Mire figyeljünk az ablakok kialakításánál gyerekszobában?
Ablakokkal kapcsolatban egy gyerekszobában a legfontosabb alapszabály: minél praktikusabb, annál jobb! Allergia szempontjából az a legjobb megoldás, ha egyszerű belső textilárnyékolót vagy római árnyékolót (raffroló) választunk. Ha különlegesebb összhatást szeretnénk, ezeket kombináljuk kisebb kiegészítő textildarabbal vagy rövid kis díszfüggönnyel.
Ötletek a függönyökhöz:
- Könnyen tisztható, lehetőleg mosható textíliát válasszunk. Ha saját magunk varrjuk a függönyt, ügyeljünk rá, hogy az esetleges szegélyek, rojtok és egyéb rávarrt elemek a mosásban vagy tisztításnál hasonlóan viselkednek.
- A túl vékony anyagok helyett lehetőleg válasszunk vastagabb, nehezebb anyagokat (vásznat vagy közepesen vastag pamutot).
- Kicsi gyerekeknél fontos szempont, hogy a függönnyel tökéletesen el tudjuk sötétíteni a szobát.
- Érdemes készen egy egyszerűbb függönyt beszerezni, majd azt egyedivé tenni pl. rávarrt szegéllyel, színes mintákkal vagy szalagokkal.
- Fontos, hogy a karnist és a függönyt erősen rögzítsük, hogy a helyén maradjon akkor is, ha a kicsik rácsimpaszkodnak. A függönyzsinórokat lehetőleg ne érhessék el a gyerekek (tekerjük azokat az ablakkeret felénél elhelyezett kampó köré).
Fontos, hogy kisebb gyerekek szobájában könnyen tisztítható és strapabíró textíliákat válasszunk.
Tervezzünk rolót!
Az egyszerű, fehér vászonból készült roló a legtöbb összeállításhoz illik. A képen látható változatot két szalaggal díszítettük, amelyeken visszaköszönnek a szoba színei; ez a megoldás kicsit idősebb gyerekeknél kiváló.
- Vintage, klasszikus, kockás? A legszebb gyermektapéták közül válogattunk!
- Pompázzon zöld színben nappalink!
- Frissítő menta
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A kisebb gyerekek szobája legyen a lehető legvidámabb. Ehhez rajzolhatunk pl. szabad kézzel, textilfilccel vagy textilfestékkel mintákat egy egyszerű vászonrolóra. Válasszunk egyszerű, a szoba többi elemével harmonizáló mintát, amelynek rajzolását először papíron gyakoroljunk. Jó választás lehet egy egyszerű virágmotívum, állatfigura vagy betűk.
Egyszerű sötétítő készítése
Ezt az egyszerű sötétítőfüggönyt (kép fent) nagyon könnyen és gyorsan elkészíthetjük, és mivel tökéletesen illeszkedik az ablakmélyedésbe, biztosan kizárja a zavaró fényt, amikor éppen aludni szeretne a gyerek. Emellett anyagtakarékos kialakítás, és további kiegészítő függönyökkel is kombinálható. Rögzítésére egyszerű csőszegecseket (ringli) használunk.
Lépések:
- Mérjük meg az ablaknyílás méretét, a kapott értékekhez adjunk hozzá 5-5 cm-t a ráhagyásnak, így megkapjuk a szükséges textildarab méretét.
- Szabjuk ki a függönyt és szegjük be a széleit, majd vasaljuk át az anyagot.
- A függöny szegélyébe üssük be egymástól egyenlő távolságban a csőszegecseket. Szegecselőfogóval nyomjuk őket össze.
- Ceruzával jelöljük meg az ablakkereten a ringlik helyét. Verjük be a szegeket vagy csavarjuk be a csavarokat, ellenőrizve közben, hogy biztosan a megfelelő helyre kerültek-e.
- Akasszuk a helyére a függönyt. A függöny felhajtásával egyszerűen akasszuk az alsó ringliket is a szegekre vagy a kiálló csavarokra.
Zsinórok és szalagok. Ez a függöny (kép fent) jól mutat egy tengerészmotívumokkal díszített szobában, ha azonban még inkább tengerészjelleget szeretnénk adni a függönynek, a ringliken áthúzott vastag zsinórral vagy szalaggal rögzíthetjük oda a függönyt. A zsinórt varrógéppel varrjuk erősen hozzá a függönyhöz. Díszíthetjük azonban a függönyünket rátétes mintákkal is. Használhatunk a díszítéshez felvasalható motívumokat (virágok, csónakok, űrhajók stb.). A legjobb, ha ezeket a szegélyek mentén helyezzük el, így akkor is látszanak, amikor felhajtjuk a függönyt.
Játékbolt a gyerekszobában, gyakorlati kivitelezése
A készen vásárolt sima, fehér függönyből igazi különlegesség lesz a rávarrt, színes anyagból készült zsebeknek és a bennük tartott játékoknak köszönhetően.
Magát a függönyt házilag is elkészíthetjük maradék anyagból. A színes rátétekhez felhasználhatunk anyagmaradékokat, keverhetjük a különböző mintákat. Sőt, a patchwork-jelleg a többi lakástextilen (pl. párna) is visszaköszönhet: akár még patchwork faliképet is készíthetünk!
Lépések:
- Készítsük el a zsebeket. Az anyagból a zseb kívánt méreténél körben 1 cm-rel nagyobb darabokat vágjunk ki a ráhagyáshoz. Különböző méretű és mintájú zsebeket készítsünk, így lesz igazán érdekes az összhatás.
- Hajtsuk be körben az 1 cm ráhagyást és vasaljuk le.
- A zseb felső részén varrjuk vissza a ráhagyást.
- Terítsük a függönyt vízszintes felületre, majd gombostűvel tűzzük a helyükre a zsebeket, végül kézzel vagy varrógéppel (utóbbi egyenletesebb öltéseket készít) varrjuk fel őket.
Az anyag kiválasztása. Többféle anyagot társítsunk, így izgalmasabb lesz az összhatás. Arra azonban ügyeljünk, hogy a zsebek anyaga vékonyabb legyen a függönyénél, különben azok lógni fognak. Azt se feledjük, hogy a zsebek nem bírják el a nehezebb játékokat.
Fátyolszövet függöny. Ha élénkebb színű vagy mintázatú függönyanyagot választunk, a zsebeket készítsük egyszínű pamut fátyolszövetből. Esetleg szalagokat vagy szegélycsíkokat is rávarrhatunk a függönyre.