Fokozott hőszigetelési rendszerek
Korunk egyik fő követelménye az épületek tökéletes hőszigetelése. A teljes homlokzati hőszigetelés részei a szigetelés, a burkoló réteg és a vakolat. A homlokzat nemcsak meghatározza – színével és struktúrájával – házunk megjelenését, hanem egyben védi is az időjárás viszontagságai ellen, továbbá hőtároló feladata is van.
Az épületek túlnyomó többsége vakolt homlokzatokkal készül, amelyek rendszeres karbantartó munkára szorulnak annak érdekében, hogy az időjárásnak ellenálljanak és védő funkciójukat megőrizzék. Egy szokványos tatarozás azonban általában nem felel meg a korszerű követelményeknek, gazdasági megfontolások, környezetvédelmi szempontok, a komfort és a higiénia iránt megnövekedett igények, valamint az épületek értékállósága komolyabb módszereket követelnek.
Egy négyzetméternyi hagyományos falszerkezetű homlokzatra számolva évenként 11,5 liter fűtőolaj vagy ezzel egyenértékű szén, gáz vagy áram szükséges a belső tér megfelelő hőmérsékleten tartásához. Ha egy homlokzatot fokozott hőszigetelésű rendszerrel látunk el, a hőveszteség, és ezáltal a fűtési költség is jelentősen csökken, a fűtőolaj-felhasználás például m2-enként 5,0-5,5 liter lesz. A fokozott hőszigetelésű rendszer -a beruházás költségének megtérülése után – haszna tisztán kimutatható, különösen az energiaárak folyamatos növekedése miatt.
A tüzelőanyag megtakarítás egyben kisebb szennyezőanyag kibocsátást is jelent. Az épülethomlokzatok fokozott hőszigetelésű rendszerekkel való utólagos kiegészítése már eddig is több millió tonnával csökkentette hazánkban a szén-dioxid kibocsátását. A szén-dioxidon kívül évente félmillió tonna egyéb szennyezőanyag kerül a levegőbe a fűtés során, és ezeknek több mint a fele mérgező hatású szén-monoxid. Ezután következik a foszfor és az erdőket károsító kén-dioxid, a levegőben lévő apró szilárd részecskék, valamint a porok és a természetre és az emberre veszélyes szénhidrogének.
5.42. ábra. Lakóház energiafogyasztása a) hagyományos falazatú, régi építésű épületnél; b) korszerű falazóelemből, ma épülő házaknál; c) fokozott hő védelemmel ellátott épületnél (azonos ablak, padozati és padlástéri hőszigetelés, valamint fűtő berendezés mellett jól látható a megtakarítás).
5.43. ábra. Teljes hőszigetelő rendszer készítés technológiája 1 lábazati szegő elhelyezése; 2 ragasztó felrakása a polisztirol lapra; 3 hőszigetelés felragasztása; 4 felületi egyengetés; 5 káva körüldolgozása; 6 előfúrás a tiplihez; 7 tiplizés; 8 él védők felragasztása; 9 burkolati réteg felhordása géppel; 10 felhordás glett vassal; 11 háló beágyazása; 12 vékonyvakolat készítése.
Ma már nem halogatható tovább a rövid távon költségesebbnek látszó, hosszú távon azonban gazdaságosabb és környezetkímélő megoldások bevezetése.
A fokozott hőszigetelésű rendszerek bizonyos értelemben megoldják a probléma egy részét, hiszen a kevesebb tüzelési igény miatt csökken a szennyezőanyag kibocsátás, függetlenül attól, hogy olajjal, szénnel, gázzal, villannyal vagy táv hővel fűtenek. Rosszul szigetelt külső falak esetén a külső falak belső oldala jóval hidegebb az egyéb belső falfelületeknél. A hideg falfelületek mentén a levegő is lehűl, és hideg légáramlatként süllyed lefelé, és ezáltal kellemetlen légáramlás alakul ki a helyiségekben.
A megfelelő hőérzetet nyújtó hőmérséklet csak nagy energiaráfordítással érhető el. A fokozott hőszigetelésű rendszerrel ellátott homlokzatnál a határoló fal belső felülete érezhetően melegebb, és nem alakulhat ki kellemetlen légáramlás. A melegebb belső falfelületeknek köszönhetően már 20 °C léghőmérséklet mellett is kellemes hőérzet teremthető. Mindehhez az is hozzájárul, hogy a külső oldalukon szigetelt falak hőtároló hatása kedvezőbb, a hideg felületű falaknál jól megfigyelhető páralecsapódás itt nem fordulhat elő.
Penészgombák és nedves fal
Az állandóan nedves fal ideális táptalaja az egészségre is káros penészgombáknak és spóráiknak. Az épület rendeltetésszerű használata során keletkező pára egy része szellőztetéssel távozik, kisebb részének azonban a falakon keresztül kell kijutnia a szabadba, azaz a külső falaknak megfelelő diffúzióképességük kell, hogy legyen. Egy jól elkészített hőszigetelő rendszer ennek a követelménynek is tökéletesen eleget tesz, ezenkívül megvédi a homlokzatot a hidegtől, a melegtől, a széltől és az időjárás egyéb viszontagságaitól.
A nappali és éjszakai, még inkább a nyári és a téli hőingadozás miatt a homlokzat építőanyagai hol tágulnak, hol összehúzódnak, ennek mértéke azonban különböző, ami feszültségeket gerjeszt, és ez gyakran repedéseket okoz. A hőszigetelő rendszerrel készülő homlokzatok anyagainak hő okozta mozgása jóval kisebb, így elmaradnak az oly bosszantó repedések. A csekély mértékű hőmérsékletingadozás alkalmassá teszi a rendszert a repedezett homlokzatok tartós felújítására is, a meglévő repedések eltűnnek a hőszigetelő rendszer mögött, az új burkolat pedig ellenáll a repedésképződésnek.
A hőszigetelő rendszerrel készített homlokzat felújítás különösen gyorsan megtérül, főleg, ha már amúgy is időszerű a homlokzat tatarozása. A ház fekvésétől függően a homlokzatokat rendszeresen fel kell újítani. A repedezett homlokzatok visszatérő problémát jelentenek, még újravakolásnál sem biztos a tartós eredmény. A hőszigetelő rendszerrel ez a probléma tartósan megoldható, az energia megtakarítás érzékelhető (5.42. ábra). A korszerű rendszerek természetesen új épületeknél valósíthatók meg legkisebb ráfordítással. A költségmegtakarítást elemezve nézzünk meg egy példát.
Egy épülő 100 m2-es földszintes lakás 150 m2-es homlokzatánál a 4 körítő főfal keresztmetszete oly mértékben csökkenthető, hogy a lakás ugyanazon bruttó alapterületen belül 2-4 m2-el nagyobb lehetne, viszont ennek az alapterület növekedésnek a költségéből a homlokzatvakolat alatti korszerű hőszigetelés kiegészítőivel együtt elkészíthető. Természetesen a bruttó alapterület csökkenése, valamint a korszerű szerkezet kisebb terhe miatt az alapozási költség is csökkenhet, akár 8 %-kal is. Az épület „üzemeltetési” költségében már egyértelmű a nyereség, a nyári hűvös lakás pedig kánikulában felér egy főnyereménnyel. Háromszintes háznál az előbbi levezetés még kedvezőbb eredményeket ad.
A hőszigetelő rendszerek részei
A hőszigetelő rendszer három része a hőszigetelés, a burkolóréteg és a vakolat. A hőszigetelő réteget kevésbé gyúlékony, alak- és térfogattartó polisztirolhab lemezekből állítják össze, amelyek egészségügyi szempontból teljesen ártalmatlanok. Bármilyen vakolatfajta elkészíthető többféle alapanyag bázissal és rétegvastagsággal (5.43. ábra).
A homlokzati hőszigetelő rendszerek kivitelezéséhez további kiegészítők is szükségesek: alsó lezáró lábazatidomok, a külső peremekhez él védő szegélyek, a hőszigetelőlapok rögzítéséhez tiplik, szigetelőszalag a vízálló csatlakozásokhoz. A hőszigetelő rendszer gyakorlatilag bármilyen homlokzati építőanyagra felszerelhető, függetlenül attól, hogy régi vagy új épületről van szó. A hazai építőanyag piacon egyre több cég jelent meg az elmúlt években nyugat-európai színvonalú hőszigetelő rendszerekkel és azok kiegészítőivel.
