A fürdőszoba kialakítása, tervezése. Hasznos tippek!
A frissítő, reggeli zuhany és a lazító, esti fürdő ma már nem probléma. Minél barátságosabb a fürdőszoba berendezése, annál jobb a hangulatunk. A következőkben bemutatjuk, hogyan rendezhetjük be a kedvezőtlen adottságú helyiségeket, pl. pincét vagy tetőteret.
Ne legyen gond a fürdőszoba kialakítása
A falak és a tető kialakítását tekintsük adottságnak. A gazdaságos és energiatakarékos üzemeltetés legalább olyan fontos szempont, mint a könnyű beépíthetőség és szerelvényezhetőség.A tisztíthatóság nem csak a falak és a burkolatok, hanem a szaniterek és szerelvények esetében is fontos követelmény A kemény víz miatt a vízkő lerakódik a vezetékeken és a csapokon. A vízkő károsítja a falburkolatokat és a szaniter-elemeket is.
A tervezés megkezdése előtt tisztáznunk kell néhány alapvető kérdést. A kiválasztott kád mérete attól függ, hogy mire szánjuk: családi fürdőszobát szeretnénk, vagy a szülőknek, a gyerekeknek és a vendégeknek is külön egységet alakítunk ki. Netán szükségünk van még egy szeparálható szaunára is. Csak fürdőkádat építünk be, vagy tusolót, mosdókagylót,WC-kagylót és bidét is.Vagy esetleg igazi álomfürdőszobát szeretnénk masszázskáddal, szaunával, gőzfürdővel, szoláriummal és tornasarokkal.
A fürdőszoba lakáson belüli elhelyezése számos kérdést vet fel, mint pl. kapcsolat a hálóhelyiséggel, illetve a gardróbszobával; a szerelvények egyszerű eljuttatása, ha egymás mellett vagy egymás alatt szaniter-elemekkel felszerelt helyiségeket tervezünk; kertkapcsolat (szauna, kerti medence); keleti tájolás a frissítő, reggeli fürdőhöz.
- Parketta a fürdőszobában? Ismerd meg hogyan!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- A fürdőszobában is rend a lelke mindennek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Építészeti és műszaki tervezés
Az imént példaként felsorolt szempontokat sokféleségük miatt célszerű pontokba foglalni:
- Víz: vezetékes víz;
- Kútvíz: a WC-öblítéshez, a mosó- és mosogatógéphez, illetve ha ivóvíz minőségű, a mosdókagylóhoz, a zuhanyhoz és a kádhoz;
- Esővíz: csak WC-öblítéshez és a mosógéphez. Ha egyéb célra is szeretnénk használni, költséges tisztítóberendezésre lesz szükségünk. A kút- és esővíz használata esetén dupla vezetéket kell kialakítani, hogy a nem megfelelő minőségű vagy mennyiségű víz esetén lehetőségünk legyen a vezetékes vizet használni. Az akna, a pumpák és a bojler helyének meghatározása;
- Energiaforrás: gáz, olaj, áram, napelem, illetve egyéb alternatív energiaforrások, amelyek hozzájárulnak a környezeti terhelés csökkentéséhez. Központi és helyi melegvíz-ellátás;
- Szellőzés: Megfelelő szellőzőrendszer a fürdőszobában és a WC-ben;
- Szerelési terv: már az alaprajz tervezésénél gondoljunk arra, hogy a vezetékek optimális elhelyezése miatt a konyhát és a szaniter-helyiségeket lehetőleg egymás mellé vagy alá helyezzük el, így költséget takaríthatunk meg. A három réteggel bevont ivóvízvezeték tartós és ellenálló;
- Beépítés a falba vagy szerelés a falra (szárazbeépítés). Ha a szerelési és a műszaki terv időben elkészül, akkor már a falak kialakításánál figyelembe vehető, így a szerelvényezés gyorsabb, tisztább és olcsóbb lesz;
- A falra szerelt berendezési tárgyak előre összeállított tartóelemei garantálják a biztonságos tartást, lehetővé teszik a gyors felszerelést, valamint könnyen és precízen burkolhatok;
- A könnyűszerkezetes építőanyagok megkönnyítik a falazást;
- A vízöblítő tartály elölről vagy fentről kezelhető;
- A tartószerkezetek lehetővé teszik az ún. háromdimenziós beépítést; a teret megosztó vagy a tér közepére elhelyezett berendezési tárgyak pedig a kétoldalú falburkolást.
Játékos tervezés
A katalógusok lapozgatása vagy a szaküzletekben való nézelődés során az a benyomásunk, hogy ott a bútorok és a szaniter-elemek jól érvényesülnek, az elrendezés nagyvonalúnak, elegánsnak tűnik, a saját fürdőszobánk viszont túlzsúfoltnak hat. A fiókok egy része helyhiány miatt nem húzható ki teljes hosszában, a zuhanykabin megközelítéséhez sokkal kisebb hely áll rendelkezésünkre, mint gondoltuk, az ablakot pedig csak egy akrobata tudná kinyitni.
E kellemetlen helyzetek elkerülése végett érdemes a fürdőszoba alaprajzát mondjuk 1:50 arányú kicsinyítésben milliméterpapírra előrajzolni. Ne feledkezzünk meg a kiugró falszakaszokról, a ferde tetőrészekről, a vezetékekről, az ablakokról és az ajtókról sem. A tervezett bútorok és szaniter-elemek kontúrját rajzoljuk elő 1:50 arányú kicsinyítésben vékony kartonra, majd vágjuk körbe. A papírbútorokat és berendezési tárgyakat ezután addig tologassuk ide-oda a milliméterpapíron, míg meg nem találjuk a legoptimálisabb elrendezést.
