Hogyan tervezzünk ésszerű mesterséges és természetes világítást otthon? [TIPP]
A jó fény több, mint világosság: lámpák, világítótestek a lakásban
Azt, hogy mennyire érezzük jól magunkat a fény hatásától, a sok „hosszúra nyúlt ábrázat” mutatja, amit egy esős napon láthatunk. A mesterséges fényforrásokkal szemben támasztott követelmények még magasabbak: különböző területeken kell az optimális látásról gondoskodniuk.
A gyertyás-izzók csillárként alkalmazása hatszögletű dugattyús hálózati feszültségű halogénlámpákhoz különösen alkalmas.
A dekoratív hatás mellett szükségszerű követeiké menyei vannak a jól tervezett fénynek:
- A bennünk elraktározott információk 80%-át a szemünkkel fogjuk fel. A jó fény az olvasásnál kényelmet biztosít és kíméli a szemet.
- A háztartási baleseti statisztikák mutatják, hogy azok okai gyakran a rossz fény, illetve nem megfelelő megvilágítás.
A lámpák és világítótestek áttekintése
A világítótestek és lámpák, nem ugyanazok. A világítótestek a házak, a lámpák a világító eszközök, a fényforrások. Mik a lámpák, és milyen lámpákat kell a lakóterekben alkalmazni?
Egy kis áttekintés erről az alábbiakban:
- Izzólámpák (általános használatú lámpák), reflektorlámpák és halogénlámpák.
- Alacsony feszültségű (NV) halogénlámpák homlok-hidegfényű reflektorral (Cool Beam) az eredeti reflektorlámpák gazdaságossági alternatívája. Jellemzőjük a csökkentett hőkisugárzás.
- Az izzólámpák áramtakarékos alternatívájaként a kompakt lumineszkáló lámpákat és az egyoldalas talapzatú lumineszkáló lámpákat alkalmazzák. Ezek lényegesen nagyobb fénykihasználtságúak és élettartamúak.
- A legtöbb fényt a szokásos lumineszkáló lámpák produkálják. Ezek több méretben, alakban és színfényben léteznek.
- Az úgynevezett halogén-fémgőz magasnyomású lámpákat (kis teljesítmény, 70-150 W) a díszítő hangsúlyú lakótérben, valamint az általános világításoknál alkalmazzák. Ezeknél a lámpáknál az izzókat biztonsági üveggel kell borítani. Az üzemeltetéshez mind előkapcsoló, mind pedig gyújtóberendezésre szükség van.
A különböző lámpák gazdaságossága
A különböző lámpák gazdaságossági meghatározásának szempontjai: a fény kihasználás, az élettartam és a beszerzési költségek.
- Világítás lakásban – tartósínek
- Világítás: falilámpák felszerelése képekkel!
- Világítás: meglévő hálózat bővítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Néhány információ a fénykihasználáshoz: Egy lámpa teljes fényteljesítménye a fényáram (lumen). A kisugárzó fényáramnak a felvett teljesítményhez (Watt) való viszonyát a fénykihasználás (lm/W) jellemzi, így lényegében a fényforrás gazdaságosságát is. Minél nagyobb a lumen/Watt-viszony, annál gazdaságosabb egy lámpa. Például: az izzólámpa 12-15 lm/W-jával, háromsávos lumineszkáló lámpák (96 lm/W-tal).
Az aktuális energiaköltségek számításához meg kell állapítani az éves világítási időtartamot és az áram árával azt meg kell szorozni. Az aktuális költségek mellett a beszerzési költségek és a lámpák tartóssága a gazdaságosság szempontjából döntő.
Az élettartamról: Ezen a téren éppen a lumineszkáló kompaktlámpák esetén tettek egyet-mást. Ma a gyártók kb. 8000 óra értéket adnak meg rájuk, elektromos előkapcsoló-berendezéssel pedig még 12000 órát is szavatolnak. Egy szabványos izzólámpa ehhez képest csak 1000 órás középértékű élettartammal rendelkezik.
TIPP: Segítség a tervezéshez
A világítótestek felszerelésének szabályai
A mélyen sugárzó világítótestek a ház bejárata és az előtte lévő lépcsők fáradságmentes, káprázatmentes felismerését teszik lehetővé.
