forgalomnak kitett helyiségekben azonban nem használhatók (pl. pályaudvarok előcsarnokainál, nagy forgalmú folyosóknál stb.).
A PVC porból, töltőanyagokból és lágyítókból előállított PVC lemezek és lapok tekercsekben kerülnek forgalomba. A tekercsek minimális szélessége 100-200 cm, hossza 10-30 m. A tekercseket szemrevételezéssel sorolják minőségi osztályokba. A PVC lemezek ragasztóanyaga egyebek mellett a MAPEI: Adesilex-V4, V4 SP, VZ, G19, P5 és a vezetőképes Adesilex-G19, V4 P5, Agvabit Roll co11, a MUREXIN: KL 83, DK 38, D98.
A fogadó aljzatoknál az aljzatbeton kellősítése, simítása lehet magnezit anhidrit, de egyszerű cementsimítás is. A simítást a kis lemezvastagság (1,6-4,0 mm) indokolja. Burkolás közben a helyiség hőmérsékletének +5 és +20 °C között kell lennie. A munka a lemezek leszabásával kezdődik, mégpedig arra a falra merőleges csíkokra, amelyiken az ablakok vannak.
PVC lemezek leszabása
A lemezek leszabása után a portalanított aljzatot és a lemez hátoldalát egyenletes vékonyan be kell vonni ragasztóval, amelyhez fogazott spatulyát kell használni. Egyszerre csak annyi lemez és aljzat kenhető be, amennyit a ragasztó száradási ideje megenged. A lemez csak akkor fektethető le az aljzatra, ha a ragasztóval bevont felületekből az oldószer már elpárolgott, ujjal hozzáérve, a ragasztó már nem húz szálat. Ezután a lemezeket egymás mellé, de 2 cm átfedéssel lefektetjük, és a lemezt a középtől a szélei felé, ronggyal dörzsöljük a felületre, vigyázva arra, hogy a lemez alatt ne maradjon levegő.
4.141. ábra. PVC-lemez ragasztása.
4.142. ábra. PVC-lemez burkolat toldásának összevágása.
A „feldörzsölés” után az egymáson fekvő lemezszéleket fémvonalzó mellett egyszerre átvágjuk, így a lemezek csatlakozásánál keletkező hézag szemmel alig lesz látható. Ezután a ragasztótól származó esetleges szennyeződéseket kell eltávolítani. A padló leragasztása után következik a falszegélyek felragasztása. Ha a burkolatot mintás lemezből készítjük, akkor a lemezek leszabásánál a mintázatot is figyelembe kell venni.
Különleges esetekben (vizes helyiségekben, laboratóriumokban) az 1,5 mm-nél vastagabb lemezek csatlakozásánál hegesztés is alkalmazható. A hegesztéssel toldandó lemezeket 3 mm-es hézaggal kell fektetni, majd ezeket a hézagokat kell a hegesztőpálca anyagával kitölteni, és speciális géppel hegeszteni. A lemezburkolatok fektetésük után 24 órával használhatók. A PVC lapburkolatok anyagai megegyeznek a lemezburkolatoknál ismertetett anyagokkal. Készülnek egy-, kétes háromrétegű kivitelben, egy- és többszínű, mintás, fényes vagy matt felülettel. Igen kedvelt a márványmintás PVC lap.
4.143. ábra. PVC-lemez toldásának kiegészítő (toldat) ragasztása tubusos „csőrös” ragasztóval.
4.144. ábra. PVC-lemez helyszíni méretre szabásánál a faltövet a helyszínen kell bevágni.
4.145. ábra. Táblás PVC-lemez ragasztása régi burkolatra.
Rétegalátétes PVC lemezburkolatok
Az alátétes PVC lemezburkolatokkal kontakt padlóburkolatok alakíthatók ki, ami azt jelenti, hogy a teljesen sík, egyenletes és sima felületű teherhordó szerkezeti elemre, födémpanelre minden kiegyenlítő réteg nélkül felragaszthatók. Az így készülő födém szerkezeti vastagsága a lehető legkisebb lesz.
