A födémgerendák javítása, korszerűsítési megoldások, hőszigetelés
A födémgerendák javítása
A födémgerendákat növényi és állati fakártevők annyira tönkretehetik, hogy az már a teherbírást is veszélyezteti. Ha új padlóburkolat vagy mennyezetborítás megnyitásával a veszélyeztetett helyeken ellenőrizzük a gerendák állapotát.
A fokozott veszélynek kitett helyek a következők:
- a falazatban lévő gerendafejek;
- régi kiontok, lefolyóvezetékek, zuhanytálcák és fürdőkádak környéke;
- lefelé előreugró homlokzatokon lévő gerendamegtámasztások;
- nyerstégla-falazatban lévő gerendamegtámasztások, különösen védtelen gerendafejek (bütük) esetén;
- megrongálódott, repedezett vakolatú homlokzaton lévő megtámasztások;
- hibás vagy hiányzó ereszlefolyók környéke, különösen a szél felőli oldalon;
- a tetőszék, ill. a legfelső szint födémjének gerendái, különösen az eresz közelében.
Néhány jó tanács új gerendamegtámasztások helyes kialakításához:
- a falazatra tegyünk a gerendafej alá bitumenes fedéllemezt, hogy a nedvesség felszivárgását megakadályozzuk;
- alulról zárt födém esetén a gerendafej és a falazat között, oldalt és fent hagyjunk 3 cm rést, összeköttetéssel a gerendák közötti térrel;
- a gerenda homlokfelülete és a külső fal közé tegyünk egy legalább 2 cm vastag hőszigetelő lapot, a páralecsapódás elleni védelmül.
A faszerkezetek a kemény, rideg falazattal és betonnal ellentétben nagyon rugalmasan reagálnak a terhelés megváltozására. Érezhető behajlások, rezgések vagy elferdülések esetén keressük meg ugyan annak okát, hibaelhárításra azonban nincs mindig szükség.
9.11. ábra. Födémgerendák erősítése, oldalpallók elhelyezésével 1 meglévő födémgerenda; 2 felerősített pallók.
Korszerűsítési megoldások
Az emeletközi födémek korszerűsítésére irányuló megoldásoknak a célja lehet a födém műszaki jellemzőinek, pl. a hő- és hangszigetelésnek a megjavítása, de lehet az is, hogy pl. a födémen megnyitott nyílásokkal az alaprajzot kívánjuk megváltoztatni. Gyakori, hogy egyidejűleg több feladatot is meg kívánunk oldani, a műszaki lehetőségek száma nagy. A következőkben néhány jellegzetes megoldási lehetőséget mutatunk be.
9.12. ábra. Gerendaillesztés gerendák kicserélése esetén 1 összeillesztett gerendák összecsavarozva; 2 tompán illesztett gerendák hevederpallókkal összecsavarozva.
Gerendák kiszabadítása, megerősítése, kiváltása
A födémgerendák szabaddá tételének célja lehet
- a gerendázat láthatóvá tétele;
- a helyiség belmagasságának megnövelése;
- két szint között nyitott kapcsolat létesítése.
Ajánlatos a gerendázat szabaddá tétele előtt megvizsgálni annak külső megjelenését. Arra is gondolni kell, hogy a mennyezetborítás és a födémköz elhagyásával romlanak a födém hang- és hőszigetelési, valamint tűzvédelmi tulajdonságai.
A födémgerendák megerősítését indokolhatja
- a korhadás vagy kártevők pusztítása következtében meggyengült gerendák megerősítése;
- a födém rezgéseinek (a járás vagy az utcai forgalom hatására bekövetkező lengések) csökkentése;
- a födémgerendák teherbírásának növelése, pl. a gerendák behajlása esetén, vagy tervezett válaszfalak alatt.
A födém teherbírása növelhető úgy, hogy a födémgerendák egyik vagy mindkét oldalára egy-egy 4-6 cm vastag pallót csavarozunk, vagy a meglévő gerenda közé egy második gerendasort építünk be.
A födémgerendák kiváltására (váltógerenda beépítésére) akkor kerül sor,
- ha a födémen a gerendamezőnél szélesebb nyílást kívánunk készíteni;
- ha egy elkorhadt gerendafejet kívánunk tehermentesíteni vagy közvetlenül egy födémgerenda alatt ablaknyílást akarunk készíteni.
