Az egészséges emberi szervezet olyan hőegyensúlyi állapot fenntartására törekszik (akkor érzi jól magát), amikor a szervezetben fejlődő hőenergiája egyenlő a test külső hőveszteségével. A fűtéstechnika rendszereknél ezt az állapotot kellemes hőérzetnek nevezzük.
Az emberi szervezetnek ezt a fajta egyensúlyát külső körülmények gyakran megbonthatják. Előfordulhat, hogy se fűtéssel, se szellőztetéssel nem tudjuk a kellemes hőérzetet biztosítani. Ha például egy nagy üvegezett felület mellett üldögélünk, hiába 24°C a helyiség hőmérséklete, úgy érezzük hogy fázunk.
Testünk ugyanis több hőt sugároz a hideg üvegfelület felé, mint amennyit a belső hőtermeléssel pótolni tudnánk. Megváltozik a hőérzetünk, ha felállunk és elindulunk, mert megnövekszik a hőtermelésünk, és az egyensúly helyreállhat.
Hasonlóan alakul a helyzet egy olyan téli napon, amikor szikrázóan süt a nap. Miért nem fázunk akkor, függetlenül attól, hogy 0°C alatti a hőmérséklet? Nos a napsugárzás a bőrünket melegíti és pótolja szervezetünk hő veszteségét. Intenzív napsugárzás megszűnte után nyomban érezni fogjuk annak hiányát is.
A kellemes hőérzet szempontjából döntő szerepet játszik a páratartalom is. Magasabb páratartalom esetén ugyanis, a „nedvesebb” levegő több hőt von el szervezetünkből, mint a száraz levegő. Ezért fázunk jobban, ha kijövünk a medencéből nyáron és fúj a szél. A nedvesség megnöveli bőrünk hőátadó képességét.
A fűtési rendszer feladata olyan hőállapot biztosítása, melyben a szervezetünk belső hőtermelésének feleslegét a kellemes hőérzet határán belül tartja.
Egy fűtött helyiségben az emberi test hőegyensúlya biztosított, ha megfelelő:
A helyiség levegőjének hőmérséklete: bár a többi három se elhanyagolható, azért ez a legfontosabb tényező a fűtéstechnikában. Ideális helyiséghőmérsékletet választva komfortérzetünk fokozható.
Áramlási sebessége: bőrünk áramlással való hőleadását döntően képes befolyásolni. Ha a légmozgás sebessége nő, arányosan növekszik a bőrünk és a levegő közti hőátadás. Változatlan helyiséghőmérséklet esetén változó hőhatást érhetünk el a légmozgás sebességének változtatásával.
Páratartalma: alacsonyabb páratartalom mellett a hőérzetünk is javulhat, viszont ez túlfűtött helyiségben, ahol magas a páratartalom, szervezetünk fokozott párolgással biztosítja a hőegyensúlyt. Testünk erősebben izzad, rontva ezzel a hőérzetünket.
Határoló felületek hőmérséklete: jelentős mértékben befolyásolhatja hőérzetünket a testünket és a környező felületek közötti sugárzás folytán keletkezett hőcsere is. Ez számunkra jelenthet hőnyereséget, de természetesen hőveszteséget is.
Elvárások a korszerű fűtéssel szemben:
A kellemes hőérzet az adott helyiségben legyen megfelelő.
A fűtendő helyiség relatív nedvességtartalma 40-70% között legyen
A felső és az alsó légréteg között a maximális hőmérséklet-különbség ne legyen több 5-6 °C-nál.
Kicsi legyen a karbantartási igénye, könnyen kezelhető legyen.
Az üzemeltetés költségei alacsonyak legyenek.
Feleljen meg a környezetvédelmi előírásoknak.
A központi fűtési rendszer elemei
Tüzelő berendezés,
Csővezetéki rendszer,
Elzáró- és szabályozó szerelvények,
Biztonsági berendezések,
Hőleadók,
Égéstermék-elvezetés.
