Pince- és lábazati falak, vízmentesítés!
A pincefalak és a lábazati falazatok nagyon régi házaknál és vidéki épületeknél faragott vagy faragatlan terméskőből készültek. Századunk közepe óta egyre nagyobb mértékben készülnek vasbetonból a pincefalak, mert így a földnyomás felvételéhez kisebb falvastagságra van szükség, mint falazott fal esetén. Mivel a 20. század elején a ma használatos nedvességszigetelési módokat még nem alkalmazták, a talaj nedvessége be tudott hatolni a falazatba és abban fel tudott szívódni.
A nedvesség útja
Ez a nedvesség a lábazati falazat környezetében a szabadba párolgott el, a fal mentén az azzal határos helyiségekbe jutott. A pincehelyiségeket és a földszinti helyiségeket ezért általában csak alárendelt célokra használták, lakás céljára nem. A lakószint legalább 1 m-rel a terepszint fölött volt, már csak azért is, hogy a teherviselő farészeket, mint a favázas falakat és fafödémeket a nedvességtől megóvják. Az épület lábazatának és a fal alsó részének a környezetében megjelenő nedvesség, és a vakolat és festékbevonat abból eredő problémái tehát bizonyos mértékig normálisnak tekintendők.
A túlzott nedvesedés megakadályozása ugyanakkor több szempontból is fontos feladat. Nedvesség hatására nem csak a falazat veszítheti el teherbíró képességét, a nedves épületelemek egészségtelenné teszik a helyiségek klímáját, a fűtési időszakban pedig növelik az energiaveszteségeket, mivel a nedvesség csökkenti az építőanyagok hőszigetelő hatását. A nedves falakon penészgombák tenyésznek, ezek spórái a légutak allergiás megbetegedését okozhatják.
A felszálló nedvességet erős fűtéssel nem lehet megszüntetni. A hatás éppen ellentétes: a fűtés fokozza a falfelületek párolgását és a nedvességet még gyorsabb utánáramlásra készteti, amely viszont erősíti a felületek mállását és az érintett épületelemek öregedését.
A falakban nedvesség hatására keletkező károk:
- Az épület lábazatán: leváló festékbevonat, lepergő vakolat.
- A lábazati fal közelében lévő farészeken: korhadt küszöbök, oszlopok, gerendafejek.
- a falak felületén belül és kívül: fehéres, sárgás vagy vöröses „kivirágzások” (sótartalmú lerakódások).
- Istállófalakon: salétromkivirágzás (kalciumnitrát).
- A falakon: laza, homokolódó kötőhabarcs, morzsálódó (homokolódó) téglafelületek, a pincék külső falának kihasadása.
- A helyiségek belsejében, a földszinti falak alsó részén: leváló festékbevonat vagy tapéta, nedvességfoltok, penészesedés, lepergő vakolat.
A nedvességből eredő károknak azonban más okai is lehetnek: lakott helyiségekben mindig kerül nedvesség a helyiség levegőjébe, mely a rossz hőszigeteléssel ellátott külső falak belső oldalán és más hideg épületrészeken, például a felső födémen, födémcsatlakozásokon, ablakáthidalásokon (a jellegzetes „hőhidakon”) lecsapódik. Sok káresetnél az átnedvesedés két okának együttes előfordulásával állunk szemben.
- Nedvesség a talajban
- Épülethatároló szerkezetek a hőszigetelésben
- Belső szigetelések utólag
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Amint azt az alapoknál már említettük, előfordulnak a pincefalon olyan károk is, amelyek az altalaj mozgásával és/vagy az épület túl nagy terhelésével magyarázhatók. Ezek repedések formájában jelentkeznek, melyek a pincefal feletti falazatban is folytatódhatnak. Pince penészmentesítése >>
A pincefalban keletkező repedések lehetséges okai:
- Az alap hiányosságai.
- Oldalirányú talajnyomás, pl. lejtőn való elhelyezkedés, utólagos földfeltöltés, merevítő keresztfalak nélküli, nagy felületű pincefalak esetén.
- Ezeknek az okoknak a kombinációi, melyekhez általában nedvesség okozta károk is társulnak.
Lehetséges helyreállítási intézkedések:
- Az alap kijavítása vagy újrakészítése.
- Beton előtétfal készítése vagy támfal elhelyezése a pincefal külső oldalán.
- Falazott vagy beton előtétfal készítése a fal belső oldalán.
- A pincefal lebontása és újra készítése.