Födémgerenda kiváltását csak szakszerű irányítás mellett végezzük el. Kinyúló gerendák (pl. erkély számára való meghosszabbítás), tetőgerendák vagy több mezőn átmenő gerendák esetén egy kivitelezési hiba a stabilitást veszélyeztetheti!
9.13. ábra. A lépészaj elleni szigetelés javítása szabadon lévő födémgerendáknál (A megoldás) 1 födémgerenda; 2 deszkázat; 3 leszóródás ellen védő réteg; 4 szigetelőcsíkok; 5 párnafa; 6 homokfeltöltés; 7 ásványi gyapot lap; 8 faforgácslemez.
A hangszigetelés javítása
A régi fagerendás födémek hangszigetelése általában rosszabb, mint a tégla- vagy betonfödémeké. A szigetelés minőségére a léghang elleni szigetelés mértéke és a lépészaj elleni szigetelés mértéke a mérvadó, mindkettőt decibelben adjuk meg (1 dB = 0,1 Bel). A megkülönböztetésre azért van szükség, mert az épületelemek a léghangot (pl. beszéd, rádió) másképpen vezetik, mint a testhangot (kopogást, járást). Minél nagyobb a hangszigetelés mértéke (dB), annál jobb az adott födémszerkezet hangszigetelő hatása.
A magántulajdonú régi épületek korszerűsítése során a fafödémeknél gyakran azért nem lehet jó hangszigetelési értékeket elérni, mert a kivitelezés nehézségei és a költségek túl nagyok. Ha viszont rossz a hangszigetelés, akkor a különböző lakásokban lakók nagyon zavarhatják egymást és ennek kedvezőtlen hatása lehet a házbeli együttélésre.
A födémeknél általában elegendő a lépészaj elleni szigetelésre vigyázni, mert ha az jó, akkor csaknem midig megfelelő a léghang elleni szigetelés is. Egy födém hangszigetelő képessége annál jobb, minél nehezebb a födém (felületegységre eső tömeg kg/m2), minél jobban rugóznak a rétegek (dinamikai merevség MN/m2) és minél több rétegből áll a födém. Egy „úszó” (vagyis rugózó) cementesztrich-réteggel és szőnyegpadlóval ellátott 14 cm vastag betonfödém lépészaj elleni szigetelése pl. 20 dB. A betonfödémek és az esztrichlapoknak nagy tömege van, a rugózó rétegeket a lépészaj elleni szigetelőlapok (pl. a nyersfödém és az esztrichlapok közé helyezett ásványi vagy kókuszlemez) és a szőnyegpadló alkotja.
A lépészaj elleni szigetelés további 7 dB-lel javítható, ha nedves vagy száraz vakolattal ellátott, speciális fémsínekre függesztett mennyezetet alkalmazunk. A régi, általában 9-11 cm magas agyag-, salak- vagy homokfeltöltéssel készített födémszerkezeteknek az volt a feladatuk, hogy a súlyt megnöveljék.
Az emeletközi födémek hangszigetelésének utólagos javítására egyebek között ezek a lehetőségek állnak rendelkezésünkre:
- a szőnyeget 10 mm vastag nemezalátétre fektessük (javítja a lépészaj, ill. léghang elleni szigetelést);
- úszó öntött vagy száraz esztrich elhelyezése a meglévő padlózatra;
- súlyos födémköz kialakítása;
- mennyezetburkolat kialakítása lengősínekkel vagy rugós kengyelekkel;
- a fenti lehetőségek kombinációja.
Ha a házilagos kivitelezésre alkalmas száraz esztrichet, pl. gipszkötésű rostlemezeket alkalmazzuk, akkor sík alap esetén a lapokat közvetlenül a lépészaj ellen szigetelő lapokra lehet fektetni. A födém ferde fekvéséből adódó magasságkülönbségeket feltöltéssel vagy szegélyfákkal lehet kiegyenlíteni. A száraz esztrichek további előnye a kisebb vastagság, hangszigetelésük viszont nem olyan jó, mint az öntött esztricheké.
Súlyos födémköz kialakítására akkor nyílik lehetőség, ha a padlót egészen meg kell nyitni, ill. el kell távolítani (pl. a födémgerendák megerősítése esetén) vagy, ha a padló vastagságának jelentős megnövelése nélkül jó hangszigetelést kívánunk elérni.
Hangszigetelő feltöltés készíthető pl.
