Festékek és a biztonságos festés!
A ház körüli barkácsolásnál egy ecsettel és némi festékkel valóságos csodákat tehetünk. Azonban némelyik festék veszélyezteti az egészségünket. Ezért legyünk óvatosak!
Illékony összetevők
Az olaj alapú festékek többsége illékony szerves vegyületeket tartalmaz, amelyek könnyen gőzzé alakulnak. Ezek az anyagok teszik felkenhetővé a festékeket. Ezután az illékony anyagok elpárolognak, a kötőanyagok és a színanyagok pedig bevonattá szilárdulnak.
Lenyelve, belélegezve vagy a bőrön át felszívódva az illékony szerves vegyületek mérgezőek lehetnek mind festés közben, mind pedig a festék száradásának ideje alatt. A mérgezés tünetei a fejfájás, könnyezés, orrfolyás, émelygés, szédülés, szorító érzés a torokban és a mellkasban, kimerültség, ízületi fájdalom, homályos látás, a végtagok zsibbadása és szabálytalan szívverés.
Ha hosszabb ideig ki vagyunk téve az illékony gőzök hatásának, nő a krónikus légúti panaszok, a vese-és májkárosodás, a spermiumszám-csökkenés, a menstruációs zavarok és a rák kockázata. A szobafestők körében a lakosság átlagához képest 40%-kal magasabb a rákos daganatok előfordulása. Szerencsére az új festékek nagy része már jóval biztonságosabb.
Veszélyes örökség: az ólom
A festékek másik fő veszélyforrása az ólom. A régebbi építésű lakásokban nagy valószínűséggel még ólom alapú festékeket használtak.
A vérbe kerülő ólom a gyerekeknél bizonyítottan tanulási nehézségeket, hiperaktivitást, lassú növekedést, halláscsökkenést és agykárosodást okoz. Az ólom mérgező hatásaira az anyaméhben fejlődő magzat és a nyolc év alatti gyermekek a legérzékenyebbek, mivel az ő idegrendszerük még fejlődőben van.
A jó állapotban lévő, vagy időközben átfestett ólomtartalmú festékek nem veszélyesek, mivel ilyenkor nem pattogzanak le festékdarabkák, amelyeket a gyermek lenyelhet, vagy nem keletkezhet festékpor, amit belélegezne.
E részecskék a lakás minden zugába, sőt a környékre is eljutnak és lerakódnak. Az otthonunkból a környező talajra hulló festékszemcsék még a kertben termesztett zöldségeket is ólommal szennyezhetik. Ezért a szakértők azt tanácsolják, hogy soha ne próbáljuk magunk eltávolítani az ólomtartalmú festékeket. Bízzuk a munkát szakemberre, vagy takarjuk el az ólmos festéket tapétával, falburkoló lemezekkel vagy különleges szigetelőanyagokkal.
Ha aggaszt bennünket a lehetséges ólomszennyezés, ma már megbízható tesztkészletekkel ellenőrizhető, hogy veszélyben vagyunk-e. Legjobb ennek megállapítását is szakemberre bízni.
Vissza a természethez
Biztonságos festés
Tartsuk be az óvintézkedéseket:
- Beltérben használjunk vizes alapú és más, kevésbé mérgező festékeket.
- Szellőztetés mellett használjunk ventilátort a gőzök eltávolításához.
- Oldószerálló kesztyűben fessünk.
- Porvédő maszk helyett viseljünk légzőmaszkot. A maszkban legyen nagy hatékonyságú részecskeszűrő, amely kiszűri a belélegzett levegőből a lebegő porszemcséket.