A tetőtérbe felvezető lépcsőszerkezet építése
Az utólagos tetőtér-beépítés elsődleges feladata a megfelelő közlekedési lehetőség megteremtése, azaz a lépcsőszerkezet kialakítása. A lépcső megoldása – szerkezetében, anyagában és formájában egyaránt – rendkívül változatos lehet. A következőkben e tulajdonságok némelyikével foglalkozunk.
A lépcsők formájuk szerint lehetnek:
- egykarúak, kétkarúak és több karúak, valamint
- csigalépcsők.
Anyaguk szerint készülhetnek:
- vasbetonból (valamilyen burkolattal ellátva),
- fából,
- fémből,
- vegyes anyagokból (pl. fa és fém együtt).
Szerkezetük szerint készülhetnek:
- konzolos (ún. lebegő-) lépcsők,
- gyámolított lépcsők (egy- vagy kétoldalú, ill. középvonali gyámolítással),
- lemezszerkezetű lépcsők.
Konzolos lépcső
A konzolos lépcsők fal felőli oldala a falban levő vasbeton szerkezetbe van befogva. A gyámolított lépcső egyik oldalán a falra támaszkodik, a másik vagy gerendával, vagy falazattal van alátámasztva. A lemezszerkezetű lépcsők a kisebb fesztávolságuk, szintek áthidalására készülnek.
Konzolos lépcsőt tulajdonképpen minden megfelelő szilárdságú anyagból lehet készíteni (fa, kő, vasbeton). Kialakítása min. 25 cm-es falvastagságot igényel, hiszen csak az utólag létesített koszorú mélysége min. 12 cm. Kedvező, ha a koszorú mögött még legalább 12 cm falvastagság marad. Ezt a megoldást ritkán alkalmazzák, mert kialakításához nagy szaktudás és sok munka szükséges.
Gyámolított lépcső
A gyámolított lépcső „gyámja”, alátámasztója lehet falazat, boltozat vagy gerenda. E lépcsőfajta építése is elég körülményes a padlástér hasznosítása esetén, de alkalmazását valamely speciális szerkesztési, térformálási követelmény szükségessé teheti. Megjegyezzük, hogy a kis fesztávú fa- és acélszerkezetű lépcsők is – a csigalépcsők kivételével – ezen a szerkesztési elven alapszanak.
Lemezszerkezetű lépcsők
A lemezszerkezetű lépcsők formai kialakítása nagyon változatos lehet. Alkalmazásuk tetőtér-beépítés esetén akkor indokolt, ha nincs megfelelő közbenső teherhordó fal.
- Kerti lépcső építése
- Lépcsők – A nyikorgás megszüntetése
- Előterek, lépcsők kialakítása berendezése burkolása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Lépcsők szerkezete
Ha a tetőtér-beépítés a befogadó épület építésével egyidejű, akkor a lépcső szerkezeti megoldása szabadon választható. Ilyenkor a tervező a leggazdaságosabb lépcsőszerkezetet alkalmazhatja. Ha utólag építjük be a tetőteret, a lépcső elhelyezését számos kötöttség korlátozhatja. Ezért ilyenkor elsősorban a könnyebb anyagokból készíthető, összeszerelhető lépcsőszerkezeteket alkalmazzuk (fa, fém és ezek kombinációja), és csak egyedi esztétikai igény vagy speciális előírás esetén választunk vasbeton vagy kőlépcsőt.
Egyik legegyszerűbb lépcsőszerkezet a középgerendás. Itt valamennyi lépcsőfok egyetlen gerendán nyugszik. Ez a tartógerenda az „induló” és az „érkező” szintek szerkezetére támaszkodik.
Célszerű a lépcsőt egykarúra készíteni, mert a közbenső pihenő kialakítása egyrészt sok helyet igényel, másrészt felesleges anyagfelhasználással jár. A végső szót azonban az építészeti megoldás követelményei mondják ki e kérdésben. Csigalépcsőt csak belső lépcsőként, tehát lakáson belül alkalmazhatunk.
Ha az építtető a saját lakása feletti, már meglevő tetőteret kívánja beépíteni, akkor a lakásából a padlástérbe belső lépcsőt indíthat. Ennek a lépcsőfajtának könnyűnek (egyben szerelhetőnek) és olcsónak kell lennie. E célra a fa-, ill. az acélszerkezetű lépcsők felelnek meg leginkább.
A lakáson belüli belső lépcső fajtái:
- két oldalon gerendaszerkezettel gyámolított, fa-, fém-, ill. vegyes anyagú lépcső;
- középen gerendaszerkezettel gyámolított, fa-, fém-, ill. vegyes anyagú lépcső;
- fa-, fém- vagy vegyes anyagú csigalépcső;
- fa-, fém-, beton- vagy műkő anyagú függőlépcső.
Mivel e szerkezetek funkcióból adódó igénybevétele nem nagy, az alátámasztó szerkezetek (gerendák) is viszonylag kis szelvényűek. Erre a célra megfelel például a kellő vastagságú, pl. a 4-5 cm vastag fapalló, vagy a kisebb magasságú, hengerelt acélszelvény. Ezek köre olyan nagy, hogy mindig a gerenda igénybevételének megfelelőt választhatjuk ki. Fokokat a maradék pallóanyagból készíthetünk. A lépcsőfokokat célszerű szőnyegpadló, gumilemez, filc- stb. burkolattal ellátni.
A fa- és fémszerkezetű belső lépcsők, kis önsúlyuk miatt, nem kívánnak különösebb teherbíró alátámasztást, ezért elhelyezésük a födémeken gyakorlatilag bárhol lehetséges. Kivitelezésük egyszerű, különösebb szakértelmet nem kíván, kevés és olcsó anyagból megoldható, ezért házilagosan elkészíthetők. De ne feledjük: a lépcső megtervezése, a szerkezet életbiztonságot jelentő kialakítása az építész tervező feladata. A vasbeton és kőlépcsők elkészítését bízzuk szakemberre.
A vasbeton lépcsők a zsaluzat és a betonacél ára, továbbá a nagy élőmunka-ráfordítás miatt viszonylag drágák. Ha a tetőtér-beépítéshez vasbeton lépcső készül, azt az összeszerelt betonacél váz zsaluba helyezése után, de még a betonozás előtt be kell mutatni a felelős műszaki vezetőnek vagy a tervezőnek.