A bájos csevegés a lakószobában lazítólag hat, ha a különböző álló- és asztali lámpák fénybeesése a beszédpartner arcvonásait nem hagyja sötétben.
Az olvasáshoz a fénynek ferdén, hátulról kell jönnie. Egy, a televízió mögötti fényforrás a környezet kellemes világosságáról gondoskodik. Aki az íróasztal mögött dolgozik, annak egy szélességben szórt asztali lámpára van szüksége, amely a teljes munkaterület káprázatmentességét garantálja. A fénybeesésnek oldalról kell történnie, hogy a visszaverődéseket elkerüljük.
A játéktermekben elég a jó fényszóró tulajdonságú mennyezetvilágítás. A cél: egyenletes, árnyékmentes megvilágítás. Szélesen sugárzó be- vagy kiépített világítások megkönnyítik az eligazodást. A forgó vagy billenő mozgás okozta ferde sugár kifejező, plasztikus hatásról gondoskodik.
Aki a konyhában dolgozik, tudja, hogy ott kötelező a jó megvilágítás. Az egyenletes, általános mennyezetvilágítás biztosítja a szükséges áttekintést és a szekrényekbe a bepillantást. A munkaasztal kiegészítő megvilágítása megkönnyíti az előkészítéseket és főzéseket. A sugárzó fények itt csak csillogásokat okoznának és a munkát megnehezítenék.
Magas költségű lumineszkáló lámpák.
Fent egy miniatűr fénycső, középen egy nagyobbacska, akkora, mint egy filmtekercs fele, alatta 26 mm átmérőjű szabványlámpa.
Kisfesz, halogén izzók (12 V) (5-150 W teljesítmény).
Egy példa arra, hogy milyen bámulatos megvilágítást lehet halogénfénnyel és megfelelő fénytervezéssel elérni.
Az étkezőhely megfelelő beállítása
Még mindig érvényes, hogy egy jól leárnyékolt ernyős megvilágítás megfelelően az asztal fölé helyezve, kellemes, egyenletes étkezőhely-megvilágítást ad. Különösen a fürdők tükrös szekrényeinek gyártói próbáltak ki sokféle megoldást, de a tükörnél csak a kétoldali megvilágítás akadályozza meg a vetett árnyékot. A hálószobában azonban jó általános megvilágítás – azonosan sugárzó lámpákkal – többnyire a mennyezeten elhelyezett világítóhelyekkel érhető el. Öltözőszekrények esetén ez azonban nem elég. Tájékozódáshoz dönthető világítótesteket kell elhelyezni. Az éjjeliszekrényen a dönthető világítás kényelmes olvasást tesz lehetővé.
Világítás – tervszerű lakókörnyezetek (fontosabb fogalmak)
A terek megvilágítása a lakókörnyezetek hangulatának kialakításában döntő szerepet játszik. Az elektromos rendszer tervei csak akkor felelnek meg ennek a kritériumnak, ha a megvilágítást minden egyes helyiségben a lakók igényeihez igazítjuk. Erre azonban – ahogy a gyakorlati tapasztalatok mutatják – nem minden esetben fordítunk kellő figyelmet. Az alábbi információk segítségünkre lehetnek ebben.
Aki tisztában van vele, milyen meghatározó lehet a bútorok formája, fafajtája, színe és kombinációja a lakóhelyiség hangulatára, azt is megérti, mennyire fontos belsőépítészeti eszköz lehet a fényekkel való játék, a világítótestek elhelyezése. A megvilágítás arra is lehetőséget ad, hogy a figyelmet a berendezés egyes elemeire irányítsuk, kihangsúlyozzunk, még izgalmasabbá tehessünk bizonyos tereket.
A fénnyel való játék jó szolgálatot tesz például abban az esetben, amikor optikailag túl nagy belmagasságú helyiséget alacsonyabbá, túl keskenyet szélesebbé szeretnénk tenni. Ha a „varázsláshoz” a falak, a mennyezet, a padló színét és mintáját is felhasználjuk valóban látványos megoldásokat valósíthatunk meg.
