Fiúknak: járművek és építkezés, képregényhősök a gyerekszobában
Járművek és építkezés
A kicsiket teljesen lenyűgözi a teherautók és daruk látványa, és ami nekünk csak egy poros és rendetlen építési területnek tűnik, azt ők elbűvölve csodálják. A következőkben bemutatunk néhány egyszerű fogást, amellyel elkészíthetjük a gyerekek érdeklődésnek megfelelő környezetet.
Kombináljuk a mintákat!
A falra festett teherautók vagy a különféle szerszámokkal díszített ágynemű megmozgatja a kicsik fantáziáját, akik előszeretettel képzelik magukat a teherautó kormányfülkéjébe.
A vörös és kék mintázatú szobában az ágy melletti éjjeliszekrény színe is harmonizál a többi elemével.
Ez a stílus nagyszerűen illik a közlekedési eszközöket csodáló gyerekek ízlésvilágához. Válasszunk vidám, kontrasztos színeket (pl. vörös és kék), és a bútorokat is fessük olyan színűre, hogy illeszkedjenek az ágyneműhöz és a függönyökhöz. A képet a sok-sok játék teszi teljessé, így aztán alakítsunk ki elegendő helyet, ahol ezeket közszemlére tehetjük.
Ipari jellegű színvilág
Ehhez a stílushoz az élénk, harsány színek (pl. sárga, vörös) illenek legjobban. Az építkezések világát felidézhetjük kisméretű védősisakok, építkezéseken alkalmazott figyelmeztető feliratok (ilyeneket a barkácsáruházakban, szaküzletekben szerezhetünk) és a raktárakra emlékeztető nyitott polcrendszerek, amelyeken kényelmesen elférnek a kedvenc játékautók. A képen az egyik falat vörös-fehér sávokkal emeltük ki, az építkezések helyszínén használt védőszalagot pedig a faelemek sárga-fekete színeivel való festésével idéztük fel.
Falra festett teherautó
Egy ilyen alkotás a járműrajongó gyerekek vágyainak netovábbja. Készítése is egyszerű, ha ismerünk néhány hasznos trükköt. Olyan képet válasszunk, amely főleg egyenes vonalakból és derékszögekből áll, mert ezt festés előtt könnyen felrajzolhatjuk a falra. Ha van némi rajzkészségünk, vonalzóval egy mintául használt kép alapján további segítség nélkül is felrajzolhatjuk a járművet a falra.
Óvatosabbak azonban ehhez használjanak diavetítőt. Ennél a módszernél vetítsük a mintát a falra, állítsuk be a kívánt méretre, majd ceruzával rajzoljuk körbe a körvonalakat. Ezután fessük ki a felületeket. Felülről lefelé haladva dolgozzunk. Először a nagyobb felületeket fessük ki, ezután jöhetnek a kisebb részletek. Használjunk akrilfestéket. Ha nem vagyunk elégedettek valamelyik részlettel, fessük át. Amikor megszáradt a műalkotásunk, kenjük be a felületet színtelen akrillakkal.
A harsány színekkel készült falikép nagyon látványos – válasszunk élénk, erős színeket.
Képregényhősök
Még az idősebb gyerekek is szeretik megosztani a szobájukat egy kedvenc képregény- vagy mozi hőssel. Könnyű dolgunk van, ha az adott figurával díszített ágyneműt készen be tudjuk szerezni, de további részletekkel is gazdagíthatjuk a szobát.
Ügyes részletek
Azt mindenki egyből észre veszi, ha a Pókember karja feltűnik az ajtólapon – az ilyen tréfás részletek biztos nagyon tetszenek majd a nagyobb gyerekeknek!
Ha ügyesen festünk, elég, ha a figura körvonalait egy kép alapján kijelöljük az ajtón. Ha kevésbé vagyunk magabiztosak, fénymásolóval nagyítsuk az adott részletet a kívánt méretre, és azt sablonként használva készítsük el az ábrát.
Élénkvörös ágynemű
Ha élénk színű (pl. vörös-fekete, Pókember-mintás) ágyneműt választunk, igyekezzünk leegyszerűsíteni a helyiség színösszeállítását. Esetünkben a falat semleges színűre festettük, a modern, lámpák és bútorok pedig jól kiegészítik a lakástextilek harsányságát.
A vörös és fekete szín megjelenhet pl. vörös színű képkereteken, vagy a két színt kombináló párnákon, tárolódobozokon vagy egyéb kiegészítőkön. A vörös fekete mintás szőnyeg vagy vörös szegélyű roló teljessé teszi a képet.
Asztal képregénnyel (elkészítése)
Az itt bemutatott darab a szalvétatechnika egyszerű változata; nagyméretű képregény lapokból készül. Válasszuk ki csemeténk kedvenc képregényhősét, és az azzal díszített asztalnak biztosan sikere lesz!
Nagyobb gyerekek szívesen besegítenek a munkába, sőt, esetleg teljesen önállóan is képesek elkészíteni az asztalt.
Lépések:
- Szedjük szét a képregényújságokat; egyes lapokat hagyjunk meg egészben, másokat tépjünk ketté vagy négyfelé. Készíthetünk szabályos vágásokat vagy szabálytalan, tépett éleket.
- Ecsettel vonjuk be az asztal egy kis felületét PVA ragasztóval, majd ragasszunk rá néhány lapot. Ismételjük meg a műveletet, kis szakaszonként az egész felületet befedve.
- Amikor elkészültünk művünkkel, fixáljuk a felületet úgy, hogy bevonjuk vízzel hígított PVA ragasztóval (egy rész vízhez adjunk kb. három rész ragasztót). Hagyjuk megszáradni az asztalt.
ÖNTAPADÓS MATRICÁK. Ha egyszerűbb asztalt szeretnénk, díszítsük a felületet matricákkal. Kisebb gyerekeknél ez egyszerű és gyors módja annak, hogy kedvenc figurájukkal ékesítsük a bútordarabot. Ragasztáshoz a felület tiszta és száraz legyen (érdemes azt esetleg finoman megcsiszolni, majd áttörölni nedves szivaccsal). Amikor helyükre kerültek a matricák, vonjuk be a felületet egy réteg hígított PVA ragasztóval.
ÖTLET. Bár esetünkben régi képregényújságokat használtunk, ezeket azonban helyettesíthetjük tetszés szerint sci-fi, sport vagy éppen lovasújságokkal, de akár még családi fotókat is választhatunk. Ragasztás előtt ellenőrizzük, hogy tiszta és kellően sima-e az asztal felülete. Az is lehet, hogy a lábak csupaszon maradnak, és csak az asztallapot borítjuk be. Hasonló módszerrel dobozokat vagy éppen fa tükörkeretet is díszíthetünk.