5.3 Gravitációs fűtés
Működésük a víz sűrűségkülönbségén alapul. Nézzük meg az alábbi ábrát (5.1. ábra). Egy egyszerű „fűtési rendszert” láthatunk, melyben az egyik szárat melegítjük. A melegítés hatására az adott pontban emelkedik a közeg hőmérséklete.
5.1. ábra. Gravitációs fűtési rendszer működése.
A megnövekedett hőmérsékletű közeg felfelé kezd áramlani, helyébe jobbról hideg víz kerül. Ez a kezdetben hideg víz is melegedni kezd, és szintén felfelé kezd áramlani. Lassan keringés indul meg. A felmelegített közeg idővel lehűl és a másik ágban lefelé kezd áramlani. A keringés addig a pontig tart, amíg a két vízoszlop között hőmérséklet-különbség áll fenn.
Kedvező, ha kicsi ellenállású, nagy átmérőjű csővezetékekbe történik az áramlás.
Éppen ebből adódik a gravitációs fűtés két hátránya:
Nagy méretű kiépített csőhálózat, ami esztétikailag nem megfelelő
Nagy víztartalom miatti fűtési rendszer tehetetlenség.
Mit is jelenthet az, hogy tehetetlenség? Nos, a nagy csőméret, nagy vízterű hőtermelő, hőleadó azt eredményezi, hogy rengeteg víz kering a fűtési rendszerben. Ezt a vízmennyiséget kell felmelegítenie a kazánnak. Ha elkezdődik a fűtési üzem, akkor a fűtővíz hőmérséklete az egész rendszerben ugyanakkora.
Ha beindítjuk a fűtést, a kazán elkezdi melegíteni a fűtővizet. A felmelegedett fűtővíz megkezdi áramlását, és helyébe melegítetlen fűtővíz kerül. A felmelegített fűtővíz, áramlása során folyamatosan veszít hőjéből, egyrészt a csővezetéken keresztül, másrészt a radiátorba kerülve, harmadrészt az előtte „tolt” hideg fűtővíz révén is. A fűtési rendszerben egyre nagyobb mennyiségű meleg fűtővíz keletkezik, a hőleadók viszont még nem érzik ennek hatását.
A felmelegedett fűtővíznek vissza kell érni a hőtermelőbe, hogy elmondhassuk, a teljes fűtési rendszert felmelegítettük. Gravitációs fűtés esetén ez viszonylag lassú folyamat. A cirkuláció már elindult, viszont elég hosszú időnek kell eltelnie ahhoz, hogy minden radiátorfelmelegedjen és maximális hőleadással tudjon üzemelni. Ezért mondjuk azt, hogy a fűtési rendszernek nagy a tehetetlensége.
Éppen ebből kifolyólag nem célszerű rövidebb időre leállítani a rendszert, mert sokkal nagyobb veszteséget érhetünk el vele, mintha folyamatosan üzemelne.
A nagy tehetetlenséget csökkenteni tudjuk, ha kombinált, gravitációs-szivattyús rendszert építünk ki. Kombinált fűtéssel elérhető, hogy -5°C külső hőmérséklet alatt szivattyús fűtésként üzemeljen, e feletti hőmérséklet esetén pedig gravitációsan. A kombinált fűtésű rendszerek csőhálózatának átmérője kisebb, mint a gravitációs rendszerű fűtésé.
A kombinált fűtések esetén viszont problémák merülhetnek fel. A gravitációs fűtés legkedvezőtlenebb áramköre a legtávolabbi, legalsó fűtőtest. A szivattyús fűtés legkedvezőtlenebb áramköre ezzel szemben a legtávolabbi legfelső fűtőtest. Ha gravitációs üzemre határozzuk meg a fűtési rendszerünket, akkor a legtávolabbi, legalsó fűtőtest túlfűtötté válhat.
Azonban ha szivattyús fűtésű üzemként méretezzük le, ugyanez a fűtőtest alulfűtött lehet, azaz nem kap kellő mennyiségű fűtővizet. Ennek elkerülésére célszerűbb inkább gravitációs üzemre méretezni a hálózatot, csökkentett terhelésre, de a fűtőtesteket a legnagyobb hőleadásra. Ugyan a fűtőfelület gravitációs üzemben nagyobb, mint a szükséges, de szivattyús üzemben elég nagy a felületünk, hogy a kívánt hőt leadhassuk.
