Nyílásáthidalók, vasbeton födémgerenda (Leier termékei)
Az alábbiakban ismertetésre kerülő áthidalók felhasználását a gyártó elsősorban lakóépületeknél javasolja, de alkalmazható minden olyan helyen, ahol ezt a műszaki paraméterek lehetővé teszik.
A nyílásáthidalók kialakítása
A nyílásáthidalók kialakítása a hazai gyakorlatban eddig megszokottaktól eltérő. Könnyűbeton anyagú, 25 cm hosszú, 2,5 cm falvastagságú „U” keresztmetszetű elemek egymás mellé helyezésével és – üzembe egyszerre történő – kibetonozásával készül. Kibetonozás előtt kerülnek elhelyezésre az áthidalóba szükséges acélbetétek is. Válaszfalba történő beépítésére mutat példát a 165. ábra.
165. Ábra: Áthidaló beépítése válaszfalba.
Az alapelem hosszából következik, hogy az áthidalók hossza a 25 cm többszöröse. Az ilyen módon kialakított áthidalók legfeljebb 210 cm-es nyílás áthidalására alkalmasak. Alapkövetelmény, hogy mindkét oldalon az áthidalók felfekvése legalább 12,5 cm legyen. Külső főfalba történő beépítésére mutat példát a 166. ábra.
- Épülethatároló szerkezetek a hőszigetelésben
- Vasbeton felületek helyreállítása
- Fagerenda repedéseinek kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
166. Ábra: Főfal, áthidaló, födém, koszorú és tető kialakítása.
Az áthidalók paraméterei és beépítési szabályai:
- A fentiekben közölt határnyomatékoknál nagyobb igénybevételek esetén az áthidaló felett elhelyezkedő vasbeton koszorút kell áthidalóként méretezni, amely tervező feladata.
- A megerősítés megtervezésén kívül is ajánlatos – a biztonság javára – az alábbi pótvasak elhelyezése az áthidaló feletti koszorúban:
60-150 cm nyílás esetéri: 2 db ᴓ12 (B 60.40.);
150-210 cm nyílás esetén: 2 db ᴓ14 (B 60.40.). (Ez a vasmennyiség általában elegendő a megerősítéshez. A megtervezés tulajdonképpen az ilyen kialakítás statikai ellenőrzésével történhet.) - Az áthidalók legkisebb felfekvési hossza mindkét oldalon legalább 12,5-12,5 cm.
- 120 cm-nél nagyobb nyílásszélesség esetén az áthidalókat középen alá kell támasztani, a koszorú megszilárdulásáig (21 nap).
- Beépítéskor az áthidalókat H 25 jelű habarcsba kell fektetni az alátámasztások helyén.
Külső – 30 cm vastagságú – főfalakba történő beépítés esetén a két áthidaló közötti 6 cm-es résbe polisztirol habtábla hőszigetelést kell elhelyezni, melynek takarásába kell a nyílászárót utólag beépíteni. A belső falazatnál a beépítés helyét ki kell betonozni, amelybe 1 db ᴓ14-es betonacélt kell elhelyezni az alsó szakaszon.
Ablak és ajtó nyíláskeretének kialakítása
Az ablakok nyíláskeretének kialakításánál (167. ábra) az ablak mindkét oldalán a falazást falvégszerűen kell lezárni, természetesen a nyílászáró szélességi méretének megfelelően. A szokásos 90 cm-es parapet magasság 4 sor felfalazása (4*23,5=94 cm) után képezhető, egy sor párhuzamos futó helyzetű kisméretű tégla ráfalazásával, és 10 cm vastag padlószerkezet figyelembevételével. A kisméretű tégla két párhuzamosan futó sora közé hőszigetelő réteget kell készíteni. A nyíláskeret feletti áthidalás kialakításánál szintén szükség van a kisméretű tégla alkalmazására a felfekvés kialakításánál és az áthidalás feletti kiegyenlítésnél.
167. Ábra: Ablak nyíláskeretének kialakítása. 1 Általános falazóelem. 2 Sarokképző elem végeleme. 3 Kiegészítő elem rövid felező eleme. 4 2 db 150/12/15 cm áthidaló közötte hőszig. 5 Kisméretű tégla aláfalazáshoz. 6 Kisméretű tégla közötte hőszigetelés.