A következő felsorolást a hazai üzembe állás sorrendjében állítottuk össze:
- Magyar TERRANOVA Építőanyag ipari Kft. 2085 Pilisvörösvár, Bécsi út
- LASSELSBERGER KNAUF Építőanyag ipari Kft. 8202 Veszprém, Házgyár u. 9.
- BAUMIT 1103 Budapest X., Noszlopy u. 2.
- ISPO Dekorputz Kft. 6726 Szeged, Temesvári krt. 48.
- AUSTROTHERM Hőszigetelő anyag Gyártó Kft 9028 Győr, Fehérvári u. 75.
- PROTEKTORWERK Hungária Kft. 1106 Budapest X., Jászberényi út 38-72.
A hőszigetelő rendszer minden esetben az épület határoló falainak külső felületére kerül, vagy a főfalhoz, vagy az épületvázhoz rögzítve. A hőszigetelés hatékonyságának érdekében a záró épületrészek (padlás, pince) hőszigetelése lehetőleg teljes felületen csatlakozzon a homlokzat hőszigeteléséhez.
Az alsó, lábazati indításnál a rögzítésen és kapcsoláson, valamint a tökéletes vízelvezetésen túl más problémák is adódhatnak:
- a lábazat alsó élét védeni kell a mechanikai sérülésektől, annál is inkább, mivel amúgy is ez a hely az épület legsérülékenyebb része;
- az alsó rögzítést tökéletesen kell kialakítani, mivel ez a kapcsolat van leginkább kitéve az időjárás káros hatásainak (pl. a szél szívó hatásának);
- az épület körüli járdától fölfelé mérve 1,2-1,5 m magasságban hálós erősítést kell a burkolati réteg alá beépíteni;
- a homlokzati hőszigetelés alsó része és a fűtött tér közötti hőhidat minél nagyobb mértékben takarni kell a felületi réteggel (5.44. ábra);
- pinceszint esetén jól megoldható a takarás (5.45. ábra).
Sem az utólag készülő, sem az új épület egyidejűleg készülő egyhéjú hőszigetelése nem ültethető a járdára, mert a járda téli fagy okozta mozgása miatt a hőszigetelő réteg 1-2 tél után felszakadozik és tönkremegy. A felcsapódó eső és hólé ellen megfelelő védelmet kell kialakítani. A faltöveket tetőteraszokon, tetőkertek esetén is hasonlóan kell védeni a csapóeső, a hó és a hólé káros hatásától (5.46. ábra).
Tetőkerteknél külön gondot kell fordítani a következőkre:
- a tetőszigetelést a biztonsági hóhatár (40 cm) fölé kell vezetni egy összefüggő rétegben;
- a faltő és a talajréteg közötti vízszintes méret a talaj és a fagy mozgása miatt legalább 30-40 cm legyen;
- a nemes vakolati réteg lehetőleg a hóhatár felett kezdődjön.
A tartószerkezettel, illetve a koszorúval egybe betonozottan készülő erkélyek esetén a koszorúknál kialakuló hőhíd és az időtállóság miatt egyaránt fontos a víz- és fagymentes hőszigetelés, valamint az erkély megfelelő kapcsolata. Ma már léteznek ugyan ún. hőhíd megszakítók, amelyek beépítésével a probléma az új épületeknél részben megoldható, de a hőszigetelésre szoruló házak erkélyeinél – hazánkban legalább 90-95%-ban ilyen kialakításúak az erkélyek – még az 5.47. ábra szerinti megoldásokat kell alkalmazni. Mind az erkélyeknél, mind a teraszoknál védekezni kell a csapóeső ellen, és a lábazatoknál említett erősítést itt is célszerű – főként függőfolyosós házaknál – beépíteni.
A teraszokhoz és erkélyekhez hasonló fontosságú az épületfalakhoz kapcsolódó tetők feletti fokozott hő-védelem pontos megtervezése és kivitelezése (5.48. ábra). A tetősík felett legalább 20 cm magas faltő bádogot kell elhelyezni, amely a fölötte lévő falról és a tetősíktól megoldja a csapadékelvezetést. A padlástéri belső hőmérséklet és a fűtött tér közötti hőmérsékletkülönbség 5-10°C-kal kevesebb, mint a szabadban, ezért itt is vizsgálni kell a csökkentett mértékű többlet hőszigetelés szükségességét.
Az is megfelelő lehet, ha a padlástérben ugyanolyan anyagú hőszigetelést, de fele vastagságban készítünk, mint a homlokzati hőszigetelés. Hőtechnikai és épületfizikai szempontból a legkritikusabb pontot az ablakok és a hőszigetelés csatlakoztatása jelenti (5.49.-5.52. ábra). A homlokzati nyílászárók legnagyobb része fából készül, aminek közismerten nagy az időjárás függősége, mivel a fa és a falak eltérően viselkednek télen és nyáron. Igen fontos, hogy a csapadék tökéletes távoltartása megoldott legyen.
Speciális hibaforrás az ablakkönyöklők hőszigetelése és a biztonságos, mechanikai sérüléseknek ellenálló könyöklő kialakítása (5.53. ábra). Mindenképpen törekedni kell a hő-híd kiküszöbölésére (lásd az 5.53.b ábrát).
5.44. ábra. Egyhéjú homlokzati hőszigetelés és lábazat kapcsolata.
5.45. ábra. Alápincézett épület egyhéjú külső hőszigetelése a) rossz megoldás; b) jó megoldás.
5.46. ábra. Tetőkert és a faltő csatlakozása fokozott hő védelemmel készített homlokzatnál 1 polisztirol hőszigetelés (pl. AUSTRO-THERM); 2 ragasztó réteg; 3 felhajlott tetőszigetelés; 4 üvegszövet csík; 5 üvegszövet ágyazó réteg; 6 TERRANOVA, BAUMIT, LASSELSBERGER, ISPO nemes vakolati fedőréteg; 7 sziloplaszt kitöltés; 8 szegőkő; 9 szivárgó réteg; 10 talaj (bio réteg).
5.47. ábra. Erkély és egyhéjú homlokzati hőszigetelő rendszer kapcsolata a) fal hőszigetelése, lábazati megszakítással; b) fokozott alsó hőszigetelő gallér beépítése; c) kiegészítő fölső hőszigeteléssel ellátva; d) az alsó és fölső hőszigetelés- meghosszabbítással 1 főfal; 2 ragasztó réteg; 3 hőszigetelés (pl. AUSTR0THERM); 4 habarcsba ágyazott üvegszövet; 5 BAUMIT; LASSELSBERGER; ISPO; TERRANOVA felületi nemes vakolat; 6 PROTEKTOR alsó tartóprofil; 7 kerámialábazat; 8 rugalmas vízmentes tömítés; 9 padlóburkolat ágyazó réteggel; 10 úsztatóréteg, mint hőszigetelés, AUSTROTHERM; 11 vízszigetelés; 12 alsó hőszigetelő „gallér”.
5.48. ábra. Fokozott hő védelmű épülethomlokzat és tető csatlakozása a) falsíkra merőleges lejtésű tetőnél; b) falsíkkal párhuzamos tetőlejtésnél 1 főfal; 2 ragasztó réteg; 3 hőszigetelés (pl. AUSTROTHERM); 4 burkolati rétegbe ágyazott üvegszövet; 5 ISPO; BAUMIT; LASSELSBERGER; TERRANOVA nemes vakolati réteg (rendszer); 6 PROTEKTOR lábazati fémprofil; 7 faltő bádog; 8 durva vakolat; 9 tetőszerkezet; 10 cserépfedés; 11 alátét deszkázat (ellenléc).
5.49. ábra. Jól beépített ablak és tökéletes hőszigetelés 1 BAUMIT; LASSELSBERGER; IPSO; TERRANOVA homlokzati nemes vakolati rendszer; 2 üvegszövet; 3 hőszigetelés (pl. AUSTROTHERM); 4 ragasztó réteg; 5 főfal; 6 ablaktok; 7 hőszigetelő tömítés; 8 rugalmas tömítő massza; 9 elasztikus csík (ragasztva); 10 takaróprofil; 11 belső vakolat; 12 ágyazó habarcs; 13 ablakbádog; 14 fugaszil vízmentes csatlakozó.
