A belsőépítészet a folyamatosságának megőrzése
Egy belsőépítészeti megformálásnak különböző kialakítási célok szolgálhatnak alapjául. Ennek során a megfogalmazás és következetesség harmóniája mindig eredményhez vezet. A belsőépítészet a folyamatosság megőrzését is szolgálhatja.
Mit jelent ez esetben a folytonosság? Valamennyiünknek vannak emberekkel, eseményekkel, benyomásokkal kapcsolatos emlékei. Gyakran összefüggnek ezek a szülői házzal, a helyiségekkel, amelyekben felnőttünk. Ha most e ház felújítását tervezzük, miért is ne tehetnénk ezt a házat modern lakássá. Miért is ne valósíthatnánk meg azokat az elképzeléseinket, amelyek életünket életérzésként kísérték? Semmi esetre sem azért, hogy múzeumot alakítsunk ki. Hanem egy nagyon személyes cél elérése érdekében: saját létfolytonosságunkat megőrizni. Ez egy valóságos cél egy olyan időben, amelyben az individuum oly fontossá vált.
Pillantás a fűtési kéménytől a nyitott kandalló felé, az új tűzhely, az üvegezett toldalékban. Itt különös jelentőséggel tartják magukat a négyszögletes formák.
Ezen átalakítás és kiépítés építésze ebben a házban nőtt fel. Ez volt a szülői háza. Egyáltalán nem különösebb építmény. Az építtetőnek akkoriban takarékoskodnia kellett. 1926-os felépítése óta háromszor volt átépítve. A későbbi átalakítások mindent kiforgattak a helyéből.
Röviden: ez egy családi ház volt azon sok közül, amelyek Németországban megtalálhatók. Amikor az építész és családja elhatározta, hogy ebbe a szülői házba költözik, határozott céljuk volt, hogy az át- és kiépítés ne csak nagyvonalú legyen, ami ma egy nagyon gyakori és fontos cél, hanem, hogy építésének idejét a részletekben is megőrizzék és ami volt, a régit, visszaállítsák. Semmi esetre sem egy szolgai visszatérés ezen időkbe, hanem csak, hogy egy bizonyos folytonosság láthatóan megvalósuljon.
- 5 tipp, hogyan varázsoljunk provence-i hangulatot otthonunkba
- Hogyan ápoljuk értéktárgyainkat?
- 11+1 dolog a beltéri festésről
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mielőtt hozzáfognánk azon intézkedések ismertetéséhez, amelyekkel mindenekelőtt ezt a folytonosságot biztosították, azt a lépést szeretnénk bemutatni, amely révén a régi kisszobás házból egy korszerű családi otthont varázsoltak. A földszinti alaprajz mutatja ezt: sok belső falat bontottak le, hogy nagyvonalúságot érjenek el. A belső átalakítás szükségszerűen a külső architektúrára is hatott: az étkezőterület kívánság szerinti berendezhetősége miatt vált szükségessé egy kis toldalék építése. Másképpen a nagy kép, amely a teret optikailag uralja, nem kapott volna elegendő fényt.
Pillantás a toldalékból a kéményre. A fotelok mutatják, hogy mennyivel tolták el a tűzhelyet a kéményhez képest. Balra a konyhai átadó.
A toldalék ablaksávjaival az oldalsó fényről gondoskodik a fal számára. A nagyvonalúságot nem csak a belső falak lebontásával és az étkezőterület kis toldalékával érték el, hanem az oromzat kert felé nyitásával is, a földszinten és a felső emeleten. A nyílások itt úgy készültek, hogy kívülről nem engednek bepillantást nyújtani. Ez a toldalék a kert felé megnöveli a lakóteret és egyúttal a hálószoba részére tetőteraszul is szolgál. A földszinten a toldalék ugyancsak egy teraszt biztosít. A belsőépítészet még két további kipróbált formaeszközét vetették be: a helyiségek tengely általi elrendezését. Ez a tengely a ház bejáratától a meglévő kéményen át a nappalin keresztül a toldalék nyitott kandallójáig ér.