Szivattyús fűtés
A szivattyús fűtések előnye, hogy a víz áramlását a beépített cirkulációs szivattyú biztosítja, és a nyomáskülönbségnek köszönhetően legyőzi a fűtési kör ellenállását.
További előnyei:
Nincs szükség nagy csőátmérőkre. A fűtési előremenő- és visszatérő vezetéket akár a falban is lehet vezetni, ezáltal rejtve marad.
Jobban szabályozhatók.
A kisebb átmérőjű csővezetékben az áramlási sebesség nagyobb lehet, tehát a fűtési rendszert hamarabb fel lehet fűteni. Viszont a fűtővíz sebességét túlzottan megnövelni nem szabad, hiszen áramlási zajokat eredményezhet.
A szivattyús fűtések hátránya hogy:
Folyamatos villamosenergia-költséggel kell számolni, valamint komoly felügyeletet igényel.
Abban az esetben, ha áramkimaradás következik be, a fűtési rendszer leáll.
Korábban olyan szivattyúk voltak forgalomban, amiket kizárólag csak a visszatérő vezetékbe voltak beépíthetőek. A korszerű szivattyúk a 110 °C-ot is elviselik, ezáltal beépíthetőek az előremenő vezetékbe is.
Nyitott és zárt tágulási tartállyal szerelt szivattyús fűtési rendszer nyomásviszonyai
Ha a rendszernyomáshoz viszonyítunk, akkor az áramlási irányra nézve, a szivattyú nyomócsonkjánál túlnyomás, a szívócsonkjánál pedig szívás alakul ki. A tágulási tartály (legyen az akár nyitott, akár zárt) fűtési rendszerhez való csatlakozási pontjánál az úgynevezett nullpont alakul ki. Ebben a pontban a rendszer nyomása állandónak tekinthető, a szivattyú működtetésétől függetlenül. Nyitott tartálynál a tágulási tartály vízszintje, zárt tartálynál pedig annak nyomása határozza meg.
Az ábrákon látható, hogy a bal oldalinál, amikor a szivattyú még nem üzemel mindkét csővezetékben, a vízszint ugyanakkora. Amikor bekapcsoljuk a szivattyút a nyomócsonk oldalán növekszik a vízszint, a szívó oldalon pedig csökken. (5.2. ábra)
5.2. ábra. Szintmagasság-változás a szivattyú bekapcsolását követően.
A két vízszint egy bizonyos magasságnál megállapodik. A kettő közötti távolság a szivattyú üresjárati emelőmagassága, más szóval a szivattyú nulla vízszállításához tartozó emelőmagasság.
Ha egy nyitott tartályt helyeznénk az egyik oldalra és bekapcsolnánk a szivattyút azt vennénk észre, hogy a csőben megnő a vízszint, a tartályban szinte változatlan marad. Valóban a nagy felület, nagy térfogat mellett minimális mértékű a szintcsökkenés. Ezért is hívják a tágulási tartály csatlakozási pontját a rendszer hidraulikai „0″ pontjának. (5.3. ábra)
5.3. ábra. Szintmagasság-változás a tágulási tartály helyzetének a függvényében. a. Szivattyú kikapcsolt állapotban. b. Szivattyú bekapcsolt állapotban, tágulási tartály a szívócsonk közelében. c. Szivattyú bekapcsolt állapotban, tágulási tartály a nyomócsonk közelében.
A tágulási vezetéket a fűtési rendszer visszatérő vezetékéhez csatlakoztatják, de a szivattyú beépítési helye a tágulási vezetékhez képest nagyban változtatja a fűtési rendszer nyomásviszonyát. Az alábbi ábrákból kiderül az, hogy hogyan befolyásolhatja a fűtési rendszer nyomását a szivattyú helye a tágulási vezetékhez képest. (5.4. ábra-5.9. ábra).
5.4. ábra. Nyomott rendszerű szivattyús fűtési rendszer kialakítása.
