Elektronikus épületvédelem és annak központja, megfigyelőberendezések
A mechanikus objektumvédelem megnehezíti az illetéktelen behatolást, az elektronikus biztonsági rendszer a betörőt elriasztja, figyelmezteti a környezetet, ha a házban vagy lakásban történik valami. Az elektronikus védelem a betörőnek nem leküzdhetetlen akadály, de kimondottan csökkenti a siker esélyét. Mindenesetre a minőségi mechanikus és elektronikus eszközök kombinációja nagyobb fokú biztonságot garantál. A biztonsági rendszer kiválasztásánál forduljunk olyan szaküzlethez vagy szakvállalathoz, ahol szaktanácsadást is nyújtanak. Választhatunk vezetékes vagy vezeték nélküli rendszert, esetleg ezek kombinációját.
Úgy tartják, a vezetékes rendszer ára elfogadhatóbb, ugyanakkor a szerelés drágább és munkaigényesebb a vezeték nélküliekénél. A kábeleket új építés esetén a vakolatba vagy kábelcsatornába helyezik, az utóbbi rontja a belső tér látványát. A teljesen vezeték nélküli változatot berendezett épületben, vagy a vezetékes rendszer továbbfejlesztéseként ajánlják.
Az elektronikus épületvédelem olcsó, könnyen beépíthető
Ennek szerelése kevésbé költséges és egyszerűbb, valamint az üzemeltetés is olcsó. Költözéskor a berendezést le lehet szerelni és magunkkal lehet vinni. A végegységekbe akkumulátorok kellenek, amelyeket időről időre cserélni kell. A gyakorlatban a biztonsági rendszerek többségét hibrid rendszerekkel oldják meg. Ez azt jelenti, hogy kábeleket ott helyeznek el, ahol nem zavaró a látványuk, másutt vezeték nélküli elemeket használnak.
Általánosan elmondható, hogy egy ilyen rendszer tulajdonképpen egy építőkockarendszer, amelynek részei:
A lakás műszaki helységében elhelyezett központ, továbbá az előszobában elhelyezett működtető billentyűzet, különböző érzékelők, amelyek érzékelik az objektumban mozgó személyeket, ablaknyitást, üvegtörést. Az érzékelők adatait a központ kiértékeli és szükség esetén a beállítás szerint elindítja a belső és külső riasztót vagy a telefonos üzenetküldőt. A hangjelzés elriasztja az elkövetőt és informálja a környezetet, a telefonos üzenetküldő pedig a tulajdonost és/vagy a távfelügyeletet értesíti az objektum megtámadásáról.
Tehát ha nem akarunk rácsos ablakokat ajtókat vagy nagy üvegfelületeket biztonsági fóliával ellátni, szerezzünk be minőségi elektronikus biztonsági berendezéseket, amelyek valamelyik őrzővédő rendszerbe kapcsolhatók. Az elektronikus biztonsági és jelzőrendszert az épület típusa szerint válasszuk ki. A lakásokat többnyire elég a bejárati ajtóba épített mozgásérzékelőkkel biztosítani vagy térfigyelőt az előszobában elhelyezni. Családi házban vagy földszinti lakásokban a megfigyelt tartomány kiterjesztése függ az épület rendeltetésétől. Fontos védeni az összes ablakos helyiséget a földszinten és az összes nagy üvegfelületes helyiségeket.
- Hogyan fessünk biztonságosan?
- Tűzijáték otthoni biztonságos használata
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az elektronikus épületvédelem központja
Az elektronikus védelmi rendszerek nem annyira drágák, mint azt sok ember gondolja. Egy kisvárosi, harmadik emeleti panellakás védelmi rendszerének értéke biztosan más lesz, mint egy nagyvárosi luxusvilláé.
Minden védelmi rendszer „agya” a központ. A központ az érzékelőkből és az irányító berendezésekből érkező minden jelet kiértékel, majd ezek elemzése alapján, a beállított programmal összhangban határoz a riasztásról. A központ lehetővé teszi a ház vagy lakás több zónára osztását, amelyekbe néhány érzékelőt telepíthetünk. A központ billentyűzettel működtethető, de a központot a kódoló billentyűzettől elkülönítve kell elhelyezni úgy, hogy ne legyen szem előtt. A billentyűzet közvetlenül a bejárat mellett helyezkedik el.