5.50. ábra. Homlokzati hőszigetelés után elhelyezett ablak kapcsolása és tömítése 1 BAUMIT; LASSELSBERGER; IPSO; TERRANOVA homlokzati nemes vakolati rendszer; 2 üvegszövet; 3 hőszigetelés (pl. AUSTROTHERM); 4 ragasztó réteg; 5 PROTEKTOR falvég profil; 6 ablak; 7 porán hab kitöltés; 8 elasztikus tömítő szalag; 9 tömítő massza; 10 takaróprofil; 11 belső vakolat; 12 ágyazó habarcs; 13 hőszigetelő légrés; 14 kő ablakkönyöklő; 15 vízelvezető; 16 vízorr.
5.51. ábra. Fém fogadókeret utólagos ablakelhelyezéshez 1 BAUMIT; LASSELSBERGER; IPSO; TERRANOVA homlokzati nemes vakolati rendszer; 2 üvegszövet; 3 hőszigetelés (pl. AUSTROTHERM); 4 ragasztó réteg; 5 főfal; 6 PROTEKTOR falvég profil mint szerelőkeret; 7 hőszigetelési kitöltés; 8 rugalmas kitöltés; 9 takaróprofil; 10 ablak; 11 belső vakolat; 12 rögzítő lemez; 13 lehorgonyzás; 14 ablakbádog; 15 vízmentes sziloplaszt kitöltés.
5.52. ábra. Faablak fogadó kerethez készülő homlokzati hőszigetelő rendszer 1 BAUMIT; LASSELSBERGER; IPSO; TERRANOVA homlokzati nemes vakolati rendszer; 2 üvegszövet; 3 hőszigetelés (pl. AUSTROTHERM); 4 ragasztó réteg; 5 főfal; 6 főfal; 7 szerelőkeret; 8 porán hőszigetelés; 9 takaróprofil; 10 elasztikus kitöltés; 11 belső vakolat; 12 biturán csík; 13 fogazott takaróléc; 14 ablaktok; 15 ablakbádog; 16 vízmentes merevítő borda; 17 vízmentes kitöltés.
5.53. ábra. Ablak könyöklők homlokzati csomópontjai; a) jó hőszigetelés, gyenge mechanikai védelem; b) jó hőszigetelés, megbízható védelmet nyújtó külső könyöklődeszkával; c) tökéletes mechanikai védelem, rossz hőszigetelés 1 ragasztó réteg; 2 hőszigetelés (pl. AUSTROTHERM); 3 I, B, T, LB homlokzati hőszigetelő rendszer nemes vakolattal; 4 kapcsoló (rögzítő) szegő; 5 kapocslemez; 6 kapcsolt ablakbádog; 7 külső ablakdeszka; 8 kő vagy műkő ablakkönyöklő, vízorral; 9 ablak; 10 vízmentes tömítés.
5.54. ábra. Redőnyszekrény előtti összefüggő homlokzati hőszigetelés 1 hőszigetelő redőnyszekrény; 2 hőszigetelő réteg (pl. AUSTROTHERM); 3 dübel; 4…5 TERRANOVA; BAUMIT; ISPO; LASSELSBERGER teljes homlokzati hőszigetelő rendszer; 6 koszorú vagy áthidaló; 7 alsó takarókeret; 8 tartóprofil; 9 függesztek; 10 orrlemez; 11 vízorr; 12 redőny.
5.55. ábra. Külső lamellás árnyékoló és homlokzati hőszigetelés 1 reluxa; 2 köténylemez; 3 tiplis függesztés; 4 konzollemez; 5 erősítő üvegszövet csík; 6 felhajtott üvegszövet; 7 hőszigetelés (pl. AUSTROTHERM); 8 dübelezés; 9 üvegszövet ágyazó habarccsal; 10 ISPO; BAUMIT; TERRANOVA; LASSELSBERGER teljes hőszigetelő rendszer nemes vakolattal; 11 főfal; 12 hőhíd-megszakító.
5.56. ábra. Egyhéjú homlokzati hőszigetelő rendszer és korszerű könnyített profilkeret az ablak körül 1 káva; 2 ragasztó réteg; 3 polisztirol hőszigetelő réteg (pl. AUSTROTHERM); 4 ágyazó massza; 5 üvegszövet; 6 ragasztó massza; 7 BAUMIT; AUSTROTHERM; TERRANOVA könnyített párkányprofil; 8 káva kivakolása; 9 nemes vakolati réteg.
5.57. ábra. „Kiülő” épülettömeg hőszigetelésének víz- és kifagyás mentes megoldása. 1 határoló fal; 2 koszorúgerenda; 3 ragasztó réteg; 4 hőszigetelés (pl. AUSTROTHERM); 5 dübelezés; 6…7 ISPO; BAUMIT; LASSELSBERGER; TERRANOVA homlokzati nemes vakolati rendszer; 8 vízorr.
Az ablakszemöldökök csomóponti csatlakoztatásai azonosak a függőleges káváknál, falvégeknél alkalmazott megoldásokkal. Kissé bonyolultabb a helyzet a külső árnyékolóval felszerelt ablakoknál, ahol a redőny vagy a reluxa nagy helyigénye és szerkezete növeli a költségeket (5.54.-5.55. ábra). A függesztett takarásokhoz egyedi megoldást kell kidolgozni, szem előtt tartva a biztonságos függesztést, a vízmentességet. Az ablakok körüli keretpárkányt a hőszigetelt homlokzati rendszer teherbíró felületi burkolati rétegére kell ragasztani, ügyelve arra, hogy ne maradjanak hőhidak (5.56. ábra) a kávák mentén.
A keretpárkány felragasztás előtt a be glettelt üvegszövetet 2-3 napig pihentetni kell, majd a hőszigetelő lemez ragasztásához használt ragasztóhabarccsal a keretpárkány felragasztható. Az esetleges épülettömeg mozgatásokkal kialakuló kiugró falrészek, valamint loggiák és kapualjak feletti födém és a falsík csatlakozása hőtechnikai és a csapadékvíz elvezetése szempontjából is külön gondosságot igényel. Ne feledkezzünk meg a vízorr beépítéséről a szükséges helyeken (5.57. ábra). Kiképezhető a vízorr speciális, lábazatokhoz gyártott PROTEKTOR profilszelvényekből, azonban a fémfelület nem nyújt kedvező látványt a konzolos lemez alsó felületén.
Épülethomlokzatok fölső lezárásánál törekedni kell a tökéletes és „viharmentes” kapcsolásra, mert szeles és viharos időben a felületet érő szívóhatás a tetők alatti zugokban a legnagyobb, főleg lapos tetőknél (5.58.-5.59. ábra). Magas tetőknél, nyitott vagy szellőztetett ereszaljaknál, a rácsozott, „dobozos” ereszdeszkázatnál a lezáró „L” PROTEKTOR profilok a legjobbak. Az ereszdeszkának – fém profil hiányában – nekidolgozott hőszigetelő rendszer a fölső épületrész komplett hőszigetelését nem képes tökéletesen megoldani, ráadásul a deszkák miatt néhány éven belül elkerülhetetlen a néhány centis kipattogzás az ereszaljon.
A hőszigetelések anyagai
Az egyhéjú, külső oldali hőszigeteléssel készülő falszerkezetek hőszigetelésére csak olyan anyagok használhatók, amelyek biztonságosan felragaszthatók, és amelyek háló vagy nem korhadó anyagú szövet segítségével vízzáró vagy víztaszító felületképzéssel láthatók el. A hőszigetelési szempontból számításba vehető műanyag habok mechanikai tulajdonságait és árát figyelembe véve, a legelőnyösebb a polisztirolhab használata.
A szerkezet előnyei:
- a külső oldali hőszigetelésnek köszönhetően a falszerkezet hőtároló képessége nő, a fal hő mozgásából adódó feszültségek és így a repedésképződések viszont csökkennek;
- páradiffúzió szempontjából a falszerkezet kedvezőbb, feltéve, ha szakszerűen készült.