Az étkező az új kicsi toldalék fénysávjaival.
Sajnos a meglevő kéményt és a kandallót nem tudták teljesen egy tengelybe hozni, így egymáshoz képest kicsit el vannak tolva. A másik formaeszköz: Egy bizonyos forma ismétlése, ami itt a négyszögletes forma. Ezt találjuk az ablakok, a bútorok, a képek, a padlóburkolatok formáinál és a nyitott tűzhely burkolatainál is. így azután egy nem tolakodó formai megjelenítés, hanem egy átható harmónia alakul ki. Azonban van még több gyakorlati ötlet, a térformálás céljainak eléréséhez. A két gyerekszoba a tetőtérben például szekrényfelületeket igényelt. Dehát, hogyan lehetne a problémát megoldani átmenő ablakfelületek mellett? Lebontották a régi belső falat, a középső ablakot vakablakként alakították ki, és a két helyiséget kétoldali hasznosítású, beépített szekrénnyel választották el.
A kis hozzáépített étkező a fényt biztosító ablaksávjaival. És: a konyha ablaka.
Egy szobrász formálta meg az ablakok külsőjét. Mivel a gyerekszobák kicsik voltak, a tetőcsúcsot is hasznosították. Ez egy fix falépcsőn keresztül közelíthető meg. Különösen jó ötlet, hogy a lépcsőház a könyvespolcok számára hasznosítható. A lépcsőházban mintegy a könyvek körül tekeredik a pincétől a tetőszintig, így viszonylagos nagyvonalúság mellett sem vész el négyzetméter. Térjünk vissza arra a dologra, amellyel a folytonosság biztosított lett és láthatóvá vált. A legszembeötlőbben ez a szándék a nyitott kandallónál mutatkozik meg, amely münsteri tűzhelyre emlékeztet és ezáltal az apa vonzódása különösen nagy hozzá.
Az új terasz és a toldalék a nappali előtt szükséges volt, mert a toldalék a régi megszokott teraszt lefedte. Ezen a teraszon üldögélt az építtető, mert a jövőben is, ahogy kora ifjúságától fogva tette, a kertre a meghitt pillantásokat élvezni akarta. Még maga a tetőterasz is, amelyet a lakótér-hozzáépítés következtében nyertek, ezen folytonossági intézkedések tartozéka: hiszen a városra a rálátás, amely fentről nyílik, ismét a korábbiakra emlékezteti az építtetőt – a tetőtéri ablakokra, ahol akkori ifjúként szobájából kitekintett. Ez a példa is mutatja, hogy a jól megtervezett belsőtéri kialakítás milyen szolgálatokat tehet.
De semmi esetre sem szabad olyan munkálatokat elhanyagolni, amelyek egyébként ahhoz segítenek hozzá, hogy célirányos belsőépítészettel kényelmes otthont teremtsünk. A példa bátorságul akar szolgálni a hasonló meggondolások megvalósításához.
Az előszobából a pillantás a fűtési kéményre és az üvegezett kertoldali toldalékra esik. A kémény takarja a nyitott kandallót.
Nappali/étkezőelrendezés. A domináns négyszögletes formák egyensúlyban vannak az étkezőterület hangsúlyos elrendezésével.
Pillantás a nappaliból a ház bejárati ajtajára. Itt is megfigyelhető a négyszögletes formák hatása.
Az egyik gyerekszoba a tetőtérben. A rakodófelület nyeréséhez a beépített szekrény részére, ami a két gyerekszobát elválasztja egymástól, egy ablakot vakablakként kellett kialakítani.
A gyerekszobák kis lakóterülete szükségessé tette a tetőcsúcs beépítését is. Egy fixen beépített falépcső biztos feljutást jelent.
Helyet nyerő ötlet: Könyvszekrények a lépcsőházban a pincétől a tetőig.