„Állatkert” a gyerekszobában (állatfigurák, díszek)
A kislányok és kisfiúk körében egyaránt osztatlan sikert aratnak az állatfigurákkal díszített szobák, legyen szó háziállatokról, kiskutyákról vagy éppen egzotikus teremtményekről. Ezeknek az az előnyük is megvan, hogy kicsi és nagyobb gyerekek szobájába egyaránt illenek, és ha ilyen dekorációt választunk, kevésbé van megkötve a kezünk. Nem kell egy adott stílushoz vagy színhez ragaszkodnunk, és könnyebben megtaláljuk a szükséges kiegészítőket.
A berendezés kiválasztása
Válasszunk egy nekünk tetsző mintás tapétát vagy lakástextilt, ami alapja lesz a kiegészítőknek. Persze egy állatfigurákkal díszített szobában nemcsak állatmintás és halvány színű holmik jöhetnek szóba – bátran vegyítsünk előbbiekkel merészebb, csíkos, pöttyös, virágmintás vagy éppen betűkkel díszített darabokat!
Kombináljuk a különféle állatfigurákat!
Vágjuk ki papírból az állatfigurát, majd fessük be matt vinil emulziós festékkel (latexfesték) vagy akrilfestékkel, és ragasszuk a kívánt helyre. Ragasztás helyett használhatunk tépőzárat is, így könnyebben leszedhetjük a figurákat, ha csemeténk megunná a házi állatkertet.
Egyszerűbb figurákat lombfűrésszel mi magunk is kivághatunk vékony farostlemezből vagy MDF lemezből. Az állatfigurák nemcsak a bútorokon, de a falakon, ajtókon is jól mutatnak. Sablonként is használhatjuk ezeket, ha meg akarjuk ismételni a mintát a falon, vagy a párnákat szeretnénk textilből kivágott mintákkal díszíteni.
Ötletek:
- Ha a festett minták mellett döntünk, készítsünk a falon körbefutó szegélyt. Pl. a falat fessük be sárga alapszínre, majd festőszalaggal kijelölve a minták körvonalait készítsünk sötétzöld festékkel cikcakkmintát, mintegy zöld legelőt imitálva. Az i-re a pontot MDF lemezből kivágott állat- és virágmotívumokkal tehetjük fel.
- Nagyon kicsi gyerekeknél érdemes halványkék és akvamarin színeket alkalmazni. Ne feledjük, hogy a pici gyerekek az erős színek helyett inkább a formákra és textúrákra reagálnak, ezért az ő szobájukban érdemes tapintásra csábító anyagokat és textúráit felületeket alkalmazni. Használjunk sok fehér és krémszínű, esetleg halványsárga elemet – így kellemesen hívogatóvá és megnyugtatóvá varázsoljuk a szobát.
- Nagyobb gyerekek szobájában már alkalmazhatjuk az erősebb sárga és vörös színeket – ezek különösen illenek az egzotikus teremtményekkel díszített környezetbe. Csíkos és pöttyös minták utalhatnak a vadállatok bundájára, a harsány zöldek pedig felidézik a dzsungel hangulatát.
- Szegélyek és mintás tapéta helyett használhatunk csoportokban elhelyezett, nagyméretű, állat alakú öntapadós matricákat is, amelyeket négyszögletes formában vagy sorba rakva, szegélyként helyezünk el. Ha kedveljük az egyszerűbb rajzolatú mintákat, érdemes ezt a megoldást választani.
Hordozható palatábla
Biztosan nem bánjuk majd, hogy csemeténk krétával rajzolgat állatfigurákat, ha mindezt ezen a praktikus, kerekeken gördülő rajztáblán teszi. Elkészítéséhez szükségünk lesz egy darab MDF lemezre, amelyet a kívánt méretre és formára vágatunk.
A lemez felületét finoman csiszoljuk meg (a műveletet jól szellőző helyiségben végezzük, és közben viseljünk védőmaszkot), alapozzuk a megfelelő alapozóval, majd speciális, palatábla készítéséhez való festékkel fessük be. Csavarozzunk rá négy masszív bútorgörgőt. Ha megelégszünk egy fix rajztáblával is, a speciális festéket használhatjuk az ajtólap egy darabján vagy az íróasztal lapján is.
Egyszerű mozgóka készítése
A legegyszerűbb módja eme játék elkészítésének, ha egy párnázott vállfát használunk hozzá alapnak.
Lépések:
- Szalaggal lógassunk le a vállfáról apró plüss-állatokat. Mi magunk is varrhatunk figurákat színes filcből. Ha inkább kör alakú mozgókát szeretnénk, vállfa helyett használjunk egy fagyűrűt. A gyűrűt tekerjük körbe textildarabbal, és csak ezután erősítsük hozzá a szalagra kötött játékokat.
- A mozgókát masszív kampóval erősítsük a mennyezethez. Ügyeljünk rá, hogy a kisebb gyerekek semmiképpen ne tudják azt elérni. Ez különösen fontos, ha a mozgóka kiságy fölé kerül.
Mintakeverés
Ha erőteljes alapszínt választunk a szoba berendezésekor, pl. sötétkéket, szobánk könnyen túl sötétnek tűnhet majd. Ennek elkerülésére helyezzünk el sok fehér vagy krémszínű kiegészítőt, bútordarabot, így világosabbá tehetjük a környezetet. Keverjünk különféle mintázatú darabokat, amelyeknél közös a háttér színe; ezzel a módszerrel szintén elkerülhetjük, hogy nyomasztó legyen az alapszín.
Érdemes lehet még egy kiegészítő színt (pl. sötét rózsaszín vagy ezüst) feltenni néhány jól megválasztott részleten, így szintén lazíthatunk kissé a szigorúan egyszínű környezeten. Bár a képen a látványt a jópofa kiskutyák uralják, a tapéta semleges pöttyös mintájú, így azt akkor sem kell lecserélni, ha később más mintázatú lakástextilekkel rendezzük be a szobát.
Állati kiegészítők
„Állatkertünket” az állatokat ábrázoló részletekkel, kiegészítőkkel keltjük életre:
- Tegyünk a falra állatokat ábrázoló posztereket, vagy rajzoltassuk le a gyerekekkel kedvenc állataikat, és az elkészült műalkotást tegyük ki a falra. Állatokat ábrázoló képeslapokat, posztereket pl. ajándékboltokban szerezhetünk be. Ha kissé finomítani szeretnénk a részleteken, keretezzünk be egy darab állatfigurás tapétát vagy textilt.
- A sima, egyszínű bútorokat is díszíthetjük állatfigurákkal, stencilezés vagy nyomdázás technikával. A figurákat komódfiókokat, székeket vagy lámpaernyőket egyaránt díszíthetjük ezekkel a figurákkal. Az azonos figurák ismétlése egységessé teszi a képet.
- A mozgókák különösen jól mutatnak élénk színű vagy csillogó felületű figurákkal. Érdemes ezeket ablak közelében elhelyezni, így a legkisebb fuvallatra mozgásba jönnek.
- Az olyan kiegészítők, mint parafa falitáblák vagy fali kampók felteszik az i-re a pontot. Fessünk vagy stencilezéssel készítsünk állatfigurákat a falra, a kampót pedig úgy helyezzük el, hogy az lesz a figura orra vagy éppen lába.