Sérült bútor: lyukak, repedések és karcok javítása
Folyékony kitöltőszer
Sérülések javítására és a politúrozott bútor kisebb lyukainak kitöltésére sellak-rudacskák kaphatók, de folyékony sellakot (politúrt) is használhat. Öntse tálkába a sellakot, és hagyja körülbelül fél órára sűrűsödni. Mártson gyufaszálat a sűrű sellakba, és csöpögtesse a sérülésre. Szükség esetén több rétegben töltse ki a mélyedést, majd egy éles pengével, óvatosan kaparja le a fölösleget. Száradás után vízálló dörzspapírral csiszolja minél simábbra a kitöltött felületet.
Forró viaszos kezelés
Ha nem kap fa kitöltő viaszt, használjon helyette zsírkrétát, ami gyorsan köt és éppúgy tömít. Olvassza meg egy kanálban, gyertyaláng felett a zsírkrétát – különböző színűekből keverje ki a bútor színét. Az olvadt viaszt csöpögtesse a vájatokba, mély karcokba és szújáratokba, majd forró vízbe mártott késsel simítsa el. Miután megkeményedett a viasz, műanyag késsel távolítsa el a fölösleget.
A szúkártétel árulkodó jelei
Figyelje az árulkodó fűrészporhalmocskákat a szekrény és a komód alján – különösen a bútor festetlen, lakkozás nélküli részein, mert ezek az apró kártevők leginkább a kezeletlen fába rágnak maguknak járatot.
Őrködés viasszal
A szúrágta lyukakat viasszal vagy fatapasszal töltse ki. A sérülés így sokkal kevésbé feltűnő és az újabb támadás is könnyebben észrevehető.
Pusztulj – vagy pusztulsz!
A sötét szújáratok régebbi kártételről tanúskodnak, de ilyenkor is kezelje valamilyen rovarirtó szerrel a bútort, hogy elpusztuljanak a fában szunnyadó lárvák.
- Hogyan ápoljuk értéktárgyainkat?
- Hogyan ápoljuk bútorainkat?
- Hagyományos politúrozás – bútor ápolása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kezelt fába a kifejlett egyedek sem raknak petét. Viseljen védőszemüveget, ha folyadékot nyom a szú rágta járatokba, nehogy a veszélyes folyadék egy másik nyíláson át a szemébe spricceljen.
A karosszériajavító tapasz
A karosszénajavító tapasz anyaga sérült bútorok javítására is alkalmas. Tömör fához és egyéb anyagokhoz (forgácslemez, MDF-lapok) egyaránt használható. Hajtson apró csavarokat a javítandó felületbe – így jobban tapad, és nem töredezik le a kitöltőanyag. Formakészítés: rögzítsen kis faléceket a javítandó rész köré, hogy ne folyjon szét a tapasz, amikor ráönti, és kevesebbet kelljen lecsiszolni a végén.
Vonja be a léceket ragasztószalaggal, nehogy rájuk tapadjon a kitöltőanyag. A kitt felületét formázó-késsel azonnal simítsa el. Miután a kitt megkötött, finom szemcséjű dörzspapírral csiszolja simára a frissen javított felületet.
Sérülések pótlása fából szabott folttal
Dugaszolja be!
A bútor sérült darabját foltvágóval – és a hozzá tartozó marókkal – lehet kivágni, majd a kivágásba pontosan illő furnérdarabbal pótolni. Ha folt gyanánt az eredetihez hasonló erezetű és színű fát választ, akkor szinte észrevehetetlen lesz a javítás.
A rombusz alakú kevésbé feltűnő
Ha nincs foltvágója, szabjon rombusz alakú fafoltot. A széleit csapja le egy kissé, s így használja sablonként a sérült rész körülvéséséhez.
Amikor aztán a foltot beütögeti a mélyedésbe, ék alakú széle szavatolja a szoros és láthatatlan illeszkedést.
Színezze meg a kittet!
Nem érdemes különféle színű fatapaszokat gyűjtögetni – vásároljon egyetlen doboz, világos színűt. Ebből vegye a szükséges mennyiséget, majd keverjen hozzá a javítandó fa színéhez illő színezőpasztát. Előbb azonban járjon utána, hogy a színezőfesték keverhető-e a fatapasszal.
Műgyantás erősítés
Az erősen szúette bútorok megerősítésére jól használható az autós szaküzletekben kapható (üvegszálas) műgyanta. Fúrjon 5 mm-es vagy kisebb lyukakat a sérült rész köré, s nyomja beléjük a gyantát, hogy megkössön. Ugyanilyen módszerrel erősítheti meg a forgácslemezből készült konyhaszekrényt, ha megsérült a zsanér körül.