A vasbeton fal készítését engedjük át szakiparosnak. Házilagos kivitelezésben végezhető a munkagödör kiemelése és feltöltése, a falazott előtétfal készítése (vastagságát a statikus határozza meg) és – szükség esetén – a függőleges szigetelés és az alagcsövezés elhelyezése.
6.9. ábra. Előtte – utána: Az aláépítés, dúcolás, toldás, kicserélés – sok munkával járt, míg az egykori pajtakapu alépítményére rá lehetett lépni.
6.10. ábra. A lábazatban lévő „pangó víz” által tönkretett küszöb.
6.11. ábra. Zúzottkő-feltöltés a fröccsenő víz ellen.
Helyreállítás és egyszerű nedvességelhárítás
A behatoló nedvesség elleni védelem céljából a 20. század eleje óta a pincefalak készítésekor bitumenes anyagokból való függőleges és vízszintes szigetelőrétegeket helyeznek el, szükség esetén pedig közbefutó alagcsövezést is kialakítanak.
A szigetelőrétegek utólagos beépítése viszonylag költséges és munkaigényes, ezért sok esetben elegendő, ha
- először egyszerű intézkedésekkel (lásd alább) megszüntetjük a meglévő károkat, az „alapos” kiszárítást pedig egy későbbi időpontban csak akkor végezzük el, ha arra ténylegesen szükség van;
- az elhárítható nedvességet következetesen távol tartjuk az épülettől;
- az elfogadható mértékű nedvességgel megtanulunk együtt élni.
A nedvesség okozta károk elhárításának egyszerű intézkedései:
- A károsodott lábazati vakolatot leverjük, a téglafelületeket drótkefével megtisztítjuk és a laza rétegeket eltávolítjuk, a téglák közötti hézagokból a puha habarcsot 0,5-3 cm mélyen kikaparjuk és a rést mészpuccolán-habarccsal újra fugázzuk, szükség esetén javító vakolatot hordunk fel és/vagy a vakolatot tiszta ásványi anyagokkal (szilikát-, mész- és cementfestékek) befestjük.
- A lábazat kiugrásait a víz jobb levezetése céljából kifelé ferdére képezzük ki, esetleg kőlapokkal (pl. hódfarkú cseréppel) vagy lemezzel borítjuk.
- A pince külső falainak belső oldalát megtisztítjuk és újra fugázzuk (mint a lábazati falaknál), a laza téglákat habarccsal újra megkötjük.
Az elhárítható nedvességnek az épülettől való távoltartása tulajdonképpen a felszíni vizek jó elvezetését jelenti; ennek megfelelően tehát:
- a sérült vagy hibás ereszcsatornákat és rosszul tömítő levezetőcsöveket javítsuk meg vagy cseréljük ki;
- a szilárd burkolatú felületeket (utak, udvar, behajtás) és a terepet a háztól elvezető lejtéssel alakítsuk ki, legalább kb. 1,20 m szélességben.
- A nedvességgel való együttélés a következőket jelenti:
- a lábazatnál előforduló kisebb szépséghibákat eltűrjük;
- a sós kivirágzásokat rendszeresen lekeféljük;
- a lábazatról és a külső falak belső felületeiről eltávolítjuk a páratömör festékbevonatot és csempéket;
- csak nedvességre nem érzékeny, a vízgőzt áteresztő („lélegző”) ásványi bevonatokat és speciális javítóvakolatot alkalmazunk; nedves falakon mellőzzük a csempéket, tapétákat vagy hátulról át nem szellőző faburkolatokat;
- a pincehelyiségeket csak olyan célra használjuk, melynek a nedvesség nem árt;
- a pincehelyiségeket egész évben kissé szellőztetjük.
Vízmentesítés
A talajjal érintkező falfelületek vízmentesítése aránylag munkaigényes és drága feladat, elvégzése ezért csak akkor ajánlatos, ha
- a víz, ill. nedvesség hozama és az épületen keletkező károk nagyok, pl. ha talajvíz vagy lejtővíz fordul elő;
- kulturálisan értékes vagy műemlékvédelem alatt álló épületről van szó;
- a pincehelyiségeket vagy nem alápincézett mellékhelyiségeket lakás céljára vagy másmilyen „száraz helyiség” számára kívánjuk átalakítani.
A vízmentesítés hatásos eljárásai közé tartozik:
- függőleges szigetelőrétegek elhelyezése, általában a fal külső oldalán;
- függőleges szivárgó-, ül. szűrőrétegek elhelyezése a fal külső oldalán;
- alagcsövek lefektetése a csatornahálózatba bekötve vagy nem bekötve (a hatóság előírása szerint);
- vízszintes szigetelőrétegek beépítése a meglévő falazatba különböző eljárásokkal.