A fény színe, erőssége
Ha az izzó kiválasztásánál csak annak erősségére kellene figyelnünk, valóban egyszerű dolgunk lenne. Ám természetesen vannak egyéb szempontok is, melyeket nem hagyhatunk figyelmen kívül: a fény színét, erősségét, azt, hogy mennyire adja vissza a tárgyak természetes színét, továbbá a fényforrás élettartamát.
A meleg színű fényforrás kellemes atmoszférát teremt, a semleges színű már objektívebb, a természetes nappali fény hatását visszaadó lámpát azonban a lakásban túl kellemetlennek is találhatjuk. A színvisszaadási fokozat azonos színű lámpák esetén is különböző lehet. A színvisszaadási fokozat azt mutatja, hogy a mesterséges megvilágításban az adott tárgy természetes színe mennyire érvényesül. Értékét hatfokozatú skálán fejezik ki, a legjobb színvisszaadó-tulajdonságú lámpák az 1A jelzést kapják.
Élettartam
Az energiatakarékosságon kívül fontos szempont természetesen az élettartam is, mely a fenntartási költségeket befolyásolja. A szakemberek különbséget tesznek az átlagos és a hasznos élettartam között. Az izzó cseréjére akkor van szükség, ha a beltéri világítótest fény árama 20%-kal csökken. Az élettartamot tekintve napjainkban nagy különbségek vannak. Az indukciós lámpa – melyekben nincs elektróda, amely általában a meghibásodást okozza – átlagos élettartama 60 000 üzemórának felel meg.
Lámpák fajtái
A lámpákat három csoportba soroljuk: izzólámpák, nagynyomású és kisnyomású kisülőlámpák. Az izzólámpák a fényt hőkibocsátás útján állítják elő, a légüres, vagy nemesgázzal feltöltött üvegburában volfrámszál izzik.
Halogénlámpáról akkor beszélünk, ha az üvegburát halogénvegyülettel töltik fel. A csökkentett feszültségű halogénlámpa elektromos előtéttel működik. A kis feszültségű halogénlámpa feszültségszabályzó beépítését igényli.
A gázkisütésű lámpa működési elve a következő: két elektród között higanygőzön keresztül elektromos kisülést hoznak létre. Az elektromos kisülés láthatatlan UV-sugarakat bocsát ki, mely a fénycső belső falára felvitt fluoreszcens rétegen látható fénnyé alakul.
Ejtsünk pár szót a korábban elképzelhetetlen szabadságfokot garantáló világítótestekről. A kecses kötélen, elegáns oszlopon, fémszalagon vagy a klasszikus áramvezető sínen elhelyezett világítótestekkel a legkedvezőtlenebb körülmények között is jó megvilágítást érhetünk el. A régi építésű házaknál, ahol az áramvezetékeket a mennyezetben vezették el, a helyiség bármely pontján elhelyezhetjük a világítótesteket: a mennyezet középpontjában, lokálisan, képekre vagy plasztikákra irányítva, széles megvilágítási szögben a helyiségek nagyobb felületének megvilágítására.
Már említettük, mennyire fontos, hogy a világítótestek helye a megváltozott igények függvényében változtatható legyen.
A nappali egyenletes megvilágítása: A megvilágításnak minden lakófunkcióval kapcsolatos igényt ki kell elégítenie. Szem előtt kell tartani a helyiség harmonikus hangulatának megteremtését is. A fény és árnyék hangulatos játékával harmóniába kell hozni a kellemes üldögélős beszélgető-sarkot az olvasókuckóval és a munkaterülettel. Ügyeljünk arra is, hogy a megvilágítás visszaadja a természetes színeket.
Fehér fény a hálószobába: Általános megvilágítás a plafonon, asztali lámpák – lámpaernyővel vagy anélkül, forgatható, állítható magasságú karral – az éjjeliszekrényen, mozgatható állólámpa, az ágy felett elhelyezett képlámpa – a lakóhelyiség hangulatának meghatározói. A falikart az ágy két oldalán is elhelyezhetjük.
