Biztonsági ajtók osztályai, mennyibe kerülnek?
Amennyiben szakvállalatnál vásárolunk biztonsági ajtót, garanciát kapunk arra vonatkozóan, hogy azt kiváló minőségű anyagokból, első osztályú technológiával gyártják. A szerkezetbe csak szabályosan minősített elemeket, anyagokat építenek be, és az ajtó megfelel az igényes ellenállási vizsgálatokon, nem csak betörés, de tűz és más elemi katasztrófa ellen is. Amennyiben ilyen ajtó készíttetéséről döntünk, annak alapvető jellemzője a biztonsági osztályba való besorolása. A termék besorolását a betöréshez szükséges idő és a betörőnek az ajtó feltöréséhez szükséges szerszámok döntik el.
(A biztonsági ajtókról többet előző cikkünkben is olvashat!)
A szabványok öt biztonsági osztályt határoznak meg
Az első két osztály hagyományos ajtót jelöl minimális biztonsági jellemzőkkel, a III. és IV. osztály olyan biztonsági ajtókat jelöl, amelyek kiválóan képesek megvédeni a magántulajdont. A legmagasabb, V. osztályú ajtókat bankokba, üzletekbe ajánlják. Az I. és II. osztályú ajtók csak egyszerű védelmet adnak, jelenleg ezeket már nem ajánlják, a III. és IV. osztályú ajtók alapvető biztonságot nyújtanak, mivel a fémszerkezeten kívül többpontos zárással és védett pántoldallal készülnek.
Az ilyen védelemmel ellátott ajtók ellenállnak a szokásos rongálásnak és mechanikus támadásnak, például rúgásnak, vállal való belökésnek. A betörés elleni ellenállás vizsgálatánál a szokásos eszközöket használják, mint például kisebb csavarhúzó, kés, kötél, csipesz, zseblámpa, kampó, acéldrót, csavarkulcsok, fogók és hasonlók. A III. osztályú ajtók a legnépszerűbbek, nagyfokú biztonságot nyújtanak.
- Hogyan fessünk biztonságosan?
- Tűzijáték otthoni biztonságos használata
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Amennyiben szeretnénk elkerülni a betörést, III. és IV. osztályú biztonsági ajtót, biztonsági tokot és azonos minőségű zárat szereltessünk be
Ellen kell állniuk a feszítővasnak, ezt használják legtöbbször az ajtók feltörésére. Ezenfelül a II. osztályú ajtóhoz képest kétszer olyan hosszú idő szükséges az ajtó kézzel való feltöréséhez. A IV biztonsági osztály nagyon nagyfokú védelme ellenáll a kalapáccsal, vésővel, baltával, hidegvágóval, lemezvágóval, kézifűrésszel, elektromos fúróval való támadásnak.
A biztonsági ajtók ára
Ha új biztonsági ajtó vásárlásáról döntünk, ne az árak összehasonlításával, hanem a jellemzők összehasonlításával kezdjük, leginkább a biztonsági osztály (II., III. vagy IV.) ellenőrzésével, a tűzgátló képesség (30 vagy 60 perc), a hangszigetelő képesség (37, 39 vagy 42 dB), a tok betonkiöntésével, illetve a szervizszolgáltatással (például a kulcs elvesztése vagy az ajtó becsapódása esetén) törődjünk.
A biztonsági ajtók felületképzését a lakásbelsőhöz illő stílusban választhatjuk ki
A különféle „nevenincs” gyártók olcsó biztonsági ajtói betörés ellen csupán gyengén védenek. A biztonsági lakásbejárati ajtók árai nem csak gyártók szerint különböznek, hanem méret, a biztonság foka és egyéb jellemzők szerint is. Ne engedjünk az olcsó biztonsági ajtók csábításának, ezeket többnyire a Távol-Keletről hozzák be. Ezek akciósán 50 000-60 000 Ft-ba kerülnek, de igencsak kérdéses a minőségük, az élettartamuk, és a beépítésükért is külön kell fizetni.
Szakvállalat által szállított minősített ajtóért a biztonsági osztálytól függően 140 000-220 000 Ft-ot kell fizetni. A legbiztonságosabb ajtók ára kiviteltől függően akár milliós nagyságrendű is lehet, ezek az ajtók természetesen már páncélozottak. A kétszárnyú biztonsági ajtók ára az egyedi mérettől és a kialakítástól függően emelkedik. Biztonsági ajtó vásárlásánál az árbeli eltérések funkcionális különbségeket is jelentenek.
Jó tanács
Akkreditált vizsgálóhelyek
Az ajtókat, illetve a tokokat akkreditált vizsgálóhelyeken tesztelik és bírálják el. Általános szabály, hogy a biztonság szintje arányos legyen a megvédeni kívánt értékekkel. Az ajtó vásárlásánál ellenőrizzük a garancia időtartamát, mi mindent fed le, és igény esetén hol élhetünk vele. A garancia három évnél nem lehet rövidebb. Jelenleg ugyancsak szokásos az öt év garancia. Azért, hogy biztosak legyünk abban, hogy a biztonsági ajtó teljesíti feladatát, győződjünk meg a forgalmazó és az ajtót beépítő cég megbízhatóságáról. Vannak akár a teljes termékélettartamra kiterjesztett élettartam-garanciák is. A forgalmazóknak kérésre be kell tudni mutatniuk engedélyeiket.