A vázas építési mód faháznál
A vázas építési mód ismertetőjegyei a teherviselő vázat adó függőleges oszlopok és vízszintes gerendák. A rendszer a középkori faépítkezéssel rokon, és ha a ház külső burkolás nélkül épült, akkor a váz jól megvizsgálható.
Az ácsüzemben pontosan méretre vágott vázfákat a helyszínen szerelik komplett favázzá.
Mintegy 30 évvel ezelőtt, amikor fiatal építészek saját házuk, majd a szélesebb, a fa-építéstől megszállott rétegek számára a rendszert újra felfedezték, a szárfás építmény névre keresztelték. Ezt a fogalmat a favázas építésre a mai napig használják és ebben van is némi igazságuk, hiszen a függőleges oszlopok gyakran az emeletek fölé nyúlnak, és ezeket az ácsok szaknyelvén szárfáknak nevezik. Aki azonban a rendszert pontosan szeretné meghatározni, a vázas építést mint főfogalmat és a szárfás építést mint ennek a rendszernek a leggyakrabban alkalmazott építési alfaját kell megneveznie.
Szoros rokonság
A rendszer közvetlen leszármazottja a középkori favázas épületeknek, melyet a 70-es években erősen hangsúlyoztak is. A látszó faelemeket sötétbarnára vagy feketére festették, pácolták, míg a rácsozat osztásközei fehérek voltak.
- A 12 leggyakoribb festékhiba oka és megoldása
- Faház festés titka 8 lépésben! [SZAKÉRTŐ] ‘2021
- Faszerkezetek károsodásai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jelentős formai megkülönböztető jegyként említhetjük a modern favázas épületek minden díszítőelemet nélkülöző famegmunkálását és az oszlopok nagy léptékű, akár 5 méteres távolságú kiosztását. Ilyen megoldást már a középkori ácsmesterek is alkalmaztak például tanácstermek vagy csarnokok kialakításánál, bár igen erős tölgyfagerendákra volt szükségük a megfelelő teherbíró képesség biztosítására.
Manapság tölgyfa helyett rétegelt és ragasztott faszerkezetet alkalmaznak. Ezt a nagyszerű terméket a fenyő fűrészáru szárításával, gyalulásával és az egyes rétegek teljes felületükön történő összeragasztásával állítják elő. így készítenek nagy hosszúságú és nagy keresztmetszetű építőelemeket. Készülhetnek a favázas rendszer építéséhez szükséges egyenes kivitelben, de nagy távolságok áthidalásához vagy csarnokszerkezetekhez az elengedhetetlen ívelt formában is.
A favázas építési rendszernél a ragasztott tartókat csak a teherviselő szerkezeti rész kialakítására használják. A kiegészítő szerkezeti elemek, mint például a tetőszerkezet gerendái és szarufái, hagyományos építési fagerendákból készülnek. A favázas rendszerű házakat tervezhetik és építhetik hagyományos tömör fából vagy rétegelt faszerkezetből, de a tartók keresztmetszeti mérete és fesztávja az anyagtól függően változik.
Könnyű és erős
Amint belépünk egy favázas rendszerrel épített házba, a kilátszó faszerkezet figyelmünket azonnal leköti. A fa könnyedsége és ereje szinte érezhető. Az erős vázszerkezet azonban, merevítés nélkül nem lenne képes ellenállni az időszakosan érő szélterhelésének. A merevítés itt épp úgy szükséges mint a keretes és a paneles építési rendszereknél. A faváznál ezt a fontos szerepet átlós irányú gyámfák, acél fe-szítőrudak, vagy az oldalnyomásnak ellenálló épületrészek, például lépcsőház, falak, födémek, látják el. Mindez nagyon hasonlít a középkori konstrukciós megoldásokhoz.
A favázas épület vázkitöltő anyaga tulajdonképpen nem lát el teherhordó funkciót. így a fal kitöltése tetszés szerint tervezhető, vagy akár teljesen elhagyható. Ugyanez érvényes a födémekre is. A régi házak tulajdonosai tudják, hogy ha a vázszerkezet ép, akkor a vázköz bárhol kitölthető vagy kibontható.
Az építészek és építtetők a modern favázszerkezetes házakban ezt a szabadságot nyújtó tulajdonságot a teherviselő szerkezet láthatóvá tételére használják. Monumentális hatást kelthetnek a nyílt beltéri átmenetek, a felső szintekre nyíló szabad átlátás, és a nagyméretű üvegfelületek.
Kívülről védett
A régebbi építésű faházak külső megjelenésében alkalmazott „látszó váz” elrendezés eltűnőben van, hasonlóképpen az előre nyúló előtetők, a falsíkból kiugró épületrészek és tornácok is. A falazat külső felületének ilyetén történő megtörései egyre kevesebbek és ezzel a problémákat okozó helyek száma is csökken.
A vázszerkezet a zárt homlokzattal vagy faborítással burkolt külső fal tulajdonképpeni felületével kerül eltakarásra. Ez a fa védelme és hő-technikai szempontok miatt szükséges. A teherhordó szerkezet így az időjárás közvetlen hatásától védett. A fahomlokzat alá a vázat szél ellen védő faborítás, és hőszigetelés kerül.
Ennek a háznak kívülről is jól látható tartószerkezetéből az építési technológia könnyen megállapítható.
A hőszigetelést a fakeretes és fapaneles rendszerekhez hasonlóan a faszerkezet vázközeiben helyezik el. Szintén hasonló a többletszigetelések elhelyezése és a belső téri gipszalapú, paneles belsőburkolat is. A látszó szerkezet mindkét, az előzőekben leírt rendszerbe jól integrálható. Mivel a különböző építési rendszerek sok közös tulajdonságot mutatnak, és egyes szerkezeti részeik a favázas rendszernél jól alkalmazhatók, megállapíthatjuk, hogy a favázas házépítési rendszer különleges igények és egyéni elképzelések megvalósítására ideális.
Különleges tudnivalók
Az az ember, aki egy ház különlegességet kíván magának felépíttetni, számos olyan építésszel fog találkozni aki már magának épített ilyet. A gyártásért, az építésért, és részben a lebonyolításért az ácsüzem felel. A vázszerkezetes faházkészítés területén, a harminc évvel ezelőttihez képest, számos nagy tapasztalatú szakipari cég dolgozik. Vannak olyan előre gyártott házat kínáló cégek, melyek teljesen erre a területre specializálták magukat.
A fát legelőször az ács méretre vágja, majd az építéshez megmunkálja. Ezt nevezik ácszsargonban bokrétaünnepnek. A megmunkálásra sokszor elektronikusan vezérelt gépeket használnak, melyek a szükséges adatokat a konstrukció elkészítéséhez használt CAD* programból veszik. Az előregyártás a modern emelőgépek segítségével tovább fejlődik, így teljes vázrészek egy darabban történő elkészítése válik lehetővé.
A vázszerkezetes épületek, a többi rendszerhez hasonlóan, a felhasználás célját tekintve szabadon alkalmazhatók. Családi és társasházak építtetőinek egy jótanács: Hegyoldali teleknél és ha cölöpre kell a házat építeni, a favázas szerkezetű házak ideálisak.