- vakpadlón elhelyezett, megkötő feltöltésből (pl. sovány beton, döngölt agyag);
- nemez alátétre rakott kőlapokból vagy falazó-téglából (pl. járdalapok, egésztéglák);
- vakpadlón elhelyezett ömlesztett anyagból (pl. zúzalék).
A homok és a rostált törmelék ugyan olcsó és jó hangszigetelő, de leszóródás ellen védő réteget igényel, azt pedig a szokásos körülmények között szinte lehetetlen jól záró állapotban tartani. A megkötő feltöltéseket, pl. az agyagot földnedves állapotban kell elteríteni, azután szilárdra kell döngölni és engedni kell kiszáradni. A fa részeket olajos papír elválasztó réteggel kell védeni.
9.14. ábra. Lépészaj ellen szigetelt födémszerkezet szabadon lévő födémgerendákkal (B megoldás) 1 födémgerenda; 2 deszkázat vagy faforgácslapok; 3 lemez; 4 járdalapok; 5 ásványi gyapot lapok; 6 faforgácslemez.
9.15. ábra. A lépészaj elleni szigetelés javítása részben szabadon lévő födémgerendák esetén 1 födémgerenda; 2 deszkázat vagy faforgácslapok; 3 élfa; 4 szigetelés; 5 faforgácslapok; 6 ásványi gyapot lapok; 7 cementesztrich vagy faforgácslapok.
9.16. ábra. A lépészaj elleni szigetelés javítása, a régi födém megtartásával (A megoldás) 1-4 meglévő födém; 5 szigetelőréteg; 6 faforgácslemez; 7 ásványi gyapot lépészaj elleni szigetelőlapok; 8 úszó cementesztrich.
9.17. ábra. A lépészaj elleni szigetelés javítása, a régi födém megtartásával (B megoldás)
Meglévő: 1 födémgerenda; 2 élfa; 3 vakpadló
Új: 4 olajos papír; 5 sovány beton; 6 ásványi gyapot lépészaj elleni szigetelőlapok; 7 faforgácslemez.
9.18. ábra. A lépészaj elleni szigetelés javítása, a régi födém megtartásával (C megoldás) 1-6 meglévő födémszerkezet; 7 ásványi gyapot lapok; 8 lágy rostlemez, olajos papír vagy polietilén fólia; 9 cementesztrich vagy öntött aszfalt esztrich.
9.19. ábra. A lépészaj elleni szigetelés javítása, a régi födém megtartásával (D megoldás) 1-6 meglévő födémszerkezet; 7 olajos papír vagy polietilén fólia; 8 szigetelő csík; 9 párnafa; 10 földnedves sovány beton; 11 ásványi gyapot lapok; 12 faforgácslemez.
9.20. ábra. A lépészaj és léghang elleni szigetelés javítása a födém megtartásával (E megoldás)
Meglévő: 1 vakolat; 2 vakolathordozó; 3 esetleges takarékdeszkázat; 4 födémgerenda; 5 feltöltés; 6 tartóléc; 7 vakpadló; 8 hajópadló
Új: 9-10 üvegszigetelés befúvott cellulózpehellyel; 11 esetleg kiegyenlítő feltöltés, pl. mész vagy téglazúzalék; 12 lépészaj elleni szigetelőlapok; 13 szárazesztrich.
9.21. ábra. A lépészaj elleni szigetelés javítása, a régi födém megtartásával (F megoldás) 1-6 meglévő födémszerkezet; 7 szigetelő nemez, régi szőnyegpadló vagy karton; 8 járdalapok; 9 szigetelőcsík; 10 párnafa; 11 szigetelés; 12 padló.
9.22. ábra. Hangszigetelő födémszerkezet 1 födémgerenda; 2 födémburkolat; 3 a födémburkolatot tartó lécek; 4 szigetelés; 5 szigetelő csíkokra tett faforgácslemez; 6 lemez vagy bitumenes fedéllemez; 7 járdalapok; 8 ásványi gyapot lapok; 9 faforgácslemez.
A hőszigetelés javítása
Régi épületeknél a pince- és padlásfödémen át sok hőenergia megy veszendőbe. Ezeknek az épületelemeknek az utólagos hőszigetelése ezért a komfort javítását és a környezet védelmét egyaránt szolgáló, fontos intézkedés.