A rétegfelépítés tervezésénél igen fontos, hogy a külső oldali műanyag vakolat kis értékű páradiffúziós ellenállása ismert legyen. Külső oldali polisztirol hab hőszigetelés tervezésekor a habanyag utózsugorodását is figyelembe kell venni. Az utózsugorodás – amelynek mértéke függ az anyagtípustól, a feldolgozás és a bedolgozás módjától – általában 3-5 év elteltével szűnik meg.
A polisztirolhab utózsugorodása 0,15-0,40%, ami az anyag pihentetésével csökkenthető: háromhavi tárolás után 0,14-0,30%, félévi tárolás után 0,11-0,24%-os értékre. A zsugorodás mértéke függvénye a testsűrűségnek is, növekedésével nő a zsugorodás és az utózsugorodás, ezért 20 kg/m3-nél nagyobb testsűrűségű polisztirolhabot nem célszerű alkalmazni. A 20 kg/m3 testsűrűségű, nem pihentetett habnál 3,5 mm/m (0,35 %) utózsugorodással lehet számolni. 15 kg/m3 testsűrűség alá szilárdsági okokból nem szabad lemenni.
A hőszigetelés utózsugorodását a hő-mozgással együtt kell figyelembe venni. A polisztirolhab hőtágulási együtthatója 0,056 mm/m °C. Ha a hőszigetelést hideg időben (pl. +3-5°C-on építik be, akkor nyáron a hőtágulás az utózsugorodást ellensúlyozza, és ha a falfelület hőmérséklete nem lépi túl a +60°C-ot, károsodás nem keletkezik. Ezért lényeges, hogy a felületképzés főleg a D-i és Ny-i homlokzatokon világos színű legyen.
Ha nyáron nagy melegben építik be a habot, akkor az összehúzódás összeadódik az utózsugorodással. Ha a homlokzatképzésnél a hőtágulási és utózsugorodási mozgások nem tudják egymást kiegyenlíteni, a téli időszakban a fugák megnövekedése miatt hőhidak keletkeznek, itt a nedvesség lecsapódás hatására a vakolat meggyengül, és a keletkező húzófeszültségek miatt összerepedezik. Ahhoz, hogy a polisztirolhab zsugorodási és kontrakciós erőit ellensúlyozzuk, olyan ragasztó anyag (vakolat) szükséges, amely merev, és a fellépő erők hatására képlékeny alakváltozás nem, rugalmas alakváltozás pedig egészen csekély mértékben lép fel.
A ragasztó és bevonó anyag nyíró- és húzószilárdsága nagyobb legyen, mint a zsugorodási és kontrakciós erők felületegységre eső összege. A zsugorodási feszültség a polisztirolhab minden centiméter vastagságára számítva 350 N/fm értékre tehető, tehát utózsugorodásból származó károsodás nem jön létre, ha a hőszigetelő lemezt a fal felületén megfelelően rögzítik és kellő szilárdságú fedőréteggel látják el, illetve minél vastagabb a habréteg, annál szilárdabb rögzítés és vakolatréteg szükséges. A polisztirolhab lemezek tapadási ereje a lemez keresztirányú bemetszéseivel vagy profilírozásával növelhető. Bemetszés nélküli lemezt legfeljebb 30 mm vastagságban és legalább 6 hónapi pihentetés után szabad beépíteni.
A nagy hőtágulási együtthatójú vakolatok a lehűlési periódusban megrepednek, felmelegedési periódusban pedig könnyen leválnak, felpúposodnak. A műanyag adalékú cementvakolat hőtágulási együtthatója 0,015 mm/m °C, ami csak negyedrésze a polisztirolhab hő-tágulási együtthatójának. A polisztirol lemezekből készülő homlokzati hőszigetelés tűzveszélyességi besorolása beépítve, megfelelő takaróréteggel vakolva B-I-es.
Egyhéjú homlokzati hőszigeteléshez – az előbb bemutatott polisztirolhab lemezen kívül – a következő termékek használhatók:
- Heraklith;
- Heratekta lemez;
- Bitumoperlit (táblás);
- Expandált parafa lemez;
- Szálas kőzetgyapot.
A szerves anyagú hőszigetelések a belső kémiai bomlási folyamatok és a páradiffúziós jellemzők miatt nagy szerkezeti vastagsághoz speciális esetekben alkalmazhatók. A Heratekta lemezek nemcsak mint zsaluzószigetelő és burkoló elemek, hanem mint fokozott hőszigetelésű rétegek is kezdenek elterjedni. Páradiffúziós ellenállása csekély mértékben tér el a polisztirol lemezétől, hátránya, hogy sűrűbb dübelezés (a felületi feszültségek miatt) és erősebb térháló szükséges.
A szálas kőzetgyapot lemez alkalmazását az ISPO cég kezdte el több mint másfél évtizede, a kísérleti bevezetés óta több millió m2 került beépítésre. Természetesen – mint mindennek – ennek is van előnye és hátránya. A hátrány elsősorban az idegenkedésből és az alkalmazási technika ismeretének hiányából adódik, továbbá, hogy a rögzítéshez – dübelezéshez – pontosabb tervező munka szükséges, nehogy a rögzítés után olyan feszültségek lépjenek fel, amelyek tönkreteszik a szálas szerkezetű anyagot.
Előnyei:
- „A” tűzveszélyességi osztályba tartozása miatt A/I kategóriába sorolva bárhol beépíthető;
- pihentetési időre nincs szükség, azonnal beépíthető;
- savas, gőzös üzemek környezetében megbízható tartóssága;
- páradiffúziós ellenállása minimális. Sajnos, az e rendszerhez szükséges hőszigetelő anyag gyártása hazánkban még nem indult meg, a DIN előírásai szerinti gyártás előkészítése azonban folyik.
Homlokzati hőszigetelő rendszerek tervezése és kivitelezése
A fokozott hő védelemnek megfelelő épülethomlokzat tervezése során meg kell határozni:
- a hőszigetelés vastagságát;
- a hőszigetelő anyag típusát;
- az alkalmazott anyagok rétegtervét és a felületi struktúrát;
- az előzőek és az épület magassága alapján:
- a hőszigetelés ragasztását és
- a hőszigetelés „dübeles” kapcsolatának kiosztását.
Hőtechnikai tervezés
Az érvényben lévő hőtechnikai szabvány az MSZ 04-140/2-91. Ez már nem az egyes épülethatároló szerkezetekre ír elő korlátozást (mint pl. a 0,7 W/m2K fal követelményérték a korábbi szabványokban), hanem a fűtött teret, mint egységet kezeli, és a határoló felületek átlagos hőátbocsátási értékének szab határt. Ennek megfelelően már nem beszélhetünk csak a falazat szükséges hőszigetelésének vastagságáról, ezt mindig együtt kell kezelni az egyéb, fűtött teret határoló szerkezetek hőszigetelő képességével.A hőszigetelés minimális vastagságát a szabvány szerint a hőérzeti és állagvédelmi követelmények kielégíthetősége határozza meg. A hőszigetelés maximális vastagságát pedig gazdaságossági vizsgálattal lehet meghatározni.
A hőszigetelés rögzítése
A táblás anyagú hőszigetelések ragasztással vagy dübelezéssel kapcsolhatók a falszerkezetekhez (esetleg mindkettővel). Ragasztásnál az elemeket megfelelő ragasztó habarccsal a falhoz ragasztják (5.60. ábra). A nálunk alkalmazott 1000/500 mm-es hőszigetelő táblákra a gyártók javaslata szerint ragasztó az anyag középre, domború felülettel, sávosan és teljes felületen vihető fel. Költségét tekintve a legkedvezőbb az a megoldás, amelyikhez a legkevesebb anyag szükséges minőség szerint pedig az, amelyik egyenletesen ragasztó felületet ad.
A megfelelő módszer több szempont figyelembevételével határozható meg. Egyenlőtlen falfelület esetén legjobb a középre vagy sávokban felhordott ragasztó anyag. Egyenletes falra vagy régi homlokzatvakolatra való ragasztásnál a tábla teljes felületén fogazottan le kell húzni az anyagot.
A ragasztó anyag felhordása előtt – a próbavakolás mintájára – próbaragasztással megállapítható, hogy adott mennyiségben felhordva, a hőszigetelő anyag falra ragasztásakor a felület hány %-a fog megfelelően tapadni. A gyártó adatai csak tájékoztató jellegűek, a valóságban a ragasztóhabarcs falanként más és más eredménnyel tapad. A kisméretű tömör téglából készült falazat felületén 20%-ot tesznek ki a fugák mélyedései, egyes blokktéglák esetén ez kevesebb, mint 10%.