Árnyékmentes megvilágítás
A nagyvonalú megvilágítás a fürdőszoba használatát is biztonságosabbá és könnyebbé teszi. Nagyon látványos, ha a világítótest formája visszaköszön a lakás különböző helyiségeiben. A fürdőszobában fontos a tükör vagy a tükrös pipereszekrény két oldalára elhelyezett, árnyékmentes fényt adó világítótest.
Tegyük karakteressé a helyiséget!
A megfelelően irányított fény kiemeli egy kép, a vitrinben elhelyezett becses tárgyak, vagy akár egy régi bútor szépségét is, azaz a hangsúlyokat a fénnyel is módosíthatjuk. A könyves szekrény megvilágítása is lakályosabbá teszi a helyiséget. A belsőépítészet egyik kelléke, a fénnyel való játék a korszerű világítótesteknek köszönhetően még változatosabbá vált.
A biztonság a legfontosabb
Ez akkor a legnyilvánvalóbb, ha az építkező maga fog szerszámokat a kezébe. Ugyanakkor fennáll annak a veszélye, hogy tapasztalatok hiányában a biztonsági előírások betartása elmarad. Már kis égőtest távolságok esetébe is tűz keletkezhet hőhatás vagy zárlat előfordulása esetén. Kész termékek vásárlásakor a műbizonylatokat őrizzük meg, a biztonsági előírásokat szigorúan tartsuk be. Ha ezt megtesszük, nagyban növeljük a biztonságot.
Rugalmasság a konyhában és az étkezőben
A konyhai megvilágítás funkciója a balesetek megelőzése, a munka megkönnyítése. A mennyezeti világítótest megvilágítja a helyiséget, a faliszekrények alsó részébe beépített lámpák pedig pontosan azokra a helyekre szórják a fényt, ahol arra a legnagyobb szükség van.
Biztonságos a lépcsőkőn
Helyes megvilágítás esetén a fényforrást a lépcső tetején helyezik el. Az így kialakuló fényviszonyok között minden egyes lépcsőfok jól láthatóvá válik. A biztonságos közlekedést segítik a falon elhelyezett világítótestek is.
Előszoba: funkció és dekoráció.
A régi, nagy belmagasságú épületekben optikai korrekciókat hajthatunk végre. A világítótesteket a mennyezettől egy méterre, áramvezető sínen helyezzük el, a lámpák a falakat világítják meg. A mennyezet sötét marad, így optikailag háttérbe kerül, a magas előszobát tehát alacsonyabbnak érzékeljük. A bejáratnál egy mennyezetvilágítást is el lehet helyezni.
Teljesítményadatok: megtakarítás számokban:
Energiatakarékos lámpa 1) | Izzólámpa | |
---|---|---|
teljesítmény | 20 watt (W) | 100 watt (W) |
élettartam | 12000 óra | 1000 óra |
fogyasztás | 240 kWh 2) | 1200 kWh |
1) a számítás a kompakt fénycsőre is vonatkozik
2) kWh = kilowattóra.
Tökéletes megvilágítás gyerekek és idősek számára
A gyerekszobában elegendő fényre van szükség, már csak azért is, nehogy a gyerek a játékaiban elesve balesetet szenvedjen. Ajánlatos egy általános, mennyezet közepén elhelyezett világítótest, egy állítható fokozatú falikar az ágy fölé (amely mellett akár olvasgatni is lehet) és egy asztali lámpa az íróasztalra.
Az idősek számára intenzívebb megvilágításra van szükség, mivel a látás idős korban általában romlik. Ha 20 éves korban a látás élességét 100%-nak tekintjük, 80 éves korra ez az érték 50%-ra csökken. A világítás tervezésénél ezt a tényezőt is figyelembe kell venni.
A modern technika növeli a hasznosságot
Akár pánikkapcsolóról, akár fényáram-szabályozásról (dimmelés) van szó, soha nem volt még annyira egyszerű dolgunk, mint napjainkban. Egyetlen érintéssel valamennyi világítótest teljes kapacitással üzembe helyezhető, egy másik érintés hatására pedig valamennyi lámpa a memóriában rögzített fényerővel világít. A fényáram-szabályozók új generációja rendelkezésünkre áll.