A szigetelőréteg célszerű vastagságára a következő értékek javasolhatók:
- pincefödémeknél (és egyéb, fűtetlen helyiségek fölötti födémeknél) 8-15 cm;
- padlásfödémeknél (és egyéb, fűtetlen helyiségek alatti födémeknél) 10-20 (30) cm.
A födém szigetelőképessége szempontjából döntő jelentőségű az egyes rétegek hőátbocsátási ellenállásainak összege. Annak, hogy a szigetelőrétegeket a nyersfödém (a gerendázat) közé, fölé vagy alá építjük-e be, a szigetelőképességre nincs hatása, azt inkább gyakorlati és pénzügyi szempontok határozzák meg:
- pincefödém (általában tömör födém) esetén általában az a célszerű, ha a szigetelőlapokat (pl. parafa- vagy kőgyapot táblákat) alulról ragasztjuk vagy csapozzuk a födémhez
- boltozott födémeknél vagy a földszinti padozat kicserélése esetén hőszigetelő esztrich padozatot lehet készíteni. Az ajtók környékén a magasabb padlószerkezet miatt esetleg nehézségekkel találkozunk;
- a padlásfödémnél (rendszerint fagerendás födém) általában a födémgerendák között vagy fölött elhelyezett szigetelés a célszerű;
- a lapostető-szerkezetek és teraszok utólagos hőszigetelésének lehetőségeit a 5. szakaszban mutatjuk be.
A födémek utólagos hőszigetelésénél feltétlenül figyelembe kell venni a következőket: ha a hőszigetelést a födém hideg oldalán helyezzük el, azaz a fűtetlen tetőtér padlóján vagy a pincefödém alatt, akkor száraz födémszerkezetek esetén párazáró rétegre nincs szükség. A párazáró réteg még kárt is okozhat, ha a hőszigetelés hideg oldalára kerül. Ha a párát áteresztő szigetelőanyagot, pl. ásványi gyapotot, a födém meleg oldalán (azaz pl. a lakószoba födémjének alsó oldalán vagy a földszint padlóján) helyezzük el, akkor általában szükség van párazáró rétegre; azt a meleg oldalon, tehát a hőszigetelés és a mennyezetburkolat között kell elhelyezni.
A fűtetlen tetőtérben hőszigetelést pl. a következőképpen lehet készíteni:
- a deszkapadlót távolítsuk el;
- az építőipari papírból vagy polietilén fóliából való párazáró réteget tegyük be a gerendák közti mezőkbe, azok szélei oldalt feküdjenek föl a gerendákra, hogy tetőlécekkel szorosan oda lehessen azokat szorítani;
- helyezzünk el a födémgerendákkal párhuzamosan vagy azokra keresztben párnafákat, keresztmetszetük pl. 6 x 12 cm, távolságuk 60-70 cm;
- a födémgerendák és a párnafák közé tegyünk szigetelő nemezt (kasírozás nélkül), újra rakjuk le a padlódeszkákat.
Ha a padlás padlóján csak ritkán járnak, a szigetelőanyagot egyszerűen a meglévő padlóra is ki lehet teríteni (amire előzőleg párazáró papírt fektettünk) és különálló járópallókat lehet rátenni. Ha a tetőtér későbbi beépítése tervbe van véve, akkor a padlót esztrichnek alakítsuk ki. Üreges gerendaközök és kiszóródás ellen védő, párazáró mennyezetburkolat esetén a padlódeszkák leszerelését megtakaríthatjuk, ha a padlón fúrt lyukakon át pelyhes szigetelőanyagot (pl. cellulózpelyhet) fújunk az üregbe.
9.23. ábra. Hangszigetelő mennyezetburkolat (A megoldás) 1 mennyezetburkolat; 2 tartószerkezet; 3 lemezsín; 4 födémgerenda; 5 szigetelés; 6 meglévő padló.
9.24. ábra. Hangszigetelő mennyezetburkolat (B megoldás) 1 födémgerenda; 2 és 3 két réteg farostlemez vagy gipszkarton lap; 4 lemezsín; 5 szigetelés; 6 és 7 meglévő padló.
9.25. ábra. Utólag alulról szigetelt pincefödém 1 parafa-, keményhab-lemezek vagy szigetelő szendvicslapok; 2-5 meglévő acél-tégla födém fapadlóval.
