Hol tároljuk a játékokat a gyerekszobában? 8 ÖTLET
Könnyen beleeshetünk abba a hibába, hogy túlságosan telezsúfoljuk a szobát bútorokkal, különösen, ha sok játékot és ruhát kell elhelyezni. Érdemes azonban korlátozni a bútorok számát, és csak a jól kihasználható darabokat megtartani. Minél nagyobb alapterület marad szabadon, a gyerekeknek annál nagyobb, kényelmesebb helyük lesz játszani.
A nagyobb játékokat tartsuk a szekrényben, vagy különítsük el ezeknek a szoba egy sarkát.
Néhány bútordarabot nyugodtan festhetünk élénkebb színekre.
A következő jó tanácsok szintén segítenek a hatékony helykihasználásban.
- Válasszunk többfunkciós bútordarabokat, pl. asztalokat az alattuk kialakított tárolóval vagy az ággyá szétnyitható kanapét (utóbbi különösen jól jön, ha a kicsik barátai jönnek látogatóba).
- A babzsákok, elemekből összerakható vagy összehajtható ülőalkalmatosságok könnyűek, egyszerűen és felnőttek segítsége nélkül mozgathatók. Vásárlás előtt ellenőrizzük a tömegüket!
- Szorítsunk helyet egy íróasztalnak és a hozzá való széknek, ahol kényelmesen le lehet ülni festeni, rajzolgatni vagy elmélyülten alkotni. Helyezzünk el helyi világítást. Később ez a zug lesz a tanulás helye.
- A szoba esetleg kihasználatlan részeit jól hasznosíthatjuk tároláshoz. Ilyen pl. egy tárolóval kiegészített ülőke az ablakmélyedésben, vagy a kiugró kéménytest mellett épült beépített szekrény. A legjobb helykihasználáshoz asztalossal készíttessük méretre a bútort.
- Ha beépített szekrényt készítünk, azt érdemes lábakra állítani, így a szekrény alatti rész alkalmas lesz könyvek, társasjátékok vagy cipők tárolására.
- Jópofa, vidám megjelenésű bútorokat válasszunk. Ilyenek pl. a strandkabint idéző szekrények vagy állatokat formázó székek. Ezek, amellett, hogy sok-sok holmit képesek elnyelni, hangulatosak is.
- A színekkel még jobban élénkíthetjük a bútorokat. Keverjük egymással a színes és az egyszerű darabokat – a lényeg, hogy olyan környezetet teremtsünk, amelyben kellemes tartózkodni!
A játékok tárolása
A sok szanaszét hagyott játék, könyv miatt könnyen rendetlenség lesz a gyerekszobában. Azért hogy ezt elkerüljük, keressünk könnyen használható tárolóelemeket. A következő ötletek segítenek abban, hogy a rendrakás szinte gyerekjáték legyen, és a kedvenc holmik mégis mindig kéznél legyenek.
Újrahasznosított festékesvödrök
A színesre festett festékesvödrök ragyogó tárolóhelyei a kisebb tárgyaknak. Még fülük is van, így könnyen ide-oda szállíthatók vagy felakaszthatok. A túloldali képen látható dobozokat csíkos és pöttyös mintával díszítettük. Átfestés előtt a dobozokat alaposan tisztítsuk ki, és ellenőrizzük, nincsenek-e rajtuk balesetveszélyes, éles peremek. A festéshez speciális zománcfestéket használjunk.
Zsákok
A szabálytalan alakú játékokat tegyük pl. vastag nejlonzacskóba vagy fonott táskába. Ezekben könnyen szállíthatjuk a holmikat. Válasszunk széles fenékrésszel és erős fülekkel ellátott, a szoba színeihez illeszkedő, élénk színű szatyrokat.
Fali kampók
A két sorban elhelyezett akasztók vagy fali kampók felhasználásával ötletes tárolóhelyet alakíthatunk ki a képeslapoknak, rajzoknak vagy éppen okleveleknek. A sima akasztókat közvetlenül a falba is beverhetjük, a kampókhoz viszont először fúrjunk lyukat a falba, helyezzünk el fali horgonyt, és arra csavarozzuk rá a kampót. A két sor között feszítsünk ki madzagot, erre lehet majd rácsíptetni a kívánt tárgyakat. Ha nem szeretnénk túl sok lyukat fúrni a falban, akkor akasszunk fel inkább egy parafa táblát.
Fellógatott zsákok
A régi szennyeszsákokhoz hasonló tárolóeszközt rendkívül könnyű elkészíteni: varrjuk össze egy téglalap alakú textildarab három oldalát, a szájánál pedig úgy varrjuk le a ráhagyást, hogy abba zsineget vagy gumit lehessen belefűzni. Az így készült zsákokban játékokat, könyveket vagy ruhákat egyaránt tarthatunk. A zsákokat akasszuk az ajtóra, az ágykeretre vagy a szekrényre, így könnyen elérhetők maradnak. A zsákok anyaga lehet mintás (pl. virágmintás, pöttyös vagy csíkos) maradék pamutanyag. Ha különösen erős, strapabíró zsákokat szeretnénk, válasszunk erős vásznat.