Fontos fogalmak
CE: a törvényi előírásoknak való megfelelőséget a gyártók a terméken elhelyezett CE betűjelzéssel igazolják, amelynek feltüntetése 1998. áprilisa óta hazánkban is kötelező. Fontos tudni, hogy a CE jelölés nem a szóban forgó termék minőségével, hanem annak biztonságosságával kapcsolatos. A CE jelölésről ki is mondják, hogy az nem a fogyasztóknak, felhasználóknak, hanem az ellenőrzést végző hatóságoknak szól.
Elektromos előtét: gazdaságosságának és nagyobb fényerejének köszönhetően egyre gyakrabban használják.
ENEC jelzés: lásd VDE
Fény iránya: a fény optimális beesési szögének eléréséhez más irányra van szükség vízszintes, mint függőleges felület esetében. Ezért fontos a világítótest megfelelő elhelyezése. A helyet nem választhatjuk meg teljesen szabadon, mert arra is figyelnünk kell, hogy zavaró árnyékok ne alakuljanak ki.
Fény színe: a fényforrás által leadott fény színe. Megkülönböztetjük a meleg, a semleges fehér, és a természetes nappali fényt.
Fényáram: a lámpa fényteljesítménye, a fényforrások legfontosabb világítástechnikai jellemzője.
Mértékegysége a lumen (lm). Fontos, hogy ismerjük a különböző lámpák fényáram-erősségét, hiszen csak így tudjuk őket kiválasztani, összehasonlítani, s tudunk számításokat készíteni.
Fény eloszlás: a fényerő térbeli eloszlása. Azt mutatja, hogy lámpatest teljes kisugárzott fényárama hogyan oszlik meg az alsó és felső térfél között. A fény eloszlása a fényeloszlási görbéről olvasható le.
Fényerősség: a fényforrás a tér minden irányába sugározza ki fényáramát. Ha a fényáramot nem A az egész térre, hanem egységnyi térszögre vonatkoztatjuk, akkor egy új mennyiséget kapunk, a fényerősséget, amelynek mértékegysége a kandela (cd).
Fényhasznosítás: a fényforrás gazdaságosságát jellemzi. A fényforrás fényáramának és az általa felvett villamos teljesítmény értékének hányadosát jelenti, melynek egysége a lm/W.
Azt fejezi ki, hogy egy watt (W) hány lumen (lm) leadására alkalmas. Minél magasabb a lumen/watt arány, annál gazdaságosabban működik világítótest.
Fénysűrűség: a megvilágítás szemmel érzékelhető erőssége.
Mértékegysége az egységnyi területre vetített candela (cd/nm). A fénysűrűség annál nagyobb, minél erősebb a megvilágítás, s minél jobb a megvilágított felület fényvisszaverő képessége.
Izzólámpa: a fényt 2500-3000 °C-on izzó volfrámszál termeli, a fényforrás a nevét is erről kapta. Nem a leggazdaságosabb, de a háztartásokban még mindig a legelterjedtebb. Kompakt formájának köszönhetően könnyen kezelhető, széles játékteret biztosít, a fény viszonylag könnyen irányítható.
Kompakt fénycsövek: a köznyelv „neonlámpának” is nevezi őket. Az elnevezés azonban nem tükrözi a valóságot, a valós működés lényege ugyanis a következő: a gázkisülés hatására UV-sugárzás alakul ki, amely a lámpa belső falára felvitt fluoreszcens rétegen keresztül látható fénnyé alakul. A réteg anyagát a fény színe és a színvisszaadási képesség figyelembevételével állítják össze.
Lámpa: mesterséges fényforrás (pl.: izzólámpa, halogénlámpa, neonlámpa)
Lumen: lásd fényáram.
Lux: adott fényforrásból egységnyi felületre eső fényáram mértékegysége.
Megvilágítás: egy megvilágított felület világosságára (a felület fényvisszaverési tulajdonságain kívül) nyilvánvalóan az jellemző, hogy mekkora fényáram esik a felületre, ill. annak egységnyi részére. A felületegységre eső fényáramot megvilágításnak nevezzük. A megvilágítás mértékegysége a lux, (Ix). Értéke egy „lux, ha egy lumen egy négyzetméter egyenletes megvilágítására alkalmas.
