Társasházak, családi házak, lakások biztonságának meghatározása
Az otthonok, lakások és a vagyon biztosítása a bűnözés növekedése és a természeti elemek mind gyakoribb rombolása miatt nagyon aktuális probléma. Az otthonok teljes körű védelme több részből áll. Többnyire csak a lakás bejárati ajtajára összpontosítunk. Bár ez az ablakokkal együtt a lakás leggyengébb eleme, de csupán a biztonsági ajtó akkor sem elegendő, ha emeleti lakásban lakunk. Erőszakos behatolás szempontjából a földszinti vagy első emeleti lakásoknál számításba jönnek az ablakok és az erkélyajtók is.
A hívatlan látogatók elleni védelmen kívül a lakástulajdonosnak gondolnia kell a tűz elleni védelemre, ezért legyen otthon legalább egy tűzoltó készülék, ennél több védelmet adnak a füstérzékelők, amelyek figyelmeztetnek a tűzre, mielőtt az nagyobb károkat okozna.
Minden lakástulajdonosnak fontosak az épület közös terei, amelyeket szintén védeni kell a rongálok és más illetéktelen személyek ellen. Mindenekelőtt a bejárati helyiségek biztonsági megoldásairól van szó, amelyek a régebbi házakban a régi szerkezetű bejárati ajtók cseréjét igénylik, valamint elektromágneses zárak, kiegészítők felszerelését, beléptető rendszer létesítését, vésznyitó gomb elhelyezését és egyéb kiegészítő funkciókat. A vandalizmus tárgya gyakran a postaláda és a felvonó, ezek védelmére szintén számtalan megoldás létezik.
Statisztikák
Az utóbbi évek statisztikái szerint a társasházak nem csak a lakótelep névtelenségében meghúzódó tolvajoknak jelentenek vonzerőt, de színhelyei is az anyagi kárt okozó tüzeknek, amelyek sajnos olykor emberi életet is követelnek. Ezért a lakó-és egyéb helyiségek építési előírásaiban alapvető kötelezettség a tűzszakaszok kialakítása, valamint szerepel benne a tűzoltó berendezések ellenőrzése, a menekülési útvonalak átjárhatóságának fenntartása és az általánosan érvényes építési és tűzvédelmi előírások betartása.
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Mitől olyan trendi a loft lakás?
- Hogyan fessünk biztonságosan?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tulajdonosok felelőssége
Az otthon védelme szempontjából a legnehezebb helyzetben valószínűleg a családi házak tulajdonosai vannak, akiknek minden oldalról védeni kell a házat a behatolás ellen. A családi házban általában több bejárat is van: a főbejáraton kívül kerti bejárat, garázsajtó, műhelybejárat, amelyek védelme a bejárati ajtó védelmével azonos szintű kell, hogy legyen. Ezeken kívül az ablakok, az erkély- és teraszajtók biztonsági szempontból mind érzékeny pontok.
Gondolniuk kell a viharok, a jégeső, az erős szelek – és ha vízfolyás mellett fekszik otthonuk -, a kiöntések és az árvizek hatására is. A családi ház tulajdonosának saját felelőssége, hogy milyen mértékben és milyen veszély ellen tesz megelőző intézkedéseket, eltérően a társasházak tulajdonosainak közösségétől, ahol némely biztonsági intézkedést a társasház biztonsága érdekében jogszabály ír elő. A bűnözés világméretű erősödése nyugtalanító, ezért születnek átfogó tervek, amelyek célja a bűnözés és károkozás csökkentése.
Európai szinten ezt a problémát a CPTED-projekt (Crime Prevention Through Environmental Design) oldja meg, ami környezettervezés általi bűnmegelőzést jelent. E projekt alapelveinek teljesítésében fő szerepet az építészek játsszák, akiknek a környezetünk – lakótelepek, városrészek – tervezése során már az első lépéstől nagyobb figyelmet kell szentelniük a biztonságra és a biztonságérzet megteremtésére. Fontos megfelelően, fizikailag vagy jelképesen elválasztani a privát és a közösségi tereket, hasonlóan a veszélyes helyiségeket, láthatóságot és áttekinthetőséget létrehozni, elkerülni a sötét zugok, zsákutcák kialakulását, valamint megfelelően világítani a közösségi tereket.
Példa: a magas kerítés mennyire véd?
Álljunk meg egy pillanatra biztonsági szempontból az áttekinthetőség és láthatóság alapelvénél, mert ez a mi jelenlegi társasházainknál és családi házainknál egyáltalán nem érvényesül. Vegyük például a családi házak erődítményre emlékeztető kerítéseit. Az ilyen „várfalak” tulajdonosai úgy érezhetik, hogy vagyonuk védve van. A valóságban a magas, masszív kerítések a nem kívánt látogatókat védik, akiknek nem okoz gondot átmászni a kerítésen, majd ezután kívülről láthatatlanul, zavartalanul leküzdhetik a további akadályokat, amelyeket a ház bejárati ajtói, ablakai jelentenek.
A biztonsági ajtó önmagában nem véd a betöréstől
Az egyáltalán nem számít, hogy ezek biztonsági kivitelűek, mivel a kerítés védelmében elegendő idejük van a betörésre. Az nem valószínű, hogy olyan bejáraton akarnának behatolni, amelyet az utca mindkét oldaláról jól lehet látni. Ebben a kérdésben sok társasház bejárata hasonló helyzetben van, mivel ezek mélyen a homlokzatba vannak süllyesztve, így ideálisak egy éjszakai behatoláshoz. Az olyan bejárati ajtók előtt, amelyek minden oldalról jól láthatók, a bűnözőknek elmegy a kedvük a betöréstől.
A biztonságos környezet kialakítása nem csak az építészek feladata. Ez a különböző szakmák és egy sor szervezet együttműködését igényli, valamint a lakókét is. Ezzel az együttműködéssel, amely Európa számos országában népszerű, mi még csak ismerkedünk és amíg gyakorlattá válik, addig mindenkinek magának kell gondoskodnia a biztonságról.