A korszerű elektronikus védelmi rendszerek a pinkód bebillentyűzésével vagy a távirányító gombjának megnyomásával kapcsolhatók ki. Mindkét rendszer biztonságos. A kódmegadás lehetőségét hagyományosan néhány kísérletre korlátozzák, különben a riasztás beindul. A távirányítónál viszont egy ún. úszó átviteli kódot alkalmaznak, amely teljesen lehetetlenné teszi a másolását.
A ház elektronikus védelmének részei a külső szirénák, amelyek elriasztják az elkövetőt, és értesítik a tulajdonost és a környezetet az épület megtámadásáról
További lehetőség a rendszervezérléshez az érintés nélküli RFID kártya, amely hasonló a bankkártyákhoz, vagy a különböző alakú RFID adathordozók. Ezeket egyszerűen a billentyűzethez vagy a leolvasóhoz tartjuk és aktiválják a beállított funkciót, például a védelem be- és kikapcsolását, ajtónyitást stb.
Megfigyelőberendezések
A mechanikus és az elektronikus védelem mellett a kamerarendszerek is biztonságot adnak. A nagy beszerzési költségek miatt az otthonokban régebben ezek nem terjedtek el, az utóbbi időben azonban a piac már elérhető áron kínál családiház tulajdonosoknak is megfelelő kamerarendszereket. Ezek több elemből álló, gyakran CCTV-nek (Close Circuit TeleVision, azaz zártkörű televíziós rendszer) nevezett együttesek, amelyek kamerákkal figyelik meg a kijelölt tereket.
A kamerából a kép feldolgozásra és továbbításra kerül más berendezésekbe, amelyekkel követik, kiértékelik és tárolják a képi információkat. A felvétel ezután váratlan események esetén felvilágosításra vagy bizonyítékul szolgálhat. A kamerának ezenfelül eredményes visszatartó lélektani hatása van a betörőre vagy a vandálokra. A megléte tehát alapvető a megelőzésben.
Más tulajdonságuk szerint a kamerarendszerek két alapvető csoportra oszthatók: analóg rendszerekre és digitális rendszerekre. A kamerarendszerek a legegyszerűbb változattól akár 64 kamerát számítógéppel működtető rendszerig terjednek. A kameratípusok különböznek nem csak a feldolgozott kép minőségében, hanem fokozott ellenállású burkolataikban is, amelyek a rongálok támadásainak is ellenállnak. Kamerarendszer kiválasztásánál olyan elemeket részesítsünk előnyben, amelyek képfeldolgozási és jeltovábbítási módja megfelel a megfigyelt objektum nagyságának, az időjárási feltételeknek, valamint az anyagi lehetőségeinknek is.
Az összes kritérium alapján egyértelműen el kell döntenünk, hogy célunkhoz az analóg vagy az IP (Internet Protocol) technika alkalmas, fekete-fehér vagy színes kamerák infrával (éjszakai látásmóddal), állítható optikával, vagy előnyösebb videóból a képet mágneskártyán a számítógépbe áttenni vagy a videófelvevő merevlemezére tölteni.
Üvegtörés-érzékelővel kombinált mozgásérzékelő. Sarokba vagy sík felületre helyezhető kivitelben kapható
A legkorszerűbb technika digitális kamerája lehetővé teszi a megfigyelést és a csúcsminőségű rögzítést éjjel és nappal is
A lakásbetörés megfigyelésére egyszerű megoldás a kompakt, saját belsőmemóriás biztonsági kamera, amelyet a bejárati ajtó mellé szerelhetünk fel. A kamera automatikusan elindítja a felvételt, ha a képmezőben mozgást érzékel. A kép menüben beállíthatjuk a képek megkülönböztetését és a másodpercenkénti felvételek számát. Azt is beállíthatjuk, hogy megtelt memória esetén felül akarjuk-e írni a régi felvételeket az újakkal. Családi házakban elsősorban egyszerűbb megoldásokkal találkozhatunk, ámbár nagyobb terület lefedésére több kamerára van szükség.
Kamerarendszerek árai
Árban a fekete-fehér kompakt kamerarendszerek a legkedvezőbbek, amelyek a képátvitelen kívül kétirányú beszélgetést is lehetővé tesznek. A miniatűr kamerák kitűnnek nagy érzékenységükkel. Még rossz fényviszonyok között is éles képet adnak és érzékeny mikrofonjuk van, amelyet szükség esetén ki is lehet kapcsolni. További lehetőséget – szín és nagyobb felbontás -nyújtanak a kompakt színes kamerarendszerek, ezek többe kerülnek. A kamerákhoz biztonságtechnikai érzékelők is csatlakoztathatók, például mozgásérzékelők. Az adott kamera érzékelője a riasztás aktiválása mellett átkapcsol a monitorra. így nem csak figyelmeztetni lehet az objektum őrzőjét vagy más személyeket, de a helyzetet egyidejűleg meg lehet jeleníteni a monitor képernyőjén.
