Cserépfedés lépései
Századok óta használatos fedés: különböző alakú és méretű cserepekből készül, egyszeres és kettős kivitelben. Az ilyen fedésű tetők hajlásszöge célszerűen 35-40°. A tetőtér-beépítés felépítményeinek (pl. tetőablakok) a hajlásszöge kisebb is lehet: megengedett a 20°.
A cserepeket az aljzatra fektetik, és egymáshoz szorosan csatlakoztatják. A 45°-nál meredekebb tetőn szegezéssel vagy viharkapcsokkal is rögzítik a cserepeket az aljzathoz. A héjazatot és a télen rárakódó hó súlyát a cserepek méretének és a fedés jellegének megfelelő távolságra elhelyezett lécváz tartja.
A hornyolt cserép fedés elemei horonnyal és az abba illeszkedő eresztékkel csatlakoznak egymáshoz. A cserepek kétféle gyártástechnológiával készülnek: a szalagsajtón gyártott cserép sima, az excentersajtón gyártott cserép tagozott.
A hornyolt szalagcserép fedés (57. ábra) a legegyszerűbb kivitelű, de egyben a legcsekélyebb építészeti értékű cserépfedés.
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Égetett agyag anyagú fedések (cserepek)
- Beton anyagú fedések, betoncserép
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
57. ábra: Hornyolt szalagcserép fedés taréjgerinc kialakítása.
A tetőtér-beépítés szempontjából kedvezőbb a kettős hornyolású cserépfedés. Az ikerfüles hornyolt cserépnek a hosszoldala, a békéscsabai és a bátaszéki cserépnek pedig a hosszabb és a rövidebb oldala egyaránt hornyolt (58. ábra). A cserepek pontosabban illeszkednek egymáshoz, ezért a fedés vízzárósága jobb, mint az előző fedésé. Ugyanakkor a cserepek felülete tagozott, ezért megjelenése is szebb. A békéscsabai és a bátaszéki cserepek mázas vagy natúr felülettel készülnek.
58. ábra: Kettős hornyolású (békéscsabai) cserépfedés taréjgerinc kialakítása.
A hódfarkú cserépfedés (59. ábra) igen régi eredetű, de előnyös megjelenésű tetőfelületet ad: rajza tetszetős és kedvező építészeti hatású. Lehet egyszeres és kétszeres kialakítású. Ez utóbbi csapadékzárása a tetőtér-beépítés szempontjából kedvezőbb. A cserepek egymáshoz szorosan csatlakoznak, oldalsó takarás nélkül.
59. ábra: Kettős hódfarkú cserépfedés taréjgerinc kialakítása.
A lovag- (korona-) fedés hódfarkú cserepekből készített kétszeres fedés (60. ábra). Alkalmazására ritkán kerül sor, mert egyrészt a fedés nem eléggé viharbiztos, másrészt súlya miatt nagyobb keresztmetszetű faelemekből kell készíteni az alépítményt.
60. ábra: Lovag- (korona-) fedés taréjgerinc kialakítása.
A kolostor- (barát-apáca) fedés plasztikus felületű, szép megjelenésű fedés. Hazánkban hozzávaló cserepet nem gyártanak, ezért csak külföldről vásárolt, TÜZÉP-ek által esetenként forgalomba hozott termék felhasználására van mód.
A cserépfedésű tető egyes szakaszain, így az eresz, a tetőfelépítmények, a tűzfalak, a taréj- és élgerincek és a hajlatok fedéseinek csatlakoztatása horgany- vagy horganyzott lemezből készül. Cserepekből is kialakítható a fedés pl., a hajlatban, ha a fedéssel megfelelő módon követik a tetőfelület formáját.