Kertfal és támfal építése
A kertfalak rendeltetése az elkerítés, a zaj és a belátás elleni védekezés is, míg a támfalaké a tereplépcsők kialakítása.
1. lépés
A habarccsal készített kertfalaknak nagyon stabilnak kell lenniük, ezért azok minden esetben a fagymentes mélységig (fagyhatárig) lenyúló sávalapra kerülnek. Víz nem hatolhat be a falba, nehogy ott megfagyva károkat okozzon. Szabadon álló falakat csak meghatározott magasságig szabad építeni. Ajánlatos ezért legalább 24 cm falvastagságot és nehezebb építőanyagokat választani A magasabb falak stabilitásáról külön is gondoskodni kell, pl. falpillérekbe való bekötéssel.
A hosszabb falak megrepedését csak úgy lehet csaknem biztosan megakadályozni, hogy kb. 5 m-enként az alapon és a falon is végigfutó tágulási hézagokat iktatunk be, amelyeket speciális profilokkal zárhatunk le.
2. lépés
A vakolt fal rendszerint normál falazóelemekből és vízzáró lefedésből áll. Ebben az esetben a falazáshoz elegendő a mészcement habarcs.
A betonalap kiemelkedhet a talaj felszíne fölé. Nedvességre érzékeny falazóelemeknél az alap és a fal közé szigetelésként a habarcsba bitumenes lemezt teríthetünk. Vakolóhabarcsnak megfelel a mészcement habarcs, a lábazat közvetlen környezetében (50 cm magasságig) alkalmazzunk cementhabarcsot. A kertfalakat természetesen megfelelő falazóelemekből, pl. égetett agyag vagy mészhomok téglából, vakolatlan kivitelben is elkészíthetjük. A vakolatlan fal is betonlábazaton áll, de legalább szivárgó kavicsréteggel kell megóvni a talajjal való közvetlen érintkezéstől.
3. lépés
A lefedések megakadályozzák, hogy a habarccsal épített falakban károkat okozzon az eső és a fagy. Fontos, hogy legalább enyhén lejtsenek, és a csepegőéi legalább 5 cm-re ugorjon előre a faltól.
A falak lefedésére sokféle lehetőség kínálkozik: bádoglemez, terméskő, tégla vagy betonlap, különböző tetőcserepek vagy hullámlemezek. Ha erősebb lejtést akarunk kialakítani, célszerű kifalazni a fal lejtős részét kisebb méretű téglákkal. Az összes említett lefedő elemet bőséges habarcságyba fektetjük, a nedvszívó termékeket előzőleg jól nedvesítsük be. A hullámlemezeket és a bádoglefedést erre való speciális csavarokkal is rögzítsük.
4. lépés
A habarccsal falazott terméskő falak alá is megfelelő sávalapot kell készíteni. Terméskövet durva fejtett kő formájában vagy különböző mértékben megmunkálva vásárolhatunk. A terméskövet kalapáccsal, vésővel és speciális szerszámokkal lehet megmunkálni, a munka nehézsége és időszükséglete az anyagtól és a kívánt végeredménytől függ. Mindezekről tájékozódjunk vásárláskor.
A nagyon pontosan megmunkált terméskővel a falazóelemekhez hasonlóan lehet dolgozni. A szabálytalan fejtett kőből épült falazatnál tartsuk be a következő alapszabályokat: Az állóhézagokat eltolva helyezzük el, egyetlen állóhézag sem húzódhat kettőnél több soron át. A falazáshoz olyan kemény habarcsot használjunk, hogy azt a nagyobb, nehezebb kövek se nyomják ki a fugákból. Az ilyen köveket faékekkel is rögzítsük, ezeket később el kell távolítani. A hézagok vastagsága az anyagtól függ. A falazáshoz cementhabarcsot használjunk. A fal szélessége fejtett kőből épült falnál legalább 40 cm legyen.
Először a sarokköveket, majd a jól egymáshoz illesztett tömbökből álló első sort rakjuk le egy legalább 2,5 cm vastag habarcságyba. A kőtömböket lehetőleg úgy rakjuk le, hogy sík oldaluk legyen felfelé és enyhén lejtsenek a fal középvonala irányában. Szabályos távolságokban helyezzünk el a fal egész szélességén átmenő átkötő köveket. A fal magját hézagmentesen töltsük ki kis kődarabokkal és habarccsal. A fal felületén mutatkozó kisebb hézagokba kalapáccsal verjünk be kisebb kődarabokat vagy kőékeket. A fugákat a falazással párhuzamosan töltsük ki és nedves ecsettel simítsuk el.
5. lépés
A szárazon rakott falak a talajon, vagy – a jobb vízelvezetéshez -15 cm magas homokrétegen állnak. Ezeket aránylag szélesre kell készíteni, pl. 1 m magassághoz 50 cm vastagság szükséges. A legalsó sor nagyméretű kövekből áll. Egy új sorban először mindig a külső elemeket rakjuk helyre, majd töltsük ki a fal magját.
A kődarabokat a fal középvonala felé lejtéssel helyezzük el, így a fal felfelé vékonyodik, azaz 1 m-enként kb. 5-10 cm-rel karcsúbbá válik. Az állóhézagokat minél sűrűbben toljuk el egymástól. A hézagokba kalapáccsal verjünk be kőékeket és kődarabokat, a nagyméretű kőtömbök mindig jól feküdjenek fel és ne billegjenek. A falat lehetőleg szabályos külsejű kődarabokkal fedjük le.
6. lépés
Az alacsonyabb támfalakat alap nélkül is falazhatjuk vagy akár szárazon rakott falként is elkészíthetjük. A támfalak külső oldala enyhén lejtsen kifelé. A magasabb tereplépcsőket azonban vasbeton falakkal kell kialakítani. A csak egyik oldalukon földdel feltöltött támfalaknál meg kell oldani, hogy a nedvesség el tudjon szivárogni, pl. a fal mögötti rész kavicsos feltöltésével vagy szivárgónyílások készítésével.