Biztonsági ablakok
Az ablakok a ház vagy lakás leggyengébb pontjai közé tartoznak, ahol a betörők megpróbálnak bejutni. Amíg a társasházak magasabb szintjein az ajtó az egyetlen út a betörőnek, a családi házak esetén pont az ablak a valószínűbb bejutási hely.
A biztonsági fólia megóv az üveg betörése ellen. Olyan szilárd, hogy a betörő nem tudja betörni, hogy kézzel benyúljon és az ablakot kinyissa
A betörők leginkább a földszinti ablakokat, továbbá a pinceablakokat, a tetőablakokat, a ledobónyílásokat (angol aknákat), erkélyajtókat és -ablakokat használják ki. Egyetlen ablak sem létezik, amelyik száz százalékosan ellenállna a betörőnek. Mégis van néhány módszer, amelyek a betörést sikeresen nehezítik, és amennyiben a bejutás öt percnél tovább tart, a hívatlan látogatókat eltérítik. A földszinti lakásoknál a fóliák és a réteges, ragasztott üvegeken túl a védelemhez hozzájárul még rács vagy roló felszerelése is.
A betörőt meglepheti a zárható ablakkilincs, mivel az ablak nem nyílik ki még az ablaküveg kitörése esetén sem. A biztonsági rendszereknél érvényes, hogy minél több akadályt vesz észre az elkövető, annál hamarabb hiúsul meg a kísérlete. Ezért célszerű a vasalatot, a rétegezett üveget más biztonsági védelemmel kombinálni – erős rácsokkal, mechanikus zárakkal, riasztóberendezéssel és hasonlókkal.
- Hogyan fessünk biztonságosan?
- Tűzijáték otthoni biztonságos használata
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az ablakok biztonságát növeli a minőségi vasalat, a bukó-nyíló ablakok zárható kilincse
Biztonsági vasalatok
A korszerű ablakvasalatoknak és a biztonságtechnikának köszönhetően minden második, ablakon keresztül megpróbált betörés meghiúsul. Az ablakvasalaton értjük a zárszerkezetett, a pántokat és a nyitást-bukást működtető rendszer elemeit. A korszerű ablakrendszerek akár műanyagból, fából vagy alumíniumból készülnek, többnyire teljes kerületükön van vasalatuk. Ezeknek a vasalatoknak létezik néhány fokozata, amelyek egymástól árban és kivitelben különböznek. Nagyobb gond nélkül minden keretbe, szárnyba be lehet őket építeni, függetlenül attól, hogy milyen anyagból készültek. Azon kívül, hogy az ablak kényelmesen kezelhető, növeli annak biztonságát a kifeszítés elleni elemekkel, az ún. „gombákkal” (gomba fejű csapokkal).
Minél több van ezekből, annál nagyobb a védelem foka, ámbár maga az ablak nagysága is befolyásolja számukat. Szintén fontos, hogy a kilincsnek is legyen blokkolási funkciója és legyen ellátva zárószerkezettel. Ez megakadályozza, hogy a vasalatot kívülről manipulálják, és emellett nem nehezíti a belső oldalon a kilincs használatát. Meg kell említeni az olyan kilincseket, amelyek kulccsal vagy gyermekbiztosítóval vannak ellátva. Ezek lehetővé teszik a kilincsek olyan helyzetben való zárását, hogy egy gyermek ne tudja kinyitni az ablakot vagy az erkélyajtót.
Manapság esztétikai okokból a rejtett kivitel részesül előnyben. Hasonlóan a biztonsági ajtókhoz, a vasalat lehet többpontos, biztonsági kilinccsel. Az egyes pontok száma és típusa függ az igényelt biztonság foktól. A pontok automatikusan záródnak minden ablakzáráskor a kilincs egyszerű elfordításával, így nem fordulhat elő, hogy elfelejtjük az ablakot biztosítani. Szellőztetéskor a kibuktatott ablakon át viszonylag egyszerűen be lehet hatolni. A biztonsághoz ezért hozzájárulnak az integrált szellőztetőrendszerek is, amelyek teljesen zárt ablak mellett friss levegőt engednek be. A szellőztetés ilyen rendszere az ablakkeretet csak 5 mm-rel elemeli el a toktól és ezzel a réssel biztosítja levegőcserét, de léteznek más megoldások is.
Bár ez nem helyettesíti a nyitott ablakos szellőztetést, de rejtetten, mintha az ablak zárva lenne, működik. Rossz idő esetén is célszerű lehet így szellőztetni.