Szín visszaadási fokozat: a lámpa azon tulajdonságát fejezi ki, hogy mennyire képes a természetes színeket visszaadni. A mesterséges megvilágításban a természetes színek visszaadásának hatékonyságát 6 fokozatú skálával jellemzik, a legjobbak az 1A jelű termékek.
Világítótest: a fény forrása.
VDE: az elektromos és mechanikus üzembiztonság garanciája. Egyenértékű az európai minőségi védjeggyel, az ENEC-cel (European Norms Electrical Certification = európai szabványoknak megfelelő villamossági tanúsítás)
Három oldalról érkező fény (ház felújítása után)
A szülők kívánsága volt, hogy az egyik gyerek költözzön vissza a házba. Ezért a tervező az új család számára alakította ki a felső szintet. A ház ékköve a nappali, melyet bővítménnyel nagyobbítottak meg, felfelé galériát nyitottak, és a balkont a kerttel egy csigalépcsőn keresztül kötötték össze. A nagy üvegfelületek biztosítják azt az élményt, amely a család előző szuterénlakásából hiányzott.
A családi házas lakótelepet az 1950-es években építették. Családonként egy szoba – akkoriban ez nem volt szokatlan. A tervező apósa és anyósa minden bizonnyal tudna az akkori lakókörülményekről olyan történetekkel szolgálni, melyet a fiatalok hitetlenkedve fogadnának.
Az átépítés során is sejthetővé vált, milyen szűkösen, komfort nélkül élhettek valamikor ebben a házban is. A felső szinten nem volt fürdőszoba, a mosást a konyhában végezték. A többi helyiség sem felelt meg a korszerű lakókörnyezettel szemben támasztott követelményeknek. A helyiségek alapterülete csekély volt és kicsik voltak az ablakok. 1968-ban a nappalit öt méterrel szélesebbre építették.
A ház vonzereje elsősorban a kert bevonása a mindennapi életbe. A család korábban egy szuterénlakást bérelt, ami a két kisgyermekkel nem volt éppen ideális.
Az új tulajdonosuk tetszését elsősorban a fények nyerték el. „Egészen különleges, hogy a lakás egész nap olyan világos, mintha a szabadban lennénk”.
A házat a kert felé egy fa-burkolatú bővítménnyel toldották meg, és ez elé egy teraszt építettek. A gyalulatlan fenyődeszka-borítást szürke lazúrfestékkel kezelték, amely ezáltal könnyednek hat. A födém egy részének eltávolításával alakították ki a galériát. A meghagyott födémdarabok megtámasztásáról acél oszlopok gondoskodnak.
A nagy fafelületek – legyen szó akár a mennyezetről, vagy a padlóburkolatról – mindig nagyon otthonosak, általában rusztikusán hatnak, s ez utóbbi hatás nem mindig kívánatos. Hogyan lehet a fa mégis modern? Minden a megfelelő arányokon múlik.
Modern és kényelmes: a hideg anyagok, a fehér felületek és a fa kombinációja egyedi karaktert ad a háznak. A galériát a födém egy részének eltávolításával alakították ki.
A tervező a konyhában is bizonyított. A régi válaszfalat eltávolította, helyette egy pultot alakított ki, amely olyan magas, hogy alatta még éppen elférnek az edények. A bútorok között az egyszerű formák dominálnak.
Mivel a nappali padlója bükk, ezért az étkező burkolatát is ebből készítették. Bükkből készültek a szekrények és fogantyúik is. Ez a fafajta adja meg az épület hangulatát a bejárattól. Az érdekes átépítés hangulatát már sejtetni engedi az átlagosnál szélesebb bejárat, a nagyobb ajtó, a rozsdamentes acélból készült lugas és egyéb szerkezetek.
A két padlóig érő ablak a nyugati homlokzat felől is sok fényt enged a lakásba. Természetközeiben érezhetjük magunkat, az oszlopokon álló teraszon, amely ideális pihenőhely egy fárasztó nap után.