Mini fürdőszoba
Az építészeti megoldások szempontjából a kis alapterületű fürdőszoba jelenti a legnagyobb kihívást. A szaniter-elemeket gyártó cégek jóvoltából tusolónkat akár 2×2 m2-en is kialakíthatjuk. A titok a sarkok ideális kihasználásában rejlik, amit a negyed körcikkely formájú zuhanykabinok és az átlósan elhelyezhető mosdó- és WC-kagylók tesznek lehetővé. Ha okosan használjuk ki a tér nyújtotta lehetőségeket, mini fürdőszobánkban is maximális komfortot alakíthatunk ki.
4-5,5 m2-en már egy zuhanyzó és egy álomkád is elhelyezhető, ami komfortigényünket maximálisan kielégíti. A legfontosabb alapelvek a következők: világos színek és optimális megvilágítás alkalmazása, valamint a berendezési tárgyak ideális elhelyezése. Pusztán a világos színek használatával optikailag akár 10%-kal is megnövelhetjük a teret. Mivel a bidé napjainkra alapvető higiéniai követelménnyé vált, saját fürdőszobánk kialakításakor se feledkezzünk el róla. A vízvételi forrást a forrázásveszély elkerülése érdekében mindenképpen szereljük fel termosztáttal.
A mosdókagylók és kádak gyártására szakosodott cégek kifejezetten a kis alapterületű fürdőszobák berendezéséhez fejlesztették ki aszimmetrikus formájú szaniter-elemeiket. A geometriai formákat követő kontúroknak, az ergonómiai követelményeknek és a rendelkezésre álló kis terek kívánalmainak a számos variációs lehetőség minden szempontból eleget tesz. Mindezen előnyök mellett az optimális méretű, formájú és elhelyezésű szaniter-elemekkel jelentős mennyiségű vizet és energiát takaríthatunk meg.
3 ötlet mini fürdőszobákhoz
A rajzon látható fürdőszoba kicsi, ám világosan és finoman tagolt, így rendkívül otthonos.
A magas, keskeny polcon elegendő hely jut minden, a fürdőszobában nélkülözhetetlen apróságnak. Az átló mentén beépített WC élettel tölti meg a teret. Annak ellenére, hogy a fürdőszobában sok berendezési tárgyat helyeztünk el, a tér mégsem tűnik zsúfoltnak, kellemes, könnyed benyomást kelt.
Az avantgárd stílus és az élénk színek jól érvényesülnek ezen a kb. 4 m2-nyi területen. Az összhatást a csempe szokatlan forma- és színkombinációja határozza meg. A zuhanyzó fehérrel csempézett, a többi részén pedig a sárga és a vörös dominál.
Fürdőszoba a tetőtérben
Mivel a lakóterület egyre értékesebbé válik, eljött az ideje a padlások lomtalanításának is. A tetőterek lakótérré vagy akár fürdőszobává is átalakíthatók. Ha a fürdőszoba tetőtérben való elhelyezése mellett döntöttünk, rá fogunk jönni e megoldás előnyeire. A nagy felületű tetőablakokon szinte beomlik a fény, a kilátás pedig szintén nagyszerű. Ha a fürdőkádat megfelelően helyezzük el, a kádban való pihenés és relaxálás közben akár a csillagos ég látványában is gyönyörködhetünk.
3 ötlet tetőtéri fürdőszobához
A tér megosztása megnyitotta a teret. A kémény körbefalazása világosan osztja meg a teret, így a helyiség két központját a furdőkád/zuhany-kabin, illetve a mosdókagyló/WC alkotja.
Művészet a fürdőszobában: ezt a modellt a kék, illetve a sárga/vörös színek teszik hatásossá.
Sakk-matt az unalomnak! Lendületes formák, élénk színek, fekete-fehér csempék együttese alkotja a modern, sakktáblára emlékeztető megjelenést.
Hosszú ideig tartotta magát az a nézet, hogy a tetőtér kialakítása és beépítése szükségszerűen statikai problémákat okoz, sok kosszal és kellemetlenséggel jár. Napjainkra ez az „aranyszabály” érvényét vesztette, és a modern szaniter-elemek révén teljesen alaptalanná vált. Immár lehetőség van az elemek szárazbeépítésére, így az építőszekrény-elv segítségével a berendezési tárgyakat helytakarékosan, üzembiztosan, problémamentesen és gyorsan beépíthetjük. A ferde falak alatti teret jól használhatjuk beépített szekrények, polcok, illetve térelválasztó elemek beépítésére anélkül, hogy az összhatásban a ferdeség zavaró lenne.
Fürdőszoba a pincében
A pincében kialakított fürdőszoba nem feltétlenül jelent mostoha körülményeket. Itt éppúgy kialakíthatunk a vendégszobához tartozó elegáns fürdőszobát, mint egy ún. második fürdőszobát zuhanyzóval, amely akár arra is alkalmas, hogy a szaunázás vagy a tornázás után frissítő fürdőt vegyünk benne. Ügyes tervezéssel, valamint a polcok és tároló helyek beépítésével a ferde szögű falakat optikailag és funkcionálisan is merőlegessé tehetjük.
A pincében kialakított fürdőszobák esetében gyakran előfordul, hogy a lefolyóvezeték a vízduzzasztás, vagyis az utcai kanálisfedél szintje alatt helyezkedik el, ami azzal az állandó veszéllyel jár, hogy a pincét bármikor eláraszthatja a víz. Az építőiparnak természetesen erre a problémára is van zseniális megoldása: egy csatlakoztatható, kis méretű és viszonylag kedvező árú készülék, amely a hulladék anyagot közvetlenül a keletkezés helyén felaprítja, és egy 32 mm átmérőjű vezetéken keresztül maradéktalanul eljuttatja a pince tetejébe épített csatornába.