Táskák a falon
Az apró, fonott bevásárlótáskák jól mutatnak a falra felaggatva, és jó tárolóhelyei a kisebb játékoknak és kiegészítőknek. Felakaszthatunk egymás mellé azonos színű táskákat, ekkor szinte szegélyre fognak hasonlítani, de választhatunk különböző színűeket is. A képen sorban felaggatott táskák láthatók, de más alakzatban (pl. négyzet vagy kör) elrendezve is nagyszerűen mutatnak.
Tárolóedények, -poharak
A zsírkréták, filctollak valahogy mindig elárasztják a szobát. Vásároljunk a gyerekeknek színes poharakat, amelyekben kényelmesen elhelyezhetik rajzeszközeiket. Alkalmasak erre a célra befőttesüvegek is, amelyeket fel is címkézhetünk, így mindig minden a saját helyére kerül majd vissza.
Rejtett kincsek
A kedvenc játékoknak természetesen mindig kéznél kell lenniük, viszont könnyebben rendben tarthatjuk a szobát, ha az éppen ritkábban használt játékokat bedobozoljuk. Barkácsáruházakban beszerezhetünk olyan fenyőfa ládákat, amelyek elég masszívak, ugyanakkor beférnek az ágy alá. Tetszés szerint be is festhetjük és fel is címkézhetjük ezeket.
Erős kartonból készült cipősdobozokat is használhatunk, amelyeket csomagolópapírral, tapétával vagy öntapadós matricákkal díszíthetünk. Ha a játékokat egyfajta „rotációs” rendszerben vesszük elő és pakoljuk el, kisebb az esély a rendetlenségre, a gyerekek pedig úgy fognak majd örülni az elővett, rég látott babáknak vagy plüssállatoknak, mint az újnak. Esős időben, vagy ha éppen unatkoznak a gyerekek, küldjük őket kincskereső felfedezőútra a szobájukba!
Varázsdoboz készítése
Egy sima ládát vagy szekrényt úgy tehetünk a legegyszerűbben egyedivé, ha színesre festjük és öntapadós matricákkal díszítjük. Esetünkben az élénk kék szín mellett döntöttünk, a befestett ládára pedig járműveket ábrázoló matricák kerültek. Ezek az autóimádó gyerekek körében biztosan nagy tetszést aratnak majd, de választhatunk helyettük állat-, virág- vagy tengerészmotívumokat is. Ha azt szeretnénk, hogy a láda hordozható legyen, szereljünk rá erős kötélből készült füleket és görgőket.
Lépések:
- Fessük be a ládát két réteg matt emulziós vinilfestékkel. A másodikat csak az első réteg teljes száradása után hordjuk fel, majd azt is hagyjuk megszáradni.
- Gondosan vágjuk ki a tapétából a motívumokat. Ezeket elhelyezhetjük szabálytalanul elrendezve vagy akár szabályos sorokban is. Ragasztás előtt érdemes az összes motívumot a helyére próbálni, majd ceruzával megjelölni azok helyét.
- A kivágott motívumok hátoldalát kenjük be PVA-ragasztóval, majd ragasszuk őket a helyükre. Várjuk ki a gyártó útmutatásaiban megadott száradási időt.
- Vonjuk be a ládát három réteg színtelen matt lakkal, az egyes rétegeket a következő felhordása előtt hagyjuk teljesen megszáradni.
Jó tanács
A mindent elrejtő függöny készítése
Függönyökkel kiválóan eltakarhatjuk a szem elől elrejteni kívánt holmikat. Elkészítésük egyszerű, és tetszés szerint megválasztható színüknek és mintázatunknak köszönhetően a szoba összképéhez is könnyedén illeszthetők. Esetünkben egy fapolcot takartunk el vele, de éppoly jól használhatók egy zsúfolt könyvespolc vagy falfülke elrejtésére is.
- Mérjük le az eltakarni kívánt felület méretét majd vásároljunk karnisnak való farudat (ha kell, fűrésszel vágjuk méretre). Esetünkben egy hosszabb karnist készítettünk a szekrény elejére, és két rövidebbet az oldalára.
- Csavarozzuk a karnist a helyére, a szekrény tetejéhez a lehető legközelebb. Szereljük be a szekrény belsejébe a fém akasztórudat.
- Egyenletes közönként kiosztott függönycsipeszekkel akasszuk fel a függönyöket a helyükre.
Jó tanács
ÖTLET. Ha egy falfülke elé teszünk függönyt, a karnist a falfülke két oldalán rögzítsük. Előre fúrjunk lyukakat a falba, majd helyezzünk bele műanyag tipliket. Ha stabil szerkezetet szeretnénk, először egy falécet szereljünk fel, és ehhez rögzítsük a karnist.