Emiatt a ragasztóhabarcs először a hézagokat tölti ki, csak ezután terül el a habarcs, és tapasztja egymáshoz a felületeket. Ezért a fugákat a ragasztás előtti napon le kell zárni, pl. egyszerű faldörzsöléssel. Azoknál az épületeknél, ahol a falak felületi egyenetlensége csak vakolással egyenlíthető ki, mindenképpen szükséges a kiegyenlítő habarcsréteg is, mert a hőszigetelés felett már csak néhány mm korrigálható.
A felületi ragasztás felhordása előtt:
- a betonfelületeket (pl. áthidaló) legalább 1 nappal gúz anyaggal mindenképpen meg kell csapni;
- a ragasztással párhuzamosan a falakat az egyenletes nedvszívás és a könnyű bedolgozhatóság érdekében portalanítani és előnedvesíteni kell.
A hőszigetelő lapok homlokzati ragasztását és „dübeles” kapcsolatát méretezni kell az épületet érő szélteherre. A következőkben a Dortmundi Egyetem (Nr. 9222 sz.) 1992-ben közreadott vizsgálati eredményét ismertetjük a kapcsolatok méretezésére. A hazai szabvány (MSZ 15021/1) a szélterhelést a szívott épületsíkon tekinti mértékadónak. Minél magasabb egy épület, annál inkább ki van téve a szélből és viharból adódó negatív hatásoknak, amiket egy héj-elemmel „öltöztetett” háznál a következők szerint kell figyelembe venni:
- szélteher torló nyomását (W);
- alaki tényezőket (k);
- 1,2 értékű biztonsági tényezőt (c).
A szélteher torló nyomásának (W) számításánál az alaki tényezőnek nagy szerepe van, szívott oldalra nézve az épület homlokzatának szélesség/magasság függvényében (k) (5.61. ábra). Minél magasabb és keskenyebb egy homlokzat, annál nagyobb a szívott felület. A számítást ellenőrzésképpen az épület minden oldalára el kell végezni.
5.60. ábra. Ragasztóhabarcs hőszigetelő elemeken elhelyezve a) pontonkénti; b) körül, sávos; c) egyenletes.
5.61. ábra. Alaki tényező számítása épülethomlokzatoknál.
5.62. ábra. 1000/500 mm-es homlokzati hőszigetelő táblák dübeles kapcsolása ragasztással a)…d) dübel/m2: e) elegendő csak ragasztás.
A k * c * W képlet szerint például 14 m homlokzatszélesség és 30 m magasság esetén a legfölső 3 m-es sávban a falat érő szívóerő (vagyis a felületi tapadó szilárdság) 0,4 x 1,2 x 1,00 – 0,48 kN/m2 A dübeles kapcsolat megtervezésekor a DIN kategóriái és a Dortmundi kísérleti mérés alapján a következőt kell szem előtt tartani (5.62.-5.63. ábra). A hőszigetelés dübeles rögzítése az épületmagasság függvényében egyre inkább előtérbe kerül; az ábra szerint 3,0 m magasságig a dübelezés elmaradhat, felette pedig változó mértékben szükséges (5.64. ábra).
A ragasztásra, dübelezésre vonatkozó alapinformációk birtokában a dübel anyagát, hosszát, tárcsaméretét az épületszerkezetek függvényében kell meghatározni, természetesen nem mindegy, hogy üreges téglába vagy vasbeton falba fúrjuk és ütjük be a tiplit (5.65. ábra). Az ábra szerint „T” min. méret tömör falra vonatkozik, üreges téglák esetén a bordák átfúrt keresztmetszeti méreteit összegezni kell. A tárcsás tiplik (dübelek) anyaga nagy szilárdságú műanyag, a feszítő csavar pedig kemény műanyagból vagy oxidációtól védett acélból készül (5.66. ábra).
A szakítószilárdságig méretezett tárcsafelületet esetenként kiegészítő koronggal kell kapcsolni, a következőket figyelembe véve:
- vékony polisztirol lemez esetén, amikor a tárcsaméret kevés, kiszakadhat, főleg magasabb épületek felső szintjeinél;
- szálas hőszigetelő lemezeknél (5.67. ábra).
A nyugat-európai országokban a homlokzati hőszigetelő rendszereknek számos változata alakult ki az elmúlt 3 évtizedben. Az 50-es évek végén egy hűtőtoronynál alkalmazott külső burkolat a további fejlődés kiinduló pontja volt. Az ilyen rendszereknek nálunk is már több, mint egy évtizedes múltjuk van, és természetesen folyamatosan fejlődnek, mind a technológia, mind az alkalmazott anyagok tekintetében. Ma már nemcsak a szakemberek, hanem a laikusok is egyre szélesebb körben ismerik fel a rendszer jelentőségét.
A hőszigetelő rendszer kivitelezése
Az alkalmazott technológiák alapjában véve hasonlítanak egymáshoz; a cél, de sok esetben a főbb anyagok lényegében azonosak, csak a ragasztók és felületi anyagok összetételében különböznek.
A komplex hőszigetelő rendszer készítésének technológiai sorrendje:
- Tervezés: meg kell határozni a hőszigetelés vastagságát, anyagát, rögzítését, ki kell választani a felület textúráját és színét.
- Műszaki előkészítés: Szükség esetén meg kell kérni az építési engedélyt. Az anyagok beszerzése után következik az állványozás, a munkaterület előkészítése stb.
- Az alapréteg és a hőszigetelő réteg elkészítése.
- A fedő-, ill. színező réteg felhordása.
- A kapcsolódó utólagos épületjavítások és színezések, bádogozások stb. elhelyezése.
5.63. ábra. A dübelek számának változása az épületek széltől „szívott” homlokzatánál.
5.64. ábra. A homlokzati ragasztás felületi %-a az épület magasságának függvényében.
5.65. ábra. Tárcsás tipli méretei és elhelyezése hőszigetelés/fal kapcsolatánál (méretek, mm).
5.66. ábra. Tárcsás dübelek a) műanyag feszítőszeggel; b) fémszeggel; c) kiegészítő korong laza hőszigeteléshez.
5.67. ábra. Hőszigetelések kapcsolása a) tárcsás dübel polisztirol lemezhez, tömör falhoz; b) tárcsás dübel kiegészítő koronggal, szálas hőszigeteléshez, üreges falazathoz 1 polisztirol hőszigetelés; 2 szálas hőszigetelés; 3 tárcsás dübel; 4 feszítő szeg; 5 korong; 6 betonfal; 7 téglafal.
5.68. ábra. Homlokzati hőszigetelő rendszer készítése hagyományos technológiával A előkészítés; B tartóheveder felszerelése; C az alsó védőéi (mint üvegszövet csík) felragasztása; D hőszigetelő táblák ragasztása; E a hőszigetelés elemeinek kötésbe való helyezése; F felület csiszolása és dübeles rögzítés; G beágyazó massza felhordása, az üvegszövet be glettelése; H alapozó (tapadó-híd) felhordása ecsettel; a nemes vakolat felhordása és a felületi strukturálása 1 határoló fal; 2 lábazat; 3 ideiglenes támaszléc; 4 ragasztó habarcs; 5 él védő üvegszövet csík; 6 hőszigetelő tábla; 7 ragasztó habarcs; 8 felhajtott üvegszövet; 9 gyalu; 10 előfúrás; 11 dübeles kapcsolás; 12 felületi habarcsréteg; 13 felhordó szerszám; 14 üvegszövet; 15 beágyazás; 16 kész felület; 17 tapadásnövelő felhordása; 18 nemes vakolat fogadó felület; 19 vakoló sarokléc; 20 alsó él léc; 21 támasz; 22 nemes vakolati réteg; 23 végleges struktúra.
5.70. ábra. Üvegszövet elhelyezése; A átfedés; B sarokerősítés; C sarok áthajtott erősítése.