Az alkalmazható áthidaló a válaszfallaphoz hasonlóan szintén Leier termék, magassága 15 cm, hosszúsági mérete 1,20-3,30 m közötti lehet. Az „A” és „AD” jelű áthidalók a 25 ill. 29 cm-es magassággal alkalmazhatók, de a kisméretű tégla kiegyenlítő szerepére itt is szükség van.
A leírt szerkezeti megoldások pontos és szakszerű megvalósítást igényelnek. Az ajtók nyíláskeretének a kialakítása hasonlóképpen történhet, a 210 cm-es szokásos magassági méret azonban csak az áthidaló alatt teszi szükségessé az aláfalazást. Az áthidaló fölé még két sor Habisol falazóelem beépítésére van szükség, erre kerülhet a födém és koszorú szerkezete.
Az előregyártott vasbeton födémgerenda
A mesterfödém kialakítását tekintve egy félkész (168. ábra) födémgerenda. A födémgerenda alsó részére támaszkodnak fel a béléselemek, és a béléselemek közötti rész kibetonozásával alakul ki a teljes födémszerkezet. Az így gyártott födémelemeknek az a nagy előnyük, hogy a mozgatásuk viszonylag egyszerűen elvégezhető, nincs szükség darura. A mesterfödém gerendát betonacél gerendarács felhasználásával gyártják.
168. Ábra: Mestergerenda kialakítása.
A betonacél gerendarácsot hegesztőroboton állítják elő, az alsó övét hidegen húzott bordás acélból, a felső övét egy „U” keresztmetszetűre hajlított szalagacélból, az alsó és felső öv acéljait összekötő diagonálok anyaga hidegen húzott, sima felületű betonacél. A húzott öv betonacéljai a gerenda teljes hosszában végighaladnak. A gerenda alsó öve ugyancsak végighaladó pótvasalással kiegészíthető, ehhez az MSZ 339 számú szabvány szerinti B 60.40 hengerelt bordás betonacélt alkalmaznak. Az előre-gyártás során csak a gerendarács húzott övének betoncéljait veszi körül a beton, ezáltal alakul ki a gerenda betontalpa.
A betontalp szilárdsága az MSZ 4719 számú szabvány szerint C 20 betonszilárdsági osztály követelményeinek felel meg. A betontalp névleges mérettől az eltérés 4 % lehet, azt a korlátozást figyelembe véve, hogy az eltérés az 5 mm értéket nem haladja meg.
Béléstestek
Az MSZ 10798/2 számú szabvány szerinti EB 60-19 jelű üreges beton födémbéléstest, valamint a Leier MF-1 műszaki feltétel szerinti mB jelű üreges beton födémbéléstestek alkalmazhatók.
Keresztirányú vasalás
Keresztirányú vasalásként – minden födémváltozatnál – a gerendákra (169. ábra) merőlegesen, folyóméterenként 4 db, legalább 5 mm átmérőjű, az MSZ 339 számú szabvány szerinti B 38.24 jelű sima betonacélt helyeznek el. A keresztirányú vasalás betonacéljai a koszorúba bekötnek. A betonacélok a falak felett is folyamatosan áthaladnak.
169. Ábra: Keresztirányú vasalás.
Keresztgerenda
Keresztgerenda (170. ábra) abban az esetben készül, amennyiben a falköz mérete meghaladja a 6 métert a födém középvonalában, vagy annak közelében helyezkedik el. A vasaláshoz az MSZ 339 számú szabvány szerinti B 60.40 jelű bordás betonacélt használják. A keresztgerendában elhelyezett négy betonacél mind egyforma keresztmetszetű.
170. Ábra: Keresztgerenda.
A betonacélok átmérője a mesterfödém gerenda húzott övében lévő betonacél átmérőjével megegyező méretű. A keresztgerenda teljes hosszában vasalt, és betonacéljai a koszorúba is bekötnek.
Bekötővasalás
A vasbetongerendák felfekvésénél az MSZ 15022 számú szabványban előírt 0,2 MH negatív nyomatéki teherbírást bekötő betonacélokkal biztosítják. A bekötővas a födémmezőbe a falköz 1/6-ával nyúlik be.
A vasaláshoz az MSZ 339 számú szabvány szerinti B 60.40 jelű bordás betonacélt használják. A bekötővas (171. ábra) felülete a födémmező vasalásának 1/5-e.
171. Ábra: Bekötővasalás.