Új ablakok, vasalatok és keretek, üvegezés mente
Az ablakok teljes cseréje esetén nem csupán magának az ablaknak a költségei merülnek fel. A régi ablakkeretek kibontásakor többnyire a bélésfal vakolata, ill. burkolata is megsérül. Ha a külső ablakpárkányt is el kell távolítani, akkor a külső vakolat javításával is számolni kell. Célszerű ezért, ha az új ablakok beépítését a homlokzaton egyébként is esedékes munkákkal vagy a külső fal hőszigetelésével együtt végezzük el.
A kialakítás alapelvei
Az új ablakoknak illeszkedniük kell a régi házhoz. A rosszul megválasztott ablakformákkal gyakran elcsúfítják az öreg házak arculatát. Az ablak optikai hatása szempontjából lényeges annak méretarányossága. A jó arányokkal készült ablaknál helyén vannak az ablakok és a homlokzat felületei, az ablakformátumok és a tokszélességek közti méretviszonyok. Az álló ablakformátumok, a függőleges és/vagy vízszintes ablakosztások és a keskeny keretek összességükben kellemes benyomást keltenek. A nagy fekvő, tagolatlan ablakok és széles ablakkeretek otrombán hatnak és tönkreteszik a homlokzatot.
Ezzel nem azt akarjuk mondani, hogy csak az ólomkeretes ablakok, az ökörszemablakok vagy az osztóléces ablakok tekinthetők szépnek. A ma használatos szigetelő üvegezésnél a „valódi” osztólécek műszaki okokból nagyjából kétszer olyan szélesek, mint a régi, egyszeres üvegezésű ablakoknál, így az üvegfelület sok kis szigetelő üveglapra való felosztása túl nagy felületű kereteket eredményez, emellett az üvegek ára is csaknem megfizethetetlenné válik.
Másrészt viszont a pót- és álmegoldások, pl. „álosztólécek” az egy darabból álló üveglap előtt vagy az üveglapok közti térben imitált osztólécek esztétikai és műszaki szempontból egyaránt helyteleníthetők.
Az új ablakok tagolására megfelelő lehetőséget kínál
- az ablaknyílás két vagy több szárnyra osztása, egyes felületek rögzítettek is lehetnek;
- az egyesített szárnyú ablak, a külső üveglapban (valódi) osztólécekkel és folytonos belső üveglappal.
12.14. ábra. A régi épülethez illő új ablak. Rögzített üvegezés, szellőzőszárnyakkal.
12.15. ábra. Régi épületekhez alkalmas ablakosztások (rögzített üvegezéssel és nyitható szárnyakkal).
12.16. ábra. A minőségbiztosított faablak 1 gesztfában kialakított üveghorony; 2 belső üvegléc; 3 nincs vízorr; 4 a külső profil ferde kialakítása; 5 a feladatnak megfelelő vízvető; 6 az üveghorony szigetelése; 7 a keret összeerősítése kettős csappal; 8 kiegészítő tömítés; 9 lekerekített élek; 10 zárt lakkfelület.
Vasalatok
A szigetelő üvegezéssel ellátott új ablakokat rendszerint kombinált forgó-bukó szárnyakkal és takart egykezes vasalatokkal készítik. Egyszeres üvegezésű ablakoknál még ma is számításba jönnek az olcsóbb, felcsavarozható (látható) vasalatok. Többrészes ablakoknál költségmegtakarításra ad lehetőséget, ha egyes részeket rögzített üvegezéssel látunk el vagy kétszárnyú ablakoknál (ill. felülvilágítós ablakoknál) az egyik szárnyat forgó-, a másikat bukószárnyként alakítjuk ki.
Hálószobákban a fűtési időszakban felmerül a szabályozott tartós szellőztetés igénye. A lakások szellőzésénél használatos, beállítható csappantyúval ellátott résszelepekkel ezt kis energiaveszteséggel lehet megvalósítani.
A vasalatokat gyártó cégek emellett úgynevezett „ablakszellőzőket” (hőszigetelt tolattyúk állítható szellőzőnyílással) is kínálnak, melyek bizonyos mértékig lehetővé teszik a levegőcsere kívánt mértékének beállítását. Az utóbbi időben ezek az ablakszellőzők ellenáramú elven működő hővisszanyeréssel is megjelentek, ezeket az új ablakkal együtt vagy utólag, a redőnyszekrénybe lehet beépíteni.