Biztonsági üvegek
A betörő nem véletlenül választja behatolási pontként az ablakot. Némelyikük betöri az üveget, mások ügyesen kinyitják az ablakot. A biztonságos ellenállást belökés, rongálás, felfeszítés és nem kívánt személyek bejutása ellen az ablak minden alkatrészének teljesíteni kell. Ámbár a keretek legjobb biztosítása és a biztonsági vasalat sem segít, ha az ablak üvegezése nem megfelelő. Ezért a védelem első foka a biztonsági üveg vagy védőfólia használata, erre a célra alkalmasak a behatolásgátló biztonsági üvegek.
A kockázat fokától és a megkívánt biztonság szintjétől függően a biztonsági üvegek széles skálájából választhatunk, lehetnek többek között bedobásnak, ütésnek, lőfegyver lövedékének, robbanótöltet robbanó hatásának ellenállók. Léteznek rezgésre reagáló biztonsági üvegek is, amelyek jelzőberendezést kapcsolnak be. A mai fejlett gyártási technológiáknak köszönhetően az üveg nem olyan törékeny, ezért különleges biztonsági üvegek állnak rendelkezésünkre. Ilyenek például az edzett és a többrétegű üvegek.
A korszerű ablakrendszerek készülhetnek műanyagból, fából vagy alumíniumból, és többnyire teljes kerületükön vasalatuk van
Az edzett üvegnek, köszönhetően a különleges hőkezelésnek, jobb a repedéssel szembeni ellenálló képessége és a közönséges üvegnél ötször nagyobb a szilárdsága. Ha mégis megreped, apró, nem éles morzsákra esik szét, így nem okoz sérülést. Az ablakok üvegezésén kívül biztonságosan használható korlátok vagy válaszfalak betétjeként. A ragasztott üveg, amelyet réteges üvegnek is neveznek, az egyes üveglapok összeragasztásával készül. Az üveglapok között nagyszilárdságú és tapadóképességű, rugalmas fólia van. Az ilyen üveg erősebb, és törés esetén az üvegszilánkok a fóliára tapadnak.
Az üvegek közötti rés megválasztásától, a laminált rétegek összetételétől, esetenként a biztonsági gyanta, a ragasztók és a fóliák használatától függően a biztonsági üvegek különböző osztályokba sorolhatók. Ezeket az osztályokat az az idő határozza meg, ameddig az ablak vagy az üvegezés egy közvetlen, durva erejű támadásnak képes ellenállni. A legegyszerűbb, 0,4 mm vastag fóliával bevont réteges üveg csak az üvegszilánkokat tartja össze ütéskor, ami annyit jelent, hogy az esetleges támadót nem állítja meg és nem is késlelteti.
Leggyakrabban a 0,8 mm vastag fóliával készült réteges üveget használják. Léteznek vastagabb fóliával vagy többszörös réteggel készült réteges üvegek, amelyek az ablak elleni támadást jelentősen lassítják vagy ki is védik. Több réteg összeállításából olyan szendvicsszerkezet keletkezik, amely még egy lövedéknek is ellenáll. A biztonsági üveg nélkülözhetetlen a földszinti ablakoknál, nagyobb üvegfelületeknél, például teraszajtóknál. A biztonsági üvegek az ember és a vagyon aktív védelmén kívül passzív biztonságot is nyújtanak, mivel megvédik a lakót az üvegtörés okozta sérülésektől.
A biztonsági üvegeket a DIN szabvány szerint osztályozzuk:
- A osztály – bedobásnak ellenálló üveg. A vizsgálati módszer egy 4 kg-os golyó szabadeséssel kifejtett erőn alapul,
- B osztály – betörésnek ellenálló. A vizsgálat egy 2 kg tömegű balta ütésein alapul, valamint azon, hogy mennyi egy 40 x 40 cm-es nyílás kitöréséhez szükséges ütések száma,
- C osztály – lövéssel szemben ellenálló,
- D osztály – robbanás hatásának ellenálló.
Biztonsági fóliák
Szakértők szerint az üvegek biztonságának növelésére a legjobb megoldás a biztonsági fólia használata, amelyet poliészter filmrétegek alkotnak, és amely kifejezetten az egész ablakfelületet erősíti. Fékezi a betörő behatolását, lassítja bejutását, mert az üveg a széttörése után sem esik szét, egész és áthatolhatatlan marad. Nem lehet átdobni kővel vagy más súlyos tárggyal. A fóliát átszakítani ugyanolyan munkaigényes, mint egy rácsot átfűrészelni, hogy nyílás keletkezzen benne. A biztonsági fóliát más fóliákkal is lehet kombinálni – például napsugárzás vagy hőveszteség ellenivel.