Felújítás után világos, tágas és otthonos
Az 1928-ban épített ház belső terei szűkösek és sötétek voltak. A képen jól látható oszlop helyén volt az eredeti épület egyik sarka. A falak eltávolításának köszönhetően tágassá vált teret a nagy üvegfelületű télikert világítja meg. Az elegáns környezet kelléke a nyírparketta, az üvegtégla és a gránitlap.
A régi utcafronton álló épület mellé az egykori tulajdonosa még a műhelyét is felépítette. Ám mindez több mint hetven éve történt. A mai tulajdonosoknak már egy nyitott, világos nagy lakásra volt szükségük. Az ízlésvilág átalakulása – a polgári félhomály helyett egyre inkább a mediterrán fényeket részesítjük előnyben – a télikert térhódítását eredményezte, ezt elősegítette az üvegipar fejlődése is. A túlságosan mély, és ezáltal nem eléggé világos helyiségeket a télikerten keresztül megvilágíthatjuk, s barátságos, világos helyiséggé alakíthatjuk. Amennyiben a tervező képes az alaprajz optimalizálására, a régi épületekből is meglepően színvonalas otthonokat lehet kialakítani.
Ez sikerült a képen látható ház esetében is, melyben az építész lánya és annak családja részére tervezett nem az aktuális divatirányzatnak hódoló, sokkal inkább időtlen eleganciájú otthont.
A házban kevés, ám nemes anyag és a gondosan válogatott kiegészítők tökéletes összhangját sikerült megvalósítani. A forma és a funkció egysége mindenütt megfigyelhető, akár a bejárati ajtó homokfúvott üvegeiről, akár az étkező beépített diószekrényéről, akár a lépcsőház vagy a közlekedő fekete márványcsíkjairól, akár a WC tört gránitlapjairól van szó.
A nappalit és az étkezőt a ferde síkú télikerttel alakították át. A nagy üvegfelületeknek köszönhetően tökéletes kilátás nyílik a kertre. A helyiség másik látványos pontja az oldalt fekete üvegtéglákkal és márvánnyal kirakott kandalló, melynek színe a lépcsőház válaszfalával harmonizál. A cserépkályha fűtéstechnikailag optimális helyen áll, szürkés színével is kiemelkedik a fal síkjából.
A padló és a fal találkozásánál fekete márványléceket helyeztek el, ezeknek nem csak esztétikai, de funkcionális szerepet is szántak: a márványszegély jól kiemeli a lépcső vonalát, amely különösen akkor előnyös, ha közel azonos árnyalatú felületek találkoznak egymással. A forma és a funkció egységét más megoldásokon is észrevehetjük.
íme még egy példa: az étkezőbe masszív bútort szerettek volna. Nem polcot, hanem olyan szekrényt, melynek ajtói mögé lehetőleg minél több edényt el tudnak helyezni. Végül egy diófából készült elemes bútort választottak. Adta magát az ötlet, hogy a helyiség megtervezésekor a szekrényt már adottnak feltételezték.
Vagy egy másik megoldás: a WC-ben a gránitburkolat kontúrja meglehetősen szabálytalan, ám arra ügyeltek, hogy a falat a spriccelő víz ellen mindenütt megvédjék. Ugyanakkor jó megoldás arra, hogy elkerüljük a falak teljes leburkolását. A tervező ötlete volt a mosdókagyló fölé helyezett, közvetett megvilágítású tükör is. Ugyanabból a prágai műhelyből származik, mint a bejárati ajtó homokfúvott üvegei.
A belsőépítészeti átalakítások mellett a másik feladat a tetőtér teljes értékű emeletté történő kibővítése volt (lásd a fenti képet). A statikailag megfelelő szarufák alatt, ideális építészeti megoldású, új lakóterületet hoztak létre, melyet a forgalmas utcától igyekeztek minél inkább zárttá, védetté tenni.
Jan-Philipp, Miriam és Jürgen Ottó: „Szerettük volna a nagyszülők házát úgy átalakítani, hogy az még generációkon keresztül használható legyen. Boldogok vagyunk, hogy ebben a házban élhetünk, mivel sok személyes emlék köt minket ide. Ezeket az élményeket egy új épülettől nem kapnánk meg.”