A keret anyaga
Az ablakgyártáshoz hazai, import és egzotikus fákon kívül fémet és műanyagot is használnak. Az ablakgyártásban könnyű megmunkálhatóságuk miatt kedvelik az egzotikus fákat, pl. a merantit vagy szipot, a tűlevelű fákból készített ablakok tartóssága azonban alig marad el „egzotikus” társaiké mögött. Ökológiai szempontok, például a magas szállítási költségek és az őserdők felelőtlen pusztítása, nyilvánvalóan az egzotikus fák használata ellen szólnak.
Ablak készítésére az erdei fenyő és a luc-, ill. jegenyefenyő lehetőleg fiatal évjáratú fája alkalmas, arra nézve nincs egységes vélemény, hogy e fajták közül melyik az ablakgyártás céljára valóban legalkalmasabb fa.
Az erdei fenyő gesztje vöröses színű, szíjácsa (a fa külső rétegei) viszont sokkal világosabb, szinte fehéres. Az erdei fenyő fáját kékgombásodás ellen gombaölő szerrel (fungiciddal) kezelik, mert a kékesre elszíneződött felületek mázoláskor gondot jelenthetnek. Ettől eltekintve az erdei fenyő kiváló festékhordozó és egyben az időjárásnak is jól ellenáll. Az esetleg előforduló gyantásodás miatt lehetőleg világos, fedő festékbevonattal kell ellátni (ezért fehérek az ablakok). Sötét vagy áttetsző bevonatok számára kevésbé alkalmas.
A luc- és jegenyefenyő színe egységes és a fehér és vörösessárga között helyezkedik el. A geszt színben nem üt el. Kisebb gyantatartalmuk miatt ezeket a fákat sötétre is lehet festeni vagy lazúrbevonattal lehet ellátni. A fát a kékgomba alig támadja meg, viszont több „szépséghibája” van, csomósabb, repedésre hajlamos és gyantaüregeket tartalmaz. Különösen értékes a magas hegyvidékekről származó, sűrű évgyűrűkkel rendelkező, lassan nőtt fa.
Üvegezés
A fűthető és fűtetlen helyiségek, ill. a belső és külső tér közti üvegezéseket ma már kizárólag legalább két üvegréteggel készítik. A régebbi kétrétegű szerkezetek, pl. a kettős üvegezésű, egyesített szárnyú vagy előtétablakos megoldások mellett általánosan elterjedt a 2-rétegű szigetelő üvegezés használata. A szigetelhető üvegezés két vagy több üveglapból áll, melyek a szélek mentén légtömören össze vannak kötve, belső terük pedig szárított levegővel vagy valamilyen rossz hővezető gázzal van megtöltve.
A táblákat rendelés alapján méretre készítik és azok többé nem vághatok. A szigetelő üvegek gyenge pontja a szegélyek fémkeret és poliszulfid tömítőmassza segítségével történő összeragasztása. A poliszulfid nedvesség hatására megduzzad, ezért a ragasztáson álló víz, pl. a lapok szakszerűtlen behelyezése miatt idő előtti elfénytelenedést okozhat.
Hővédelem
A hővédő üvegezés olyan 2-rétegű szigetelő üvegezés, melynél a k-tényező javítása érdekében az egyik üveglap belső oldalára hártyavékony, láthatatlan fémréteget gőzölögtettek. Az így elérhető k = 1,2 – 1,5 W/(m2*K) értékekkel a hőszigetelés jobb, mint a sokkal súlyosabb háromrétegű üvegezéseké, melyek emiatt egyre veszítenek jelentőségükből.
Betörés elleni védelem
Olyan helyeken, ahol a betörés vagy leesés veszélye nagy, ajánlatos edzett vagy réteges biztonsági üveget beépíteni. Fej fölötti üvegezéseknél (pl. lakások növényházaiban) kötelező a réteges biztonsági üveg alkalmazása, hogy a lehulló szilánkok okozta sérülés veszélyét elhárítsuk. Hangszigetelő üvegezések céljára két vagy több, különböző vastagságú üveglapot használunk. A különböző üvegfajták kombinálásával szigetelő üvegezéseket is lehet készíteni, pl. tetőtér számára a külső oldalon egyrétegű, edzett biztonsági üvegből, a belső oldalon pedig réteges biztonsági üvegből.
Hőszigetelés
Ablakoknál és ablaküvegezéseknél a hőszigetelés jellemzésére a k-tényezők helyett az „egyenértékű k-tényezőt” használják, ami a tiszta k-tényezővel szemben a Naphoz való tájolástól függően az üvegezés szoláris hőnyereségét is figyelembe veszi. A jó hőszigetelő üvegek energiaátbocsátása kisebb, ami azt eredményezi, hogy azok k-tényezője déli fekvésű alkalmazás esetén kevésbé csökken, mint a nagy energiaátbocsátású, rosszabban szigetelő üvegeké.