Szerszámok karbantartása festés után
Felakasztva
Ne hagyja az ecsetet lakkbenzinben ázni, hacsak nem fogja rövidesen – egy napon – belül használni. A sörték meggörbülését úgy előzheti meg, ha a bádogfoglalat fölött átfúrja, majd a lyukon átdugott merev drótra vagy hurkapálcára akasztva, egy befőttesüveg fölé lógatja az ecsetet.
Tartsa formában az ecseteket…
A megtisztított ecsetet csavarja polietilénfóliába, húzzon rá befőttesgumit, s akassza egy szögre vagy horogra. így legközelebb az ecset tiszta lesz, és – ami a legfontosabb – a szálai se deformálódnak.
Festékszórópisztoly tisztítása
A munka végeztével öblítse át vízzel vagy oldószerrel a szórópisztolyt. A hulladékot egy edénybe töltse. Amikor az öblítőfolyadék már tisztán kerül ki a szerszámból, vegye le a pisztolyról a szórófejet, s egy külön edényben áztatva tisztítsa meg a festék maradékától is.
Éjszakai szünet
Ha a festés közben hosszabb szünetet tart, csavarja szorosan alufóliába a festőecsetet, hogy ne érje levegő. Az ecset így később – akár másnap is – azonnal használható. A festékkel átitatott hengert úgy óvhatja meg a kiszáradástól, hogy nejlonzacskót húz a hengerpárnára, teljesen kiszorítja belőle a levegőt, majd dróttal átköti a zacskó nyakát.
A henger begöngyölése
A hengerpárnát teljesen szárítsa ki, mielőtt a helyére teszi. Papírba vagy polietilénfóliába csavarja, s kösse jól át a csomagolást, nehogy a kényes hengert por érje.
Régi ecset életre keltése
Ha újra használni szeretne egy helytelenül tárolt ecsetet, először ütögesse ki kézzel a sortéi közül a port és a megkeményedett festékdarabokat. A festéket egy régi fésűvel is kiszedheti. Ezután állítsa vízzel hígított hajkondicionáló szerbe az ecsetet, hogy a sörték megpuhuljanak.
Hermetikus lezárás
Állítsa rövid ideig fejtetőre a festékesdobozt, mielőtt hosszabb időre elteszi – ugyanis ez meggátolja a festék bőrösödését. A fedő peremét belülről körbefolyó festék légmentesen lezárja a dobozt. Ne tárolja a dobozt fejjel lefelé fordítva, mert a festék alja is bebőrösödhet, nem csak a teteje.
Bőrösödés ellen alufóliát!
Az alufólia megakadályozza a kinyitott festék bőrösödését. A dobozfedél mintájára vágjon egy kör alakú alufóliát, mellyel befedheti a festéket. Finoman simítsa rá a festék felszínére, hogy ne maradjon alatta levegő.
Festékek tárolása és megsemmisítése
Mindig csak apránként!
Több szempontból is jó, ha külön edénybe önti a festéket, s abból dolgozik. Először is, a teli festékes-doboz nehéz. Ha kevés festék van az edényben, nem okoz nagyobb bajt, ha feldől. A bepiszkolódott ecset is csak annyi festéket szennyezhet be, amennyi éppen az edényben van, és nem egy egész doboznyit. Bélelje ki alufóliával a festőedényt – így gyorsabban és könnyebben tisztítható, s nem rakódik le az aljára a festék.
Bő vízzel mossa ki
A festés végeztével újságpapírral törölgesse le az ecset sortéiról vagy a hengerről a vizes festéket, majd folyó vízben alaposan mossa ki a szerszámot, hogy a festék felhíguljon, mielőtt a lefolyóba kerül.
Ne öntse a lefolyóba!
A munka végeztével még a vizes festéket is nyomkodja ki az ecsetből vagy a hengerből, hogy minél kevesebb kerüljön belőle a csatornába. Sose öntsön használt lakkbenzint vagy oldószeres festéket a mosogatóba, lefolyóba. A megmaradt festéket a hulladékudvarokon lehet leadni, ahol szakszerűen megsemmisítik – járjon ennek utána a helyi önkormányzatnál.
Üvegbe a maradékkal!
A kevéske festékmaradékot célszerű eredeti dobozából egy csavaros fedelű üvegbe áttölteni. Akkora üveget válasszon, melyet éppen megtölt a festék -az a jó, ha minél kevesebb levegő marad a festék fölött. Kenje körül az üveg száját vazelinnel, mert úgy nem ragad rá a tető. Emlékeztetőül írja rá az üvegre, hogy mi van benne.
A lakkbenzin megmentése
Spóroljon az ecsetek és festőhengerek tisztítására használt lakkbenzinnel! Várja meg, míg leülepszik benne az oldott festék maradéka, majd szűrje át egy jól zárható edénybe a tiszta szert, s címkézze föl. A festékmaradványokat és a piszkos edényt újságpapírba csomagolva dobja ki.