Már most le kell szögezni, hogy a fűtési rendszerben lévő nyomásváltozásokat a hálózat elemeinek áramlási ellenállása határozza meg. Egyértelmű, hogy minden résznek a fűtési rendszerben (legyen az csővezeték, szerelvény, hőtermelő, hőleadó stb.) más-más az ellenállása.
Minél több irányt kell megtennie az áramló közegnek, annál több ellenállásba „ütközik”. Ez az érték egy csővezetékben kisebb, míg a radiátorban a hőtermelőben lényegesen nagyobb.
Nyitott fűtési rendszer nyomásviszonya
Szivattyú a hőtermelő és a tágulási vezeték között.
Tételezzük fel azt az esetet, hogy a kazán előtti és utáni szerelvényeket véletlenül elzárták. A szivattyú bekapcsolását követően a „fűtési rendszer” a kazánból, a biztonsági vezetékből, a nyitott tágulási tartályból, a tágulási vezetékből és a szivattyúból áll (5.4. ábra).
Ha a hurok túl alacsony, akkor áramlás indulhat meg a tartály és a kazán között. (Áramlás közben levegő kerül a fűtési rendszerbe, növelve a korróziós károk kialakulását.) Akkora hurkot kell készíteni, ami nagyobb, mint a szivattyú üresjárati emelőmagassága (hiszen a szivattyú annál magasabbra nem tud szállítani). Éppen ezért célszerű a hurkot a következő méretre venni: 1,2xHü.
Nyitott szerelvények mellett vizsgáljuk meg a fűtési rendszert (5.5. ábra).
5.5. ábra. Nyitott fűtési rendszer sematikus ábrája (nyomott rendszer).
A szivattyú nyomócsonkjától kezdve a tágulási vezeték csatlakozási pontjáig a nyomás a nyugalmihoz képest nagyobb. A tágulási tartály a rendszer hidraulikai „0″ pontja, ezt ne felejtsük el!
A tágulási vezeték csatlakozási pontja és a szivattyú szívócsonkja között a nyomás a nyugalmihoz képest kisebb. Látható, hogy az egész rendszerben nyomásemelkedést mérhetünk, ha a tágulási vezeték csatlakozási pontja közel van a szivattyú szívócsonkjához.
Ezeket a fűtési rendszereket nyomott rendszernek hívják. Definíció szerint: nyomott rendszerű a szivattyús fűtési rendszer ha a tágulási vezeték a szivattyú szívócsonkjának közelében lett beépítve.
Egyszerűsített fűtési rendszer
Nézzük meg az alábbi egyszerűsített fűtési rendszert (5.6. ábra)! A fűtési körben egy hőtermelő, egy hőleadó, a tágulási tartály, egy szivattyú és persze szerelvények találhatók (az ábrán a fűtési körben szereplő összes berendezés egy szinten helyezkedik el). Az ábra a rendszer nyomásváltozását tartalmazza, természetesen nem léptékhelyesen, hanem közelítő értékekkel. További egyszerűsítés, hogy a be- és a kilépési pontokat egyetlen pontba helyezzük.
A kazánnál a nyomás annyival lesz kisebb a szivattyú nyomócsonkjánál lévő nyomásnál, mint amennyi a szivattyú és a kazán közötti szakasz ellenállásának legyőzésére felhasznált szivattyú nyomás. (5.6. ábra)
5.6. ábra. Nyomás alakulása a szivattyú nyomócsonkja és a kazán között.
Tovább haladva, a kazán és a hőleadó között, az áramlási ellenállás tovább csökkenti a felhasználható szivattyú nyomást, (5.7. ábra). Nyomás alakulása a kazán és a hőleadó között.) de a tágulási vezeték csatlakozási pontjáig még mindig túlnyomásról beszélünk. A tágulási vezeték és a szivattyú szívócsonkja között lesz nyomáscsökkenés. (5.8. ábra). Nyomás alakulása a „0″ pont és a szivattyú szívócsonkja között.)
5.7. ábra. Nyomás alakulása a kazán és a hőleadó között.