Ha a padozatot is vízmentessé kívánjuk tenni, akkor ügyeljünk a fal és padló szigetelésének szakszerű csatlakozására.
6.12. ábra. Ha a lábazat kiugrását ferdére képezzük ki, az esővíz jobban le tud folyni 1 vakolat; 2 a lábazat meglévő előreugrása; 3 lemez, kő vagy cserép.
6.13. ábra. Nedves pince szigetelése belülről 1 meglévő falazat; 2 szigetelőlemez; 3 eléfalazás 11,5 cm; 4 betonlemez 12-15 cm; 5 meglévő alap; 6 védő betonréteg 4-6 cm; 7 sóder vagy durva kavics.
Függőleges szigetelőrétegek
A pince- és alapfalak függőleges szigetelése a talajjal érintkező oldalon elhelyezett vízzáró vakolatból – szükség esetén szigetelő bevonattal vagy szigetelőlemezzel kombinálva – és egy függőleges védő- és szűrőrétegből áll. A megfelelő összetételű cement- vagy mészpuccolán vakolat már eleve vízzáró hatású, egy bitumenes szigetelőmáz-bevonat vagy ásványi alapú szigetelő szuszpenzió (műgyanta tartalmú cementiszap) ezt a hatást javítja és a vakolat kisebb repedéseit áthidalja.
Szigetelőmáz-bevonatok alkalmazása különösen lejtős fekvés esetén célszerű. Víz közvetlen jelenléte esetén bitumenes vagy műgyantabázisú, ragasztott szigetelőlemezeket alkalmazunk. A függőleges szivárgó-, ill. szűrőréteg védi a szigetelést a mechanikai sérülések ellen és lehetővé teszi a víz gyors befolyását. Szivárgóréteg bitumenes hullámlemez lapokból, cementkötésű rostlemezből és műanyag felületszivárgó fóliából készülhet, vagy, ami megbízhatóbb, de drágább: beton szűrőelemekből, amelyeket habarcs nélkül rakunk össze.
Pincefalak függőleges külső szigetelésének munkamenete:
- Egészen az alaptalpig emeljük ki a munkaárkot (az alaptalpnál kb. 50 cm széles legyen, a rézsűszög kb. 60°, a talaj típusától függően), a kiemelt anyagot oldalt tároljuk.
- A pinceboltozatok mellett a kiásással vigyázzunk! Beomlás veszély! A fal melletti talaj megtámasztásként szolgál.
- A pincefalból távolítsuk el a laza habarcsot, gyökérmaradványokat és humuszt, a fugákat és téglafelületeket erős vízsugárral tisztítsuk meg.
- Mintegy két hetes száradási idő után a hibás helyeket mészpuccolán-habarccsal javítsuk ki, a fugákat kaparjuk ki (keverési arány: 1 térfogatrész mészpuccolán, 3-4 térfogatrész homok).
- További 1-2 nap múlva hordjunk fel mészpuccolán-vakolatot, az alap kiugrásainál alakítsunk ki hajlatot, a vakolatot simára dörzsöljük el.
- A további javításhoz: hordjunk fel szigetelőmáz-bevonatot (pl. 2 x forró vagy 3 x hideg bitumenemulziót) vagy szigetelőlemezt (pl. szövetbetétes bitumenes lemezt, két rétegben).
- A szivárgóréteget lazán állítsuk a fal elé. A munkaárkot több rétegben töltsük fel és tömörítsük (vagy hagyjuk ülepedni), a szegélycsíkokat tegyük fel.
Alagcsövezés
A függőleges szigetelőréteg elhelyezésével együtt gyakran alagcsövek lefektetésére is sor kerül. Az alagcsövezésnek az a feladata, hogy megakadályozza, hogy a beszivárgó csapadékvíz összegyűljön az alaptalp felett. Az alagcsövezés szükségessége függ a vízelőfordulás mennyiségétől és gyakoriságától, valamint az épületben jelentkező nedvesség mennyiségétől. Az utólagos beépítés mindenesetre lényegesen drágább, mint pl. a függőleges szigeteléssel együtt történő megvalósítás, a már meglévő munkaárok kihasználásával.