Hagyományos technológiával készülő homlokzati hőszigetelés
Hagyományos technológia alatt elsősorban a különböző tartó, ill. rögzítő profilok nélküli technológiát értjük, ahol a kivitelezés sorrendje a következő (5.68. ábra):
- az épület állványozásának elkészítése;
- a falfelület portalanítása;
- az anyagok előkészítése;
- az alsó tartóheveder ideiglenes felhelyezése a tervezett alsó (él) vonalához;
- az alsó él védő erősítő sáv felragasztása a falra úgy, hogy a ragasztás szélessége min. 10 cm legyen, a sáv szélessége pedig a ragasztási szélesség + a hőszigetelés vastagsága + 10 cm legyen;
- a hőszigetelő táblák „próbaragasztása”;
- a végleges hőszigetelő réteg felragasztása, ahol ügyelni kell arra, hogy az ütköző felületekhez – a hőhíd kialakulásának veszélye miatt – ne kerüljön ragasztóhabarcs;
- a ragasztás után egy-két napos pihentetés, majd a felület élektől és kiálló sorjáktól való lecsiszolása kézi csiszolóval vagy speciális gyaluval;
- az előfúrás a dübeles rögzítéshez, majd a tökéletes tapadás érdekében a furatok portalanítása vékony műanyagcsővel vagy kézi pumpával;
- a dübelek elhelyezése (5.69. ábra);
- a kezdő (alsó) lábazati üvegszál szövet csík ragasztott felhajtása;
- a beágyazó vagy burkoló massza felhordása rozsdamentes acélból készült simítóval, 2-4 mm vastagságban (a vastagság meghatározásánál lényeges, hogy az egyes gyártók az anyagot milyen vastagságra méretezték, ill. vizsgáltatták be (ez a mértékadó);
- az üvegszövet elhelyezése, vagyis a beágyazás.
Az üvegszövetet mindig föntről lefelé, a felhordott beágyazó masszába gletteljük bele, úgy, hogy az üvegszövet fölött az előzőekben felhordott massza elsimítható legyen, mert ennek hiányában a felület belevegősödik és a kifagyás elkerülhetetlen. Glett anyag csak simító és kiegyenlítő felületként használható, foltokban a lehető legkisebb mennyiségben. A felületi üvegszövet toldása, egymás melletti takarása legalább 10 cm szélességű legyen (5.70. ábra). Ajánlatos a terítést saroktól kezdeni, ahol az áthajtás megerősíti az él védelmét, és „visszafogja” a hőszigetelő anyagban keletkező feszültséget.
Természetesen az is elegendő, ha egy legalább (min.) 20 cm széles sávot előre, erősítőként felragasztunk a sarokra. Az erősítő sáv szélessége a hőszigetelő réteg vastagságának legalább négyszerese legyen. Az erősebben igénybevett helyeken, pl. járdák mellett és függőfolyosókon, az ún. „kerékpáreffektus” miatt, az alsó sávban egy teljes sávot fel glettelhetünk az üvegszövetből „keresztbe”. Az ISPO cég erre egy „erősített” üvegszövet betétet fejlesztett ki, amit nem kell duplázni.
5.71. ábra. Fémprofilok beépítése homlokzati hőszigetelő rendszerhez.
5.72. ábra. Lábazati egy vízorros szegő PROTEKTOR profilokból, homlokzati hőszigetelő rendszerrel.
5.73. ábra. Álló vízorros lábazati szegőelem komplett homlokzati hőszigeteléshez (általánosan alkalmazott megoldás, PROTEKTOR profilokkal)
5.74. ábra. Álló vízorros lábazati szegőelem homlokzati táblás hőszigetelő rétegre felhordott hálóbetétes vakolathoz, kapcsolt vízorr profillal (ritkán alkalmazott megoldás) 1 profilok azonosak, mint 5.73. ábránál, PROTEKTOR profilokkal.
5.75. ábra. Vízszintes dilatációs PROTEKTOR profilok beépítése komplett homlokzati hőszigetelő rendszerbe.
5.76. ábra. Homlokzati ereszlezáró TEKTOR szellőztető profillal.
5.77. ábra. Homlokzati él védő profil PROTEKTOR szelvényből; 1 PROTEKTOR (1013; 9078; 9079; 9278) sarokprofil ragasztva; 2 AUSZTROTHERM hőszigetelő lemez; 3 ágyazó massza; 4 üvegszövet; 5 glettelő réteg; 6 alapozó; 7 felületi LASSELSBERGER; TERRANOVA; BAUMIT; ISPO nemes vakolati rendszer
5.78. ábra. Lábazati és él védő profilok helye a hőszigetelési rendszerben 1 lábazati profil elhelyezése; 2 hőszigetelés elkészítése; 3 sarokprofil felragasztása; 4 sarokprofil ragasztás ablakkeretként; 5 ablakkönyöklő elkészítése.
Korszerű technológiával készülő homlokzati hőszigetelés
A korszerűséget a szigetelési rendszernél beépített speciális fémprofilok jelentik, egyéb szempontból a technológiai sorrend változatlan:
- az alsó tartóprofil szegezett, ragasztott felerősítése (5.72.-5.74. ábra);
- a hőszigetelő táblák felragasztása; a közbenső dilatációk beépítése (ha van épület dilatáció (5.75. ábra);
- a záró vagy ereszprofilok beépítése (5.76. ábra);
- a hőszigetelés fölső lezárása, szabással;
- a felületi korrekciók elvégzése (csiszolás);
- a dübelezés (előfúrás, kapcsolással);
- az él védő profilok felragasztása (5.77.-5.78. ábra); az ágyazó massza felhordása a burkoló réteghez; az üvegszövet be glettelése; a kiegészítő glettelés; a speciális nemes vakolat felhordása.
A falfelület előkészítése
A hőszigetelő rendszer fogadására alkalmas fal – a ragasztás és a dübeles rögzítés megfelelő minősége érdekében – ki kell elégítsen bizonyos követelményeket.
- Vakolatlan fal esetén a téglafalnak síknak és légszáraz állapotúnak kell lennie.
- Régi falaknál az alsó talajnedvesség elleni szigetelést ellenőrizni kell és ha szükséges, utólagosan szigetelést kell készíteni, amely lehet többféle. Vegyi szigetelésnél hosszabb száradási, párolgási időnek kell eltelnie a hőszigetelés megkezdése előtt. Ha „párologtatással” járó (folyamatos) utólagos falszigetelés készül, a felületen nem alakítható ki komplex hőszigetelő rendszer.
- Régi vakolatra való ragasztásnál a laza felületeket durva alapvakoló habarccsal – a hőszigetelés ragasztása előtt 1-2 héttel – ki kell javítani. Ha a foltszerű javítások felülete egy-egy összefüggő területben 0,10 m2nél nem nagyobb, és a homlokzat teljes felületéhez viszonyítva összterületük nem több 10%-nál, a vakolat (max. 2 cm vastag) javítása a ragasztás előtti napon is elegendő.
A régi vakolatra kerülő hőszigetelési rendszereknél az 5.64. ábra szerinti ragasztás, mint felülethordozó ugyanakkora felület esetén is max. 50 % értékűnek vehető, tehát az 5.63. ábra szerinti dübelezés/m2 mennyiség minden magassági sávjában megadott értékhez képest legalább 3 db-bal több szükséges. Ez annyit jelent, hogy az induló alsó 3 méter magas sávban legalább 3 db dübeles rögzítés szükséges m2-enként. A dübel hosszúsági (L) méretét a régi, fennmaradó vakolat vastagságával növelve kell meghatározni (a min. értéknél). A felületi ragasztást az ábra szerinti %-ban kell elkészíteni, az előbbi érték a tapadó szilárdság számításánál mint értékcsökkentő tényező szerepel.
A hőszigetelés előkészítése
A minőségi és műbizonylattal rendelkező homlokzati hőszigetelő táblákat erre specializálódott gyártótól (pl. AUSTROTHERM) szerezzük be. Olyan anyagot vásároljunk, amely a gyártás időpontjától számítva legalább 3 hónapot már „pihent”, de még jobb, ha ennél is öregebb. A felragasztáshoz előkészített lemez szennyeződésektől mentes és tökéletesen száraz legyen.
Ne használjunk 0,5 m2-nél nagyobb táblát, főleg 3 cm vastagság feletti méretek esetén. 3 cm-nél vékonyabb lemezből egyébként nem lehet gazdaságos hőszigetelő rendszert készíteni, ilyenkor inkább válasszunk hőszigetelő vakolatot.