Távfelügyelet
A kamerarendszer kiterjesztett funkciója lehet a távfelügyelet. A kompakt kamerarendszer egységes, telefonvonalon képet és hangot, illetve riasztó- és irányítójeleket továbbít a személyi számítógépnek. A tulajdonos így képes távolról, szükség esetén a munkahelyéről vagy akár nyaralás közben követni, hogy mi történik otthon. Amennyiben egy családi házban intelligens kamerarendszer kiépítését tervezzük, vásároljunk IP kamerákat. A digitális kamerarendszer vezetéken vagy vezeték nélküli eszközökön keresztüli (WiFi) digitális képtovábbítással működik.
Jó tanács
IP kamerák
Ennek köszönhetően minden egyes kamera külön is elérhető, tetszőleges számítógépről vagy az interneten keresztül. A digitális kamerák, IP kamerák drágábbak, de a hosszabb távon megtérülnek. Az IP kamerák olyan funkciókat tesznek lehetővé, amelyek az analóg kamerákkal nem érhetők el (digitalizáció, képtömörítés, érzékelés és intelligens működtetés). Az analóg kamerákkal összehasonlítva sokkal jobb képet adnak, gyakorlatilag kizárják a képhibákat. Ezenkívül nagyobb területet képesek figyelni, így egy IP kamera helyettesíthet néhány hagyományost.
Adatátviteli biztonság
Az IP kamerák alkalmazásakor az adatátvitel is sokkal biztonságosabb, mint analóg kamerák használata esetén. Az IP kamerák intelligens kamerák, előre beállított szabályok szerint önállóan képesek reagálni. A digitális átvitel, a több jogosultsági szint lehetővé teszi az IP digitális kamera képei, hangok és egyéb funkciók védelmét, a csak előre meghatározott helyről való hozzáférés beállításával vagy az adatok átkódolásával. így biztosítani lehet, hogy az IP kamera az illetéktelen személyeknek hozzáférhetetlen legyen.
A digitális rendszereknek az analóghoz képest egyszerűbb a kezelésük. Ez leginkább a Windows környezetű szoftver-vezérlés eredménye, ami a kamerarendszerek egyszerű és gyors kezelését kínálja. A különleges keresőszűrők lehetővé teszik különböző képsorozatok nagyon rövid idő alatti megkeresését. A jelentett eseményt el lehet menteni digitális adathordozóra, például CD-re. Az említett analóg kamerarendszerek régebbi típusú rendszereket képviselnek, amelyek zárt televízióhálózaton alapulnak.
Analóg kamerarendszer működése, hátrányai
Az analóg kamerarendszer speciális koaxiális kábeleket használ az analóg jelek átvitelére. A PAL szabvány szerinti analóg átvitel miatt a kép korlátozott felbontású, ami a gyakorlatban elmosódott, sokszor fekete-fehér képet jelent, amely nem képes a részleteket megjeleníteni.
A kamerákhoz biztonságtechnikai érzékelők, például mozgásérzékelők is csatlakoztathatók
Az analóg kamerarendszernek hátránya továbbá a szükséges felvételek megkeresése a szalagon. Gyakran felvételek hosszú sorát kell átnézni, amíg megtaláljuk a keresett eseményt. Az analóg felvételen már nem lehet a minőséget tovább javítani (fényerő, kontraszt, nagyítás). Másik oldalról az analóg kamerarendszer olcsóbb, éppen a régebbi rögzítési technológia miatt.
Videó-kaputelefonok
A megfigyelőrendszerhez a videó-kaputelefon is hozzátartozik. Ez a bejárat vagy kapu előtt álló látogató személyes kapcsolat nélküli vizuális ellenőrzésére szolgál. Amennyiben a látogatót be szeretnénk engedni, távolról is kinyithatjuk az ajtót. A videó-kaputelefont a házon belüli kommunikációra is használhatjuk.
A csengőgomb megnyomása után hangjelzés jelzi a vendég érkezését, ezzel egy időben a kívül elhelyezett kamera elkezdi átvinni a képet a telefon kijelzőjére. A „nyitás” gomb megnyomásával jelet küldünk az ajtó zárszerkezetébe beépített relének, és így beengedjük a vendéget.