Hátránya, hogy minimum 4 mm vastag üvegre lehet csak ragasztani, ez pedig kizárja a panelépületek hagyományos ablakait, amelyeknek szokásos üvegvastagsága 3 mm. A fólia alá lehet riasztóvezetékeket helyezni, amelyek az üveg széttörésekor riasztanak. Az összes biztonsági fóliát az üvegfelület belső oldalára teszik. Az üvegre vízszerű filmet hordanak fel és speciális simítóval a fóliát kisimítják. A fólián lévő ragasztó a kisimítás közben a nyomás hatására aktivizálódik. A felhelyezés után a ragasztó a környezeti hőmérséklettől függően, 4-6 héten belül megkeményedik.
A biztonsági fólia alkalmazásának alapvető előnye, hogy bármilyen meglévő üvegezést fel lehet javítani vele az üvegezés vagy az ablakkeret cseréje nélkül. A fóliák a nappali fénynek akár a 97 %-át is áteresztik. Alkalmazásuk nem változtatja meg az eredeti üveg kinézetét, csupán mechanikailag megerősítik azt. A teljes átláthatóságon kívül az is előnye – amennyiben bevizsgált fóliáról van szó, és a rá vonatkozó előírásoknak megfelelően van felragasztva -, hogy a biztosítók a biztonsági rács kategóriájába sorolják. Az üvegek biztonsági fóliázása viszont többe kerül, mint a rácsok felszerelése.
Külső zsalugáterek, zsaluziák, redőnyök, rácsok
A zsalugáterek azon kívül, hogy védenek a kellemetlen időjárástól, az ablakok és a ház védelmét tovább erősítik. Nem csak ablakokon fordulhatnak elő, alkalmazzák ajtóknál is. A zsalugátereket közvetlenül a homlokzatra, az ablakkeretre vagy egy kiegészítő keretre szerelik. Amennyiben a házunkra illenek a zsalugáterek, választhatunk minőségi fa, műanyag és erősített alumínium-profilokból. A zsalugáterek megjelenése és funkciója szerint választhatunk különféle vasalatokat és szerkezetet a nyitás, illetve a biztonság szempontjából.
A biztonságosan nyíló zsalugáterek az ablakok, erkélyajtók vagy teraszajtók védelmét látják el. Amennyiben ferde vagy mozgatható lamellákkal készülnek, úgy zsaluziaként is szolgálnak. A teraszajtókon lévő zsalugátereket – hasonlóan a kétoldali biztonsági zárral ellátott biztonsági ajtóhoz – több kitolódó, aktív biztonsági csappal és kiemelés ellen védő biztonsági horoggal kell ellátni. Több ablak esetén a nyitás könnyítésére felszereltethetünk elektronikus működtetésű rendszert, amely a távirányító gombjának megnyomásával egyidejűleg tudja zárni vagy nyitni az összes zsalugátert.
A zsalugáterek nem csupán stílusos elemei a ház homlokzatának, a betörésvédelemben is fontos szerepük van
Hasonlóan lehet irányítani a rácsokat, zsaluziákat és más elektromos működtetésű elemeket. A zsalugáterek fából, műanyagból vagy erősített aluprofilokból készülnek. A fa zsalugáterek hétvégi házakra vagy hagyományos építésű és stílusú téglaházakra, a műanyag és alumíniumzsalugáterek a modern stílusú épületekre illenek. Jelenleg nagyon divatosak a toló zsalugáterek. Ezeket hasonlóan a homlokzati panelokhoz, főleg a franciaablakok nagy felületének védelmére használják. Ugyanazok az előnyei, mint az ablak előtti külső redőnyöknek. A különbség főként abban van, hogy a redőnyöket bármikor teljesen el lehet rejteni, viszont a zsalugáterek mindig látszanak a homlokzaton.
A modern épületek ablakaira sínen oldalra tolható zsalugátereket szerelhetünk
A toló zsalugáterek előnye a felnyílókkal szemben, hogy nem mozdítja el őket a szél, viszont a felnyílókat minden helyzetben megfelelően rögzíteni kell. További előnyük az egyszerű kezelhetőségük és a korlátlan nyitásváltozat. A toló zsalugáterek kialakíthatók mozgatható lamellákkal is. A lamellákkal a bejutó fény mennyiségét szabályozhatjuk.