A ragasztóanyag előkészítése és felhordása
A ragasztáshoz használható anyagok: TERRANOVA TERRAMIN; TERRANOVA TERRAFIX; BAUMIT ragasztótapasz; LB-KNAUF ragasztótapasz és ISPO 01 ragasztó.
A TERRAMIN, a BAUMIT, az LB-KNAUF és az ISPO-01 por alakú, gyártó által zsákokban előre csomagolt anyagokból helyszíni keveréssel, víz hozzáadásával kell elkészíteni a ragasztót. Egy-egy bekeverés során nyáron 1-2; ősszel és tavasszal 2-3 órára elegendő mennyiséget készítsünk elő. A TERRAFIX ragasztópasztát ugyancsak helyszíni keveréssel l:l-es keverési arányban, 350-es pc cement hozzákeverésével állítják elő. A bedolgozhatósági időt a külső hőmérséklet határozza meg, de 3 óránál több nem lehet. A massza habarcsládában, kézi keveréssel vagy műanyag vödörben, keverő „fúrószárral” készíthető el a legegyszerűbben.
A kész anyagot legalább 5 perces pihentetés után még egyszer keverjük át, ezután az anyag használható. A ragasztóhabarcs nem kenhető falra, csak a hőszigetelő lapokra! A hőszigetelő lapokat 60-90%-os felületi tapadást biztosítva kell felragasztani. 80-90%-os lehet a tapadási felület öntött falas vagy paneles épületeknél, 80%-os pedig téglafalak esetén. A ragasztóanyaggal fedett felület párafékező hatása meglehetősen nagy, ezért a szabad felület téglafalnál min. 20%, vasbetonnál pedig min. 10% legyen. A hőszigetelő táblák ütközési peremeibe ne kerüljön ragasztóhabarcs!
A ragasztóanyag min. +5 °C feletti hőmérséklet esetén télen-nyáron egyaránt felhordható, télen azonban a hőszigetelő tábla csak fűtött épület fűtött helyiséget határoló falára ragasztható fel. Az épület külső hőszigetelésének elkészülte után megváltozik a ±0,00 °C hőmérséklethatár helye. Amíg nincs fenn a falon a hőszigetelés, addig a főfal belső oldala felé esik, a felragasztás pillanatától pedig a hőszigetelő rétegbe vagy annak közelébe tolódik el. Fűtött helyiség külső falára a téli éjszakai lehűléshez viszonyítva:
-3 °C esetén 3 cm, -5 °C esetén pedig 5-10 cm vastag hőszigetelés nappali +5 °C mellett beépíthető.
5.80. ábra. ISPO A1 ásványi anyagú hőszigetelő rendszer (A1 tűzrendészeti besorolása szerint éghetetlen) 1 szálas hőszigetelő elem (R0CKW00L) ISPO Nr 1. habarccsal ragasztva; 2 ISPO SL 540 könnyűvakolat; 3 ISPO SL üvegszövet; 4 ISPO nemes vakolat (WD); 5 ISPO VWS dübel; 6 lábazati fémprofil.
5.81. ábra. ISPO A2-DS vékony felületi rétegű, éghetetlen anyagú hőszigetelő rendszer. (A2 tűzrendészeti besorolás) 1 ROCK-W00L szálas és táblás hőszigetelés ISPO Nr. 1. ragasztó habarccsal ragasztva; 2 ISPO felületi „vékony” habarcsréteg (ISPO Nr 1.); 3 üvegszövet; 4 ISPO ágyazó habarcs glettelve; 5 ISPO nemes vakolat vagy ISPO könnyűvakolat (K+R); 6 ISPO VWS feszítő dübel; 7 lábazati fémprofil.
5.82. ábra. ISPO A2-SL vastag rétegű, éghetetlen anyagú hőszigetelő rendszer, 6-8 mm-es „vastag” vakolattal (a DIN 4102 szerint az A2 tűzrendészeti besorolásba tartozik) 1 éghetetlen anyagú ISPO R0CKW00L szálas hőszigetelő anyag ISPO Nr. 1. ragasztó habarccsal ragasztva; 2 ISPO SL 540 habarcsréteg; 3 üvegszövet; 4 ISPO könnyű- vagy ISPO nemes vakolat; 5 ISPO VWS feszítő dübel; 6 lábazati fémprofil.
A lemezek felragasztása a falra
A felragasztást alulról felfelé haladva, a lemezeket eltolva kötésben kell végezni. Az 1-2 napos ragasztási kötési idő eltelte után következhet a csiszolás és a tiplizés. Két hét elteltével,
ha a felületi réteg még nem lett felhordva, a csiszolást meg kell ismételni. Célszerű a felületi egyengető munkát mindig a rögzítés és a glettelés idejére ütemezni. Viharos időben ne ragasszuk a lemezeket a falra. Középmagas és magas épületeknél ügyelni kell arra, hogy az esetleges váratlan szélszívások ne okozzanak károkat.
A dübelezés
A dübelek kiválasztása a hosszúsági és a tárcsaméret meghatározását, valamint a műanyag vagy fém (FISCHER) közötti választást jelenti. Műanyag dübelezés (a DIN szerint) 20 m magasságig alkalmazható, e felett már csak fém anyagú dübelezés készíthető. Ezen belül is a függesztő sávban, az ablakok feletti első sorban 8,0 és 20,0 m között is már fém dübelezés ajánlott. Ennek az oka, hogy egyrészt jobban ellenállnak a szélteher szívó hatásának, másrészt tűz esetén ezekben a biztonsági sávokban a fellépő feszültségeket a fém jobban viseli.
Az előbbiekben ismertetett előnyök mellett hátrányuk viszont a fém dübeleknek, hogy hő hidakat képeznek. Ez egy 150 m2-es homlokzat 500 db dübelében már akkora hő vándorlást és hő-veszteséget okozhat, hogy egy fűtési szezonnál átlagosan 4-6 napi energiamennyiség vész kárba. A dübelt – a furat mélységétől függetlenül – úgy kell beütni, hogy a tárcsa alatti összenyomódás polisztirol lemez esetén max. 5-7%-nyi, szálas hőszigetelő esetén max. 15-20%-nyi legyen. Ennél nagyobb összenyomódás veszélyes, mert a tárcsa alatti „szakítás” gyengíti az együttdolgozás minőségét, és a dübelszár által átadott húzóerő kiszakadást okozhat.
A glettelés és az üvegszövet felerősítése
A legalább egy napja felragasztott és dübelezett hőszigetelésre a felületi simító – glett – réteg kézzel vagy géppel hordható fel és dolgozható el a szükséges 2-8 mm vastagságban, a különböző alapanyagokból:
- TERRANOVA TERRAMIN por:
- TERRANOVA TERRAFIX paszta;
- BAUMIT por;
- LB-KNAUF por;
- ISPO-01 habarcs.
Az anyagok előkészítése és keverése azonos, mint amikor a ragasztáshoz készítettük elő őket. A felhordásnál az egyenletesség és az üvegszövet elhelyezhetősége a fő szempont. Az elő gletteléshez legcélszerűbb 10/10-es fogazású rozsdamentes acélsimítót használni, amellyel az üvegszövet fogadásához tökéletes felület készíthető.
5.83. ábra. A1 tűzrendészet! besorolású, éghetetlen anyagú hőszigetelő rendszer készítésének technológiája 1 a lábazati fémprofil felszerelése tiplis kapcsolással; 2 az ásványi anyagú szálas (4; 5; 6; 8; 10 cm vastagságú) táblás hőszigetelés előkészítése a ragasztó habarcs felhordásával; 3 a hőszigetelő táblák felragasztása a falra; 4 dübeles kapcsolás; 5 kiegészítő hőszigetelés az ablakok körül; 6 él-védők felragasztása; 7 habarcs gépi felhordása (I alternatíva); 8 habarcs kézi felhordása (II alternatíva); 9 az üvegszövet be glettelése; 10 nemes vakolati réteg felhordása.
5.84. ábra. Teljes hőszigetelő rendszer műgyanta, szilikon vagy szilikát vakolattal burkolt polisztirol lemezes konstrukcióban (a DIN 4102 szerint B 1 nehezen éghető kategóriájú) 1 polisztirol lemezek ISP0 Nr. 1. ragasztóhabarccsal ragasztva; 2 ágyazó habarcs réteg; 3 üvegszövet; 4 ISP0 műgyanta vagy szilikon vakolat; 5 feszítő dübel; 6 lábazati tartóprofil.