Az alagcső vezetéket általában az épületet körülvevő körvezeték formájában fektetjük le és egy szivárgóaknába vagy a csatornahálózatba kötjük be. A közüzemi csatornához képest meglévő szintkülönbségtől függően szükség esetén óvintézkedéseket kell tenni a visszaduzzasztás elkerülésére. Egyes esetekben a csatornahálózatba való bekötést nem engedik meg.
A kereskedelemben kapható alagcsövek agyagcsövek vagy lyukacsos PVC-tömlők, belső átmérőjük általában 10 cm és legalább 1 % (méterenként 1 cm) eséssel kell azokat lefektetni. Irányváltozásokat max. 45°-os ívekkel szabad megvalósítani. A vezetékek átöblítése céljából egykét helyen célszerű függőleges csövet beépíteni.
6.14. ábra. Nedves pincefal javítása kívülről; A megoldás: 1 meglévő pincefai; 2 cementvakolat, mely a szigetelőlap vagy szigetelőbevonat számára sima alapot biztosít, 2 cm vastag; 3 szigetelőbevonat vagy -lap; 4 szűrőkövek, melyek mechanikai sérülések elleni védelmet adnak és szűrőrétegként működnek, 10 cm; 5 feltöltött munkaárok; 6 alagcső, kavicsba ágyazva, a víz elvezetésére.
6.15. ábra. Nedves pincefal javítása kívülről; B megoldás: 1 meglévő pincefal; 2 cementvakolat, 2 cm; 3 szigetelőbevonat vagy -lap; 4 hullámlemez a szigetelés védelmére; 5 kavics szűrőréteg; 6 alagcső a víz elvezetésére.
Vízszintes szigetelőrétegek
Új épületeknél a pincefalak falazásakor az első téglasor alá a nedvesség felszállásának megakadályozására kátránypapírt fektetnek le. Egy további vízszintes szigetelőréteget készítenek kátránypapírból a terep széle felett kb. 30 cm-rel.
Ezeknek a szigetelőrétegeknek az utólagos beépítésére több eljárást fejlesztettek ki, ezek azonban mind nagyon munkaigényesek és drágák. Konkrét esetben ezért célszerű gondosan megvizsgálni, érdemes-e a következő eljárások valamelyikének az alkalmazása vagy először megelégszünk a fent leírt intézkedésekkel. Az alábbi eljárások kivitelezését bízzuk olyan tapasztalt szakcégekre, amelyek legalább öt éves garanciát is adnak.
Fal kicserélése
A falat szakaszosan kivéssük (a munkamódszer hasonló az aláépítésnél alkalmazotthoz) és kifalazzuk, közben szigetelőlapot, pl. szövet- vagy fémbetétes vastag bitumenes lapot. Az eljárás akkor javasolható, ha az erősen sós falrészeket egyébként is ki kell cserélni vagy új alapot készítünk. Ez az eljárás nem túl költséges és gondos műszaki felügyelet mellett házilagos kivitelezésre is alkalmas. Az épületen megjelenő süllyedési repedésekre viszont számítanunk kell.
6.16. ábra. Szigetelőréteg behelyezése 1 a fal tégláinak szakaszonkénti kivágása közvetlenül az alap felett; 2 szigetelőréteg (szigetelőlemez) szakaszonkénti behelyezése és a téglák visszarakása.
Falfűrészelő eljárás
A falat fűrésszel tárjuk fel. A keletkezett résbe rozsdamentes acéllemezt teszünk vagy a résbe nyomás alatt szigetelőanyagot sajtolunk. Ennél az eljárásnál is számítani kell süllyedési repedésekre.
Krómacéllemezes eljárás
A falazat fekvőhézagaiba géppel 1 mm vastag rozsdamentes acéllemezeket lövünk be. Az eljárás csak átmenő fekvőhézagú falaknál használható.
Injektáló eljárás
Lyukakat fúrunk, melyekben nyomás alatt vagy nyomás nélkül szigetelőfolyadékot, pl. vízzel hígítható szilikát-szilikonát-készítményeket helyezünk el. A szilán-, ill. sziloxán-készítményeket lehetőleg mellőzzük, mivel azok szerves oldószereket tartalmaznak. Ez az eljárás különösen alkalmas a szívóképes tégla- és terméskő-falazatok esetén, az átnedvesítés mértéke azonban 50 %-nál ne legyen több. Egyes esetekben utókezelésre is szükség van.
Az elektrofizikai eljárások még drágábbak. Hatékonyságukról nincsenek biztos ismereteink. Az elvétve alkalmazott szellőzőcsövek hatástalanok.