Az alátétes PVC lemezek készülhetnek:
- műanyag habalátéttel és
- filcalátéttel.
A habalátétes PVC lemezek vastagsága 2-5 mm. Felületük lehet egy- és többszínű mintás, fényes és matt. A lemezek két fő rétege a felső kemény, kopásálló, színezett PVC réteg (ami lehet több rétegből felépített is, valamint a rugalmas, jó hanggátló és –szigetelő képességű PVC alapanyagú habréteg. E két réteget préseléssel kötik egymáshoz. A habalátétes lemezekből ugyanúgy készíthető burkolat, mint a közönséges PVC lemezből. A hegesztéshez kizárólag forró levegős berendezés használható.
A filcalátétes PVC viselkedése is hasonló, de ezt elsősorban forrasztott toldásoknál alkalmazzák, mert a ragasztásos ütközés nem nyújt tökéletes víz- és páravédelmet. Hibás ragasztás esetén a nedvesség és a szerves szennyeződések bomlása elviselhetetlen bűzt okoz.
Hegesztéssel toldott PVC burkolatok
A melegburkolatok készítése során meghatározó az alap minősége (víztartalom, simaság, derékszögek stb.). A PVC burkolatok kétfélék lehetnek: homogén és habalátétes padlók. A köztük lévő különbség a hegesztés szempontjából nagy jelentőségű.
A felragasztott burkolatot hegesztéssel légtelenítik és teszik vízzáróvá. A hegesztés és az előkészítés a ragasztás után legalább 24 óra elteltével kezdhető el. Az illesztéseknek hézagmentesnek kell lenniük. A nútolást marással készíthetjük, FRASREX marógéppel. A hegesztendő PVC lemezanyagot kétharmad részéig kell kimarni, trapéz vagy félkör alakú marótárcsával, a gyártó előírásának megfelelően. Ha nem porzsákos gépet használunk, akkor porszívóval portalanítani kell, hogy a hegesztéshez tiszta felületet kapjunk. A marógép geometriai méretei miatt a hegesztési fugát a kézi fugamaróval készítjük el. A hegesztéshez általában 4 mm-es hegesztőhuzalt használunk.
A habalátétes padlók hegesztési technológiájának lényege, hogy „A” vagy „B” profilú zsinórt használunk. Az „A” profil 3,7 mm átmérőjű, 5,7 mm hosszú körcikk. A „B” profil 5×7 cm-es körcikk. A kör keresztmetszetű hegesztőhuzallal szemben az az előnyük, hogy az anyag teljes keresztmetszetében – a hab is – hegeszthető. A kör keresztmetszetű zsinórral csak pár tized mm-es kopóréteg hegeszthető, ezért nem ad tartós kapcsolatot.
Az új profilok a habalátétes sportpadlók hegesztéséhez is tökéletesek. A hegesztéshez UNIVERSAL 6E10 automata használható. A hegesztés megkezdése előtt próbahegesztést kell végezni. Ha a gép beállítása tökéletes és a próbavarrat is megfelelő, akkor kezdhető a munka. A készülék geometriai méretei miatt a széleknél kézi TRIAC készülék is szükséges.
A házi készüléket, az alapanyagnak megfelelően, 350-400 °C-ra kell állítani, és a próbahegesztés befejezése után a felesleges hegesztőzsinórt negyedholdkés és letolólap segítségével el kell távolítani. A pár tized mm vastagságú letolólapra azért van szükség, hogy ne vágjunk bele a padlóba. A nagyolás után negyedholdkés segítségével szintbe vágjuk a hegesztési varratot. Itt említjük meg, hogy a linóleum hegesztése hasonló a PVC-padlóéhoz, a nútolást a jutaalap szintjéig kell elvégezni. Linóleumhoz alkalmas hegesztőzsinórt általában csak a gyártó szállít, ellentétben a PVC-alapú padlókkal, amelyekhez a hegesztőzsinórok széles választékban beszerezhetők.