5.85. ábra. ISPO C-DS teljes hőszigetelő rendszer 2-8 cm vastagságú polisztirol lemezzel, ásványi habarccsal, vékonyrétegű rendszerként, ahol a felületi burkolat teljes vastagsága 3 mm. (E szerkezeti vastagság mellett a DIN 4102 szerint B 1 tűzvédelmi osztályba tartozik) 1 polisztirol hőszigetelés ISPO Nr 1-es ragasztóhabarccsal ragasztva; 2 ISPO Nr 1 ragasztó-ágyazó habarcs (vékony) réteg, glettelve; 3 üvegszövet; 4 ISPO alapozó felület; 5 nemes vakolat mint dörzs-vakolat vagy ISPO könnyű vakolat K+R; 6 ISPO feszítő-függesztő tipli; 7 lábazati fémprofil.
5.86. ábra. ISPO C-SL kombinált hőszigetelő rendszer ásványi habarccsal, vastag vakolattal és a vakolatban a külső harmadban behelyezett üvegszövet erősítéssel, melynél a felületi burkolóréteg 6-8 mm vastagságú (A DIN 4102 szerint B1 tűzrendészeti besorolású) 1 polisztirol lemez hőszigetelése ISPO Nr 1 habarccsal ragasztva; 2 üvegszövet; 3 ISPO SL 540 felületi könnyűvakolat; 4 ISPO könnyű vakolat K+R, vagy ISPO „kapart” díszvakolat; 5 feszítő-függesztő dübel; 6 lábazati fémprofil.
5.87.ábra. ISPO-MBS teljes hőszigetelő rendszer szárazkapcsolattal. A rendszer az épületek laza vakolataira vagy vasbeton panelekre is felszerelhető, (a teljes felületében szerelt mechanikus rögzítő rendszer biztosítja az 5 vagy 6 cm vastag hőszigetelésnek a vízszintes szerelőprofilokhoz és a stabilizáló hossz- és kereszthevederekhez, valamint a falhoz való kapcsolatát. (A DIN szerint a B 1 tűzrendészeti besorolású.) 1 alsó kezdő, lábazati fémprofil; 2 közbenső rögzítő „T” szelvény a kettős kapcsoláshoz; 3 függőleges „T” horonyborda, mint erősítő; 4 rögzítő tiplizés; 5 MBS táblásított, oldalhornyos polisztirollemez; 6 ISPO Nr 1 ágyazó és felületi habarcsréteg; 7 beágyazott üvegszövet; 8 műgyanta vagy szilikon vakolat.
5.88.ábra. ISPO-MBS teljes hőszigetelő rendszer kivitelezésének technológiája 1 lábazati szegélyre kapcsolt hőszigetelő elemsor elhelyezése merevítő bordával; 2 közbenső (vízszintes) rögzítő- és kapcsolóprofil elhelyezése és tiplis kapcsolása; 3 az ismétlődő sorok elkészítése; 4 záró sor fölső kapcsolása; 5 a felületi beágyazó massza felhordása, hálózása, majd a felületi réteg elkészítése.
5.89. ábra. Vasbeton panelből épült lakóház utólagos hőszigetelése ISPO-MBS rendszerű szerelt hőszigetelő rendszerrel 1 panelfal felülete; 2 szegélyelem; 3 lábazati szegélyelem (vízorral); 4 50/50-es hornyolt polisztirol hőszigetelő lapok; 5 hosszhevederek; 6 felületi burkolóréteg: ágyazó massza, üvegszövet és nemes vakolati réteg; 7 ablakok.
Felületkezelés alapozóval
A simára glettelt végleges felületre 7-10 napos pihentetés és utókezelés után, a jobb tapadás érdekében ecsettel vagy hengerrel alapozót hordhatunk fel, a nemes vakolat készítése előtti napon:
- BAUMIT granolan alapozóból,
- LB-KNAUF alapozóból,
- TERRANOVA szilikátvakolat alapozóból,
- TERRANOVA TERRAPLAST vakolatalapozóból.
0,1-0,2 kg/m2 mennyiségű anyagfelhordás mellett a felsorolt anyagokkal tökéletes tapadás érhető el. ISPO rendszerben a vastagabb felületi burkoló rétegnél a lazább szerkezet miatt alapozás nem szükséges.
A nemes vakolati réteg felhordása
A zsákokba csomagolt gyári „száraz-vakolatból” a helyszínen, egy épületoldalnak megfelelő mennyiségű habarcsot kevernek habarcskeverőgéppel vagy kézzel, majd habarcsládába öntik. A bekevert anyagot 20-30 perces pihentetés után még egyszer átkeverik a kívánt képlékenységűre hígítva. Az így elkészített „nedves vakolatot” műanyag vödörben hordják a felhordás helyszínére.
Száraz és nedves gyári nemesvakolatok:
TERRANOVA-termékek:
- TERRANOVA TERRAPLAST vékony vakolat;
- TERRANOVA TERRAMIN speciális nemesvakolat;
- TERRANOVA szilikát vékonyvakolat.
BAUMIT-termékek:
- BAUMIT granolan vakolatok; LASSELSBERGER-termékek:
- LB-KNAUF EXTRA nemesvakolatok;
ISPO-termékek:
- ISPO ásványi kötőanyagú nemesvakolat;
- ISPO műgyanta kötésű nemesvakolat;
- ISPO pietrolit nemesvakolat;
- ISPOLIT műgyanta kötésű nemesvakolat;
- ISPO szilikonos nemesvakolat;
- ISPO könnyű nemesvakolat;
- ISPO könnyűvakolat (R és K);
- ISPO SP2 könnyűvakolat.
A gyártó utasítása szerinti képlékenységűre kevert massza rozsdamentes acélsimítóval hordható fel a legalább 1-2 héten át pihentetett burkolati vakolatrétegre, majd a kívánt felületi struktúra dörzsöléssel alakítható ki. A felhordás iránya az egyenletes felület érdekében balról jobbra és alulról felfelé haladó legyen. A felhordási vastagság legalább akkora legyen, mint a maximális szemnagyság. A homlokzati hőszigetelő rendszerek +5 °C fölötti hőmérséklet mellett csapadékmentes időben készíthetők. Szeles időben az egyenlőtlen leszáradás miatt dörzsölt vakolatot nem tanácsos készíteni. Minden rétegnél legalább egy hetes utókezelés szükséges, permetszerű nedvesítéssel. Fokozott tűzállóságú komplex hőszigetelő rendszerek
Az Európában jelentős fejlesztéseket folytató ISPO cég terméke az „A” tűzveszélyességi osztályú, nem éghető anyagú homlokzati hőszigetelő rendszer (5.80-5.83. ábra). A rendszer különleges, speciális erősítésű ásványi gyapot lemezei jól viselik az igénybevételeket, jó hőszigetelő képességűek és megfelelnek a legszigorúbb tűzrendészeti követelménynek is.
E rendszert is az ISPO fejlesztette ki olyan épületek hőszigetelésére, ahol a felületi ragasztás biztonsága nem garantált. Ilyenek a régi, laza vakolatú épületek, valamint a nagy magasságú, vasbeton elemes lakó- és középületek. A rendszer lényege, az elemeket az épület falához dübelezéssel rögzített hosszhevederekhez rögzítik. A keresztmerevítések a hőszigetelő elemek függőleges hornyaiba illeszkednek úgy, hogy azok alsó-fölső vége a vízszintes hevederek T profiljához csatlakozik (5.87.-5.90. ábra).
5.90. ábra. ISPO-MBS utólagos hőszigetelési rendszer vasbeton paneles épületnél a) függőleges metszet; b) vízszintes metszet; 1 vasbeton falpanel; 2 falpanel belső hőszigetelő rétege; 3 rugalmas kitöltés; 4 tiplis kapcsolat; 5 talpas „T” hosszheveder; 6 facsavar; 7 függőleges „T” borda; 8 hőszigetelő tábla hornyai; 9 polisztirol táblalemez; 10 légrés (zártcellás); 11 üvegszövet beágyazó masszával; 12 felületi nemes vakolat; 13 él profil.