Ha a régi ereszcsatorna kilyukadt – ki lehet javítani
A régi ereszcsatorna javítása, foltozása kimondottan fáradságos művelet, és az eredmény gyakran nem lesz kielégítő, mert végül is csak fércmunkát végezhetünk.
Karbantartás
Helyesebb, ha a csatornát kellően karbantartjuk, úgy, hogy ne hibásodhassék meg. Ehhez viszont az szükséges, hogy
- az új horganylemez csatornát belül bitumen vagy horganyfehér mázolással lássuk el. Ezáltal lényegesen csökken a korrózió, amit főként a kéntartalmú füstgáz okoz. A horganylemez ereszcsatorna élettartama jó néhány évvel megnő a mázolás következtében. A vörösréz és a műanyag csatornát nem kell mázolni;
- az ereszcsatornát rendszeresen tisztogassuk ( ábra). A homok- és levéllerakódások alatt a nedvesség hosszú ideig megmarad, ami elősegíti a korróziót;
- vigyázzunk a létra odatámasztásával. Különösen a régebbi műanyag csatornák, amelyek a napsugárzás következtében ridegekké, törékenyekké válnak, sérülhetnek meg ezáltal. A fémcsatornák könnyen behorpadnak a létra nyomására, ami esztétikai szempontból sem kedvező;
- új építkezés esetén vagy a régi csatornák kicserélésekor ügyeljünk arra, hogy a csatorna hőmérséklet-változáskor minden további nélkül kitágulhasson vagy összehúzódhasson, mert a 15 m-nél hosszabb, tágulási hézag nélküli csatornák rendszerint meghibásodnak.
195. ábra.
- Sérült bútor: lyukak, repedések és karcok javítása
- Esőcsatorna – Hol folyik el a csapadékvíz?
- Csöpög az eresz? Így javítsuk meg!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
196. ábra: Szivárgás egy régi csatorna forrasztásán keresztül.
A horganylemez ereszcsatornák javítása
A régi horganylemez csatornák forrasztását a fém korróziója nehezíti. Kellemetlenek a festék- vagy kátrányrárakódások is, amelyeket a forrasztási helyekről előzőleg teljesen el kell távolítani. A tisztításhoz háromszögletű fémhántolót, durva dörzs-vásznat vagy acélforgácsot használjunk (l. a 129. ábrát). Forrasztáshoz a bádogos a különféle forrasztószerek helyett általában hígított sósavat használ, amelynek még felülettisztító hatása is van.
Gyakran azonban mindezeknek a segédeszközöknek az ellenére sem sikerül az összes varratot összeforrasztani, és „kontár” javítgatásokhoz kell folyamodni. A kisebb tömítetlenségeket szilikonnal permetezhetjük be, de a nagyobb lyukakat ajánlatos egy szilikonnal beragasztott lemezdarabbal kifoltozni, vagy (bár ez is kontármunka, még ha bádogos csinálja is) bitumennel bekent alufóliával tömíteni.
A műanyag ereszcsatornák javítása
A műanyag ereszcsatornák többnyire valamivel egyszerűbben javíthatók. A sérült részeket kifűrészelhetjük és két összekötő elemmel egy új, odaillő csatornadarabot helyezhetünk be a helyére. A kis lyukakat beragasztott csatornadarabbal foltozhatjuk ki, mert a PVC-t különleges ragasztóval jól lehet ragasztani.
A lefolyócsövek javítása
A lefolyócsöveket rendszerint nem érdemes javítani, mert viszonylag csekély munkával ki lehet cserélni őket. A megrongálódott darabot fémfűrésszel egyszerűen csak kivágjuk és új lefolyócsődarabbal pótoljuk.
197. ábra: Ha a csatornát forrasztással már nem lehet megjavítani, akkor „fusizni” kell: szilikonnal egy horganylemez sávot kell a lyukakra ragasztani.
198. ábra: Ugyanezt az eredményt érhetjük el azzal a bitumenes ragasztószalaggal is, amelyet az építőanyag-kereskedésekben lehet kapni.
199. ábra: Ha egy régi ereszcsatorna lehajlik, a víz átömlik a peremén. Először kíséreljük meg a csatornát kissé felnyomni és úgy megigazítani. Ha ez nem sikerül, akkor helyezzünk a csatorna és a csatornatartók alá néhány lemezcsíkot, hogy a csatorna magasabbra kerüljön.
200. ábra. Fontos a rendszeres tisztogatás, mert a piszok elősegíti a korróziót. Segítségünkre lehet a tisztításhoz egy magunk készítette kaparó.