Hogyan frissítsük fel a gyerekszobát?
A gyerekek gyorsan nőnek, így aztán a vidám állatfarmra vagy éppen tündérmesére emlékeztető tapétát hamar gyerekesnek találják. Szinte még időnk sincs hozzászokni ehhez a felnőttes hozzáálláshoz, a gyerekszoba máris szigorúan magánterületté válik, ahol már nem járkálhatunk szabadon ki-be. Nem mindig könnyű átvészelni azt a korszakot, amikor a csemeténkből tinédzser lesz.
Egyik nap tökéletesen flegma, másnap pedig nagy vígan keresgéli elveszett játékait – ilyenkor csak annyit tehetünk, hogy helyet teremtünk a játékoknak, és a tinédzserekre jellemző tevékenységeknek is. Újra vizsgáljuk meg a szobát, hogy van-e benne elegendő hely a tanuláshoz és a vendégfogadáshoz.
A berendezés felfrissítése
Ne legyenek álmatlan éjszakáink amiatt, hogy vajon szemünk fénye milyen szobát szeretne. Valószínűleg úgysem vagyunk képesek kitalálni, hiszen felnőttek vagyunk, azaz nem vagyunk „mérvadóak” ebben a kérdésben. Valószínűleg immúnisak vagyunk a tinédzsermagazinokkal és hasonló, fontos ízlésformáló elemekkel szemben is.
Inkább menjünk el együtt lakberendezési és barkácsáruházakba, vagy adjunk oda a gyereknek katalógusokat, színkártyákat, és kérjük meg, hogy válassza ki a neki tetsző változatokat. Készüljünk fel rá, hogy kénytelenek leszünk majd kompromisszumokra – ne feledjük, a fekete vagy a metállila szín iránti rajongás valószínűleg már el is múlik, mire a festék megszáradt.
A halvány rózsaszínt csak az ágyneműn falszegélyen és szőnyegen megjelenő lila egészíti ki.
A fehér falak, kifinomult kiegészítők és egyszerű, csíkos ágynemű kifinomult eleganciát kölcsönöz a szobának.
A meglévő berendezés átalakítása
Nem biztos, hogy a szobát gyökeresen át kell alakítanunk. Elképzelhető, hogy kisebb mértékű átalakítás is elegendő, hogy „felnőttesebben” nézzen ki. így olcsóbb is lesz a munka, és gyorsabban elkészülünk vele.
A színek tompítása
Ha a szoba lakója ráunt az alapszínekre, próbáljuk meg azt lehetőleg háttérbe szorítani. Egészítsük ki más színnel, és változtassuk meg a részleteket, pl. ágyneműt, árnyékolót. Általában érdemesebb inkább harmonizáló színek mellett dönteni.
Semleges fehér vagy krémszín alkalmazása
Ha a szoba meghatározó színei nagyon harsányak, a lehetőségeink már korlátozottabbak, a fehér és krémszín használatával azonban biztosan nem fogunk mellé, és sikeresen finomíthatunk az összképen. Egy vagy két falat, vagy a falra szerelt díszléc feletti részt fessük semleges színűre. Semleges színű bútorok és ágynemű használata szintén segíthet.
Fémes felületek
Az ezüstös vagy metálos bevonatok biztosan modernné teszik az összképet. Visszaverik a fényt, így izgalmasabb teszik a sötétnek, unalmasnak tűnő színeket. Helyezzünk el tükröket, fémpolcokat, vagy helyezzünk el a falon fémesen csillogó szegélyt vagy öntapadós figurákat.
Rendrakás
A rendetlenség felszámolása a leggyorsabb módja, hogy felfrissítsük a szobát. Beszéljük rá a gyerekeket arra, hogy szabaduljanak meg megunt játékaiktól. Segíthet a rábeszélésben, ha megígérjük, hogy helyette közös bevásárló körútra indulunk és új kiegészítőket szerzünk be. Az irodabútor-boltokban biztosan találunk pl. praktikus polcokat és íróasztalt. Ezeket egészítsük ki irodai kiegészítőkkel, és olyan tárgyakkal, mint pl. egy kényelmes szék, csinos olvasólámpa és színben harmonizáló szőnyeg. Válasszuk el élesen a tanulás és a pihenés területét!
A megunt szegély lecserélése
Valószínűleg a mintás tapéta lesz az első, amelyre csemeténk ráun. Ha mind a négy falat ilyennel vontuk be, nem kerülhetjük el az újratapétázást, ha azonban csak egy mintás szegélyt kell kicserélnünk, már sokkal könnyebb dolgunk van feltéve, hogy alatta a vakolat jó állapotban van!). Tapétakaparóval szedjük le a csíkot, miután alaposan benedvesítettük. Óvatosan húzzuk le a falról. Helyére kerülhet új szegély, de azt fel is festhetjük a falra, eltakarva a régi szegély helyén maradt esetleges nyomokat. A képen egyszerű, narancsszínű, fényvisszaverő pöttyökkel díszített szegélyt készítettünk, amely jól illik egy tizenéves szobájába.