Elegáns és biztonságos megoldás az alumíniumból készült, mozgatható lamellás zsaluzia
Egyszerű és költséghatékony megoldás a műanyag redőny, amelyet utólag is fel lehet szerelni az ablakok elé
Amennyiben erkélyes földszinti lakásunk van, szereljünk fel rácsokat is. Családi ház földszinti ablakainak védelménél a fix rács azért előnyös, mert erős és magát az ablakkeretet is védi. Esztétikai szempontból előnytelen, mert a lakásból is látszik a rácsozás, és ez bezártság érzetet kelt még akkor is, ha a kovácsoltvas rács művészi alkotás és az épület eredeti építészeti eleme. A rács olyan erős legyen, hogy a szokásos eszközökkel ne lehessen meghajlítani, széthúzni és az egyes rudakat egymástól elválasztani. A kapcsolatok hegesztéssel készüljenek. A fémrudak átmérője 10-12 mm legyen. A rácsokat a falazatba többnyire a kerethez hegesztett csapokkal rögzítik. A fix rácsok hátrányát, a kilátás korlátozását küszöbölik ki a redőnyrácsok vagy az ollós rácsok.
Ezeket leginkább az üzletek kirakatainál használják, nem a családi házak ablakainál. A redőnyrácsok felszerelhetők nagyobb ellenállású biztonsági zárral. Kezelésük lehet kézi vagy motoros. Az ollós rácsokat oldalra lehet elhúzni és teljesen eltakarni, majd behúzni és szorosan bezárni. Az ilyen típusú rácsokat gyakran használják raktárak, pincék hátsó bejáratainak biztosítására. Ezen rácsok hátránya, hogy ha zárva vannak, rajtuk a betörő könnyen fel tud mászni a felsőbb szintek nyílásaihoz. Az ablak betörését nehezítik az ablakszárnyat és a keretet védő, ablak előtti redőnyök is. Ezek hőt is megtakarítanak, védenek a napsugárzás, az időjárás hatásai és a zaj ellen, intimitást biztosítanak, mert korlátozzák a belátást a házunkba.
A földszinti és első emeleti erkélyeket, lodzsákat érdemes ráccsal védeni a hívatlan látogatóktól
A leeresztett redőnyök nagy terhelésnek képesek ellenállni, ennek növelésére a redőnyrendszereket ki lehet egészíteni olyan zárral, amely megakadályozza a redőny benyomását. A redőnyöket belülről többféle módon lehet működtetni, akár egyszerű húzógurtnival vagy hajtórúddal.
Kényelmes megoldás az elektromos mozgatású biztonsági redőny. A csőmotorral és biztonsági horgokkal ellátott biztonsági redőny fokozza a védelmet, mivel a nyitásához szaktudás kell és a betörés hangos lenne. A felemelés kísérletekor a redőny tengelyének elfordulását a motor elektromos fékje megakadályozza.
Vannak speciálisan a redőnyökre kifejlesztett zárak is, amelyek a feltolás ellen védenek, a lehúzott redőnyt lenyomva, azt zárt állapotban tartják, így védik házunkat a nem kívánt látogatók ellen. Ezek a zárak normál redőnymozgatásnál automatikusan kinyílnak, csak a külső feltoláskor lépnek működésbe. Amennyiben a külső redőnyöket automatikus nyitásra és zárásra programozható órával szereljük fel, amely beköthető egy biztonsági rendszerbe, valóban nyugodtan alhatunk.
A redőny felhúzását bezárt főzár mellett is be lehet programozni vagy a tulajdonos hosszabb távolléte esetén a redőny rendszeres nyitását és zárását is be lehet állítani. Ez a rendszer a potenciális betörőt meggyőzi arról, hogy valaki biztosan van a házban, ellenkező esetben a tartósan lehúzott redőnyök meghívót jelentenek a hívatlan vendégeknek. A lamellák anyaga leggyakrabban alumínium öntvény, műanyag vagy fa.
Redőnyök beépítése
Az ablak előtti redőnyök az építés előkészítéstől függően szerelhetők be. Alapvető elemük a redőnyszekrény, amelybe a redőny feltekeredik, valamint a külső keret a vezetősínekkel. Célszerű a szerelésre előre gondolni – akár egy új építkezésnél, akár az épület felújítása során vagy a hőszigeteléssel egybekötött ablakcserénél. Csak ilyen esetekben lehet a redőnyszekrényt teljesen elrejteni és a vezetősíneket is a vakolat alá süllyeszteni. A redőnyszekrény ablakrátétként vagy az ablak felett helyezkedik el. Utólagos szerelésnél a redőnyszekrény a homlokzatra kerül. A redőnyök előnye még az energiatakarékosság és magának az ablaknak a védelme. Nem csak eső, hó és mechanikus sérülések ellen, de az UV sugárzás ellen is védenek.