Homlokzatképzés műgyanta kötőanyagú finom-vakolattal
Meghatározás
A külső esztétikai megjelenés és védelem célját szolgáló több milliméter vastag műgyanta kötőanyagú szemcsés finom vakolat.
A finom vakoló anyag összetételét tekintve, műgyanta kötőanyagot (oldószeres vagy diszperziós típust tartalmaz, töltőanyagként pedig a megjelenés és struktúra biztosítás igényeinek megfelelően különböző szemcseméretű és szemcseszerkezetű ásványi őrleményt. Általában az őrlemény durvább és finomabb szemcseméretű frakcióiból meghatározott arányt képeznek.
Fényálló színező pigment anyagok a jó fedőképességet és az igény szerinti színválasztékot biztosítják. A vakoló anyagok tixotrop, habarcs konzisztenciájú termékek, így egy művelettel több milliméter (2-6 mm) vastag, úgynevezett „finom vakolat” réteg alakítható ki. Az ilyen jellegű vakolatokat részben a felhordási mód, részben a habarcs összetétel alapján csoportosítjuk. Ezek alapján több műgyanta kötőanyagú vakolat típus ismert.
Csoportosítás
Dörzs-vakolatok, meghatározott mennyiségben, azonos méretű, többnyire gömb alakú szemcséket és finomabb töltőanyagokat is tartalmaznak. Simítóval, szórással hordható fel, de a végleges megjelenést kézi simítással, dörzsöléssel adják meg. A dörzsölés irányától függően a vakolat rétegben (körkörös, vízszintes, függőleges stb.) jellegzetes barázdák, kis csatornák, mintázatok alakulnak ki.
Szórt vakolat vegyes szemszerkezetű töltőanyagokat tartalmaz, és a végleges struktúrát a szórással alakítják ki. A töltőanyag szemcseméretétől függően kialakíthatók úgynevezett kapart vakolat hatású homlokzatképzések is.
- Hogyan válasszunk homlokzati hőszigetelést
- Homlokzati szigetelés
- Szerelt homlokzatok: műpala, hátsó szellőzésű polisztirol hőszigetelés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mosott vakolat esetén általában színes kő, márvány zúzalék a töltőanyag, ezért színező pigmentre általában nincs szükség. Az alkalmazott kötőanyag filmjének filmképzés után teljes mértékben víztisztának kell lennie. Kézi módszerrel, simítóval vagy speciális szóróberendezésekkel hordható fel.
Kivitelezés
A műgyanta kötőanyagú finom vakolatképzésnél tűző nap, erős szél, + 5 °C hőmérsékletnél alacsonyabb nem megengedett. Az alapszerkezetek minőségi követelményeire a korábbi alfejezetben megállapítottak az irányadók. Kézi felhordás esetén leginkább rozsdamentes vagy műanyag simítót használnak. Ez a módszer általában a „mosott” típusú vakolatképzésnél alkalmazható. Tekintettel arra, hogy a kézi felhordás munkaigényes, ezért a gépi technológia az elterjedtebb.
A műanyag finom vakolatok szórására újabban az úgynevezett „csigás (csavar) szivattyús” kivitelű készülékek terjedtek el. Az elterjedést az tette indokolttá, hogy ezen típusok folyamatos üzeműek, különösen egybefüggő nagy felületek esetén lehet gazdaságosan alkalmazni. A készülék általában úgy működik, hogy a meghajtott csigás szivattyú a föléje épített tartályból szállítja az anyagot és továbbítja a nyomásálló tömlőn keresztül a szórópisztolyhoz. A csigás szivattyú kopásálló acél-forgó csigából, és álló gumiházból áll. A porlasztáshoz szükséges levegőt (0,5-1,5 m3) perc, 5-7 bar külön légsűrítő berendezés biztosítja.
Csavarszivattyús finom-vakolat szóró berendezéseket már hazánkban is gyártanak (REKORD típust az ÉPGÉP) és több külföldi típus is ismert (pl. WAGNER SP-20, és SP-40, PUTZMEISTER P4E, TURBOSOL őv 10. ábra). Elterjedten használatosak az ún. tölcséres kézi szórópisztolyok is, melyek viszonylagos egyszerűségük, olcsóságuk ellenére nagy teljesítményekre képesek.
Minőségi követelmények
A műanyag-vakolatok vastagsága típusoktól függően általában 2-6 mm. Ilyen vastagságban az alapfelület esetleges egyenetlenségei, egyéb hibái láthatókká válnak, Ül. átütnek. Ezért az alapvakolatok, ill. beton szerkezetek minősége összetétel és felületi simaság tekintetében feltétlenül feleljen meg a meghatározott követelményeknek.
Az elkészített műanyag homlokzati finom-vakolatok az általános minőségi feltételben meghatározott követelményeken kívül az alábbiaknak feleljen meg.
Ezek:
- egyenletes és folytonos vakolat rétegvastagság,
- színhomogenitás a teljes homlokzatfelületen,
- folytonosság, repedés és kihagyás mentesség,
- egyenletes mintázat, struktúra megjelenés,
- csapóesővel szembeni vízzárás,
- öntisztulási hajlam.
Kivitelezési hibák, javítás
A műanyag-vakolat előforduló hibáira, valamint azok okaira, illetve a kijavítás módjaira vonatkozóan a műanyag homlokzatfestésnél közöltek az irányadók. A műanyag vakolat rétegek időszakos felújítását célszerűen a teljes tönkremenetel előtt szükséges betervezni.
A felújítás műveleti sorrendje általában a következő:
- az alapfelületet átvizsgálják, átkaparják,
- esetenkénti hibás helyeket javítják,
- az igény szerinti alapozást (mely lehet oldószeres, mélyalapozó vagy a fedőbevonat hígított változata) készítik el,
- a felső réteget felhordják, mely elvégezhető egy sima, hasonló kötőanyag felépítésű homlokzatfestékkel, szórás útján, ez esetben a műanyagvakolat struktúrája azonos marad, de történhet egy ismételt vakolatréteg felhordással is.