9.26. ábra. Utólag alulról szigetelt padlásfödém 1 nedves vakolat; 2 fagyapot építőlapok; 3 szigetelés; 4-6 meglévő födémszerkezet.
9.27. ábra. A padlásfödém hőszigetelésének javítása (A megoldás) 1 födémgerenda; 2 mennyezetburkolat; 3 a mennyezetburkolat tartólécei; 4 polisztirol keményhab lap (párazáró réteg); 5 szigetelés; 6 párnafák; 7 padló (nyitott hézagokkal).
9.28. ábra. A padlásfödém hőszigetelésének javítása (B megoldás) 1 födémgerenda; 2 mennyezetburkolat; 3 a mennyezetburkolat tartólécei; 4 polietilénfólia (párazáró réteg); 5 odacsavarozott élfa; 6 és 7 szigetelés; 8 párnafa; 9 padló.
A tűzvédelem javítása
Az egyes építésügyi szabályzatok meghatározzák a födémszerkezetek tűzállóságával kapcsolatos követelményeket.
Ezeknek a követelményeknek a fagerendás födémek akkor felelnek meg, ha
- a födémgerendák égésgátló anyaggal vannak burkolva;
- meghatározott minimális keresztmetszetű gerendák vannak beépítve;
- a padozat úszó esztrichként van kialakítva;
- családi házakra (legfeljebb egy lakást tartalmazó, szabadon álló lakóépületek), melyek tartózkodási helyiségei legfeljebb két szinten helyezkednek el: tűzállósági követelmények betartása nincs előírva;
- kétlakásos családi házakra (legfeljebb két lakást tartalmazó lakóépület), ha minden tartózkodási helyiséget egy legfeljebb 8 m hosszúságú létrával kívülről el lehet érni (a létra hosszánál a talaj és az ablakpárkány felső része közti távolság a mértékadó): égésgátló szerkezet;
- egyéb épületeknél, tehát pl. ipari helyiségeket és kettőnél több lakást tartalmazó épületeknél: tűzálló szerkezet.
Az égésgátló födémszerkezetekkel szemben támasztott követelményeket az OTSZ írja elő.
Eszerint pl. egy fafödém akkor minősül égésgátlónak, ha
- a gerenda keresztmetszetek megfelelnek a mai statikai követelményeknek;
- a födémgerendák felülről forgácslapokkal vagy fapallókkal vannak takarva és úszó esztrichel (cementesztrich vagy ásványi gyapot lapokra helyezett forgácslapok) vannak borítva;
- a gerendák alulról forgácslapokkal, gipszkarton lapokkal, fagyapot építőlapokkal vagy függesztett rabicmennyezettel vannak burkolva.
A szabvány által előírt anyagminőségeket és kivitelezési módokat minden esetben pontosan be kell tartani. Megfelelően méretezett gerenda-keresztmetszetek esetén a teljesen vagy részlegesen szabadon álló fagerendás födémek is tűzgátlók lehetnek.
A tűzálló fagerendás födémekkel a szabvány nem foglalkozik. Vannak viszont olyan cégek, melyek tűzálló, éghetetlen álmennyezeteket kínálnak. Ezeknél a födémszerkezeteknél műbizonylatra és hatósági engedélyre van szükség.
9.29. ábra. Égésgátló födémszerkezet részben szabadon lévő födémgerendákkal (A megoldás) 1 födémgerenda; 2 élfa; 3 mennyezetburkolat; 4 szigetelés (tűzvédelmi okokból nem szükséges); 5 faforgácslapok vagy padlódeszkák; 6 ásványi gyapot lapok; 7 úszóesztrich.
9.30. ábra. Égésgátló födémszerkezet teljesen szabadon lévő födémgerendákkal (B megoldás) 1 födémgerenda; 2 deszkaborítás; 3 ásványi gyapot lapok; 4 úszó cementesztrich.
9.31. ábra. Égésgátló födémszerkezet teljesen burkolt födémgerendákkal (C megoldás) 1 födémgerendák; 2 a mennyezetburkolatot tartó lécek; 3 gipszkarton lapok; 4 szigetelés (tűzvédelmi okokból nem szükséges) vagy 3 tetszőleges mennyezetburkolat; 4 ásványi gyapot lapok (tűzvédelmi okok miatt szükséges); 5 burkolat (faforgácslapok vagy deszkázat); 6 ásványi gyapot lapok; 7 úszó cementesztrich.